خانه تکنولوژی دوربین مناسبم را چگونه انتخاب کنم؟ [یک راهنمای کاربردی و کامل]

دوربین مناسبم را چگونه انتخاب کنم؟ [یک راهنمای کاربردی و کامل]

توسط فانیبو
286 بازدید
دوربین مناسبم را چگونه انتخاب کنم؟ ]یک راهنمای کاربردی و کامل[

اغلب ما در حال حاضر در گوشی هوشمندمان یک دوربین بسیار خوب داریم. همین مسئله باعث شده که نتوانیم به درستی تصمیم بگیریم در چه زمانی یک دوربین عکس‌برداری خریداری کنیم و یا اینکه چه مدلی مناسب ما خواهد بود. مسئله دیگر هزینه پرداختی است، انواع قیمت‌ها از صد دلار گرفته تا هزاران دلار، قیمت‌هایی است که برای دوربین‌های متنوع در بازار وجود دارد. مدل‌های مختلف با شکل‌های گوناگون و کارایی متفاوت حتما شما را سردرگم خواهد کرد. با توجه به تمام موارد گفته شده، این سوال پیش می‌آید: به یک دوربین گران‌قیمت نیاز دارید که لنز متحرک دارند یا تنها یک مدل ساده که با فشردن یک دکمه عکس را ثبت کند، کافی است؟

این مطلب برای کسانی مناسب است که برای اولین بار تصمیم به خرید دوربین گرفته‌اند. تلاش داریم تا انواع دوربین‌ها را بررسی کرده تا برای خرید بهترین تصمیم ممکن را اتخاذ نمایید. با ما همراه باشید تا راهنمای خرید دوربین عکاسی را با یکدیگر کامل کنیم، هرچند برای داشتن یک مطلب کامل‌تر نه تنها انواع دوربین عکاسی و یا فیلمبرداری بلکه انواع دوربین‌هایی را که در دنیای امروزه با آنها سروکار داریم، به صورت خلاصه معرفی خواهیم کرد.

 

تاریخچه دوربین عکاسی

نخستین دوربین عکاسی به شکلی که امروز آن را می‌شناسیم به دست ژوزف نیسه‌فور فرانسوی ساخته شد. اولین عکس پس از ساعت‌ها نورگیری و با کیفیت بسیار پایین ثبت شد و همان شروع راه عکس‌های امروزی بود.

تا پیش از جنگ جهانی اول، اغلب عکس‌ها برای ثبت چهره افراد بودند. در طی دوران جنگ و با ثبت عکس‌های خاص از لحظات احساسی، نگاه همگان به این پدیده تغییر کرد. با دوره آرامشی که دنیا پس از این جنگ داشت، تکنولوژی ساخت دوربین‌ها به سمت بهینه‌سازی ابعاد و کارایی رفت.

در دوره جنگ سرد نیاز به تصاویر غیرآنالوگ بسیار بیشتر احساس می‌شد و کشور آمریکا با یک سرمایه‌گذاری کلان، تحقیق برای این ابزار مهم را آغاز نمود. سرانجام در سال 1975 اولین دوربین دیجیتال دنیا معرفی شد. هرچند کیفیت تصویر به شدت پایین بود اما نیاز شدید به دوربین‌های دیجیتال باعث پیشرفت سریع آن شد، به نحوی که در حال حاضر همگی نمونه‌ای از آن را بر روی گوشی تلفن همراه داریم. در اینجا تصمیم داریم انواع دوربین ها را با یکدیگر بررسی کرده و مدل‌های متنوع آنها را با هم مرور کنیم.

 

اولین مدل دوربین‌ها یعنی دوربین آنالوگ

دوربین‌های دیجیتال و DSLR از ابتدای 2000 تمام توجه ممکن را به خود جلب نمودند و دیگر مردم به روزهای گذشته و اولین مدل دوربین‌ها یعنی دوربین آنالوگ هیچ نگاهی نکردند. خرید فیلم‌ها، ثبت عکس و انتظار برای ظاهر شدن آنها جزو بهترین خاطرات نسل‌های پیش است. اگر تا به حال از انواع دوربین آنالوگ استفاده نکرده‌اید، احتمالا عکاسی با دوربین دیجیتال را ترجیح بدهید. اما در اینجا چند مزیت استفاده از دوربین های قدیمی آنالوگ را برای شما به صورت کوتاه می‌گوییم.

شما در هنگام ثبت یک عکس با دوربین آنالوگ، یک تصویر واقعی با جزئیات بیشتر و عمق بهتر در اختیار خواهید داشت که نزدیک‌ترین حالت ممکن به آنچه چشم انسان می‌بیند، در اختیارتان خواهد گذاشت.

اگر تمام مراحل را از خرید فیلم گرفته تا جایگزینی آن در دوربین و سپس تصمیم به ثبت یک لحظه و درنهایت ظاهر کردن، خودتان انجام دهید به حس جادویی نهفته در هر عکس آنالوگ بیشتر پی می‌برید.

در عکاسی آنالوگ شما واقعا باید مهارت عکاسی را بیاموزید زیرا تعداد محدودی عکس در اختیار دارید و نمی‌توانید تعداد بی‌نهایتی از عکس‌ها را ثبت کرده و سپس آنها را حذف نمایید.

تمام فیلترهای موجود در یک دوربین دیجیتال را می‌توانید به شکل واقعی و با ابزار واقعی در دنیا تجربه کنید و با ثبت هر عکس نحوه کار دوربین را در میان دستان‌تان لمس نمایید. اگر با خواندن این جملات دلتنگ استفاده از یک دوربین آنالوگ شدید، همراه ما باشید تا چند دوربین آنالوگ جذاب را با یکدیگر بررسی کنیم.

 

Canon AE-1

Canon AE-1

یکی از بهترین دوربین‌های آنالوگ که در زمان ساخت بیش از یک میلیون واحد فروخت، دوربین Canon AE-1 است. این دوربین عکاسی ارزان قیمت با بدنه پلاستیکی خود باعث شده نسبت به سایر دوربین‌ها وزن کمتری داشته باشد و عدم استفاده از فلز قیمت نهایی را نیز به صورت قابل توجهی کم کرده است.

این دوربین عکاسی ارزان قیمت با داشتن گزینه‌هایی همچون Shutter Priority و حالت دستی یکی از گزینه‌های بسیار مناسب برای عکاسان مبتدی است که اگر از سایت آمازون خریداری شود، با تعدادی تجهیزات و لنز FD نیز همراه خواهد بود.

 

Olympus XA

Olympus XA

اگر به دنبال یک دوربین جذاب آنالوگ بسیار کوچک هستید، خرید این مدل را به شما پیشنهاد می‌کنیم. Olympus XA با طراحی متفاوت به بازار آمد، لنز این دوربین پشت یک درپوش کشویی قرار دارد. از مزایای این مدل می‌توان به لنز شارپ Zuiko اشاره نمود. متاسفانه این مدل تنها حالت تقدم دیافراگم دارد و سایر قابلیت‌ها در آن تعبیه نشده است.

اهرم فوکوس XA کوچک و کار با آن سخت است اما مقیاس عمق فوکوس کار را کمی آسان‌تر خواهد کرد. از دیگر مزایای این مدل صدای بسیار کم آن بوده که احتمالا برای بسیاری از کاربران نکته مهمی خواهد بود. احتمالا با مبلغی در حدود 50 تا 150 دلار بتوانید این دوربین عکاسی ارزان قیمت را خریداری نمایید.

هر دو مدل معرفی شده از دوربین های آنالوگ قدیمی بودند که کارایی و کیفیت خوبی به کاربر عرضه می‌کنند. اگر تا به حال هیچ دوربین آنالوگی نداشتید، خرید یکی از آنها را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اما اگر به دنبال مدل‌های جدیدتر هستید، در ادامه چند پیشنهاد بسیار جذاب برای شما داریم.

 

دوربین دیجیتال و انواع مدل‌های آن

دوربین عکاسی دیجیتال همانند یک نمونه‌های سنتی عمل می‌کند و تنها تفاوت‌شان ثبت تصاویر به شکل دیجیتال است. هنگامی که با دوربین دیجیتال عکسی می‌گیرید، عکس به وسیله یک سنسور که Charged Coupled Device یا CCD نام دارد، ثبت می‌شود. به جای اینکه عکس‌ها بر روی فیلم آنالوگ ثبت شود، تصاویر بر روی حافظه دیجیتال ثبت می‌شوند. بعضی از دوربین‌های دیجیتال خود حافظه درونی دارند، اما اغلب آنها از کارت مموری استفاده می‌کنند.

یکی از مزایای دوربین عکاسی دیجیتال نسبت به دوربین‌های آنالوگ، قابلیت ذخیره تعداد عکس‌های بیشتر است. با اینکه دوربین‌های آنالوگ در هر فیلم تنها قدرت ذخیره 24 عکس دارند، دوربین‌های دیجیتال قادرند صدها و گاهی هزاران عکس را تنها بر یک کارت مموری ذخیره کنند. چون عکس‌ها به صورت دیجیتالی ثبت می‌شوند، می‌توان در هر لحظه عکس‌های اضافه را حذف کرد. اغلب دوربین‌های دیجیتال یک صفحه LCD کوچک دارند که با استفاده از آن می‌توان عکس‌ها را به محض ثبت شدن مشاهده کرد و به عکس بهتری دست یافت.

دوربین‌های عکاسی دیجیتال از لحاظ ابعاد و کیفیت به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود. در پایین‌ترین کیفیت، گوشی‌ها، تبلت‌ها و سایر ابزاری هستند که یک دوربین دیجیتال نیز دارند. در رده متوسط دوربین‌های Point-and-Shoot قرار دارند که انواع کیفیت‌ها و مدهای متفاوت را پشتیبانی می‌کنند. در بالاترین و بهترین رده نیز دوربین‌های دیجیتال DSLR هستند که قابلیت تعویض لنز دارند. این مدل از دوربین‌ها برای استفاده عکاسان حرفه‌ای مناسب است که تصاویر با کیفیت بسیار بالا ثبت می‌کنند. در این قسمت از هرکدام از رده‌های ذکرشده مدلی را به اختصار معرفی و بررسی خواهیم کرد.

 

یکی از بهترین موبایل دوربین های دنیا گوشی هواوی P30 Pro

یکی از بهترین موبایل دوربین های دنیا گوشی هواوی P30 Pro

اگر ترجیح می‌دهید یک موبایل هوشمند خریداری کنید که یک دوربین فوق‌العاده هم در اختیارتان بگذارد، نگاهی به مقاله بهترین دوربین های موبایل در سال 2019 بیندازید. در این مقاله با انواع گوشی‌های هوشمندی روبه‌رو هستید که هرکدام به تنهایی توانسته استاندارد جدیدی برای کیفیت دوربین‌های موبایل تعیین کند.

یکی از بهترین دوربین موبایل‌های دنیا گوشی هواویP30 Pro  است. این گوشی با کیفیت بسیار خوبی که دارد، توانسته گوشی‌های بسیار خوبی همچون پیکسل 3 را از جایگاه اول کنار زده و خود در صدر قرار بگیرد.P30 Pro  با داشتن لنز 16mm wide-angel و یک لنز28mm  همراه با f/1.6 که همراه با سنسور 40MP پشتیبانی شده، یکی از بهترین‌های ممکن نام گرفته است. این گوشی با افزودن ISO توانسته حتی در محیط‌های بسیار تاریک عکس‌های بسیار خوبی ثبت نماید.

دوربین این گوشی می‌تواند عکس‌های بسیار خوبی در مدهای متفاوت برای کاربر ثبت کند و جزئیات را هم در پشت‌زمینه و هم پس‌زمینه به شکل قابل قبولی مات نماید. بهترین قابلیت گوشی قدرت بزرگنمایی آن است که علی‌رغم نبود یک لنز فیزیکی با بزرگنمایی 24mm – 125mm بهترین تصاویری که می‌توان از یک دوربین موبایل انتظار داشت، به کاربر ارائه می‌دهد.

 

Canon PoweShot IXUS 185/ Elph 180

Canon PoweShot IXUS 185/ Elph 180

قبلا در مقاله بهترین دوربین های کامپکت 2019 از انواع دوربین های کامپکت برای شما نوشتیم و اگر به صورت خاص به خرید یک دوربین کامپکت فکر می‌کنید می‌توانید با خواندن آن به یک جمع‌بندی مناسب برسید. این دوربین کانن نیز یک دوربین کامپکت دیجیتال است که در بین انواع دوربین‌های عکاسی دیجیتال، در رده دوم قرار می‌گیرد.

کمپانی کانن حدودا 15 سال است که دوربین‌های سری IXUS را در خط تولید خود دارد و با معرفی هر نسخه قابلیت‌ها این دوربین‌ها بهبود می‌یابند. هر نسخه جدید ظریف‌تر بوده، کارایی بهتری دارد و از همه مهم‌تر اینکه قیمت مناسبش باعث رضایت بیشتر خواهد بود.

البته باید بگوییم این مدل برای مبتدیان عکاسی بسیار مناسب خواهد بود، زیرا با یک سنسور کوچک 1/2.3inch کیفیتی معادل 20MP در اختیار عکاس می‌گذارد. بزرگنمایی میزان متناسب 8x را دارد که معادل 24mm خواهد بود. از سوی دیگر تنظیمات نور از نرخ ISO 100 آغاز شده و تا ISO 1600 قابلیت تغییر دارد؛ هرچند در زمانی که تنظیمات را به صورت خودکار برعهده دوربین بگذاریم نرخ ISO را نهایتا تا رقم 800 بالا می‌برد.

هرچند تنظیمات و منوهایی که درون دستگاه به صورت پیش‌فرض قرار دارد چندان کامل نیست اما فیلترهای متنوعی برای آن درنظر گرفته شده که اگر کاربر تمایل داشته باشد با جستجوی بیشتر آنها را یافته و می‌تواند به نحو مناسبی از هرکدام استفاده کند. هرچند نمی‌توان گفت این مدل بهترین مدل موجود در بازار است اما با این میزان قیمتی که کانن برای آن در نظر گرفته می‌توان اذعان کرد بهترین خرید ممکن خواهد بود. اگر به یک دوربین عکاسی ارزان و ساده نیاز دارید، خرید این مدل را به شما پیشنهاد می‌کنیم چون با توجه به قابلیت‌های مختلف و هزینه نهایی، این مدل بهترین دوربین عکس خانگی خواهد بود.

 

Nikon D850

Nikon D850

در رده‌بندی دوربین‌های دیجیتال، بهترین مدل ممکن یکی از انواع دوربین‌های DSLR است. هرچند خرید یک دوربین DSLR می‌تواند کار بسیار سختی باشد، زیرا انواع مدل‌ها با قیمت‌های گوناگون و قابلیت‌های متفاوت در بازار وجود دارد که انتخاب را برای هرکسی بسیار سخت خواهد کرد. یکی از بهترین دوربین‌های DSLR که در سال 2020 توانسته اکثر کاربران را راضی نگه دارد دوربین Nikon D850 بود که در اینجا به صورت کوتاه آن را معرفی خواهیم کرد.

درواقع میان جدیدترین دوربین های DSLR به سختی می‌توان مدل دیگری یافت که همانند Nikon D850 ما را شگفت‌زده کند. هرچند می‌دانیم این مدل، گرانترین دوربین عکاسی حال حاضر است اما با کیفیت بسیار بالای تصاویر ثبت شده، قابلیت‌های فراوان موجود در آن و البته بدنه ناهموار و مقاوم در برابر شرایط مختلف آب و هوایی، به طور حتم ارزش دارد که هزینۀ زیادی برای آن بپردازیم.

به تمام این مزایا قابلیت‌های دیگری همچون سیستم بسیار خوب AF، جای‌گیری خوب در دست و البته فیلمبرداری به شکل 4K را بیفزایید تا به صورت واقعی متوجه شوید با چه مدل فوق‌العاده‌ای روبه‌رو هستیم.

 

جمع‌بندی

بی‌شک انواع دوربین عکاسی دیجیتال به این سه مدل محدود نمی‌شوند اما برای شروع به معرفی این سه بسنده می‌کنیم. همراه ما باشید تا سایر دوربین‌ها را با هم بررسی کنیم.

 

نکات مهم خرید و مقایسه دوربین عکاسی

حال که به صورت کوتاه از انواع دوربین‌های متفاوت گفتیم، به سایر مشخصات دوربین‌ها بپردازیم. هنگامی که تصمیم می‌گیرید یک دوربین خریداری نمایید، پس از ورود به بازار با انواع مدل‌ها و قابلیت‌ها مواجه خواهید شد که احتمالا شما را سردرگم خواهند کرد. در اینجا سعی می‌کنیم به مهم‌ترین نکات در هنگام خرید اشاره کنیم. امیدواریم این توضیحات باعث شود زمان کمتری صرف تصمیم‌گیری نمایید و در انتها از خرید خود راضی باشید.

برای مقایسه دوربین عکاسی باید به مزایا و معایب هر مدل توجه نمود، اما مهم‌ترین مشخصه و در واقع نکات مهم خرید و مقایسه چیست؟ با ما همراه شوید و با دقت این قسمت را مطالعه کنید.

در راهنمای خرید دوربین عکاسی باید به شما بگوییم در میان انواع مشخصات به دنبال چند مورد خاص باشید زیرا پس از خرید و در هنگام استفاده، تمام اینها جزو عوامل بسیار مهم برای رضایت یا نارضایتی شما خواهند بود. چند مشخصه که باید در هنگام خرید هر مدل به آنها توجه نماییم شامل مواردی چون:

 • کیفیت لنز
 • میزان وقفه موجود از زمان فشردن دکمه تا ثبت عکس
 • نیمه‌خودکار یا به طور کامل خودکار بودن تنظیمات دستگاه
 • فلش درونی
 • میزان مقاومت در برابر شرایط متفاوت آب‌وهوایی
 • خاموش شدن واقعی یا به حالت Sleep رفتن و استفاده از نیروی باتری
 • وزن و سایر مشخصه‌های ظاهری
 • بزرگنمایی خودکار و میزان آن
 • میزان دقت بزرگنمایی و بازخورد آن

همه از عوامل مهمی هستند که حتما برای خرید باید به آنها توجه کنید. اما این عوامل به صورت کلی و برای انواع دوربین‌ها خواهد بود. اگر تصمیم به خرید یک دوربین عکاسی دیجیتال گرفتید توجه به این موارد اختصاصی بسیار مهم‌تر است.

 • سایه بنفش در عکس‌ها: در بسیاری از دوربین‌ها پس از ثبت عکس متوجه می‌شوید عکس‌هایی که رنگ سیاه دارند با هاله‌ای از رنگ بنفش یا آبی دیده می‌شوند. این یکی از بدترین حالت‌هایی است که ممکن است با آن روبه‌رو شوید که در دوربین‌های مختلف شکل‌های متفاوتی به خود می‌گیرد. گاهی اوقات می‌توانید این هاله رنگی را از بین ببرید که یا باید این کار را با فتوشاپ انجام داده یا تنظیمات رنگ‌ها را در عکس تغییر دهید که هر دو زمان‌بر و در گزینه اول هزینه‌بر خواهند بود. پس برای جلوگیری از این حالت، توجه به این نکته مهم را در هنگام خرید فراموش نکنید.
 • مگاپیکسل: میزان پیکسل ارائه‌شده هر عکس را تنها برای ابزارهای دیجیتالی نسنجید. اگر بخواهید عکس‌های ثبت‌شده در دوربین را چاپ کنید، باید کیفیت بیشتری داشته باشند. به عبارت دیگر شاید در نگاه اول کیفیت و اندازه مگاپیکسل لنز مناسب باشد اما شما همیشه به زمان چاپ آن توجه نمایید.
 • میزان شارپ کردن تصاویر: اغلب دوربین‌های دیجیتال تصاویر را پیش از ذخیره کردن به میزان متفاوتی شارپ می‌کنند. این ویژگی در مقیاس کم خوب است زیرا باعث می‌شود وضوح تصاویر بالاتر باشد؛ اما اگر این میزان بیش از اندازه لزوم باشد باعث غیرطبیعی بودن عکس‌ها خواهد شد. فراموش نکنید می‌توانید بعدا و در ویرایش‌های متفاوت تصویر را به همان اندازه که می‌خواهید شارپ نمایید، پس بهتر است طبیعی‌ترین حالت ممکن هر تصویر، ذخیره شود.
 • میزان دقت رنگ‌ها: آیا می‌توانید میزان سفیدی و یا گرمای رنگ‌های موجود در عکس را تنظیم کنید؟ آیا می‌توانید دوربین را به سمت یک نقطه سفید قرار دهید و در تنظیمات میزان سفیدی را بر اساس همان نقطه تعدیل نمایید؟ این مورد یکی از سوالات مهمی است که پیش از خرید باید بپرسید.
 • میزان باتری: اغلب دوربین‌های دیجیتال به باتری قوی نیاز دارند زیرا نیروی زیادی برای پردازش‌های متفاوت به کار می‌برند. آخرین چیزی که نیاز دارید خاموش شدن دوربین‌تان در طی یک عکاسی است و به همین دلیل مهم باید از میزان باتری مورد استفاده دستگاه انتخاب شده، اطلاع دقیقی داشته باشید. در کنار این حتما قبل از خرید توجه کنید که دوربین از چه باتری استفاده می‌کند و آیا باتری‌های معمولی نیز مناسب خواهند بود یا خیر.
 • میزان پیچیدگی منو: شاید در نگاه اول به این نکته مهم توجه نکنید اما به ما اعتماد کنید؛ یکی از مشخصه‌های اصلی یک دستگاه عکاسی دیجیتال باید سادگی منوها باشد. کاربر باید بتواند در کمترین زمان به تنظیمات موردنظر رسیده و یا به صورت پیش‌فرض کمپانی برای دستورهای پر کاربرد میانبرهایی در نظر گرفته باشد.
 • مدل کارت حافظه: حتما به میزان کارت حافظه‌ای که می‌توانید در دوربین‌تان قرار دهید توجه نمایید. توصیه دیگر ما به شما این است، به جای خرید یک کارت حافظه با فضای بیشتر، دو کارت حافظه با نصف میزان اصلی خریداری نمایید که در صورت از بین رفتن یکی، تمام عکس‌های خود را به یک‌باره از دست ندهید. مسئله دیگری که در هنگام خرید کارت حافظه باید به آن توجه نمایید، عدم ردیابی در بازرسی‌های متفاوت است. بعضی از اشعه‌های ایکس به‌کاررفته در فرودگاه‌ها باعث تخریب کارت‌های حافظه خواهد شد، بنابراین خرید کارت حافظه‌ای که بتوان بدون قرار دادن در اشعه ایکس آن را به همراه داشت، می‌تواند انتخاب عاقلانه‌تری باشد.

 

انواع لنز دوربین

انواع لنز دوربین

لنز دوربین‌های عکاسی یک لنز نوری است که باعث می‌شود تصاویر به شکل دیجیتالی در دوربین‌های دیجیتال یا به صورت شیمیایی بر روی فیلم‌های آنالوگ ثبت شوند. تقریبا در میان لنزهای متفاوتی که بر میکروسکوپ، تلسکوپ و دوربین های مختلف قرار می‌گیرند، تفاوت زیادی در ساختار کلی وجود نداشته و تنها در جزئیات با یکدیگر فرق دارند. انواع لنز دوربین می‌تواند به صورت دائمی در خود دستگاه ثابت بوده یا به شکل قابل تعویض باشد.

برای معرفی انواع لنزها باید با دو اصطلاح مهم و کاربردی لنزها آشنا شویم. ابتدا فاصله کانونی لنز را توضیح دهیم. فاصله میان مرکز نوری لنز با سنسور تصویر در هنگام بزرگنمایی، فاصله کانونی می‌گویند. به همین ترتیب فاصله کانونی کوتاه‌تر زاویه دید وسیع‌تر با امکان بزرگنمایی کمتر به ما داده و فاصله کانونی بیشتر زاویه دید کوچک‌تر با امکان بزرگنمایی بیشتری به ما خواهد داد. در دوربین‌های DSLR فاصله کانونی لنزهای قابل تعویض به میلی‌متر محاسبه می‌شوند.

مولفه مهم دیگر دیافراگم لنز است که میزان عبور نور به سنسور تصویر را مشخص می‌کند. دیافراگم در دوربین‌ها همانند مردمک چشم عمل می‌کند. همان‌طور که مردمک در محیط‌های تیره بزرگتر شده تا جزئیات را بهتر درک کند، دیافراگم بزرگ‌تر برای محیط‌های تیره استفاده خواهد شد. دیافراگم کوچک‌تر نیز به همین شکل در محیط‌های روشن میزان نور عبوری را کنترل کرده و مانع از عبور نور بیشتر می‌شود.

 • لنزهای استاندارد: لنزهای استاندارد با فاصله کانونی ثابت (50mm, 85mm, 100mm) حدودا همانند چشم انسان عمل می‌کند و همان زاویه و محدوده دید را در اختیار عکاس می‌گذارند. برای دوربین‌های آنالوگ یا دوربین‌های Full-Frame DSLR لنز50mm ، لنز استاندارد نامیده می‌شود. لنز با فاصله کانونی دورتر (85mm, 100mm)، لنز ایده‌آل برای تصاویر پرتره به حساب می‌آید. در این حالت پشت‌زمینه به طور کلی مات شده و سوژه اصلی عکس با وضوح بیشتری در قاب قرار می‌گیرد.
 • لنز با زاویه دید وسیع: لنز زاویه وسیع به نسبت لنزهای استاندارد فاصله کانونی کمتری (10 – 42mm)‌ دارد. این فاصله کانونی کمک می‌کند که زاویه گسترده‌تری در قاب جای گیرد و برای عکاسی از طبیعت یا برای عکس‌های دسته‌جمعی ایده‌آل خواهد بود. در واقع استفاده از این لنز تنها راه مناسب برای ثبت کل صحنه بدون حذف هیچ المانی است.
 • لنز Telephoto: این لنز می‌تواند زاویه دید باریکی در فاصله کانونی 100mm – 800mm در اختیار کاربر بگذارد. با استفاده از لنز Telephoto می‌توان از فاصله بسیار دوری سوژه موردنظر را انتخاب کرده و از آن عکس بگیریم. این لنزها برای عکاسی طبیعت و حیات وحش، پرتره، ورزش و انواع عکاسی مستند بسیار مناسب است.
 • لنز بزرگنمایی: لنز‌های Zoom فاصله کانونی متغیری دارند و در موارد گوناگون بسیار مفید واقع می‌شوند. بعضی از آنها را می‌توان میان لنزهای Telephoto و لنز زاویه باز دسته‌بندی کرد و به این صورت با داشتن یک افزونه چند لنز متنوع را هم‌زمان داشت. تنها مشکل لنزهای بزرگنمایی دیافراگم آنها است. به دلیل تعداد المان‌های مورد نیاز برای اجزای این لنز، محدودیت بزرگی نسبت به باز شدن در مقابل نور دارند.
 • لنزFisheye : این مدل از لنزها به دلیل تغییر خط‌های مستقیم به شکل خمیده، قابلیت ثبت تصاویر با زاویه بسیار گسترده دارند. با این لنز می‌توان تصاویری به شکل بیضی یا دایره و به شکل 180 درجه ثبت نمود. فاصله کانونی در این لنز از 7-16mm متغیر است.
 • لنز Macro: این لنزها برای فاصله‌های کوتاه و نزدیک استفاده می‌شوند. فاصله کانونی این لنزها بین 50-200mm است. در تصاویر بسیار نزدیک این لنزها قادرند تصاویر با وضوح بالا ثبت کنند و عکاس می‌تواند تصاویر با اندازه واقعی از انواع سوژه‌ها را ثبت کند.
 • لنز Tilt-Shift: این لنز کمک می‌کند تا نقطه انتهایی تصویر را دستکاری کرده و برای مثال در عکس‌برداری از ساختمان‌ها، خط‌های موازی همگرا نشوند. به همین شکل از این لنز می‌توان بر نقطه‌های خاصی در تصویر فوکوس داشته باشیم.
 • لنزهای Image-Stabilization: این لنزها با داشتن یک سنسور درونی از لرزش دست جلوگیری کرده و باعث می‌شوند تصاویر بسیار واضح‌تری ثبت کنیم. برای عکس‌هایی که در فاصله دور ثبت می‌شوند یا در سوژه‌های متحرک، این لنز بسیار مفید خواهد بود.

 

به صورت کلی انواع لنزها را در این قسمت با هم مرور کردیم و الان اطلاعات نسبتا جامعی به انواع لنزها خواهید داشت. پس با توجه به علاقه خود و نوع عکاسی مدنظرتان، می‌توانید پس از انتخاب نوع دوربین‌تان، یک لنز مناسب نیز برگزینید.

 

دوربین ورزشی (یا دوربین اکشن Action Camera)

دوربین ورزشی (یا دوربین اکشن Action Camera)

دوربین ورزشی همانند سایر دوربین‌ها قابلیت عکس‌برداری و فیلمبرداری دارد اما تمرکز اصلی آن بر فیلمبرداری است. دوربین‌های ورزشی یا همان دوربین اکشن با انواع تجهیزاتی به فروش می‌رسد که برای نصب آن برروی کلاه‌ایمنی یا دسته دوچرخه کاربرد دارد. در واقع می‌توان آنها را در هر شرایط آب و هوایی قرار داد. چرا از آنها استفاده کنیم؟ اگر به انواع ماجراجویی‌ها علاقه دارید و دوست دارید لحظه‌های متفاوتی ثبت کنید، خرید دوربین‌های اکشن را به شما پیشنهاد می‌کنیم. به علاوه اکثر دوربین‌های ورزشی زاویه دید وسیعی دارند که می‌توانید جزئیات بیشتری را در هر تصویر داشته باشید.

خرید یک مدل اکشن همانند سایر دوربین‌هایی که تا الان از آنها نوشتیم ممکن است باعث سردرگمی شما شود. اگر تصمیم به خرید یکی از آنها گرفته‌اید، مهم‌ترین مشخصات دوربین ورزشی را در اینجا برای شما به اختصار گفته و چند مدل را نیز معرفی خواهیم کرد.

ابتدا باید چند سوال اساسی را پیش از خرید هر مدل ورزشی بدانید و نسبت به پاسخ‌هایی که هر دستگاه به شما می‌دهد یکی را انتخاب کنید. مهم‌ترین این موارد از این قبیل‌اند:

 

کیفیت دوربین چقدر است؟

مهم‌ترین مسئله این است که بدانید تصاویر شما با چه کیفیتی ثبت می‌شوند، اگر نیاز دارید حتما تصاویر 4K باشد در هنگام خرید به نوع کیفیتی که به شما ارائه می‌دهد توجه کنید.

 

تا چه عمقی می‌توان آنها را درون آب قرار داد؟

یکی از بهترین مزیت‌های دوربین‌های ورزشی قرار گرفتن در زیر آب است و تنها سوال مهم این خواهد بود که تا چه عمقی می‌توان آنها را زیر آب برد؟

 

با چه تجهیزاتی ارائه می‌شود؟

انواع دوربین‌های ورزشی قابلیت اتصال به کلاه، دسته دوچرخه و یا نصب بر روی شیشه اتومبیل را دارد. سایر تجهیزات می‌تواند شامل کاور ضدآب یا دستگاه کنترل از راه دور باشد. به سبک تفریحات خود توجه کنید و با توجه به نیاز خود دوربینی برگزینید که بهترین امکانات را به شما ارائه می‌کند.

 

میزان حافظه ذخیره‌سازی آن چقدر است؟

حتما باید بدانید دوربینی که می‌خرید تا چه میزان حافظه داشته و یا کارت حافظه با چه میزان ذخیره‌سازی را پشتیبانی می‌کند. مسلما آخرین چیزی که نیاز دارید اتمام حافظه در اواسط تفریحات‌تان خواهد بود.

 

آیا قابلیت اتصال به بلوتوث و وای‌فای دارد؟

هرچند همیشه می‌توان کارت حافظه را از دستگاه جدا کرده و سپس اطلاعات آن را جابه‌جا کرد، اما داشتن قابلیت اتصال به بلوتوث و وای‌فای به اشتراک گذاشتن تصاویر را بسیار راحت‌تر خواهد کرد.

 

نرخ FPS چقدر است؟

Frames Per Second به میزان تصاویری که در هر لحظه ثبت و یا پخش می‌شود اشاره می‌کند. هرقدر تعداد این نرخ بیشتر باشد، تصاویر واقعی‌تری خواهیم داشت.

 

میزان بزرگنمایی و قیمت دوربین اکشن چقدر است؟

دو فاکتور مهم دیگر بزرگنمایی و قیمت دوربین اکشن است که البته باید بدانید دستگاهی که می‌خرید تا چقدر امکان زوم به شما عرضه می‌کند و قیمت مهم‌ترین مورد قابل بحث خواهد بود.

اگر تمام این موارد را بررسی کردید در میان دوربین‌های اکشن به دنبال دوربینی باشید که نزدیک‌ترین مولفه‌ها را به خواسته‌های شما داشته باشد.

 

GoPro Hero 8 Black

GoPro Hero 8 Black

یکی از بهترین دوربینهای اکشن، دوربین GoPro Hero 8 Black است که توانسته بسیار بهتر از مدل پیش از خود یعنی Hero 7 Black ظاهر شده و قابلیت‌های متنوعی در اختیار کاربر بگذارد. استفاده از این دوربین بسیار راحت بوده و پایداری تصاویر فوق‌العاده‌ای دارد. در حال حاضر قابلیت پخش زنده نیز به این دستگاه افزوده شده که با استفاده از آن می‌توانید به صورت زنده ماجراجویی‌های خود را در فیس‌بوک به اشتراک بگذارید. مزایای گوپرو جدید شامل بهترین پایداری ممکن برای تصاویر، میکروفون بهبودیافته و معایب آن شامل عملکرد نامناسب در نور کم و کیفیت نه چندان مطلوب تصاویر است.

 

GoPro Hero 7 Black

GoPro Hero 7 Black

با تغییراتی که بر این مدل نسبت به نمونه سابقش اعمال شده، می‌توانید با خیال راحت آن را خریداری کرده و از قابلیت‌های بسیار خوب آن بهره ببرید. این مدل با وزن 118g و استفاده از تکنولوژی HyperSmooth باعث ایجاد تجربه‌ای بهتر برای کاربر خواهد شد. مهم‌ترین مزایای آن فیلمبرداری به شکل 4K و کیفیت عکس‌های بسیار خوب بوده و معایب آن شامل عملکرد نامناسب فرامین صوتی و عدم پاسخگویی مناسب صفحه نمایش در بعضی مواقع اشاره کرد.

 

DJI Osmo Action

DJI Osmo Action

کمپانی DJI احتمالا به عنوان بهترین برند سازنده هواپیماهای بدون سرنشین شناخته می‌شود اما علاوه بر آن توانسته یکی از بهترین دوربین های ورزشی را نیز ساخته و به بازار عرضه کند. با داشتن یک صفحه رنگی در جلو، این دستگاه می‌تواند برای ویدئوبلاگرها فوق‌العاده باشد. البته نباید پایداری تصاویری را که در این مدل به کار رفته فراموش کنیم. از معایب این دستگاه باید عدم دسترسی به پایداری تصاویر در هنگام تصویربرداری در حالت HDR و عدم امکان پخش زنده اشاره کرد. بهترین قابلیت‌های این دوربین اکشن نیز شامل رنگ‌های بسیار زنده و پایداری تصاویر است.

 

جمع‌بندی

آیا تا به حال از دوربین‌های اکشن استفاده کرده‌اید؟ کدام قابلیت آنها از نگاه شما مهم‌تر است؟ نظرات خود را با ما و خوانندگانمان به اشتراک بگذارید تا بتوانیم در کنار هم بهترین راهنمای خرید دوربین عکاسی را تکمیل کنیم.

 

دوربین 360 درجه چیست؟

Omnidirectional Camera یا دوربین 360 درجه دوربین‌هایی هستند که قابلیت ثبت تمام جزئیات موجود در اطراف را به یک‌باره دارند. این دستگاه‌ها برای عکاسی به شکل پانوراما یا رباتیک یا هرجایی که ثبت تمام صحنه لازم است، به کار می‌آیند. اغلب این دوربین‌ها از دو لنز زاویه گسترده ساخته شده‌اند که پشت به هم قرار دارند و می‌توانند به صورت دایره‌وار یک صحنه کامل را به ثبت برسانند.

قابلیت‌هایی همچون پایداری تصاویر، کیفیت 4K یا بالاتر و امکان کراپ کردن تصاویر از مهم‌ترین مولفه‌ها برای انتخاب یک دستگاه مناسب است که باید قبل از خریداری دوربین‌های 360 درجه به آن توجه نمایید. سه مدل که به عنوان بهترین دوربین‌های 360 درجه دنیا انتخاب شده‌اند، به اختصار در اینجا بررسی خواهیم کرد.

 

 Instax360 One X

 Instax360 One X

یک فیلم با کیفیت خوب به دو مولفه بستگی دارد، ثبت حرکات و ویرایش روان تصاویر ثبت شده؛ که شما می‌توانید این دو کار را به صورت همزمان و با استفاده از یک دوربین انجام دهید. Insta360 One X با داشتن دو لنز Fisheye، کمی افکت‌های ویژه برای دست‌کاری پرسپکتیو و البته صرف زمانی مشخص، می‌تواند بهترین فیلم‌های ممکن را به ما ارائه دهد.

جذاب‌ترین مشخصه این دستگاه 360 درجه تنها ترفندهای موجود در آن نیست، بلکه آسانی ایجاد انواع صحنه‌های متفاوت و زاویه باز از برتری‌های واضح آن به حساب می‌آید. هرچند دو ایراد کوچک در این مدل وجود دارد که اولی ضدآب نبودن و دیگری عمر باتری کوتاه است.

 

Insta360 Evo

Insta360 Evo

ممکن است این مدل به اندازه دوربین Insta360 One X طراحی جذاب و کاربرپسندی نداشته باشد اما Evo منعطف‌ترین مدل در میان دوربین‌های 360 درجه موجود در بازار است. این دستگاه را می‌توان لحظه‌ای به عنوان یک مدل 360 درجه با دو لنز Fisheye که پشت به هم قرار دارند، استفاده کرد و لحظه‌ای بعد هر دو لنز در کنار یکدیگر قرار گرفته و تصاویر 3D با زاویه 180 درجه برای ما ثبت خواهد کرد. مزایای این دستگاه کیفیت خوب تصاویر در نور روز و ثبت تصاویر 3D است که با ایراداتی همچون کیفیت معمول ساخت و عملکرد نه‌چندان خوب در نورهای معمولی همراه شده است.

 

انواع دوربین فیلمبرداری موجود در بازار

تا اینجا تنها از دوربین‌هایی گفتیم که اختصاصا برای ثبت عکس مناسب هستند. اگر به دنبال دوربین خوب برای فیلمبرداری هستید، پیشنهادات دیگری برای شما داریم. انتخاب شما با توجه به سایز، کیفیت و نحوه تصویربرداری دلخواه شما خواهد بود که خوشبختانه انواع دوربین فیلمبرداری موجود در بازار برای هر نوع سلیقه‌ای مناسب خواهد بود. با ما همراه باشید تا چند مدل از بهترین دوربین‌های فیلمبرداری حال حاضر دنیا را به شما معرفی کنیم.

 

Nikon Z6

Nikon Z6

امروزه و پس از یک سال حضور در بازار، دوربین Nikon Z6 هنوز به عنوان بهترین دوربین فیلمبرداری موجود به حساب می‌آید. با قابلیت‌های بسیار خوب و جای‌گیری عالی در دست، هیچ مدل دیگری به بازار نیامده که بتواند با همه‌کاره بودن، قیمت مناسب و سودمندی این مدل رقابت کند.

نیکون Z6 کیفیت عالی 4K را همراه با ثبات بسیار خوب ترکیب کرده و به جز این‌ها تقریبا هر مولفه‌ای که برای یک دستگاه بسیار خوب نیاز داریم، در کنار یکدیگر قرارداده و به ما عرضه کرده است. علاوه بر تمام مشخصه‌های خوب یک بدنه سبک و فشرده دارد که بر طبق طراحی‌های استاندارد ساخته شده است؛ به اضافه Viewfinder دقیق و یک صفحه لمسی بسیار عالی، تقریبا تمام چیزهایی که کاربر به آن نیاز دارد در یک دستگاه جمع‌آوری نموده‌اند. از دیگر مزایای این مدل، فیلمبرداری EVF با رزولوشن عالی است و تنها ایراداتی همچون عمق کم Buffer و پشتیبانی محدود از فرمت کارت XQD در آن وجود دارد.

 

Fujifilm X-T30

Fujifilm X-T30

با اینکه مدل X-T3 کمپانی فوجی‌فیلم هنوز به عنوان بهترین مدل فیلمبرداری شناخته می‌شود اما با توجه به اینکه کمپانی توانسته تمام تکنولوژی‌های فوق‌العاده خود را درون دستگاه کوچکتر و ارزان‌تری همانند X-T30 قرار دهد، ما نیز این مدل را به اغلب مردم پیشنهاد می‌دهیم.

مزایای عالی این مدل شامل مدهای شبیه‌ساز محبوب، تصویربرداری به شکل  4K و سیستم ترکیبی AF است که با 425 Phase-detect AF Point در کنار هم قرار دارد. این مدل نسبت به مدل X-T20 در تشخیص چشم و دهان سوژه بهبود خوبی یافته و سرعت بهتری دارد. هرچند مدل X-T50 نیز تازگی به بازار آمده و شاید بتواند این مدل را به سرعت از لیست بهترین دوربینهای فیلمبرداری کنار زده و خود در جایگاه آن قرار بگیرد.

 

Sony A7 III

Sony A7 III

به صورت خلاصه باید گفت A7 III بهترین دوربین فیلمبرداری سونی است که پس از مدل‌های A7 و A7 II به بازار آمد و علی‌رغم گذشت 18 ماه هنوز یکی از بهترین دوربین‌های فیلمبرداری موجود در بازار است. مشخصه‌های اصلی و بسیار خوب این مدل شامل سنسور تمام صحنه 24MP، فیلمبرداری به شکل 4K، پایداری تصاویر برمبنای سنسور، نرخ عکس‌برداری 10fps و در نهایت سیستم 693-point AF که به تنهایی یک دستگاه بسیار قوی تشکیل می‌دهند. حالا طول عمر باتری به ازای هر 710 شات و دو اسلات کارت حافظه به آن بیفزایید تا بدانید چرا این دستگاه بهترین مدل در بین سایر دوربین‌های سونی به  حساب می‌آید.

 

جمع‌بندی

تا اینجا از انواع دوربین‌های مناسب عکاسی و فیلمبرداری گفتیم اما اگر بخواهید دوربین‌های دیگری همچون دوربین‌های مداربسته، مادون قرمز و یا دوربین حرارتی نیز خریداری کنید، چند نکته مهم وجود دارد که باید آنها را با شما درمیان بگذاریم. پس در ادامه این مطلب همراه ما شوید تا نکات مهم برای خریداری هرکدام از آنها و بهترین‌های هر حوزه را به شما معرفی کنیم.

 

آشنایی با دوربین حرارتی

آشنایی با دوربین حرارتی

برای آشنایی با دوربین حرارتی باید به شما بگوییم این دستگاه همانند یک دستگاه معمولی عمل می‌کند اما به جای استفاده از نور معمولی، از نور مادون قرمز ساطع از اجسام متفاوت استفاده می‌کند. به عبارت دیگر دوربین‌های حرارتی انرژی گرمایی را به تصاویر قابل مشاهده تبدیل می‌کنند. تصاویر ایجادشده Thermogram نامیده می‌شوند و در روندی که به آن Thrmography می‌گویند پردازش می‌شوند. دوربین‌های‌ حرارتی دستگاه‌های پیچیده‌ای هستند که عکس‌های ثبت‌شده را پردازش کرده و نمایش می‌دهند. یکی از انواع دوربین‌های حرارتی، دوربین شکاری است که با استفاده ازآنها حیوانات متفاوت را در شب یافته و شکار می‌کنند.

سه مدل برتر در بین انواع دوربین‌های حرارتی شامل گزینه‌های زیر است:

 • FLIR TG165 Spot Thermal Imaging Camera: استفاده از این دستگاه بسیار راحت است و تنها با گرفتن دوربین به سمت زاویه و سوژه موردنظر می‌توانید تصویر حرارتی را ببینید. این دستگاه می‌تواند با فاصله‌ای امن، محیط‌های بسیار گرم تا دمای 380 درجه را به شما نشان دهد. اندازه‌گیری درجه حرارت نیز در این دوربین بسیار سریع و مناسب است که تنها با فشردن دکمه، پردازش آغاز خواهد شد و البته تمام تصاویر ثبت شده در کارت حافظه ذخیره می‌شود.
 • FLIR E4: Compact Thermal Imaging Camera: با داشتن طراحی آرگونومیک استفاده یک دست از آن بسیار راحت بوده و به راحتی و تنها با فشردن یک دکمه می‌تواید انواع عکس‌ها را با آن ثبت کنید. این مدل با یک صفحه نمایش رنگی و ایجاد تصاویر JPEG که تمام اطلاعات حرارتی را درون خود ثبت کرده، یکی از بهترین دوربین‌های حرارتی موجود در بازار است.
 • Seek Thermal iOS-Apple Thermal Imaging Camera: این مدل به صورت مستقیم به یک گوشی هوشمند وصل می‌شود. برای گوشی‌های اپل نحوه اتصال مشخص است و حتی برای گوشی‌های اندرویدی با استفاده از یک میکرو USB این اتصال به راحتی برقرار خواهد شد. این دستگاه حرارتی می‌تواند دمای -40 الی 626 فارنهایت را ثبت کند. لنز موجود در این مدل زاویه دیدی تا 20 درجه در اختیار کاربر گذاشته و فاصله امن این دستگاه بیش از 1800 پا است. علاوه بر تمام اینها، این دستگاه یک قاب ضدآب و کوچک دارد که در ابعاد جیب است و برای کاربر بسیار ضروری خواهد بود.

 

دوربین مادون قرمز و عکاسی با آن

هرچند دوربین‌های حرارتی به نوعی دوربین مادون قرمز به حساب می‌آیند اما تفاوت میان این دو بسیار است. دوربین‌های حرارتی اختصاصا برای ثبت حرارت به‌کار می‌روند و حساسیت زیادی نسبت به دما دارند. در صورتی که دوربین‌های مادون قرمز ترکیبی از دما و نورهای مرئی را در کنار یکدیگر قرار داده و تصاویر بسیار جذابی می‌سازند.

دوربین‌های مادون قرمز و عکاسی با آنها تصاویر بسیار خاص و زیبایی خلق می‌کند. کاربرد اصلی آن برای عکاسی هنری است، در این مدل عکاسی درختان سفید یا با هاله‌ای از رنگ زرد پوشیده خواهد شد و آسمان رنگ قرمز یا آبی دارد. برگ درختان به حالت یخ‌زده‌ای ظاهر شده و رنگ‌ها حالت دراماتیک‌تری دارند.

این مدل عکاسی برای عکس‌های خاص مثل عروسی یا پرتره بسیار مناسب است، پوست بسیار صاف‌تر و اغلب زبری‌های موجود در صحنه از بین می‌رود. کاربرد دیگر آن برای عکاسی علمی است، اغلب ستاره‌ها و اجرام آسمانی با دوربین‌ها و عکس‌های معمولی دیده نمی‌شود و تنها راه عکاسی با دوربین‌های مادون قرمز است.

دو مدل دوربین‌های آنالوگ و دیجیتال مادون قرمز وجود دارد که در آنالوگ مستقیما انرژی ساطع مادون قرمز در تصاویر استفاده می‌شود و در مدل دیجیتال آنها را به سیگنال تبدیل کرده و این سیگنال‌ها را پردازش می‌کنند. اگر دوست دارید عکاسی مادون قرمز را امتحان کنید می‌توانید از سه مدل دوربین اصلی به این هدف استفاده کنید که هر کدام مزایا و معایبی دارند.

هر سه مدل دوربین‌های کامپکت، DSLR و دوربینهای Mirrorless قابل استفاده هستند. بعضی از دوربین‌ها به صورت پیش‌فرض لنز مادون قرمز را درون خود داشته و می‌توانید از آن استفاده نمایید. اگر دستگاه شما این قابلیت را ندارد می‌توانید آن را به لابراتورهای اختصاصی دهید تا این فیلتر را برای شما نصب کنند. اما اگر تنها یک دستگاه دارید پیشنهاد می‌کنیم با دستگاه اصلی این کار را انجام نداده و با یک مدل ارزان‌قیمت و مستعمل این‌گونه عکاسی را آغاز کنید.

 

دوربین مداربسته و کاربرد آن

دوربین مداربسته و کاربرد آن

دوربین مداربسته برای ایجاد تصاویر و یا ضبط فیلم‌ها به مقاصد امنیتی یا سایر اهداف دیگر در یک شبکه کوچک است. دو مدل اصلی در این نوع دوربین‌ها وجود دارد، نوع اول دوربین‌های شبکه یاIP نام دارد. در این مدل هر دستگاه به صورت مجزا یک آدرس IP خاص دارد که به صورت دستی و در ابتدای نصب به شبکه داده شده و تمام آنها را به Server وصل می‌کنند.

نوع دوم، دوربین‌های آنالوگ یا مدل جدیدتر آن AHD هستند که با دو کابل مجزا تصویر و برق را به سمت Server  می‌برند. در مدل‌های جدید HD  و AHD کیفیت تصاویر بهتر است. برای ایجاد این نوع از شبکه از انواع دوربین‌ها استفاده می‌شود که هرکدام به نسبت عملکرد خود برگزیده می‌شود. انواع دوربین‌های مورداستفاده شامل مدل‌های دام (Dom)، بولت و چرخشی هستند. هر کدام از این مدل‌ها زاویه دید و کیفیت تصویر متفاوتی به کاربر خواهند داد.

از دوربین‌های مداربسته اغلب برای سازمان‌ها و محیط‌های کاری استفاده می‌شود هرچند در سال‌های اخیر استفاده از آنها برای مصارف خانگی و شغل‌های کوچک نیز افزایش یافته است. اگر تصمیم به خرید این دوربین‌ها را دارید، در این قسمت بهترین دوربین‌های مداربسته را به شما معرفی خواهیم کرد. همراه ما باشید.

 

Netatmo Presence

Netatmo Presence

Netatmo Presence یک مدل گران‌قیمت است که به دلیل گزینه‌های بسیاری که به مصرف کننده ارائه می‌دهد، ارزش خرید دارد. طراحی این دستگاه به شکل بسیار خاصی است که ممکن است با توجه به نمای ساختمان محل نصب، یا بسیار زیبا به نظرآید یا به طور کل ناهمخوانی واضحی با محیط داشته باشد. اما در هر دو حالت برای سارقان به شکل یک تهدید واضح خواهد بود.

این دستگاه یک دوربین IP است که با می‌تواند به شکل بی‌سیم با وای‌فای کار کند، نحوه نصب آن نیز یا به صورت تک یا با تعدادی دوربین‌های Netatmo  دیگر خواهد بود. کاربر می‌تواند تصاویر تولیدشده را با استفاده از نرم‌افزار Secutity بر روی گوشی خود ببینید. یکی از قابلیت‌های کلیدی این دستگاه ارسال پیام یا ایمیل به محض عبور یک حیوان یا فرد در محدوده موردنظرخواهد بود. در روشنایی روز تا مسافت 20 متر و در شب کمی کمتر از این مسافت را می‌تواند کنترل نماید. به صورت کلی این مدل با طراحی فلزی و به صورت کاملا ضدآب خود، داشتن سنسور تشخیص حرکت و نرم‌افزار بسیار قدرتمند یکی از بهترین گزینه‌های شما خواهد بود.

 

Nest Cam Outdoor

Nest Cam Outdoor

مدل زیبای Nest دارای یکی از روان‌ترین نرم‌افزارها در بین سایر دوربین‌های مداربسته است. سیستم ذخیره‌سازی تصاویرش با ذخیره‌سازی تصاویر تا 30 روز قابل اطمینان‌ترین و در دسترس‌ترین سیستم ممکن است.

تنها مشکل موجود Nest Cam قیمت زیاد آن بوده که باید هزینه را به صورت کامل و برای تمام قابلیت‌های متفاوتش بپردازید تا دسترسی کاملی به گزینه‌ها داشته باشید. مشخصات دوربین Nest به تنهایی بسیار عالی است که در ترکیب با سایر دوربین‌های مناسب می‌تواند بهترین و امن‌ترین شبکه ممکن را به شما بدهد و همین موارد باعث برتری واضح آن نسبت به سایر رقبا است.

 

Logi Circle

Logi Circle

اگر برای مراقبت از خانه و یا دفترکار خود به دنبال یک سیستم امنیت سریع و ساده هستید، این سیستم جالب کاملا مناسب شما خواهد بود. هرچند این دستگاه ارزان‌ترین گزینه ممکن نیست، زیرا برای دسترسی کامل باید به صورت ماهیانه هزینه آن را پرداخت کنید. اما یکی از مزیت‌های اصلی آن سهولت نصب و استفاده از آن است.

طراحی فشرده و حالت چرخشی آن با پایۀ مغناطیسی و باتری درونی یک سیستم واقعی بی‌سیم را به شما خواهد داد. هرچند برای یک سیستم بزرگ‌تر ما پیشنهاد می‌کنیم به سراغ سایر گزینه‌ها بروید که در ترکیب با سایر سیستم‌ها امنیت بیشتری به شما بدهند، زیرا Logi Circle به تنهایی عملکرد بهتری دارد.

 

استنتاج نهایی راهنمای انتخاب و خرید دوربین

امیدواریم با توجه به مشخصات دوربین‌هایی که تا به اینجا بررسی کردیم، برای خرید آنها به یک آمادگی نسبی رسیده باشید. سعی کردیم انواع دوربین‌ را با تمام مزایا و معایب‌شان معرفی کنیم، حال اگر به دنبال خرید نمونه‌ای خاص هستید، با تحقیق بیشتر در همان زمینه حتما می‌توانید بهترین خرید ممکن را داشته باشید.

اما نظر شما راجع به انواع دوربین‌‌هایی که تا به حال داشتید چه بوده؟ کدام یک از مدل‌های معرفی‌شده را پیش از این استفاده کرده و از آن رضایت داشتید؟ آیا در حوزه‌های معرفی‌شده دوربین خاصی به ذهنتان می‌رسد که نام آن را در اینجا ندیدید؟ دیدگاه‌های خود را در مورد هرکدام با ما در میان بگذارید تا با نظرات شما این مطلب کامل‌تر شود.

0

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

در خبرنامه فانیبو عضو شوید
تا جدیدترین مطالب برایتان ارسال شود
ایمیل شما با موفقیت ثبت شد
جهت تأیید عضویت، صندوق ورودی ایمیل خود را چک کنید
در خبرنامه فانیبو عضو شوید
تا جدیدترین مطالب برایتان ارسال شود
ایمیل شما با موفقیت ثبت شد