خانه فیلم و سریال مارول – پاسخ به تمام پرسش‌هایی که درباره کمپانی Marvel دارید

مارول – پاسخ به تمام پرسش‌هایی که درباره کمپانی Marvel دارید

توسط فانیبو
605 بازدید
مارول - پاسخ به تمام پرسش‌هایی که درباره کمپانی Marvel دارید

مارول کامیکس رسانه‌ای آمریکایی است که به تولید محصولات سرگرم‌کننده مشغول است. این شرکت را جزو دو ناشر بزرگ محتوای کمیک می‌دانند. مارول کمیک زیرمجموعه کمپانی مادر، مارول اینترتینمنت است که در سال 2009 توسط والت دیزنی به طور کامل خریداری شد و مقرش در شهر نیویورک است.

 

تاریخچه اجمالی کمپانی مارول کامیکس

تاریخچه اجمالی کمپانی مارول کامیکس

بنای چیزی که بعدها به شرکت کمیک مارول تبدیل شد، توسط ناشر مجله‌های محبوب عامیانه، مارتین گودمن در سال 1939 ریخته شد. او در راستای محبوبیت روزافزون کتاب‌ها و مجلات کمیک –مخصوصا آن‌هایی که ابرقهرمانی بودند- مجله تایملی کامیکس را تاسیس کرد. اولین کمیک شرکت تایملی، مارول کامیکس شماره یک بود که در اکتبر سال 1939 منتشر شد و چند ابرقهرمان مختلف داشت که از این بین هیومن تورچ (مشعل انسانی) و ساب‌مرینر (یا نیمور) در بینشان حضور داشتند. در دوران طلایی کمیک‌بوک‌ها در دهه چهل میلادی، تایملی تعداد بسیار زیادی از ابرقهرمانان مختلف را به طرفداران این سبک معرفی کرد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کاپیتان آمریکا اشاره کرد که اولین بار در ماه مارس 1941 در شماره اول کمیک کاپیتان آمریکا منتشر شد.

شخصیت‌های ابرقهرمان تایملی، حتی پیش از آن که آمریکا رسما وارد جنگ جهانی دوم شود و در برابر ژاپن و آلمان قرار بگیرد، در جنگ شرکت می‌کردند و با نازی‌ها و ژاپنی‌ها می‌جنگیدند. در حالی که دهه چهل میلادی به پایان خودش نزدیک می‌شد، خوانندگان مجله‌های کمیک علاقه‌شان را به ابرقهرمانان این داستان‌ها از دست دادند و تایملی انتشار آخرین کتاب‌ها و مجلات کمیکش را در سال 1950 لغو کرد. در 1951، گودمن شرکت توزیع خودش را تاسیس کرد و تایملی کامیکس به مجلات اطلس تغییر نام دادند. اگرچه گاهی این مجلات برگرداندن شخصیت‌های ابرقهرمانی (مثل کاپیتان آمریکا در سال 1953) را امتحان می‌کردند، اما بیشتر خروجی‌ها و مجلات اطلس در موضوعات و سبک‌های دیگری مثل شوخی، وسترن، ترسناک، جنگی و علمی تخیلی بود.

در سال 1956 شرکت رقیب، کمپانی DC Comics وارد گود شد و توانست دورانی که به آن عصر نقره‌ای کمیک گفته می‌شود را به راه بیندازد. دی‌سی با تعریف دوباره ابرقهرمان‌ها با موفقیت تجاری بزرگی روبه‌رو شدند. در ابتدای دهه شصت میلادی، مجلات اطلس نامش را به مارول کامیکس تغییر داد. چندین دهه است که که مارول و دی‌سی بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید و پخش مجلات کمیک هستند و از این حیث مارول علیه دی سی رقابت می‌کند. در دهه هشتاد و نود، Marvel بارها دست به دست شد و در سال 1991 به شرکتی با سهامی عام بدل شد. تصمیمات مدیریتی سوال‌برانگیز و کاهش چشم‌گیر فروش در صنعت کمیک بوک، Marvel Comics را در سال 1996 به ورشکستگی کشاند. در سال 1998، Marvel توانست از ورشکستگی خارج شود و شروع به تنوع‌دادن به محصولاتش کرد. برای این کار، این شرکت محصولات جدیدی را با هدف قرار دادن دموگرافیک‌های مختلف و بسط دادن دنیای سینمایی‌اش تحت نام مارول استودیوز شروع کرد. در سال 2007، Marvel به انتشار کمیک های دیجیتال اقدام کرد. در سال 2009، شرکت والت دیزنی، کمپانی مادر مارول کامیکس را خریداری کرد و اکنون این شرکت مالک سهام Marvel است.

 

دنیای مارول (Marvel Universe)

دنیای مارول (Marvel Universe)

از نحوه روایت مشترکی که اکنون به عنوان دنیای مارول شناخته می‌شود، اولین بار در سال 1961 پرده‌برداری شد. گودمن وقتی که از رشد علاقه خوانندگان به کتاب‌های کمیک ابرقهرمانی جدید، خبردار شد، نویسنده استن لی و هنرمند جک کربی را استخدام کرد تا کمیک «چهار شگفت انگیز» را برای Marvel خلق کنند. با انتشار اولین شماره چهار شگفت انگیز در نوامبر 1961، خوانندگان با دنیایی ابرقهرمانی آشنا شدند که ریشه در دنیایی واقعی داشت. لی و کربی در تلاش برای ساخت شخصیت‌های ابرقهرمانی اوریجینال خودشان، به آن‌ها اجازه می‌دادند که با یک‌دیگر به شکلی بسیار رئالیستی فعل و انفعال داشته باشند. این یعنی شما در کمیک‌ها می‌توانستید ابرقهرمانانی را ببینید که با یک‌دیگر بحث می‌کنند یا حتی وارد مبارزه می‌شوند. این گرایش با موجی از شخصیت‌های ابرقهرمان دیگری ادامه پیدا کرد که توسط مارول کامیکس در اوایل دهه شصت میلادی معرفی شده بودند. از این ابرقهرمانان می‌توان به مرد عنکبوتی، هالک شگفت‌انگیز و مردان ایکس اشاره کرد. لی بیشتر کتاب‌های Marvel را در این دهه می‌نوشت و جک کربی و استیو دیتکو از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین هنرمندان تصویرگر بودند.

این روش واقعی‌تر شخصیت‌پردازی سبب محبوبیت و شهرت Marvel شد و خوانندگان جوان که در آستانه ورود به دانشگاه بودند را به کمیک‌های این شرکت جذب کرد. داستان‌ها همچنین شروع به توجه به مسائل اجتماعی مهمی مثل آلودگی زیست‌محیطی و شهری، روابط نژادی و سوءاستفاده از مواد مخدر کردند. یکی از داستان‌های مرد عنکبوتی در سال 1971 که در مورد سوءاستفاده از مواد مخدر بود، بدون تایید هیات نظارت بر کمیک‌ها (که کمیک‌کد نام داشت و از سال 1954 مشغول به نظارت بر کمیک‌بوک‌ها و محتوایشان بود) منتشر شد. با وجود آن که این کمیک در حال بد نشان‌دادن جلوه مواد مخدر و استفاده از آن بود، کمیک‌کد اجازه انتشار آن را نداده بود. این موضوع سبب شد که کمیک‌کد در سیاستشان برابر چنین موضوعاتی تجدید نظر کنند.

اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد میلادی، دوره‌ای بود که نسل جدیدی از استعدادهای خلاق در Marvel شروع به کار کردند و خودی نشان دادند. در سال 1967 جیم استرانکو شروع به نوشتن و کشیدن داستان‌هایی کرد که مامور مخفی ویژه، نیک فیوری در آن‌ها حضور داشت و در کتابی آنتولوژی به نام داستان‌های عجیب و غریب منتشر شد. مهم‌ترین منبع الهام استرانکو برای نوشتن داستان‌ها و تصویرگری شخصیت‌هایش، فیلم‌های جیمز باند و جنبش‌های سایکدلیک و دیدمانی بود. حاصل کار استرانکو، داستان‌هایی بود که چه از نظر جلوه‌های بصری و چه از نظر تکنیک‌های داستان‌گویی بسیار پیشرو و بی‌نظیر بودند. نویسنده کریس کلیرمونت و هنرمند جان برن همکاری طولانی‌ای را در سال 1975 برای تولید سری داستان‌های مردان ایکس غیرطبیعی آغاز کردند. این دو نفر، سری ایکس من را با شخصیت‌هایی مثل ولورین و داستان‌های پیچیده‌ای که بعدها به فرنچایز مردان ایکس تبدیل و از پرفروش‌ترین محصولات مارول شد احیا کردند.

در سال 1985، مارک گروئنوالد شروع به نوشتن داستان‌هایی برای کاپیتان آمریکا کرد که حدود ده سال ادامه داشت و توسط خوانندگان و منتقدان تحسین شد. در همان سال او مینی‌سری Squadron Supreme را شروع کرد که تا سال 1986 ادامه پیدا کرد. این سری برداشتی دیکانستراکشنیستی بر ابرقهرمانانی بود که در رمان گرافیکی آلن مور به نام واچمن، منتشرشده توسط دی‌سی کامیکس، پیش‌تر آن‌ها را مقدمه‌چینی کرده بودند. دهه هشتاد همچنین شاهد ظهور فرنک میلر و برداشت شخصی او از سری بی‌باک (Daredevil) بود که کتاب را در جهتی تاریک‌تر و عجیب‌تر می‌برد. این کار او نتیجه داد و سری دردویل در این دهه فروش بی‌نظیری داشت و یکی از پرفروش‌ترین کمیک‌های مارول بود. در 1988 تاد مک‌فارلین دوره جدیدی را به عنوان هنرمند مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز آغاز کرد. چهار سال بعد، مک‌فارلین و تعدادی دیگر از هنرمندان مطرح و محبوب، مثل جیم لی، اریک لارسن و راب لایفلد Marvel را ترک کردند تا ایمیج کامیکس، رقیب این شرکت را احداث کنند. شرکتی که به خالقانش اجازه می‌داد حق کپی‌رایت آثار و شخصیت‌هایی که خلق کرده بودند را داشته باشند.

در طول دهه هشتاد و اوایل قرن جدید میلادی، موج جدیدی از نویسندگان، من‌جمله برایان مایکل بندیس (بی‌باک و سری انتقام‌جویان)، جاناتان هیکمن (چهار شگفت‌انگیز) و اد بروبیکر (کاپیتان آمریکا) به خاطر برداشت بالغانه و گاهی مجادله‌برانگیزشان از شخصیت‌های قدیمی مارول، به شهرت رسیدند. دهه 2010 نیز موج جدیدی از استعدادها را پذیرا بوده است. همکاری نویسنده مت فرکشن و هنرمند دیوید آجا برای بازنگری جذابشان در سری هاکای، نویسنده قدیمی سری مرد عنکبوتی یعنی دن اسلات و هنرمند مایک آلرد برای برداشت بسیار پرجراتشان از شخصیت کلاسیک موج‌سوار نقره‌ای و همکاری نویسنده جی‌ویلو ویلسون و هنرمند آدریان آلفونا برای تعریف مرزهای جدیدی برای شخصیت Ms. Marvel از مهم‌ترین قسمت‌های مجله‌های کمیک مارول بودند که در دهه دوم قرن بیست و یک منتشر شدند.

در قرن بیست و یکم سود Marvel از کمیک‌هایش فاصله گرفته است و بیشتر از طریق اسباب‌بازی‌ها، بازی‌های ویدیویی و دیگر محصولاتی که محبوب‌ترین شخصیت های این شرکت روی آن‌ها نقش بسته‌اند یا در آن‌ها حضور دارند به دست می‌آید. این محصولات با زنجیره‌ای فیلم‌های بسیار موفق تجاری نیز دنبال شده‌اند. این فیلم‌ها بسیار متفاوت هستند. از فیلم‌هایی که برداشتی متفاوت از شخصیت‌های کمیک‌بوکی دارند تا فیلم‌هایی که تنها مقدمه‌ای برای سری فیلم‌های ابرقهرمانی دیگری بوده‌اند. این نقشه جاه‌طلبانه، در نهایت به ساخت فیلم انتقام جویان در سال 2012 منجر شد که در آن ثور، مرد آهنین و کاپیتان آمریکا حضور داشتند. این سه شخصیت هر کدام به تنهایی در فیلم‌های خودشان توانسته بودند گیشه را فتح کنند. انتقام جویان در نهایت توانست بیش از 1.5 میلیارد دلار در سرتاسر جهان بفروشد. دنیای سینمایی مارول ، نامی است که بعدها روی این سری فیلم‌ها گذاشته شد و یکی از پرمنفعت‌ترین فرنچایزهای تاریخ فیلم و سینما است. این موفقیت سینمایی، سبب شد که سریال های تلویزیونی مارول نیز به شبکه‌ها راه پیدا کنند. ماموران شیلد (از سال 2013) در شبکه ABC شروع کار این سریال‌ها بود و با دردویل (2015 تا 2018)، جسیکا جونز (از 2015)، لوک کیج (2016 تا 2018) و چند سریال دیگر در شبکه نتفلیکس ادامه پیدا کرد. در سال 2015 توافقی بین دیزنی و سونی حاصل شد که طبق آن، مرد عنکبوتی نیز به دنیای فیلم های مارول اضافه شود. مرد عنکبوتی پیش از آن تنها حق حضور در فیلم‌های استودیوی سونی را داشت. این شخصیت توسط هر دو کمپانی می‌تواند استفاده شود. مارول استودیوز، بخش تلویزیونی و سینمایی شرکت مارول، با رکوردشکنی قسمت‌های انتقام‌جویان به موفقیتش ادامه داده است اما تنها به این سری اکتفا نکرده و فیلم‌هایی مانند محافظان کهکشان (2014)، مرد مورچه‌ای (2015) و دکتر استرنج (2016) را نیز منتشر کرده است که همگی در گیشه موفق بوده‌اند. تا 2016، بیش از ده فیلم تحت لوای دنیای سینمایی Marvel منتشر شدند و فیلم‌های این فرنچایز توانستند بیش از ده میلیارد دلار در گیشه بفروشند و موفق‌ترین فرنچایز تاریخ را به سادگی رقم بزنند.

 

شخصیت های مارول

در این بخش محبوب‌ترین شخصیت های مارول را به شما معرفی می‌کنیم. Marvel چه در عرصه خلق شخصیت‌های ابرقهرمان و چه ضدقهرمان بسیار موفق بوده و توانسته طرفداران زیادی را با شخصیت‌هایش به وجود بیاورد.

 

کاپیتان مارول

کاپیتان مارول

در دنیای کمیک‌های این شرکت، شخصیت کاپیتان مارول به دسته‌ای از ابرقهرمانان اطلاق می‌شده و این افراد متفاوت بوده‌اند. آخرین Captain Marvel، کارول دنورز است که در دنیای سینمایی مارول، بری لارسن نقش او را بازی کرده است. این شخصیت توسط روی توماس نوشته شده است و جین کولان آن را تصویرگری کرده است. کارول برای اولین بار در ماه مارس سال 1968 به عنوان یک کارمند نیروی هوایی ایالات متحده و دوست شخصیت ابرقهرمان مار-ول در سیزدهمین مجله از سری مجلات Marvel Super-Heroes به مخاطبان معرفی شد. دی‌ان‌ای او پس از یک حادثه هوایی با مار-ول ترکیب می‌شود و همین موضوع سبب تبدیل شدن او به یک ابرانسان می‌شود. از او بیشتر به عنوان خانم مارول نام برده می‌شود اما در برهه‌هایی از تاریخ، مثل زمان حال، به او لقب کاپیتان مارول را داده‌اند. این شخصیت بعدها به گروه انتقام جویان و مردان ایکس کمک کرد تا دشمنانشان را شکست بدهند.

 

مرد عنکبوتی

مرد عنکبوتی

اسپایدرمن یا مرد عنکبوتی ابرقهرمانی نوشته و پرداخته استن لی و استیو دیتکو است. او برای اولین بار در پانزدهمین شماره مجله Amazing Fantasy، در ماه آگوست سال 1962 به مخاطبان معرفی شد. نام شخصیت اصلی مرد عنکبوتی، پیتر پارکر است. پیتر یک یتیم است که توسط عمه و عمویش، در شهر نیویورک بزرگ شده است. پدر و مادر او، ریچارد و مری پارکر در سقوط یک هواپیما کشته شده‌اند. لی و دیتکو در خلق این شخصیت و نوشتن آثاری که به او مربوط بودند، نشانه‌هایی از بحران‌های شخصیتی و وجودی دوران نوجوانی را به او داده‌اند و همین موضوع سبب محبوبیت او در بین نوجوانان و جوانان کم سن و سال شد. در داستان اصلی شخصیتش، او به خاطر گاز گرفته شدن توسط یک عنکبوت، ویژگی‌ها و صفاتی را پیدا می‌کند که به او برتری می‌دهند. پیش از خلق اسپایدرمن، نوجوانان با هیچ شخصیت اصلی‌ای احساس همدلی نمی‌کردند و نوجوانان در داستان‌های کمیک بیشتر پادو و از شخصیت‌های فرعی بودند. اما با ورود مرد عنکبوتی به دنیای Marvel، این موضوع به کل تغییر کرد. مرد عنکبوتی بارها در فرمت‌های مختلف به سینما و تلویزیون راه پیدا کرده است که در بخشی دیگر، تعدادی از برترین آثار سینمایی و تلویزیونی که در آن‌ها حضور دارد را معرفی خواهیم کرد.

 

مرد آهنی

مرد آهنی

مرد آهنی ابرقهرمانی از دنیای کمیک‌های مارول است که توسط استن لی، لری لیبر و دان هک و جک کربی خلق شده است. اولین حضور او در دنیای کمیک‌بوکی، مربوط به شماره سی و نهم سری «افسانه‌های تعلیق» در ماه مارس 1963 بود. در ماه می سال 1968 اولین شماره از کمیک‌بوک‌های اختصاصی مرد آهنی به بازار عرضه شد.

نام حقیقی شخصیت آیرن من، آنتونی ادوارد «تونی» استارک است. او یک مرد فوق ثروت‌مند و دانشمند آمریکایی است که از مشکل قلبی رنج می‌برد. وقتی که افرادی که او را گروگان گرفته بودند از او می‌خواهند که یک سلاح کشتار جمعی بسازد، او برای خودش یک لباس زرهی ویژه آهنی را آماده می‌کند که خود را نجات بدهد و از دست گروگان‌گیرها فرار کند. بعدها او لباسش را در شرکت بسیار بزرگش، یعنی شرکت صنایع استارک تقویت می‌کند و به آن امکانات جدیدی اضافه می‌کند.

در حقیقت خلق شخصیت مرد آهنی، برای استن لی وسیله‌ای بود که در تم‌های مربوط به جنگ سرد بیشتر پیش برود و نماد تکنولوژی آمریکایی در صنعت کمیک بوکی برای مبارزه علیه کمونیسم باشد. در طول دوران زندگی‌اش، مرد آهنی تبدیل به موسس گروه انتقام‌جویان می‌شود و از این حیث بسیار محبوب است. او هم مثل مرد عنکبوتی در فیلم‌ها و انیمیشن‌های زیادی حضور داشته است که معرفی خواهیم کرد.

 

هالک

هالک

هالک شخصیتی ابرقهرمانی است که توسط استن لی نوشته شده است و تصویرگری آن را جک کربی بر عهده داشته است. این شخصیت برای اولین بار در می سال 1962 در اولین نسخه کمیک هالک شگفت‌انگیز حضور کمیکی خود را تجربه کرد. هالک در دنیای کمیک مارول دو شخصیت دارد. یکی شخصیتی ابرانسانی با توانایی‌های بسیار زیاد استقامتی و قدرتی که پوستش سبز رنگ و بسیار عصبانی است. شخصیت دیگر او دکتر رابرت بروس بنر است که از اجتماع طرد شده است و  به لحاظ فیزیکی نیز بسیار ضعیف است. این دو شخصیت به صورت مستقل در او وجود دارند و از یک‌دیگر بیزار هستند. بروس در نشت امواج گاما، در حالی که می‌خواست ریک جونز را نجات بدهد، خود آلوده شد و از نظر فیزیکی به هالک تبدیل شده است. او وقتی که استرس احساسی را بر خلاف میلش حس می‌کند، بسیار عصبانی می‌شود و زندگی متمدنانه بروس را با تبدیل شدن به هالک به هم می‌ریزد. او جزوی از تیم انتقام‌جویان است.

لی اظهار کرده است که الهام‌بخش او برای طراحی و خلق شخصیت هالک، ترکیبی از شخصیت‌های خیالی فرنکنشتاین و دکتر جکیل و آقای هاید بوده است. هالک یکی از محبوب‌ترین و نمادین‌ترین شخصیت‌ها در فرهنگ عامه است. تا کنون محصولات بسیار زیادی با نقشی از او تولید شده است که همگی با اقبال عمومی مواجه بوده‌اند.

 

ثور

دنیای مارول (Marvel Universe)

ثور فرزند اودین، شخصیتی تخیلی ابرقهرمانی است که در کمیک‌بوک‌های کمپانی مارول حضور دارد. شخصیت ثور بر اساس اساطیر شمالی طراحی و خلق شده است. او خدای آزگاردی طوفان و تندر است که چکشی به نام میولنیر دارد. این چکش برای او قابلیت پرواز و تغییر آب و هوا را فراهم می‌کند. همچنین قدرت اصلی او به خاطر این چکش است. این شخصیت که در عصر نقره‌ای کمیک‌ها معرفی شد، برای اولین بار در شماره هشتاد و سوم سفر به اساطیر در ماه آگوست سال 1962 حضور داشت. طراح و نویسنده جک کربی، نویسنده استن لی و نمایش‌نامه‌نویس لری لایبر، ثور را برای مارول کامیکس خلق کردند. او در شماره‌های محدود و ادامه‌دار مجلات کمیک حضور داشته است و یکی از اعضای اولیه گروه انتقام‌جویان است. این شخصیت برای اولین بار با بازی اریک آلن کرامر در فیلمی تلویزیونی در سال 1988 به دنیای سینما و تلویزیون راه پیدا کرد. اما این آخرین حضور او در تلویزیون و پرده نقره‌ای سینما نبود. در سال 2011، در لیستی که وب‌سایت IGN از صد قهرمان دنیای کمیک بوک تمام تاریخ تهیه کرده بود، ثور به رتبه 14ام دست یافت و در سال 2012 که دوباره همین وب‌سایت 50 تا از برترین اعضای انتقام‌جویان را معرفی می‌کرد، حائز جایگاه اول شد.

 

کاپیتان آمریکا

کاپیتان آمریکا

کاپیتان آمریکا شاید یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های Marvel Comics باشد. او توسط جو سیمون و جک کربی خلق شد و برای اولین بار در نسخه مخصوص خودش به نام کمیک‌های کاپیتان آمریکا در ماه مارس سال 1941 به خوانندگان مجله تایملی، معرفی شد. کاپیتان آمریکا ابرسربازی وطن‌پرست است که اغلب با نیروهای محور در جنگ جهانی مبارزه می‌کرد و محبوب‌ترین شخصیت مجله تایملی کامیکس در زمان جنگ جهانی دوم بود. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد پس از جنگ محبوبیت ابرقهرمان‌ها کاهش پیدا کرد و کاپیتان آمریکا هم مدت‌ها در آرشیوها ذخیره شد. اما در سال 1964 و پس از روی کار آمدن مارول کامیکس، این شرکت او را احیا کرد و دوباره به محبوبیتی غیرقابل وصف رساند.

 

بیوه سیاه

بیوه سیاه

ناتاشا رومانوف یا بیوه سیاه یک شخصیت ابرقهرمان تخیلی است که توسط رون ریکو، استن لی و دان هک ساخته و پرداخته شده است. او برای اولین بار در پنجاه و دومین شماره افسانه‌های تعلیق در ماه آپریل 1964 به خوانندگان معرفی شد. این شخصیت به عنوان یک جاسوس روسی و در نقش منفی مقابل مرد آهنی معرفی شد. او بعدها خود را به ایالات متحده تسلیم کرد و یکی از مامورهای آژانس جاسوسی شیلد و عضوی از گروه انتقام‌جویان شد.

احتمالا طرفداران سینما او را با بازی اسکارلت جوهانسون می‌شناسند. به زودی فیلمی جدید با محوریت این شخصیت اکران خواهد شد.

 

ددپول

ددپول

وید وینستون ویلسون یک شخصیت خیالی در دنیای کمیک های مارول است. این شخصیت توسط نویسنده، فابین نیکیزا و نویسنده/هنرمند راب لایفلد خلق شده است و برای اولین بار در شماره نود و هشتم کمیک جهش یافته های جدید در ماه فوریه سال 1991 حضور پیدا کرد. وقتی که اولین بار این شخصیت وارد دنیای کمیک شد، به عنوان یک شخصیت ضدقهرمان و ابرشرور معرفی شد. اما هر چه گذشت از یک ضدقهرمان به یک قهرمان با اخلاق‌هایی ضدقهرمانی بدل شد. او یک مزدور ابرانسان است که در حادثه‌ای بدنش تغییر شکل داد و سپس خود را برای آزمایشات مختلف داوطلب کرد. در خلال این آزمایش‌ها قدرت‌های ماورایی‌ای به‌دست آورد. یکی از مهم‌ترین توانایی‌های ددپول قابلیت بهبود پیدا کردنش است. او همچنین چه در دنیای کمیک و چه خارج از آن و در محصولات جانبی‌ای که Marvel از ددپول تولید کرده است، به شوخ‌طبعی‌اش معروف است و بیشتر طرفداران، او را به این خاطر دوست دارند. ددپول بدون توقف شوخی می‌کند و دیوار چهارم را جهت بیشتر کردن شوخی‌هایش می‌شکند. ددپول در دنیای مردان ایکس حضور دارد و در برهه‌ای عضو این گروه نیز می‌شود.

 

ولورین

ولورین

ولورین با نام تولد جیمز هولت یا لوگان یا حتی سلاح ایکس، یک شخصیت ابرقهرمانی Marvel است که غالبا با گروه مردان ایکس همکاری می‌کند. او درست مثل ددپول انسانی جهش‌یافته است که از بعضی غرایز و احساسات حیوانی برخوردار است. ولورین توانایی‌های فیزیکی فوق‌العاده، احساسات پنج‌گانه قوی و قدرت ترمیم بسیار خوبی دارد که باعث می‌شود خیلی راحت از هر زخم و جراحتی جان سالم به در ببرد. او در هر دستش سه چنگک بسیار بلند دارد که از آن‌ها برای جنگیدن با دشمنانش کمک می‌گیرد. ولورین به طور دوره‌ای عضو گروه مردان ایکس، آلفا فلایت و انتقام‌جویان بوده است.

این شخصیت برای اولین بار در شماره صد و هشتادم هالک شگفت‌انگیز در ماه نوامبر سال 1974 به خوانندگان معرفی شد. اما در شماره صد و هشتاد و یکم نقش بسیار بزرگ‌تری داشت و رسما به عنوان یکی از شخصیت‌های جدید مهم Marvel عرض اندام کرد. او توسط سردبیر مارول، روی توماس، نویسنده لن وین و سرپرست هنری Marvel جان رومیتا اس‌آر خلق شد.

 

پروفسور ایکس

پروفسور ایکس

چارلز فرنسیس اگزاویه، یا پروفسور ایکس یکی از شخصیت‌های اصلی کمیک‌های مارول و موسس گروه مردان ایکس است. این شخصیت توسط استن لی و جک کربی ساخته شده است و برای اولین بار در اولین شماره مردان ایکس در ماه سپتامبر سال 1963 به خوانندگان معرفی شد.

اگزاویه سرپرست انسان‌های خاصی است که به جهش‌یافته‌ها مشهورند. کسانی که با قابلیت‌های ابرانسانی به دنیا آمده‌اند. پروفسور ایکس، قدرت بسیار زیادی در کنترل و خواندن ذهن دیگران دارد. او برای آن که انسان‌های جهش‌یافته را درست تربیت کند و از آن‌ها محافظت نماید، مدرسه‌ای خصوصی دایر می‌کند که دانش‌آموزانی از سرتاسر جهان دارد. او همچنین تبیین پیغام برابری و صلح میان جهش‌یافته‌ها و انسان‌های معمولی را سرلوحه کار خود قرار داده است و در این راه بسیار تلاش می‌کند. او به خاطر حوادثی که در جوانی برایش اتفاق افتاده‌اند، همیشه روی ویلچر می‌نشیند.

 

نیک فیوری

نیک فیوری

نیک فیوری یکی از شخصیت‌های جذاب گروه شیلد است. احتمالا بیشتر علاقه‌مندان به سینما او را با بازی درخشان و جذاب ساموئل ال جکسون می‌شناسند. فیوری را اولین بار استن لی و جک کربی خلق کردند و در اولین نسخه «گروهبان فیوری و کماندوهای زوزه‌کشش» در ماه می سال 1963 به خوانندگان معرفی کردند. او در این سری داستان‌ها نقش فرمانده یک گروه ویژه در جنگ جهانی دوم را داشت.

اما شخصیتی که امروزه از نیک فیوری می‌شناسیم، چند ماه بعد در شماره بیست و یکم چهار شگفت‌انگیز در دسامبر 1963 به عنوان یک مامور CIA معرفی شد. در شماره 135ام سری Strange Tales در آگوست 1965، او به عنوان یک جاسوس، درست مثل شخصیت جیمز باند، حضور پیدا کرد که وظیفه‌اش هدایت و رهبری ماموران سازمان شیلد بود.

 

پلنگ سیاه

پلنگ سیاه

پلنگ سیاه ابرقهرمانی از دنیای مارول است که استن لی و جک کربی خلقش کرده‌اند و برای اولین بار در شماره 52ام سری چهار شگفت‌انگیز در ماه جولای سال 1966 به خوانندگان معرفی شد. نام اصلی پلنگ سیاه، تی‌چالا است که پادشاه و محافظ قلمروی بومیانی آفریقایی به نام واکاندا است. او علاوه بر قدرتی که به خاطر مراسم مذهبی واکاندایی به دست آورده، دارای هوشی بی‌نظیر است که سبب می‌شود در کارهایش بسیار موفق باشد. در لیست صد نفره برترین قهرمانان کمیک بوکی وب‌سایت آی‌جی‌ان، بلک پنتر رتبه پنجاه و یکم را کسب کرده است.

 

دکتر استرنج

دکتر استرنج

دکتر استرنج ابرقهرمانی از دنیای مارول کامیکس است که توسط استیو دیتکو و استن لی خلق شده است. او برای اولین بار در شماره صد و دهم سری Strange World در ماه جولای سال 1963 به خوانندگان معرفی شد. دکتر استرنجر به عنوان جادوگر اعظم فعالیت می‌کند و وظیفه‌اش محافظت از زمین در برابر تهدیدهای افسانه‌ای و جادویی است. شخصیت او که وام‌گرفته از جادوی سیاه است، در دوران نقره‌ای کمیک بوک‌ها معرفی شد و قرار بود که تم مرموز و اساطیری جدیدی را به دنیای کمیک Marvel اضافه کند.

او یک جراح زبردست بوده که توانایی‌های جراحی‌اش را پس از تصادف رانندگی‌ای که به شدت به دست‌هایش آسیب زده، از دست می‌دهد. او تمام جهان را سفر می‌کند تا راهی برای مداوای دستش پیدا کند و در نهایت مسیرش به شخصیت انشنت وان، جادوگر اعظم برخورد می‌کند. استرنج مرید او می‌شود و به یک استاد هنرهای رزمی و ماورایی تبدیل می‌شود. او سپس در شهر نیویورک سکونت می‌گزیند و به محافظت از زمین می‌پردازد.

 

تانوس

تانوس

تانوس شاید پس از فیلم‌های انتقام‌جویان با بازی درخشان جاش برولین به محبوبیت و شهرتی دوچندان رسید. او یکی از قدرتمندترین ابرضدقهرمانان دنیای مارول است که توسط جیم استارلین، نویسنده و هنرمند، خلق شد. اولین حضور او در دنیای کمیک بوکی، مربوط به شماره پنجاه و پنجم مرد آهنی در ماه فوریه سال 1973 بود. تانوس در کمیک‌بوک‌ها با گروه‌های مختلفی از انتقام‌جویان، محافظان کهکشان، چهار شگفت‌انگیز و مردان ایکس جدال داشته است.

 

فیلم های مارول

مارول از سال 2008 شروع به ساخت گروه جدیدی از فیلم‌های ابرقهرمانی بر اساس شخصیت‌های دنیای کمیک بوکی کرده است که ساخت و انتشار این فیلم‌ها هنوز هم ادامه دارند. پیش از این نیز مطمئنا فیلم‌هایی بر اساس Marvel Universe ساخته شده بوده. از این گروه فیلم‌ها می‌توان به فیلم‌های بی‌باک، مرد عنکبوتی و پانیشر اشاره کرد. اما هیچ‌کدام این فیلم‌ها را نمی‌توان جزوی از MCU (Marvel Cinematic Universe) دانست.

فاز اول فیلم های مارول از فیلم «مرد آهنی» در سال 2008 شروع شد و تا فیلم کراس‌اور «انتقام جویان» در سال 2012 ادامه داشت. فاز دوم با فیلم «مرد آهنی 3» شروع شد و با فیلم «مرد مورچه‌ای» در سال 2015 پایان یافت. فاز سوم این فیلم‌ها نیز با فیلم «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» در سال 2016 شروع شد و با فیلم «مرد عنکبوتی: دور از خانه» در سال 2019 پایان یافت. اما فاز چهارم مارول قرار است که با فیلم «بیوه سیاه» در سال 2020 شروع شود و با فیلم «ثور: عشق و طوفان» پایان بیابد.

در سال 2005 این شرکت شروع به برنامه‌ریزی برای تهیه فیلم‌هایش به صورت مستقل و پخش آن‎ها توسط استودیوی پارامونت کرد. پیش از آن Marvel با کمک استودیوهای دیگری فیلم‌های ابرقهرمانی خودش را تهیه و منتشر کرده بود که استودیو کلمبیا پیکچرز، نیولاین سینما و سونی پیکچرز از معروف‌ترینشان بودند. مارول همچنین برای هفت سال با استودیو قرن بیست فاکس قرارداد داشت و این استودیو به تهیه فیلم‌های این کمپانی کمیک کمک می‌کرد. قراردادهای اشتباه و حق تولید و پخش انحصاری، سبب شده بود که Marvel نتواند سود خوبی را از فیلم‌هایش به جیب بزند و همین موضوع آن‌ها را به ساخت مستقل فیلم‌های سینمایی ابرقهرمانی سوق داد. آن‌ها می‌خواستند که بیشتر جنبه کمیک شخصیت‌هایشان را به نمایش بگذارند و کنترل هنری و کیفی محصولاتشان را کاملا در اختیار داشته باشند. آوی آراد، مدیر بخش فیلم مارول در آن زمان از فیلم‌های مرد عنکبوتی ساخته سم ریمی که با کمک سونی ساخته شده بود راضی بود اما با دیگر فیلم‌ها چندان ارتباطی برقرار نمی‌کرد. به همین دلیل، آراد تصمیم گرفت که Marvel Studios را تاسیس کند. مارول استودیوز اولین استودیوی ساخت فیلم مستقل پس از دریم‌ورکس بود.

معاون آراد، یعنی کوین فایگی، متوجه شد که برخلاف مرد عنکبوتی و مردان ایکس که مجوز ساخت و توسعه‌شان در اختیار سونی و فاکس بوده، Marvel همچنان صاحب شخصیت‌های هسته اصلی سری انتقام‌جویان است. فایگی توانست مدیران دیزنی را ترغیب کند که برای ساخت فیلم‌هایی در مورد شخصیت‌های گروه انتقام جویان سرمایه‌گذاری کنند و سپس داستان این شخصیت‌ها را در قسمتی دیگر به هم ارتباط بدهند. اما پیش از آن که دوباره به صحبت در مورد انتقام جویان بپردازیم، بهتر است کمی فیلم‌های دیگر Marvel را بررسی کنیم.

 

مجموعه فیلم مردان ایکس

مجموعه فیلم مردان ایکس

استودیو فاکس قرن بیستم در سال 1994 حق پخش و تولید فیلم‌های شخصیت‌های سری کمیک‌بوک‌های ساخته استن لی و جک کربی را خرید و قرار بر این شد که برایان سینگر اولین و دومین نسخه این فیلم‌ها را بسازد. اولین فیلم با نام مردان ایکس در سال 2000 منتشر شد و به دنبال آن فیلم ایکس 2 در سال 2003 بر روی پرده نقره‌ای رفت. سرانجام مردان ایکس: آخرین ایستادگی در سال 2006 با کارگردانی برت رتنر اکران شد.

پس از آن که هر نسخه از این فیلم‌ها توانست درخشان‌تر از نسخه قبلی در گیشه ظاهر شود، تصمیم بر آن شد که اسپین‌آف‌هایی برای این فیلم‌‌ها نیز ساخته شود و منتشر شوند. از سال 2009 تا سال 2017 سه فیلم تنها با محوریت شخصیت ولورین منتشر شدند. از سال 2011 چهار فیلم که داستان پیش از اتفاقات فیلم‌های نسخه اصلی را روایت می‌کردند ساخته شدند و ددپول نیز با دو فیلم در سال‌های 2016 و 2018 به سینمادوستان معرفی شد. سومین فیلم ددپول نیز توسط مارول استودیوز در حال ساخت است.

با دوازده فیلمی که از این مجموعه منتشر شده‌اند، فرنچایز مردان ایکس هفتمین سری فیلم پرفروش تاریخ است. در قبال هزینه حدود 1.67 بیلیون دلاری، این دوازده فیلم توانسته‌اند حدود 6.02 بیلیون دلار در گیشه بفروشند.

 

مجموعه فیلم های مرد عنکبوتی

مجموعه فیلم های مرد عنکبوتی

اولین باری که پیتر پارکر در فیلمی لایو اکشن در نقش مرد عنکبوتی حاضر شد به سال 1969 و فیلمی با نام شخصیت اصلی برمی‌گردد که دونالد اف گلات آن را ساخته بود. این فیلم کوتاه در سال 1977 با فیلمی تلویزیونی که برای شبکه CBS ساخته شده بود دنبال شد.

در سال 1985 حق پخش و تصویر کاراکترهای سری مرد عنکبوتی خریداری شد و توسط کمپانی‌های تولید و تهیه مختلفی دست به دست شد تا این که در نهایت به سونی پیکچرز (یا کلمبیا پیکچرز) رسید. سونی حق تولید و پخش تمام فیلم‌ها و پنجاه درصد بقیه محصولاتی که این شخصیت در آن‌ها حضور دارد را با ده میلیون دلار خریداری کرد. سونی سم ریمی را استخدام کرد که سه فیلم مرد عنکبوتی (2002)، مرد عنکبوتی 2 (2004) و مرد عنکبوتی 3 (2007) را با بازی توبی مگوایر در نقش پیتر پارکر را بسازد. دو فیلم اول با واکنش‌های مثبت منتقدان روبه‌رو شدند اما فیلم سوم چندان به مذاق آن‌ها خوش نیامد.

در سال 2010 سونی اعلام کرد که قصد دارد مرد عنکبوتی را دوباره به سینما بازگرداند. این بار مارک وب برای کارگردانی استخدام شد و اندرو گارفیلد به عنوان بازیگر نقش اصلی انتخاب شد. اولین نسخه فیلم در سال 2012 با نام مرد عنکبوتی شگفت انگیز و دومین نسخه آن با نام مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 منتشر شدند که هیچ‌گاه نتوانستند موفقیت فیلم‌های سم ریمی را تکرار کنند.

در سال 2015 دیزنی، Marvel Studios و سونی به توافق رسیدند که حق انتشار فیلم‌های مرد عنکبوتی را با یک‌دیگر شریک بشوند. همین سبب شد که مرد عنکبوتی با بازی تام هالند به MCU راه پیدا کند و در فیلم‌های «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» و «مرد عنکبوتی: دور از خانه» و تعدادی دیگر از فیلم‌های سری انتقام‌جویان حضور پیدا کند.

 

دنیای سینمایی مارول

همانطور که گفته شد کمپانی مارول در سال 2005 تصمیم گرفت که فیلم‌هایش را خودش به صورت مستقل منتشر کند. همین باعث شد که در سال 2008 اولین فیلم این مجموعه یعنی مرد آهنی اکران شود. پس از آن بود که دیگر سینمای کمیک‌بوکی هیچ‌گاه مثل قبل نشد. مارول و دیزنی چنان در شخصیت‌پردازی و تولید فیلم‌های گیشه‌ای موفق بوده‌اند که اکنون این سری فیلم‌ها پرفروش‌ترین فرنچایز کل تاریخ سینما را از آن خود کرده‌اند.

همچنین شخصیت‌های این فیلم‌ها چنان محبوب شده‌اند که انگار هیچکس نمی‌تواند شخصیت‌های کمیک بوکی را بدون بازیگرانشان تصور کند.

بیایید تعدادی از بازیگران این سری و نقش‌هایشان را با هم مرور کنیم. شخصیت هالک در طی فاز اول فیلم‌های مارول توسط مارک روفالو، ادوارد نورتون و لو فریگنو بازی شد. ناتالی پورتمن نقش جین فاستر را دارد. هاکای را جرمی رنر بازی کرده است. سموئل ال جکسون نقش نیک فیوری را دارد. وین دیزل گروت است. تام هیدلستون نقش برادر ثور، یعنی لوکی را ایفا می‌کند. اسکارلت ویچ را الیزابث اولسن بازی می‌کند. آنتونی هاپکینز نقش اودین، خدای نورث و پدر ثور را دارد. مکس فاورو و تام هالند نقش پیتر پارکر را دارند. مایکل داگلاس نقش هنک پیم را بازی می‌کند. بردلی کوپر به جای راکت راکون صداپیشگی می‌کند. بازی نقش کاپیتان آمریکا بر عهده کریس اوانز است. جاش برولین نقش تانوس را دارد. رابرت داونی جونیور در نقش مرد آهنی یا تونی استارک است. اسکارلت جوهانسون نقش بیوه سیاه را دارد. کریس همسورث نقش ثور را دارد و دکتر استرنج را بندیکت کامبربچ ایفای نقش می‌کند. پاول راد نیز نقش مرد مورچه‌ای را دارد. فهرست فیلم های دنیای سینمایی مارول تا کنون 23 عضو دارد که در آینده‌ای نزدیک به این تعداد افزوده نیز خواهد شد.

 

پرفروش ترین فیلم های مارول

پرفروش ترین فیلم های مارول

در لیست ده فرنچایز پرفروش تاریخ سینما، Marvel با چهار نماینده خدایی می‌کند. در حالی 23 فیلم دنیای سینمایی مارول روی هم قریب به 22 میلیارد و 588 میلیون دلار فروخته‌اند که در رتبه دوم پرفروش ترین فرنچایز سینمایی تاریخ، جنگ ستارگان قرار دارد که با دوازده فیلم ده میلیارد و 274 میلیون دلار فروخته است.

چهار فیلم سری اونجرز به تنهایی با فروشی 7 میلیارد و 770 میلیون دلاری در رده چهارم پرفروش‌ترین فرنچایز های تاریخ قرار دارد. نه فیلم مرد عنکبوتی روی هم حدود 7 میلیارد و 213 میلیون دلار فروخته‌اند و در رده پنجم قرار دارند. همچنین سری مردان ایکس با دوازده فیلم، روی هم 6 میلیارد و 36 میلیون دلار در گیشه فروش داشته‌اند که آن‌ها را به هشتمین فرنچایز پرفروش تاریخ بدل می‌کند.

این در حالی است که 16 فیلم سری بتمن روی هم 6 میلیارد و 66 میلیون دلار فروخته‌اند که نشان‌دهنده برتری سینمایی بی‌چون و چرای فیلم‌های مارول در برابر دی سی است.

اگر به لیست ده تا از پرفروش ترین فیلم های تاریخ نگاهی بیندازیم سه فیلم از محصولات Marvel در آن حضور دارند و هر سه فیلم نیز از قسمت‌های انتقام جویان هستند. فیلم «انتقام جویان : پایان بازی» با فروشی 2 میلیارد و 797 میلیون دلاری پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما است و در این زمینه از فیلم آواتار ساخته جیمز کامرون تنها حدود 8 میلیون دلار بیشتر فروخته است. در رده پنجم پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما، «انتقام جویان : جنگ ابدیت» قرار دارد که توانسته 2 میلیارد و 48 میلیون دلار بفروشد. اولین نسخه سری فیلم‌های انتقام جویان با فروش 1 میلیارد و 518 میلیون دلاری، هشتمین فیلم پرفروش تاریخ است.

اما اگر نگاهی به پرفروش‌ترین فیلم‌های ابرقهرمانی تاریخ بیندازیم، در لیست ده فیلم اول، تنها یک فیلم از کمپانی دی‌سی کامیکس حضور دارد و نه فیلم، ساخته Marvel هستنند و جالب‌تر آن که تمام این نه فیلم نیز مربوط به دنیای سینمایی مارول هستند.

چهار فیلم اول پرفروش ترین فیلم های مارول مربوط به فیلم‌های انتقام جویان است. اما پلنگ سیاه با فروشی یک میلیارد و 347 میلیون دلاری، در رده پنجم قرار دارد. قسمت سوم مرد آهنی با فروشی 1 میلیارد و 214 میلیون دلاری در رده ششم است و پس از آن به ترتیب «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی»، «مرد عنکبوتی: دور از خانه»، «Captain Marvel» و «مرد عنکبوتی 3» قرار دارند.

 

سریال های مارول

در ماه ژوئن سال 2010، تلویزیون مارول به عنوان یکی از بخش‌های مارول استودیوز و با هدف تولید سریال‌های تلویزیونی بر اساس MCU تاسیس شد. وظیفه این بخش آن بود که سریال‌هایی بسازد که با داستان سری فیلم های سینمایی MCU تداخل نداشته باشد تا از حداکثر پتانسیل شخصیت‌های کمیک به شکلی درست بهره‌برداری شود. جاس ودون که پیش‌تر اولین نسخه فیلم انتقام‌جویان را کارگردانی کرده بود، در ساخت سریال ماموران شیلد برای شبکه ABC همکاری کرد و حاصل کار سریالی است که تا کنون شش فصل از آن پخش شده است و در میانه‌های سال 2020 فصل هفتم آن منتشر خواهد شد.

در ماه اکتبر سال 2013، مارول در حال آماده‌سازی چهار سریال و یک مینی‌سریال برای سرویس‌های کابلی و استریمینگ بود. آمازون، نتفلیکس و WGN آمریکا به ساخت این سریال‌ها علاقه نشان دادند. در ماه نوامبر همان سال، اعلام شد که دیزنی در ساخت سریال‌هایی بر اساس دردویل، جسیکا جونز، آیرون فیست و لوک کیج با نتفلیکس همکاری خواهد کرد که این چهار شخصیت در نهایت در یک مینی‌سریال با نام مدافعان با یک‌دیگر تیم تشکیل خواهند داد. در ماه آپریل سال 2016، Marvel و نتفلیکس تصمیم گرفتند که سریال جدیدی را بر اساس شخصیت پانیشر بسازند. اما در ماه فوریه سال 2019، نتفلیکس تمام سریال‌های براساس کمیک‌های Marvel را کنسل کرد تا به همکاری خود با این کمپانی پس از شش سال پایان بدهد. اگرچه سریال‌های منتشرشده از روی نتفلیکس حذف نخواهند شد، اما ادامه ساخت آن‌ها توسط این شبکه انجام نخواهند شد.

حتما بخوانید: بهترین سریال های مارول را دنبال کنید

دردویل

دردویل

دردویل داستان وکیلی به نام مت مرداک را روایت می‌کند که در حادثه‌ای در کودکی قدرت بینایی‌اش را از دست داده است و باقی حواسش را تقویت کرده است. او شامه قوی‌ای دارد و گوش‌هایش بسیار خوب کار می‌کنند. دشمن اصلی او در سریال ویلسون فیسک است که تمام تلاشش، حکومت بر شهر نیویورک و مخصوصا محله هلزکیچن است. مت مرداک در نوجوانی توسط یک پیرمرد نابینای دیگر مورد آموزش قرار می‌گیرد و علوم و فنون رزمی را یاد می‌گیرد. همین سبب می‌شود که به یک ابرقهرمان خیابانی تبدیل شود و شب‌ها با لباس سیاه و چشم‌بندی به مبارزه با جرم و جنایت بپردازد. او در زندگی روزانه‌اش توسط دوستانش فرنکلین ویلسون و کارن پیج کمک می‌شود.

دردویل شاید بهترین سریال ابرقهرمانی‌ای باشد که تا کنون ساخته شده باشد. از فیلم‌برداری، شخصیت‌پردازی و روایت، همگی در این سریال به خوبی پرداخت شده‌اند و شاید بتوان گفت که بی‌باک درست به اندازه برترین فیلم‌های دنیای سینمایی مارول خوب ساخته شده است. دردویل در سه فصل بین سال‌های 2015 و 2018 منتشر شد و پس از آن لغو شد.

 

جسیکا جونز

جسیکا جونز

جسیکا جونز داستان کارآگاهی جوان است که در تصادفی در کودکی پدر و مادرش را از دست داده و با خانواده ناتنی‌اش بزرگ شده است. او قدرت بسیار زیادی دارد و می‌تواند ارتفاع‌های بسیار بلند را بپرد. کریستن ریتر که احتمالا او را با بازی در سریال بریکینگ بد می‌شناسید، شخصیتی دوست‌داشتنی به جسیکا جونز بخشیده است. جسیکا جونز نیز در سه فصل بین سال‌های 2015 و 2019 پخش شد و سپس کنسل شد.

 

لوک کیج

لوک کیج

پس از آن که آزمایشات مختلف به او قدرتی ماورایی و پوستی غیرقابل شکاف داد، لوک کیج تبدیل به فراری‌ای شد که تلاش می‌کند زندگی‌اش را دوباره در منطقه هارلم شهر نیویورک بسازد. ولی او به زودی با گذشته پلیدش روبه‌رو می‌شود و باید برای شهرش مبارزه کند. پس از آن که او نام خودش را تبرئه می‌کند، در هارلم تبدیل به یک قهرمان می‌شود ولی این خوشی زیاد دوام ندارد و او باید در برابر تهدیدهای جدیدی قد علم کند.

تهیه و آماده‌سازی سریال لوک کیج از اواخر سال 2013 شروع شد و در دسامبر سال 2014، مایک کولتر به عنوان بازیگر نقش لوک کیج انتخاب شد. کیج اولین بار در سریال جسیکا جونز حضور پیدا کرد. در سپتامبر 2016 و جوئن 2018 دو فصل از سریال لوک کیج منتشر شد و پس از آن بود که به دلیل اختلاف عقیده بین سازندگان، Marvel و نتفلیکس، این سریال لغو شد.

 

آیرون فیست

آیرون فیست

دنی رند پس از پانزده سال که همه گمان می‌کردند مرده است، به نیویورک برمی‌گردد تا شرکت خانوادگی‌اش را از هارولد، وارد و جوی میچم پس بگیرد. وقتی که تهدیدها شروع می‌شوند، رند باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد از میراث خانوادگی‌اش محافظت کند یا این که به وظایفش به عنوان آیرون فیست رسیدگی کند. پس از ماجراهای سریال مدافعان، رند پا پیش می‌گذارد که در غیاب دردویل از شهر محافظت کند تا این که یک دشمن جدید از هویت اصلی او باخبر می‌شود و تصمیم می‌گیرد که نزدیکان او را به خطر بیندازد.

آیرون فیست نیز در دو فصل در سال‌های 2017 و 2018 پخش شد و نهایتا پس از مشکلات بین نتفلیکس و مارول کنسل شد.

 

مدافعان

مدافعان

تنها چند ماه پس از وقایع فصل دوم سریال دردویل، و یک ماه پس از اولین فصل سریال آیرون فیست، دردویل، لوک کیج، جسیکا جونز و آیرون فیست با یکدیگر متحد می‌شوند تا با فرقه «دست» که تلاششان افزایش جرم و جنایت در شهر نیویورک است مبارزه کنند. این سریال به عنوان یک مینی‌سریال در هجدهم ماه آگوست سال 2017 منتشر شد.

 

پانیشر

پانیشر

پس از انتقام از عوامل قتل خانواده‌اش در فصل دوم سریال دردویل، در اولین فصل این سریال دریادار ویژه نیروی ایالات متحده، فرنک کسل که در شهر نیویورک با لقب پانیشر شناخته می‌شود تصمیم می‌گیرد که متوجه بشود به چه دلیل به او و خانواده‌اش در یک شهربازی حمله شده است و فرزندان و همسرش کشته شده‌اند.

این سریال در دو فصل تهیه و پخش شد که با تمام شدن همکاری نتفلیکس و مارول کامیکس، کنسل شد.

 

سخن آخر در مورد مارول

در این مقاله سعی شد تا به مهم‌ترین سوالات و واقعیت‌ها در تاریخ حدودا هشتاد ساله کمپانی مارول پرداخته شود. از تاریخچه تاسیس و انتشار مجلات مختلف تا فیلم های بسیار پرفروشی که احتمالا اکنون همه دنیا را با شخصیت‌های کمیک این شرکت آشنا کرده‌اند.

1

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

در خبرنامه فانیبو عضو شوید
تا جدیدترین مطالب برایتان ارسال شود
ایمیل شما با موفقیت ثبت شد
جهت تأیید عضویت، صندوق ورودی ایمیل خود را چک کنید
در خبرنامه فانیبو عضو شوید
تا جدیدترین مطالب برایتان ارسال شود
ایمیل شما با موفقیت ثبت شد