خانه تکنولوژی خانه هوشمند Smart Home [هرآن چه باید درباره خانه های هوشمند بدانید]

خانه هوشمند Smart Home [هرآن چه باید درباره خانه های هوشمند بدانید]

توسط رحمان نقی زاده
256 بازدید
خانه هوشمند Smart Home [هرآن‌چه باید درباره خانه‌های هوشمند بدانید]

حالا دیگر سال‌هاست که تکنولوژی خانه هوشمند مهمان خانه‌های جهانیان شده و کم‌کم پایش به خانه‌های ایرانی نیز باز می‌شود. هر روز را که پشت سر می‌گذاریم، تجهیزات و دستگاه‌های جدیدتری وارد حوزه خانه های هوشمند می‌شوند. بعضی از این تجهیزات ماندگار می‌شوند و بعضی دیگر بنا به دلایلی از چرخه خارج و فراموش می‌شوند.

در این مقاله ما می‌خواهیم نگاهی مختصر به تاریخچه خانه های هوشمند بیندازیم و بعد کمی هم درباره تجهیزات این خانه‌ها و تکنولوژی‌های مرتبط و شرکت‌های پیشرو صحبت کنیم. پس اگر شما هم مشتاق آشنایی بیش‌تر با خانه هوشمند و تجهیزات آن هستید، در ادامه این یادداشت با فانیبو همراه باشید.

 

خانه هوشمند چیست؟

در تعریف خانه هوشمند باید بگوییم هر خانه‌ای می‌تواند یک خانه هوشمند باشد؛ به‌شرط آن‌که از تجهیزات مناسب استفاده کند! درباره تجهیزات در بخش‌های آینده بیش‌تر صحبت خواهیم کرد. مقصود این است که خانه‌‌هایی را هوشمند می‌گوییم که در آن‌ها تجهیزات مدرن و قابل کنترل از راه دور توسط اینترنت تعبیه شده تا فعالیت‌هایش از این طریق کنترل شوند.

کنترل حرارت خانه، سیستم روشنایی، در و پنجره‌ها و ورود و خروج، سیستم‌های صوتی و تصویری، امنیت منزل، شناساگرهای دود و…، تجهیزات آشپزخانه و… ازجمله فعالیت‌هایی هستند که در خانه‌های هوشمند توسط کنترل‌کننده‌ها مدیریت می‌شوند و به صاحب‌خانه این اجازه را می‌دهند که توسط یک اپلیکیشن یا نرم‌افزار نصب‌شده روی گوشی همراه یا لپ‌تاپ این عملکردها را از هر نقطه‌ای کنترل و مدیریت کند.

پس تفاوت خانه های هوشمند در تجهیزاتی است که در آن‌ها به‌کار رفته است. هرکدام از این تجهیزات و ابزار کارایی و کیفیت‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند و همین باعث می‌شود که کیفیت خانه‌های هوشمند نیز متفاوت از یک‌دیگر باشد.

بیایید ابتدا نگاهی به تاریخچه این خانه‌ها بیندازیم تا با آگاهی بیش‌تر برویم سراغ تجهیزات و معرفی شرکت‌های فعال در زمینه تولید تجهیزات خانه های هوشمند.

 

تاریخچه خانه های هوشمند

تاریخچه خانه های هوشمند

شاید اگر بخواهیم خیلی به‌عقب برگردیم، باید تاریخچه خانه های هوشمند را از سال 1898 میلادی بررسی کنیم. بله! در این سال بود که نیکولا تسلا ما را با مفهوم کنترل از راه دور آشنا کرد. البته مفهوم خانه هوشمند به آن معنا که امروز ما می‌شناسیم، تعریف بسیار جدیدی است؛ اما در پشت آن سال‌ها خلاقیت و ایده‌پردازی و تخیل حضور دارد.

این‌که انسان بتواند وسیله‌هایش را از راه دور کنترل کند بارها در شکل‌های مختلف در ادبیات علمی-تخیلی جان گرفته بود. این خاصیت تخیل است که همیشه جلوتر از علم حرکت می‌کند تا راه پیشرفت را به آن نشان دهد. به‌هرحال، این تخیلات هنرمندانه با خلاقیت‌های علمی همراه شد تا درنهایت امروز ما با مفهوم خانه های هوشمند مواجه باشیم.

از سال 1898 تا 1920 کم‌کم شاهد اختراع ابزار و وسایل جدیدتری برای خانه‌ها بودیم. این وسیله‌ها شاید با تعریف امروز ما از خانه هوشمند خیلی فاصله داشته باشند؛ اما در اوایل قرن بیستم پیشرفتی بزرگ و دستاوردی عظیم محسوب می‌شدند. اولین دستاورد هم در سال 1901 رقم خورد و آن اختراع اولین جاروبرقی موتوردار بود. پیشرفت بعدی در سال 1907 رخ داد که جاروبرقی تغییرات اساسی‌تری در ساختار خود دید.

طی یکی دو دهۀ بعد وسیله‌هایی مانند یخچال و فریزر، ماشین لباس‌شویی، اتو، تستر و… ساختار اولیه خود را دیدند و پا به خانه‌های ثروتمندان جهان گذاشتند. پیشرفت‌ها تا اوایل قرن بیست‌ویکم ادامه داشت و کم‌کم با تولید انبوه ابزار برقی خانه‌ها، بیش‌تر مردم توانستند این وسیله‌ها را تهیه و استفاده کنند.

اما امروز دیگر خانه هوشمند تعریف دیگری دارد. تجهیزات خانه های هوشمند امروز بیش‌تر در زمینه امنیت خانه‌ها و کاهش مصرف انرژی و فراهم آوردن راحتی بیش‌تر برای ساکنین تولید می‌شوند. حالا دیگر موبایل‌ها و لپ‌تاپ‌ها هم وارد ماجرا شده‌اند و با اپلیکیشن‌های مخصوص‌شان به‌ما کمک می‌کنند تا کنترل از راه دور خانه‌ها و تجهیزات هوشمند را بیش از پیش در اختیار داشته باشیم.

با سرعتی که تکنولوژی این روزها به‌خود گرفته و پیشرفت بسیار سریع تجهیزات خانه‌های هوشمند، به‌زودی شاهد نوآوری‌ها و تغییرات بسیار عجیبی در این زمینه خواهیم بود و شاید بتوان گفت تا چندسال دیگر زندگی‌مان شبیه فیلم‌های علمی-تخیلی سال‌های پیشین خواهد شد! به‌نظر شما قدم بعدی دانشمندان و مخترعان و نوآوران در زمینه خانه‌های اتوماتیک چیست؟ کدام دستگاه می‌تواند زندگی انسان را بیش‌تر از همیشه راحت‌تر کند؟ از تخیل‌تان کمک بگیرید و اختراع بعدی را به ما معرفی کنید!

 

پیاده سازی خانه هوشمند چه مزایا و معایبی به‌همراه دارد؟

وقتی به مرحله پیاده سازی خانه هوشمند می‌رسیم متوجه می‌شویم که این تکنولوژی هم مانند همۀ فناوری های جدید با مزایا و معایبی همراه است. البته باید نیمۀ پر لیوان را در نظر گرفت. در این‌صورت خواهیم دید که مزایای این طرح بسیار بیش‌تر از معایب آن است.

 

مصرف انرژی‌تان را کنترل کنید

یکی از مزیت‌های عمده خانه‌های هوشمند صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. کنترل هوشمند وسیله‌های برقی خانه، سیستم روشنایی، سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی و… باعث می‌شود که نسبت به روش‌های سنتی و خانه‌های قدیمی، انرژی کم‌تری هدر برود و بتوانیم مدیریت بیش‌تری روی انرژی مصرفی خانه‌مان داشته باشیم. اگر بخواهیم یک عدد مطرح کنیم، باید بگوییم که طبق برآوردهای متخصصین، خانه های هوشمند چیزی در حدود 10-15 درصد در مصرف انرژی خانه صرفه‌جویی می‌کنند. البته این عدد یک میانگین است و درصد واقعی با نوع مصرف ساکنین خانه و نحوه استفاده آن‌ها از تکنولوژی خانه هوشمند به‌دست می‌آید.

 

تجربۀ راحتی بیش‌تر و آسودگی خاطر

مزیت دیگری که بالاتر نیز درباره‌اش صحبت کردیم، راحتی است. تصور کنید که همۀ فعالیت‌های داخل خانه‌تان را تنها با گوشی هوشمندتان و یک اپلیکیشن از راه دور کنترل کنید. همه‌چیز راحت‌تر نمی‌شود؟! شما می‌توانید تجهیزات هوشمند خانه را با اپلیکیشن همگام‌سازی کرده و از هرجایی که می‌خواهید آن‌ها را کنترل کنید. اگر مسئله تنبلی مفرط را کنار بگذاریم، این روش واقعا راحتی و آسودگی زیادی برای زندگی انسان‌ها ایجاد می‌کند!

 

کنترل از راه دور

مورد دیگر توانایی کنترل از دور است که در پاراگراف بالا هم درباره‌اش صحبت کردیم. وقتی صحبت از کنترل از راه دور می‌شود نباید ذهن‌تان تنها معطوف به روشن و خاموش کردن چراغ‌ها زمانی که روی کاناپه نشسته‌اید یا روی تخت‌خواب دراز کشیده‌اید شود! فرض کنید یک روز گرم تابستانی در مسیر بازگشت از محل کارتان، از راه دور سیستم سرمایشی خانه هوشمندتان را تنظیم کنید تا زمان رسیدن شما خانه را خنک کند. یا در مهمانی چک کنید که چه کسی زنگ خانه‌تان را می‌زند. یا مطمئن شوید که صبح حین ترک منزل چراغی را روشن گذاشته‌اید یا نه. همۀ این‌ها مثال‌هایی بودند از مزیت قابل کنترل از راه دور بودن خانه هوشمند و آسایشی که برای شما فراهم می‌آورد.

 

بالا بردن سطح امنیت خانه

به‌عنوان آخرین مزیت خانه هوشمند، باید به یکی از مهم‌ترین دلایل علاقه مردم به خانه‌های هوشمند اشاره کنیم. علاوه بر آن‌همه آسایش و راحتی که این خانه‌ها و تجهیزات مدرن‌شان برای ما فراهم می‌آورند؛ این مسئلۀ بالا رفتن سطح امنیت خانه است که بیش از همه مردم را مجاب می‌کند تا خانه‌شان را هوشمندسازی کنند.

قدیم‌ترها وقتی می‌خواستند شب را به‌دور از خانه بگذرانند، یکی از چراغ‌های خانه را روشن می‌گذاشتند، یا رادیو را در راه‌پله روشن می‌کردند تا سارقین احتمالی گمان کنند که کسی در خانه حضور دارد! حالا با تکنولوژی خانه هوشمند این مسئله هم حل شده است! قابلیت کنترل از راه دور و مانیتورینگ خانه توسط یک اپلیکیشن امنیت را به‌ارمغان آورده است. حالا صاحب خانه می‌تواند از هرجا که می‌خواهد سیستم روشنایی خانه را کنترل کند، یا توسط دوربین‌های امنیتی داخل و اطراف خانه‌اش را تحت نظر داشته باشد.

تجهیزات امنیتی خانه های هوشمند امکان مدیریت ورود و خروج به منزل با رمز یا اثر انگشت و… را هم مهیا کرده‌اند تا سطح امنیت و آسودگی روان صاحب منزل به بالاترین حد ممکن برسد. پس بی‌دلیل نیست که وقتی صحبت از مزیت‌های خانه‌های هوشمند می‌شود، یکی از مهم‌ترین مواردی که همه به آن اشاره می‌کنند بالا رفتن سطح امنیت خانه است.

 

خانه های هوشمند معیابی نیز دارند

در مقایسه با مزیت‌ها، معایب خانه های هوشمند چندان چشم‌گیر نیستند؛ اما برای آگاهی بیش‌تر خوانندگان، اشاره مختصری به برخی از این معایب –که بیش‌تر مورد توجه بوده‌اند- خواهیم کرد. پس در ادامه نیز با ما و مقاله خانه هوشمند همراه بمانید.

 

آموزش خانه هوشمند و به‌تبع آن نصب تجهیزات کاری دشوار است

آموزش خانه هوشمند برای نصب تجهیزات کار آسانی نیست. این تجهیزات از تکنولوژی‌های مدرن بهره می‌برند و به‌همین‌خاطر نصب و راه‌اندازی آن‌ها نیاز به تخصص دارد. اگر مسئله هزینه برایتان مطرح نیست؛ می‌توانید از یک متخصص کمک بگیرید تا تمام مراحل نصب و راه‌اندازی را برای شما انجام دهد و شما با خیال راحت در مرحلۀ استفاده به او بپیوندید! با این حال، اگر می‌خواهید این ماجراجویی را خودتان گام به گام پیش ببرید، باید زمان و انرژی بیش‌تری را صرف کنید و با زیر و بم تک تک تجهیزات آشنا شوید.

 

سازگاری سیستم

بهترین حالت این است که تمام تجهیزات‌تان توسط یک اپلیکیشن کنترل شوند. اما در واقعیت گاهی اوقات این اتفاق نمی‌افتد. بعضی از تجهیزات خانه‌های هوشمند سیستم کنترلی مختص به‌خودشان را دارند و با دیگر وسیله‌ها در یک اپلیکیشن هماهنگ نمی‌شوند. در این‌صورت برای کنترل آن‌ها باید برنامه‌ای مجزا نصب و استفاده کنید. این مسئله یکی از دشواری‌های استفاده از خانه های هوشمند است.

خبر خوب این است که در حال حاضر شرکت‌های سازنده تجهیزات هوشمند تلاش می‌کنند تا ابزارها را کامل تولید کنند تا کاربر بتواند با استفاده از یک اپلیکیشن کنترل همۀ آن‌ها را در دست بگیرد.

 

تکنولوژی پیشرفته و مدرن

تغییر ناگهانی از یک خانه سنتی به خانه‌ای هوشمند با تمام آن پیچیدگی‌ها و تکنولوژی‌های مدرن گاهی اوقات کاری دشوار است. پیش از آن‌که تصمیم به هوشمندسازی خانه خودتان بگیرید، ابتدا کامل به تمام گوشه‌ها و زوایای این کار بیندیشید تا در میانۀ راه خسته نشوید.

 

هزینه خانه هوشمند بالاست

هزینه خانه هوشمند بالاست

اگر بخواهیم معایب خانه های هوشمند را رتبه‌بندی کنیم، سکوی اول می‌تواند به هزینه این خانه‌ها برسد. تهیه تجهیزات یک خانۀ هوشمند و نصب و آموزش و… در حال حاضر آن‌قدر بالاست که بودجه‌بندی و برنامه‌ای حساب‌شده می‌طلبد.

البته هرکسی می‌تواند یکی دو تا از ابزار هوشمند را تهیه و خانه‌اش را هوشمندسازی کند. ولی وقتی بخواهیم به‌معنای واقعی کلمه خانه‌مان را هوشمند کنیم، هزینه سرسام‌آور می‌شود. مخصوصا وقتی به هزینه خانه هوشمند در ایران فکر می‌کنیم، مغزمان سوت می‌کشد! تهیه بهترین و به‌روزترین ابزارها و تجهیزات هوشمند در ایران کاری دشوار است و احتمالا هزینه‌اش نیز –به‌دلیل جدیدتر بودن این فناوری در ایران- بیش‌تر از جاهای دیگر خواهد بود.

 

تجهیزات خانه هوشمند

حالا نوبت به بخش جذاب تجهیزات خانه هوشمند رسیده است. این‌جا می‌خواهیم با هم نگاهی به بهترین ابزارهایی که یک خانه را هوشمند می‌کنند بیندازیم تا پیش از تصمیم‌گیری برای هوشمندسازی خانه‌تان، با بهترین وسیله‌های هوشمند و تجهیزات موجود آشنا شوید. اگر شما نیز از وسیله هوشمند خاصی استفاده کرده‌اید و راضی بوده‌اید، لطفا در بخش دیدگاه‌ها آن‌ها را به ما و خوانندگان فانیبو نیز معرفی کنید.

 

بهترین اسپیکرهای هوشمند

بهترین اسپیکرهای هوشمند

با ما باشید تا ببینیم بهترین اسپیکرهای هوشمند که برای خانه‌های هوشمند ساخته شده‌اند کدام‌ها هستند.

Amazon Echo Dot (3rd gen)

Sonos One

Google Nest Mini

Amazon Echo Plus (2nd gen)

Apple HomePod

JBL Link 20

این 6 اسپیکر هوشمند انتخاب‌های ما بودند. و در میان آن‌ها اسپیکر آمازون اکو دات را بیش از بقیه پیشنهاد می‌کنیم. اگر شما هم تجربه‌ای در زمینه اسپیکرهای هوشمند دارید لطفا با ما و دیگر علاقه‌مندان به این فناوری درمیان بگذارید.

 

بهترین نمایشگرهای هوشمند

بهترین نمایشگرهای هوشمند

در ادامه می‌خواهیم شما را با بهترین نمایشگرهای هوشمند جهان آشنا کنیم. اگر قصد راه‌اندازی یک خانه هوشمند را دارید، حتما یکی از این گزینه‌ها انتخاب شما خواهد بود. این‌ها بهترین نمایشگرهای تولیدشده در جهان تا سال 2020 میلادی هستند و می‌توانند تجربه یک زندگی هوشمند باکیفیت را برایتان به‌ارمغان بیاورند.

بهترین نمایشگر هوشمند به‌انتخاب ما Google Nest Hub خواهد بود که با قیمت 129 دلار عرضه شده است. نمایشگر The Amazon Echo Show 8 هم می‌تواند از بهترین و ارزان‌ترین انتخاب‌ها باشد. این نمایشگر هوشمند با قیمت 90 دلار در بازار موجود است. انتخاب دیگر ما نمایشگر The Lenovo Smart Display است که 150 دلار قیمت‌گذاری شده است. اگر هوادار محصولات هوشمند لنوو باشید، این نمایشگر می‌تواند به مجموعه تجهیزات خانه هوشمند شما اضافه شود. اگر بخواهیم کیفیت پخش صدا را ملاک گزینش قرار دهیم نمایشگر The JBL Link View بهترین انتخاب است. این نمایشگر از کمپانی مطرح جی بی ال با قیمت 100 دلار در بازار تجهیزات هوشمند عرضه شده است.

با همه این تفاصیل؛ انتخاب شما کدام مورد خواهد بود؟ آیا نمایشگر هوشمند دیگری هست که شما بخواهید به فهرست بهترین‌های ما اضافه کنید؟ لطفا تجربۀ خود را در این زمینه با ما و خوانندگان‌مان به‌اشتراک بگذارید.

 

بهترین روتر هوشمند شبکه مش

بهترین روتر هوشمند شبکه مش

اگر پیگیر اخبار تکنولوژی روز دنیا باشید حتما با نام شبکه مش (Mesh networking) آشنا هستید. پس این‌جا می‌خواهیم شما را بهترین روترهای هوشمند شبکه مش که می‌توانید به خانه هوشمندتان اضافه کنید آشنا کنیم.

TP-Link Archer AX6000

D-Link DIR-867

Nest Wifi

Netgear Orbi (dual-band, AC1200)

Netgear Orbi 6 (tri-band, AX6000)

Asus ZenWiFi AX

Asus RT-AC86U

اگر شما هم تجربه‌تان را از روترهای هوشمند با ما در میان بگذارید عالی می‌شود. ما می‌خواهیم با کمک شما مشخص کنیم که لقب بهترین روتر وای‌فای هوشمند تا سال 2020 می‌تواند به کدام محصول از کدام کمپانی تعلق بگیرد.

 

بهترین دوشاخه‌های هوشمند

بهترین دوشاخه‌های هوشمند

حالا نوبت به معرفی بهترین دوشاخه‌های هوشمند رسیده است. در ادامه با ما هم‌چنان همراه بمانید تا با بهترین نمونه‌های موجود در بازار آشنا شوید. این نکته را هم مدنظر داشته باشید که مهم‌ترین اصل در انتخاب بهترین دوشاخه هوشمند برای خانه‌تان این است که با سیستم کنترل‌کننده و دستیار صوتی‌تان هماهنگ باشد. پس از این، قیمت، کیفیت و دیگر المان‌های انتخاب مطرح خواهند بود.

TP-Link Kasa Smart WiFi Plug Mini

SmartThings Wi-Fi Smart Plug

TP-Link Kasa Smart Wi-Fi Plug with Energy Monitoring

TP-Link Kasa Smart Wi-Fi Plug with Energy Monitoring

WeMo Mini WiFi Smart Plug

iDevices Outdoor Switch

Amazon Smart Plug

Satechi Dual Smart Outlet

iHome Outdoor

ConnectSense Smart Outlet 2

Koogeek

Puregear Pureswitch

Eufy smart plug mini

Wyze smart plug

 

بهترین تجهیزات هوشمند سیستم‌های روشنایی

بهترین تجهیزات هوشمند سیستم‌های روشنایی

این‌بار می‌خواهیم با بهترین سیستم‌های روشنایی هوشمند آشنا شویم. پس با ما باشید تا با لامپ‌های مخصوص خانه هوشمند بیش‌تر آشنا شوید.

Wyze Bulb

Philips Hue White Floodlight LED

Lifx Mini LED

Lifx Z Multicolor Light Strip

Lutron Caseta In-Wall Dimmer Switch

Nanoleaf Canvas

Lutron Aurora for Philips Hue

 

بهترین ترموستات‌های هوشمند

بهترین ترموستات‌های هوشمند

بدون هیچ مقدمه و توضیحی برویم سراغ بهترین ترموستات‌های هوشمند موجود در بازار تا سال 2020 میلادی.

Ecobee SmartThermostat

Honeywell Lyric T5

Ecobee SmartThermostat

Nest Learning Thermostat

Lux Geo

Lux Kono

Johnson Controls GLAS

Honeywell Lyric

Emerson Sensi Touch

Nest Thermostat E

 

بهترین دوربین‌های امنیتی برای خانه های هوشمند

بهترین دوربین‌های امنیتی برای خانه های هوشمند

درباره اهمیت امنیت در خانه های هوشمند صحبت کردیم. یکی از تجهیزاتی که این امنیت را تضمین می‌کند دوربین مداربسته خانه است. در ادامه می‌خواهیم از بهترین دوربین های امنیتی خانه های هوشمند نام ببریم.

Arlo Pro 3

Wyze Cam

Arlo Video Doorbell

Nest Cam IQ Indoor

Indoor-outdoor Logitech Circle 2

Canary Flex

Amazon’s Blink XT and XTS

احتمالا شما هم با چند نام دیگر از دوربین‌های امنیتی مطرح خانه‌های هوشمند آشنا هستید. پس لطفا آن‌ها را در بخش دیدگاه‌ها برای ما بنویسید تا مقاله‌مان جامع‌تر شود.

 

بهترین سیستم‌های امنیتی خانه‌های هوشمند

بهترین سیستم‌های امنیتی خانه‌های هوشمند

به‌عنوان آخرین بخش در قسمت معرفی تجهیزات خانه های هوشمند، با چند مورد دیگر از ابزار مورد نیاز برای افزایش امنیت خانه هوشمند آشنا خواهیم شد.

SimpliSafe

Comcast Xfinity Home

Nest Hello

August Smart Lock Pro and Connect Bundle

August Smart Lock and Connect

Yale Assure Lock SL Key Free Touchscreen Deadbolt

Schlage Encode Smart Wi-Fi Deadbolt

Nest Yale Lock

Array by Hampton Connected Door Lock

Kwikset Kevo Bluetooth Deadbolt

Schlage Sense Bluetooth Deadbolt

 

نظر شما چیست؟

حالا که ما حسابی درباره تجهیزات جدید خانه های هوشمند صحبت کردیم نوبت شماست که از تجربیات خودتان در زمینه این تجهیزات و ابزارهای هوشمند برای ما بنویسید. اگر این مطلب را می‌خوانید حتما تحقیقات دیگری هم در این زمینه کرده‌اید و با چند محصول دیگر نیز آشنایید که می‌تواند به خوانندگان مشتاق ما کمک کند تا بهترین انتخاب را داشته باشند.

 

خانه هوشمند KNX

خانه هوشمند KNX

در این قسمت می‌خواهیم به‌اختصار با خانه هوشمند KNX آشنا شویم. کی ان ایکس استانداردی بین‌المللی و شناخته‌شده برای هوشمندسازی و کنترل خانه های هوشمند است. این تکنولوژی در زمینه کنترل و هوشمندسازی عملکردهایی مانند سیستم‌های روشنایی، سیستم‌های صوتی و تصویری، مدیریت انرژی و امنیت خانه‌های هوشمند به‌کار می‌رود.

خدمات ارائه‌شده توسط KNX می‌تواند زندگی شما را با کمک گرفتن از عملکردهایی هوشمند و کاربرپسند آسان‌تر کند. KNX کمک می‌کند که تجهیزات خانه های هوشمند در بهینه‌ترین حالت ممکن به فعالیت‌شان ادامه دهند.

 

خانه هوشمند BMS

خانه هوشمند BMS مخفف Building management system با «مدیریت هوشمند ساختمان» است. BMS مجموعه‌ای از ابزار و راه‌کارهاست که به‌منظور کنترل یک‌پارچه ابزارهای خانه های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند. همان‌طور که در بخش KNX هم اشاره شد؛ این تکنولوژی می‌تواند عملکردهای سیستم‌های روشنایی، صوتی و تصویری، تهویه مطبوع، امنیت ساختمان، سرمایشی و گرمایشی و… را کنترل و مدیریت کنند تا در حالتی بهینه و کارآمد به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

 

خانه هوشمند TIS

خانه هوشمند TIS مخفف Texas Intelligent Systems‌ است. این شرکت آمریکایی در زمینه هوشمندسازی خانه‌ها فعال است و همانند دو مورد بالا، سیستم‌های صوتی و تصویری، سرمایشی و گرمایشی، امنیتی و دزدگیر، سنسورهای تشخیصی، ترموستات‌ها و… را کنترل می‌کند. TIS می‌تواند گزینه خوبی برای بهره‌برداری خانه هوشمند در ایران باشد. محصولات این کمپانی در بازار ایران موجود هستند و می‌توانید با کمک گرفتن از مشاورین و متخصصین حوزه هوشمندسازی به تهیه این محصولات اقدام کنید.

 

خانه هوشمند فرتاک

خانه هوشمند فرتاک یک شرکت ایرانی فعال در زمینۀ طراحی، مشاوره، آموزش و اجرای پروژه‌های هوشمندسازی خانه‌هاست. با کمک متخصصین این شرکت شما می‌توانید از آموزش خانه های هوشمند بهره برده و یا پیاده سازی خانه هوشمندتان را نیز به آن‌ها بسپارید.

 

خانه هوشمند شیائومی

خانه هوشمند شیائومی

کمپانی شیائومی کار خود را به‌عنوان تولیدکننده گوشی‌های همراه هوشمند آغاز کرد و بعدها به شرکتی بزرگ و همه‌جانبه تبدیل شد. این شرکت که به تولید محصولات ارزان‌قیمت و باکیفیت معروف است، این روزها به حوزه تولید تجهیزات خانه های هوشمند نیز وارد شده است. در ادامه می‌خواهیم از بهترین محصولات خانه هوشمند شیائومی نام ببریم. در کنار نام محصولات، قیمت تجهیزات خانه های هوشمند شیائومی را نیز ذکر می‌کنیم.

Xiaomi Mi Smart Plug – قیمت: 14.99 دلار

Xiaomi Yeelight Smart Light Bulb – قیمت: 19.99 دلار

Mi Home Security Camera – قیمت: 39.99 دلار

Xiaomi Mi Bedside Lamp – قیمت: 44.99 دلار

Xiaomi Mijia Smart Home Aqara Security Kit – قیمت: 84 دلار

Xiaomi Mi Smart Desk Lamp – قیمت: 39.99 دلار

Xiaomi Roborock S5 – قیمت: 546.99 دلار

این‌ها بهترین محصولات شیائومی در زمینه خانه های هوشمند بود. شما از کدام محصولات هوشمند این کمپانی استفاده کرده و راضی بوده‌اید؟

 

خانه هوشمند سامسونگ

خانه هوشمند سامسونگ را با نام Samsung SmartThings می‌شناسیم. شرکت سامسونگ سال 2014 با خرید SmartThings وارد حوزه هوشمندسازی خانه شد. Samsung SmartThings درواقع اپلیکیشنی است که به شما کمک می‌کند تا کنترل و مدیریت خانه هوشمندتان را در دست بگیرید و به بهترین شکل ممکن و در آسان‌ترین و کاربردی‌ترین حالت از تجهیزات‌تان استفاده کنید.

به‌کمک اسمارت‌ثینگز سامسونگ شما می‌توانید همه‌چیز را به سلیقه خودتان تغییر دهید و از آن‌ها استفاده کنید. با کمک این اپلیکیشن، که نسخه‌های اندروید و iOS آن موجود است، شما قادر خواهید بود همه تجهیزات هوشمند خانه خود را به‌هم متصل کرده و از طریق یک اپلیکیشن کنترل و مدیریت آن‌ها را در دست بگیرید.

 

خانه هوشمند با گوگل هوم Google Home

خانه هوشمند با گوگل هوم Google Home

تمام محصولات گوگل هوم با کمک دستیار گوگل کار می‌کنند تا کاربر بتواند بهترین و جذاب‌ترین بهره‌گیری از خانه هوشمندش را تجربه کند. شما اگر هرکدام از محصولات Google Home را داشته باشید، قادر خواهید بود تا با صدایتان آن را کنترل و مدیریت کنید.

در این قسمت می‌خواهیم شما را با بهترین محصولات هم‌گام با گوگل هوم آشنا کنیم:

Google Nest Hub Max (نمایشگر هوشمند گوگل)

August Smart Lock Pro (افزایش امنیت با قفل هوشمند درب خانه)

Ecobee (5th Gen) (محبوب‌ترین ترموستات هوشمند)

Philips Hue White Starter Kit (بهترین لامپ‌های هوشمند برای کاربران گوگل هوم)

Chromecast (ابزار هوشمند استریمینگ)

WeMo Mini (بهترین دوشاخه هوشمند هماهنگ با دستیار صوتی گوگل)

Nest Learning Thermostat (مدیریت سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی با دستیار گوگل)

Nest Cam IQ (دوربین هوشمند گوگل)

Oribt B-hyve (شیر آب هوشمند برای آبیاری هوشمندانه گلدان‌های خانه)

Lifx Mini Smart Bulb (لامپ هوشمند هم‌گام با دستیار گوگل)

Logitech Harmony Elite (بهترین ریموت کنترلر خانه هوشمند)

Arlo Q (یک دوربین امنیتی با قابلیت ذخیره‌سازی در فضای ابری رایگان)

Chamberlain MyQ Garage Door Opener (ابزاری هوشمند برای باز کردن درب پارکینگ)

Sengled Smart LED Starter Kit (لامپ‌های رنگی هوشمند ارزان‌قیمت و کم‌هزینه)

Nanoleaf Canvas (ابزاری جذاب برای زیباسازی خانه های هوشمند)

اگر شما هم محصول دیگری از مجموعه تجهیزات خانه های هوشمند را می‌شناسید که قابلیت همگام‌سازی با دستیار صوتی گوگل را دارد، لطفا آن را به ما و خوانندگان فانیبو معرفی کنید.

 

جمع‌بندی مقاله خانه هوشمند Smart Home

آن دسته از خوانندگانی که از ابتدای این مقاله با ما بوده‌اند تا این‌جا با تاریخچه خانه های هوشمند و تجهیزات منحصربه‌فرد و مدرن و محبوب خانه‌های هوشمند آشنا شده‌اند، درباره پیاده‌سازی و آموزش خانه هوشمند مطالبی را خوانده‌اند و با ابزارها و اپلیکیشن‌ها و سامانه‌های مدیریت این خانه‌ها بیش از پیش آشنا شده‌اند.

تلاش ما این بود تا شما را با تصویری کلی از خانه هوشمند و تعاریف پیرامون آن آشنا کنیم تا بتوانید مقالات دیگر فانیبو را که در آن‌ها به‌شرح مفصل‌تر هرکدام پرداخته شده است، با پیش‌زمینه‌ای ذهنی و آگاهی بیش‌تر مطالعه کنید. بسیار مشتاقیم که شما هم از تجربیات و نظرات خود در این زمینه برای ما بنویسید و در تهیه مطالب جامع و کاربردی کمک‌مان کنید.

1

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

در خبرنامه فانیبو عضو شوید
تا جدیدترین مطالب برایتان ارسال شود
ایمیل شما با موفقیت ثبت شد
جهت تأیید عضویت، صندوق ورودی ایمیل خود را چک کنید
در خبرنامه فانیبو عضو شوید
تا جدیدترین مطالب برایتان ارسال شود
ایمیل شما با موفقیت ثبت شد