خانه فرهنگ و هنر رمان ایرانی می ‌خواهید بخوانید؟ [معرفی بهترین رمان های ایرانی تاریخ]

رمان ایرانی می ‌خواهید بخوانید؟ [معرفی بهترین رمان های ایرانی تاریخ]

توسط فانیبو
18907 بازدید
رمان ایرانی می ‌خواهید بخوانید؟ [معرفی بهترین رمان های ایرانی تاریخ]

در عصری که به عصر اینترنت شهرت دارد، حق کتاب و کتابخوانی دچار اجحاف شده است. در کشور ما سرانه مطالعه بسیار پایین است و مردم در طول سال اوقات بسیار کمی را به کتابخوانی اختصاص می‌دهند. شاید مطالعه یک رمان ایرانی خوب بتواند نظر افراد را نسبت به کتاب تغییر دهد و باعث شود آن‌ها همیشه زمانی را به این فعالیت اختصاص دهند.

رمان خوب ایرانی زیادی وجود دارند که خوانندگان با رجوع به آن‌ها می‌توانند اوقات لذت‌بخشی را برای خود رقم بزنند. با توجه به تعدد رمان‌ های خوب ایرانی، انتخاب بهترین رمان کاری دشوار محسوب می‌شود. طی این مطلب قصد داریم برخی از بهترین رمان های ایرانی را به شما معرفی کنیم. با فانیبو همراه باشید.

 

دانلود رمان ایرانی

شما می‌توانید جهت دانلود رمان ایرانی مورد علاقه خود، به‌راحتی به گوگل مراجعه کرده و آن را دانلود کنید. البته بهتر است جهت حمایت از حقوق ناشر و نویسنده به نزدیک‌ترین کتاب‌فروشی محل زندگیتان رجوع کرده و کتاب مورد نظر خود را خریداری کنید. همچنین می‌توانید فایل کتاب را از سایت‌هایی دانلود کنید که این آثار را می‌فروشند و بدین طریق حقوق ناشر را پرداخت کنید.

 

رمان ایرانی قدیمی

خواندن یک رمان ایرانی قدیمی می‌تواند تا حد زیادی یاد خاطرات و دوران شگفت‌انگیز گذشته را برای ما زنده و نسل جوان را با دوران گذشته آشنا کند. رمان قدیمی ایرانی زیادی در تاریخ وجود دارند که با نگارش عالی و داستان جذابشان ماندگار شدند. طی این مطلب رمان‌ های زیادی را معرفی خواهیم کرد که برخی از آن‌ها قدیمی بوده و طبق نظر طرفداران بهترین رمان محسوب می‌شوند.

درمجموع رمان های قدیمی با درون‌مایه جذاب خود می‌توانند بسیاری از افراد جوان را با دوران خاص و فوق‌العاده قدیم آشنا کنند. اکثر کتاب‌های عالی در تاریخ کشور ما، آثاری قدیمی هستند که باید به آن‌ها افتخار کنیم. طی این مطلب با برخی از این آثار برجسته آشنا خواهید شد.

 

رمان ایرانی جدید

رمان ایرانی جدید نیز با فضای تازه و بدیع خود می‌توانند مورد توجه گسترده خوانندگان قرار بگیرند. این آثار ازطرفی باعث آشنایی ما برخی از نویسندگان خوب ایرانی امروزی می‌شوند و از طرف دیگر می‌توانند برخی از مهم‌ترین دغدغه‌های روز را بیان کنند. در این لیست برخی از بهترین رمان ایرانی جدید را معرفی خواهیم کرد که با استقبال گسترده خوانندگان مواجه شدند.

پس همانگونه که خواندن رمان های قدیمی جهت آشنایی بیشتر ما با دوران گذشته لازم است، خواندن رمان های جدید نیز منجر به افزایش آگاهی ما نسبت به اتفاقات و دغدغه‌های روز می‌شود. طی این مطلب سعی می‌کنیم بهترین رمان های ایرانی تمام زمان‌ها را به شما معرفی کنیم.

 

رمان ایرانی قشنگ چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک رمان ایرانی قشنگ دارای داستانی جذاب با ریشه‌های ایرانی و آشنا به فرهنگ کشور است. مهم نیست این رمان ها چه بازه زمانی را پوشش دهند، مدرن باشند یا قدیمی، عاشقانه باشند یا اجتماعی، موضوع مهم آن است که خوانندگان بتوانند با آن‌ها ارتباط برقرار کرده و محیط فرهنگی خود را نزدیک به آن‌ها ببینند.

البته این بدان معنا نیست که باید از کتاب‌هایی با فرهنگ مختلف یا ناآشنا دوری کرد و به آن‌ها اهمیت نداد. کتاب‌های خوب زیادی نیز در کشور ما وجود دارند که با وجود فرهنگ ناآشنا، توانسته‌اند با بیان دغدغه‌های اجتماعی مورد استقبال قرار بگیرند. پس مهم‌ترین ویژگی یک رمان قشنگ ایرانی، توانایی آن در برقراری ارتباط با خوانندگان است.

 

رمان ایرانی عاشقانه

بدون شک محبوب‌ترین ژانر رمان در کشور ما و حتی در دنیا، ژانر عاشقانه است. کتاب‌های عاشقانه محشر زیادی در بازار وجود دارند که خوانندگان نمی‌توانند لحظه‌ای از خواندن آن‌ها دست بکشند. یک رمان ایرانی عاشقانه خوب می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم نگه دارد. طی این مطلب رمان های عاشقانه ایرانی زیادی را به شما معرفی خواهیم کرد که از خواندن آن‌ها بسیار لذت خواهید برد.

 

بهترین رمان ایرانی

با توجه به تعدد رمان‌های خوب ایرانی در بازار انتخاب بهترین رمان ایرانی کار بسیار دشواری محسوب می‌شود. هر خوانند بنا به سلیقه‌اش اثر خاصی را به‌عنوان بهترین رمان انتخاب می‌کند. در ادامه قصد داریم برخی از بهترین رمان های ایرانی که با استقبال زیاد طرفداران مواجه شده‌اند را به شما معرفی کنیم.

 

چشمهایش

چشمهایش

رمان معروف ایرانی چشمهایش از آثار نویسنده شهیر ایرانی، بزرگ علوی، است. این اثر تأثیر بسیاری بر جریان ادبیات داستانی ایران داشته است. این کتاب بیش از شصت سال است که با استقبال مخاطب ایرانی مواجه شده و بارها تجدید چاپ شده است. داستان این اثر روایتگر عشق ناکام زنی به نام فرنگیس، به استاد نقاشی مشهوری به نام استاد ماکان است. استاد ماکان به‌خاطر فعالیت‌های سیاسی خود در تبعید زندگی می‌کند و به طرز مشکوکی از دنیا می‌رود.

چشمهایش از زبان فردی روایت می‌شود که شیفته‌ تابلوی چشمهایش اثر استاد ماکان شده‌ است و حس می‌کند رازی پشت چشم‌های نقاشی شده در این تابلو وجود دارد. از این رو تصمیم می‌گیرد برای رمزگشایی از این تابلوی رازآلود، زنی را که سوژه نقاشی استاد بوده پیدا کند و اینجا است که داستان این کتاب عاشقانه شروع می‌شود.

 

عاشقانه پریچهر

عاشقانه پریچهر

پریچهر از جمله آثار معروف مرتضی مؤدب پور است که با استقبال بالای مخاطبان روبه‌رو شد. این کتاب روایتگر داستان زندگی پسری به نام فرهاد است که بعد از هشت سال تحصیل در خارج از کشور به ایران برمی‌گردد و در کارخانه پدرش مشغول می‌شود و در ادامه ماجراهای عاشقانه زیادی پیش می‌آیند.

فرهاد، هومن، فرگل و لیلا، جوانان عاشق‌پیشه‌ای هستند و با مشکلاتی مواجه می‌شوند که خیلی از جوانان در دهه شصت با آن دست به گریبان بودند؛ تفاوت فرهنگی و اقتصادی چشمگیر خانواده‌ها و مشکلات دیگری که سر راه ازدواج دخترها و پسرهای داستان قرار می‌گیرند. در این میان، پیرزنی به نام پریچهر، راوی زندگی پرسوز خودش است؛ روایتی که با قصه جوانان عاشق کتاب بی‌ربط نیست.

مرتضی مؤدب پور یکی از نام‌های شناخته شده در زمینه نوشتن رمان‌های عامه پسند و عاشقانه است. او آثار دیگری هم دارد که می‌توانیم به آن‌ها نیز اشاره کنیم. یکی از این رمان‌ها خواستگاری یا انتخاب است، رمانی که روایتگر داستان دختری است که قصد دارد به خواستگاری پسر مورد علاقه‌اش برود. از دیگر آثار مرتضی مؤدب پور می‌توان به رمان‌های شیرین، یاسمین و گندم اشاره کرد.

 

بامداد خمار

عاشقانه پریچهر

رمان عاشقانه ایرانی بامداد خمار یکی از پرفروش‌ترین و بهترین آثار عاشقانه ایرانی است. این کتاب بیش از 300 هزار نسخه فروش داشته است و ترجمه آن به زبان آلمانی نیز با موفقیت در جلب نظر مخاطبان روبه‌رو شد. این رمان عاشقانه ایرانی روایتگر داستان سوزناک عشق نافرجام دختری از اعیان دوره قدیم تهران به جوانی نجار از طبقه فرودست جامعه است.

سودابه دختر جوان، تحصیل‌کرده و ثروتمندی است که می‌خواهد با مردی که با طبقه اجتماعی خانواده او مناسبتی ندارد، ازدواج کند. مادر سودابه برای جلوگیری از این پیوند، او را به پند گرفتن از محبوبه، عمه سودابه، سفارش می‌کند. این رمان روایت داستان عبرت‌انگیز سیاه‌بختی محبوبه در زندگی با عشقش رحیم است.

پس از انتشار بامداد خمار و اقبال مخاطبان به آن، کتابی با نام شب سراب و به نویسندگی ناهید پژواک منتشر شد. این کتاب در واقع همان داستان بامداد خمار است با این تفاوت که داستان از زبان رحیم نقل شده است و تلاش آن این است که بگوید محبوبه یک طرفه به قاضی رفته و اشتباه می‌کند. نکته جالب اینجا است که این کتاب هم به یکی از کتاب‌های پرفروش ایران تبدیل شد. بسیاری از مردم بامداد خمار را یکی از بهترین آثار عاشقانه می‌دانند،‌ در حالی که منتقدان عمدتا چنین نظری درباره این کتاب پرفروش ندارند.

 

سلوک

سلوک

رمان ایرانی سلوک روایتگر عشق میان قیس و مهتاب است. قیس که نامش یادآور مجنون معروف است، عاشق دختری به نام مهتاب می‌شود که 17 سال از او کوچکتر است. قیس نمادی از مرد شرقی با افکار سنتی است که البته گرفتار نوعی خودشیفتگی نیز شده است. قیس به‌خاطر عشق دیوانه‌واری که به مهتاب دارد، او را دارایی خود می‌داند و هیچ اراده‌ای را از سوی او پذیرفته نمی‌داند.

اما اوضاع مطابق میل قیس پیش نمی‌رود و مهتاب که چشمش از عشق کور شده بود، به تدریج دید متفاوتی نسبت به ازدواج پیدا می‌کند، استقلال خود را بر این عشق ترجیح می‌دهد، قیس را ترک می‌گوید و قیس نیز با رفتن مهتاب فرو می‌ریزد. سلوک از جانب مخاطبان با استقبال فراوانی روبه‌رو شد. این رمان پرفروش‌ترین کتاب سال نشر چشمه در سال 1381 شد و تاکنون 18 بار تجدید چاپ شده است.

 

کِلیدَر

کِلیدَر

کلیدر نام کوه زیبایی است که بین شهرهای سبزوار، نیشابور و قوچان در استان خراسان قرار دارد. جایی که تمام داستان بلند و البته واقعی دولت‌آبادی در آنجا روایت می‌شود. این رمان بلندترین اثر محمود دولت‌آبادی است که در حدود 3000 صفحه و ده جلد به چاپ رسیده و روایت زندگی یک خانواده کرد ایرانی است که به سبزوار خراسان کوچ کرده‌اند.

شخصیت اول این کتاب شخصی به نام گل‌محمد است که دولت‌آبادی بیش از 15 سال عمرش را صرف نگارش آن کرده است. کلیدر سرنوشت رعیت‌های ایرانی و قبایل چادرنشین را در دوره‌ای که سیاست زور حاکم است، به‌تصویر می‌کشد. اما با این حال داستان حماسی و قهرمان‌پرور کلیدر آنچنان با روایت‌های عاشقانه گره خورده که هرچند خواننده در بطن یک داستان واقعی قرار دارد، اما سراسر درگیر پیوند شاعرانه و البته تبحر ادبی دولت‌آبادی در به هم پیوستن خیال و واقعیت خواهد شد.

دولت‌آبادی در دست‌نوشته‌های خود قبل از تمام کردن کلیدر این‌چنین آورده است: «به پایان رساندن کلیدر، آن‌طور که مطلوب و موردپسند خودم باشد، برای من یک آرزوی مهم است… چون اطمینان دارم که رمان کلیدر یک یادگاری برای مردم آینده ما خواهد بود؛ که در عین حال من هم با این کار دِینم را به مردمی که در میان‌شان پرورش‌یافته‌ام تا حدی ادا کرده‌ام.»

 

سمفونی مردگان

سمفونی مردگان

رمان ایرانی سمفونی مردگان کتابی بسیار تراژدیک و غم‌انگیز است. بله، غم انگیزترین کتابی که به زیباترین شکل ممکن در ذهن شما باقی خواهد ماند. رمان سمفونی مردگان از آثار برگزیده عباس معروفی در دهه شصت است که یک حادثه را از دید چند ناظر روایت می‌کند.

شخصیت اصلی داستان شاعر جوانی است به نام آیدین که گرفتار خشم پدر سنتی خود می‌شود. آیدین شخصیت دوست‌داشتنی، جذاب و متفاوت سمفونی مردگان، پسری روشن‌فکر، شاعر، بسیار فعال و رادیکال است که در خانواده‌ای به‌شدت سنتی و پدرسالار زندگی می‌کند که نه‌تنها شخصیت‌های داستان، قلباً او را دوست دارند و ستایش می‌کنند، بلکه خواننده هم جذب شخصیت متفاوت او خواهد شد. در مقابل لطافت چنین شخصیتی، برادر آیدین، اوراهان، فردی است که فضای سرد جامعه را پذیرفته و خودش را با شرایط آن روزگار وفق داده است. حسد و در نتیجه برادرکشی ندایی است که هر لحظه در وجود اورهان شنیده می‌شود.

راوی داستان در این کتاب بارها عوض می‌شود و خواننده بارها در فضا و زمانی متفاوت از حال سیر می‌کند. فضای کلی داستان و بیشتر اتفاق‌هایی که در آن می‌افتد، در زمستان و در فضای يخ‌زده و منجمد جامعه به تصویر کشیده می‌شود. با وجود غم جاری و روان در تمام داستان، سمفونی مردگان کتابی است که هر چقدر آن را بخوانید، جذاب‌تر می‌‌شود، چراکه معروفی به‌قدری شخصیت‌های رمانش را خوب به‌تصویر کشیده که می‌توانید خودتان را جای تک‌تک آن‌ها بگذارید و با درد و غم زندگی هر یک، زندگی کنید.

 

چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم

چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم

زویا پیرزاد از آن‌ دسته نویسندگانی است که می‌شود کتاب‌هایش را بدون وقفه و یک‌نفس خواند. جزئی‌نگری، توصیف دقیق هر آنچه هست و قلمِ روایی پیرزاد بسیار خوشایند است. داستان رمان ایرانی چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم در دهه 40 در محله بوارده آبادان رخ می‌دهد که راوی آن زنی ارمنی به نام کلاریس آیوازیان است. کلاریس نمونه کامل زنی خانه‌دار است که در جریان زندگی، دچار روزمرگی، نارضایتی باطنی و در نتیجه فراموشی اهمیت خویشتن شده است.

نویسنده، عادی و یک‌نواخت بودن کلاریس برای اطرافیان ازجمله شوهرش را به‌خوبی توصیف می‌کند؛ درحالی‌که در تفکر کلاریس همواره اطرافیان و دیگرانی وجود دارند که از خود او مهم‌ترند. اما داستان اصلی درواقع از نيمه و با ورود همسايه‌ای جديد به زندگی کلاریس آغاز می‌شود و زندگی یک‌نواخت او با حضور خانواده سیمونیان در همسایگی‌شان دچار دگرگونی بزرگی می‌شود. وجود امیل سیمونیان، مرد جوانی که همسرش را از دست داده و دختری به نام امیل دارد، باعث اوج‌گرفتن تضادهای درونی کلاریس می‌شود. از اینجا به بعد خواننده با توصیف طرف دیگر احساسات، عواطف و حتی منطق رشدیافته در کلاریس روبه‌رو می‌شود.

 

روی ماه خداوند را ببوس

روی ماه خداوند را ببوس

اولین رمان مصطفی مستور، درحقیقت داستان شک به چیستی وجود انسان و خداست؛ داستان زندگی مردی که در مورد خودش و خدایی که تا چندی قبل می‌شناخته، دچار شک و تردید می‌شود. شخصیت اصلی این داستان یونس، دانشجوی دکترای پژوهشگری اجتماعی است که برای تز دکترا در حال تحقیق و جست‌وجوی دلیل جامعه‌شناختی خودکشی دکتر جوانی به اسم پارسا است. تلاش انسان برای کشف خود و کشف خدای خود، هم به‌عنوان دغدغه اصلی یونس و هم به‌عنوان دغدغه اصلی هر یک از انسان‌های جست‌وجوگر جامعه امروز، به‌خوبی در این کتاب توصیف شده است.

گفت‌وگوی میان یونس و دوست خود علیرضا، که معرفت و خداباوری عمیقی دارد، از بخش‌های پرچالش و البته جذاب این کتاب است. نوع گفت‌وگو در بین شخصیت‌های این کتاب به‌گونه‌ای است که هم مخاطب عام و هم مخاطب خاص خود را جذب کرده و به تفکر درباره حرف‌های ردوبدل‌شده میان آنها مجبور می‌کند. روی ماه خداوند را ببوس شاید جوابی قطعی برای گذشتن از ایستگاه شک نباشد، اما سؤال‌های مشترکی را درباره وجود خدا، عدم قطعیت و تنهایی انسان‌ها از زبان شخصیت‌هایش بیان می‌کند.

 

سَووشون

سَووشون

رمان ایرانی سَووشون یا سیاوشان به معنی سوگ سیاوش است و مدلی از عزاداری‌ است که سالانه برای سیاوش، قهرمان اسطوره‌ای ایران باستان، در بعضی از روستاهای کشور همچنان انجام می‌شود. سَووشون نام نخستین رمان سیمین دانشور است و علت نام‌گذاری این کتاب هم، تشابه سرنوشت یکی از شخصیت‌های داستان با سرنوشت سیاوش بوده است.

دانشور در این داستان پرحرکت و ماجرا، با نثری شاعرانه، دقیق و محکم، تصویری درونی و هنرمندانه از تحولات منطقه فارس در سال‌های جنگ دوم جهانی خلق می‌کند. سووشون در واقع داستانی از زندگی یک خانواده در زمان جنگ دوم جهانی و سلطنت رضا شاه پهلوی در شیراز است. داستان سووشون را زری روایت می‌کند.

زری قهرمان کتاب، در همه چالش‌های داستان حضور دارد و وقایع را به ترتیب توالی زمان واقعی نقل می‌کند. او زنی تحصیلکرده، صلح‌جو و باعاطفه است که می‌خواهد به هر طریقی خانواده‌اش را از خطر اتفاقات بیرون حفظ کند؛ زنی که پابه‌پای مردان، بار حوادث تلخ را به دوش می‌کشد. در مقابل زری، یوسف قرار دارد که علی‌رغم عشق و علاقه زیاد به زری، به‌نوعی با هم در تضاد هستند.

عقاید یوسف برای زری قابل‌فهم و حتی مورد ستایش است، اما رفتار او و ناسازگاری با شرایط و آدم‌هاست که زری را می‌ترساند. دانشور در این اثر خود تاریخ را از دریچه ادبیات به تصویر می‌کشد. همچنین شخصیت‌پردازی قوی از خصوصیت بارز قلم نویسنده در سووشون است؛ آن‌قدر که نام‌ها را برای همیشه در ذهن خواننده ماندگار کند.

 

همخونه

همخونه

از مریم ریاحی آثار بسیاری به چاپ رسیده که همخونه معروف‌ترین آنها است. وی با این رمان ایرانی به شهرت رسید و این موضوع دلیلی بر آن بود که مخاطبینش با دیگر آثار او نیز آشنا شوند. ریاحی با خوش ذوقی و نگارش زیبایش، زندگی دختری را به روایت در می‌آورد که یلدا نام دارد. یلدا دختری ساده، دل پاک و زیبارو است که به دلیل از دست دادن والدینش با حاج رضا دوست صمیمی پدرش زندگی می‌کند.

حاج رضا اعتقادات سخت و محکم مخصوص به خودش را داشت که باعث شده بود یلدا دست از فکر کردن به عشق و عاشقی بکشد و درس و دانشگاه و دوستانش را جایگزین هر مرد جوانی کند. اما این برایش بسیار دشوار بود به خصوص زمان‌هایی که سر کلاس و پای صحبت‌های استاد مورد علاقه ادبیاتش می‌نشست و معتقد بود زندگی بدون عشق هیچ معنایی ندارد.

فرزندان حاج رضا به جز فرزند کوچکترش شهاب که پسری خوش تیپ و جذاب بود و البته بسیار مغرور و کج اخلاق، همگی در خارج از کشور زندگی می‌کردند. شهاب که با پدرش مشکلاتی دارد و جدا از او زندگی می‌کند، تصمیم به مهاجرت می‌گیرد. حاج رضا که نمی‌خواهد شهاب هم از او دور شود به یلدا که حتی یکبار هم پسرش را ندیده پیشنهاد می‌کند به صورت قراردادی با شهاب ازدواج کند و به مدت 6 ماه با او همخونه شود.

از آنجایی که این پیرمرد باتجربه و دنیادیده است، متوجه آن می‌شود که یلدا و شهاب بسیار مناسب هم هستند و بی‌صبرانه به انتظار آینده می‌نشیند. اما آنها در خلال این ازدواج قراردادی، مجبور به همخونه شدن با یکدیگر می‌شوند و تازه این اول ماجرا است و اتفاقات و حوادث یکی پس از دیگری به زندگی اجاره‌ای‌شان سرازیر می‌گردد. نویسندگی مریم ریاحی با آغاز زندگی زناشویی و ورود فرزندان به دنیای جدیدش توام می‌شود. در جایی اشاره شده که رمان ایرانی همخونه، برگرفته از زندگی شخصی خودش و البته کمی چاشنی تخیل پدید آمده است.

 

شوهر آهو خانم

شوهر آهو خانم

سید میران رئیس صنف نانوایان که مرد آبروداری است، زندگی آرامی را با همسرش آهو خانم سپری می‌کند. او که از عزت و احترام بسیاری در بین مردم برخوردار است؛ روزی در میان مشتریانش با زنی به نام هما آشنا می‌شود. هما کم کم سفره دلش را نزد سید میران باز کرده و می‌گوید که به تازگی از شوهرش جدا شده است. سید میران آبرودار هم که گرفتار زیبایی و جوانی هما شده او را به عقد خود در می‌آورد و او را به عنوان هوو، با خود به خانه نزد آهو خانم می‌برد.

قلم علی محمد افغانی درساختن جزئی‌ترین تصاویر هم جادو می‌کند؛ به‌صورتی که با خواندن این رمان مخاطب می‌تواند به آسانی تصاویر خانه و اجزای چهره و اندام شخصیت‌های قصه را در ذهن بپروراند. این داستان که یکی از بهترین کتاب‌های عاشقانه ایرانی است، در سال 1313 و در کرمانشاه شکل گرفته و نویسنده قصد دارد تا با نکوهش از سنت چند همسری، وضع و حال دلخراش آن زمان زنان را که در بسیاری از خانواده‌های سطح پایین جامعه مشاهده می‌شد، به نگارش درآورد.

 

یاسمین

یاسمین

رمان ایرانی یاسمین نیز با تمام اشک‌ها و لبخندهای داستان، به شما کمک می‌کند تا همپای شخصیت‌های آن، حس عشق را تجربه کنید. هرچند سبک نوشتن مرتضی مودب‌پور تقریبا در هر 4 اثر معروفش یکسان است و فضای شوخ طبعی کاراکترها در داستان، تراژدی ماجرا را قابل تحمل‌تر می‌کند، اما در داستان یاسمین، نویسنده در حال طی مسیر تکاملی است.

مودب‌پور در کتاب عاشقانه یاسمین نسبت به رمان اولش پریچهر، ماجرا را در فضایی واقعی‌تر و معقول‌تر روایت می‌کند. درواقع می‌توان گفت که مودب‌پور در این زمان بود که به اوج داستان نویسی در سبک خود رسید و همین امر باعث شد کتاب یاسمین در سال 1380، بین پرفروش‌ترین کتاب‌های عاشقانه ایرانی جای بگیرد.

داستان یاسمین درباره بهزاد دانشجوی پزشکی فقیری است که از نظر مالی آه در بساط ندارد. او عاشق دختری ثروتمند و زیبا به نام فرنوش می‌شود. فرنوش پسرخاله‌ای دارد که از کودکی با هم بزرگ شده و خودش را نامزد او می‌داند. خانواده فرنوش که از حضور بهزاد اطلاع پیدا می‌کنند با ارتباطشان مخالف هستند. مادر فرنوش از بهزاد می‌خواهد که به دیدنش برود و از او درخواست می‌کند که از دخترش بگذرد تا او با پسرخاله‌اش ازدواج کند.

 

جای خالی سلوچ

جای خالی سلوچ

مرگان سر از بالین که برداشت، سلوچ نبود. سلوچ نیست و نبودن او تمام این کتاب را پر کرده است. حالا مرگان مانده است با حداقلی از احساس به سلوچی که رفته و آینده‌ای که پیش رویش به بن‌بست رسیده است انگار. رمان ایرانی جای خالی سلوچ رمانی از محمود دولت‌آبادی است که در دوره سه‌ ساله حبس خود، در ذهنش پرورانده و بلافاصله پس از آزادی از زندان ساواک طی 70 روز نوشته ‌است.

سلوچ که کسب‌و‌کار درست‌وحسابی ندارد، زن و بچه خود را رها می‌کند و به‌دنبال کار روانه شهر می‌شود. او بدون هیچ خبری محل زندگی خود را ترک می‌کند و دولت آبادی به زیباترین شکل ممکن احساسات و مشکلات زندگی مرگان، زن سلوچ را بعد از رفتنش به تصویر می‌کشد. مرگان دو پسر به نام‌های عباس و ابراو و دختری به نام هاجر دارد.

سلوچ حضور مستقیمی در داستان ندارد و تنها شخصیت‌پردازی او از طریق روایت اطرافیانش شکل می‌گیرد؛ به‌طوری‌که در انتهای داستان می‌توانید به توصیف دقیقی از شخصیت سلوچ برسید. دولت‌آبادی در این کتاب خود نیز از زندگی می‌نویسد. دیالوگ‌ها به فارسی عادی و گاه همراه با تعابیر و کلمات محلی است. زبان دولت‌آبادی زبانی گیرا و دلنشین است.

 

بار دیگر شهری که دوستش داشتم

بار دیگر شهری که دوستش داشتم

اگر به‌دنبال جملات و توصیفات بسیار زیبا هستید، این رمان ایرانی برای شماست. این کتاب در کنار کتاب یک عاشقانه آرام در زمره عاشقانه‌ترین کتاب‌های نادر ابراهیمی است که با توجه به حجم کمی که دارد از تاثیرگذاری چشمگیری برخوردار است. بار دیگر شهری که دوستش داشتم، داستان عشقی بین پسر مردی کشاورز است که دلباخته دختر خان شده و هنگامی این داستان را روایت می‌کند که عشقش هلیا او را تنها رها کرده و به خانه بازگشته است. مرد عاشق به شهری باز می‌‌گردد که روزگاری به‌خاطر این عشق از آن گریخته بود و از آن طرد شده بود: شهری که دوستش داشته.

این کتاب مجموعه‌ای است از جملات قصار که با دنبال کردن‌شان تا انتهای کتاب به داستان نهفته در لابه‌لای آن‌ها پی خواهید برد. نادر ابراهیمی به‌بهترین ‌نحو ممکن تنهایی و غم یک انسان احساسی را که از عشق، خانواده و وطن رانده شده، به‌تصویر کشیده است.

 

قهوه سرد آقای نویسنده

قهوه سرد آقای نویسنده

رمان ایرانی قهوه سرد آقای نویسنده اولین رمان روزبه معین است که در مدت کوتاهی به چندین چاپ متوالی رسیده است. این کتاب با موضوع عاشقانه است که تم معمایی – هیجانی دارد و در مدت زمان تقریبا یک ماهه به چاپ بیستم رسیده و می‌توان گفت به نحوی شگفتی ساز است. این رمان تا به امروز بیشتر از شصت بار تجدید چاپ شده است.

داستان این کتاب بدین شرح است: کتاب قهوه سرد آقای نویسنده درمورد آرمان روزبه نویسنده‌ای تازه‌کار است که اولین کتابش موردتوجه منتقدان واقع شده است. او در دفتر روزنامه کار می‌کند و همیشه ابتکاراتش (مثل چاپ چند نامه برای پیدا کردن ریحانه) مورد توجه مخاطبان روزنامه و سردبیر قرار می‌گیرد.

کتاب قهوه سرد آقای نویسنده از کودکی آرمان روزبه شروع می‌شود. او در 10 سالگی عاشق دختری می‌شود که 15 سال از او بزرگ‌تر است. این دختر در خانه‌ی پیرزن همسایه که مدرس پیانو است رفت‌وآمد دارد. آرمان 10 ساله که نمی‌خواهد از دیدار دختر محروم شود، نت‌های تنها آهنگی را که پیرزن برای تدریس پیانو استفاده می‌کند و تنها راه ارتباطش با دختر است، دستکاری می‌کند تا آموزش پیانو مدت بیشتری طول بکشد.

 

کشتی پهلو گرفته

کشتی پهلو گرفته

بی شک قلم سیدمهدی شجاعی یکی از بهترین‌ها در حوزه موضوعات مذهبی است. این رمان ایرانی به شرح حال واپسین روزهای حضرت زهرا سلام الله علیها می‌پردازد و اگرچه کتاب‌های زیادی در مورد زندگی آن حضرت در دسترس است که بیشتر ذکر مصیبت دارند و به ارائه یک بیوگرافی از زندگی آن حضرت بسنده کرده‌اند، این کتاب روایت افراد مختلف از ایشان و خطاب به اوست. درواقع این کتاب سوگنامه‌ای است که از 14 فصل تشکیل شده و راوی اول شخص در هر کدام از فصل‌‌ها، یکی از وابستگان نزدیک حضرت فاطمه سلام الله علیها هستند.

صادق کرمیار نویسنده کتاب نامیرا می‌گوید: سید‌مهدی شجاعی برای اولین‌بار با کتاب کشتی پهلو گرفته نشان داد که ادبیات مدرن امروز می‌تواند مفاهیم دینی را نیز بیان کند. از میان سایر آثار شجاعی، نثر روان و گیرایی قلم نویسنده در این کتاب به اوج خود رسیده است. توصیف آن حضرت از زبان پدر، همسر، فرزندان و حتی آسمان، با زیباترین و ناب‌ترین تعابیر نگاشته شده است.

 

پاییز فصل آخر سال است

پاییز فصل آخر سال است

شاید بهتر باشد معرفی این رمان ایرانی را از زبان خود نویسنده بخوانیم: «هر کدام از شخصیت‌های داستان درگیر مسائل متفاوتی هستند. یکی با مهاجرت درگیر است، بعدی با هویت شغلی و اجتماعی و دیگری با روابط عاطفی. بعد از بحران‌هایی که چند سال پیش رخ داد و خیلی‌ها را دچار سردرگمی کرد، دلم می‌خواست داستانی بنویسم که شخصیت‌هایش در کنار هم معرف و نماینده‌ی نسلی باشند که خودم جزو آن هستم. شخصیت‌ها، داستان‌هایشان و فرم روایت را بر این اساس انتخاب کردم.»

این کتاب در دو بخش تابستان و پاییز و هر بخش به قول نویسنده در سه تکه نگاشته شده است. لیلا، شبانه و روجا زنان قصه‌ی این کتاب هستند؛ سه دوست که از زمان دانشگاه با هم آشنا شدند و حالا راه‌شان کاملا از هم جداست. مرعشی در این کتاب نه‌تنها به قضاوت شخصیت‌ها نپرداخته، بلکه حتی پایانی هم برای داستان آن‌ها مشخص نکرده است. شاید بتوان بهترین ویژگی‌ این کتاب را واقعی ‌بودن داستان و شخصیت‌ها دانست؛ آن‌طور که همه ما بتوانیم هر سه شخصیت را درک کنیم و زندگی هر کدام را تداعی‌گر دغدغه‌ها و خلق‌و‌خوی مشترک زنانه خودمان بدانیم.

 

سخن پایانی در مورد معرفی بهترین رمان ایرانی

همانطور که ذکر کردیم معرفی بهترین رمان ایرانی با توجه به تعدد آثار محشر ایرانی مختلف کاری دشوار محسوب می‌شود. طی این مطلب سعی کردیم برخی از بهترین و پرطرفدارترین رمان های ایرانی را به شما معرفی کنیم. اگر قصد دارید شروع به خواندن رمان های ایرانی کنید، این مطلب می‌تواند راهنمای کامل و جامعی برای انتخاب رمان بعدی شما باشد.

3

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

در خبرنامه فانیبو عضو شوید
تا جدیدترین مطالب برایتان ارسال شود
ایمیل شما با موفقیت ثبت شد
جهت تأیید عضویت، صندوق ورودی ایمیل خود را چک کنید
در خبرنامه فانیبو عضو شوید
تا جدیدترین مطالب برایتان ارسال شود
ایمیل شما با موفقیت ثبت شد