خانه فیلم و سریال فیلم کمدی ایرانی و خارجی – هر آنچه باید در مورد آثار کمدی بدانید

فیلم کمدی ایرانی و خارجی – هر آنچه باید در مورد آثار کمدی بدانید

توسط فائزه پیروی
2711 بازدید
فیلم کمدی ایرانی و خارجی- هر آنچه باید در مورد آثار کمدی بدانید

مطمئنا بسیاری از ما طرفدار فیلم کمدی هستیم. فیلم‌هایی که با تماشای آن‌ها غرق در خنده می‌شویم و برای لحظات کوتاهی هم که شده از جهانی که در آن غوطه‌ور هستیم فاصله می‌گیریم. برای شروع بحث اگر بخواهیم فیلم کمدی را تعریف کنیم باید بگوییم که این نوع فیلم جزو یکی از ژانرهای آثار سینمایی است که غالبا پایان خوشی دارد و تنها کمدی که در انتها شاهد اتفاق خوبی در آن نیستیم کمدی سیاه نامیده می‌شود. ژانر کمدی جزو یکی از با سابقه‌ترین ژانرها‌ست که در سینمای جهان مورد استقبال زیادی قرار گرفته و بار اصلی کار در این نوع فیلم‌ها بر دوش بازیگران است. در ادامه این مقاله از فانیبو درباره بهترین فیلم کمدی ایران و جهان صحبت کرده و شما را با برخی از انواع گونه‌های ژانر کمدی آشنا خواهیم کرد.

 

برخی از انواع گونه های ژانر کمدی

اسکروبال

اسکروبال نام یکی از انواع فیلم های کمدی است که در دهه 1930 میلادی رواج پیدا کرد. این گونه کمدی به نوعی شادی بی علت توام با بی‌خیالی را در آثار خود به مخاطبانش منتقل می‌کرد و این عمل به خاطر شرایط سخت اقتصادی و تضاد طبقاتی بین مردمان آن روزها بوده است. در این آثار انتقاد‌های تندی بر علیه تضاد طبقاتی و تفاوت‌های فاحش میان قشرهای مختلف می‌شد و دراغلب آثاری که در این ژانر ساخته شده است تلاش شده تا حتی برای مدت کوتاهی هم که شده مردم را از شر شرایط نابسمان موجود رها کند.

 

اسلپ استیک

این واژه در سینما به آثاری اطلاق می‌شود که دارای حرکات پرخاشگرانه‌ای است اما سرانجام به خنده کشیده می‌شود. در این نوع آثار بازیگران غالبا به صورت بی دلیلی به زدوخورد با هم می‌پردازند و مشاجره آن‌ها دلیل منطقی ندارد، به همین علت سبب‌ساز خنده تماشاگران می‌شود. این نوع از کمدی بیشتر در دوران سینمای صامت رواج داشت. از آثار شاخص این دوره می‌توان به برخی از آثار لورل و هاردی اشاره کرد که در این زمره قرار می‌گیرند.

 

فارس

مطمئنا تا کنون در آثار سینمایی شخصیت‌های کمدی اغراق شده‌ای را دیده‌اید که با حرکات و بازی های قلو شده نظرتان را جلب کرده باشند. این شخصیت‌ها همان کارکترهای اصلی کمدی فارس هستند که در دنیای آثار سینمایی و تئاتر ها جایگاه به خصوصی دارند. در کمدی فارس قهرمان را یا خیلی بزرگ‌تر از حد معمول می‌کنند یا خیلی کوچک و او را در موقعیت‌های خنده داری قرار می‌دهند که همین علت توجه مخاطبان را جلب می‌کند. یکی از نویسندگان مهم و نامدار این گونه از کمدی مولیر است. فارس گاهی به عنوان یک داستان فرعی در انواع دیگر کمدی نیز دیده می‌شود.

 

هجو

هجو تقلیدی کمدی و خنده دار از یک واقعه طبیعی است. در این گونه از کمدی نیز با مضامین و بازی های اغراق شده روبه‌رو هستیم و تمام اتفاقات به صورت غیر طبیعی و آگراندیسمان شده نمایش داده می‌شوند.

 

کمدی سیاه

کمدی سیاه یکی دیگر از شاخه های مهم کمدی و طنز است و همان طور که از نامش بر می‌آید با دستمایه قرار دادن مسائل جدی و اندوه بار زندگی مانند بلایای طبیعی، انواع بیماری ها، مشکلاتی مانند جنگ و… فضای تلخ و سیاهی را به تصویر می‌کشد. از آثار شاخص این نوع کمدی می‌توان به اثر معروف دکتر استرنجلاو اثر کارگردان مشهور سینما استنلی کوبریک اشاره کرد.

 

کمدی رمانتیک

این نوع از کمدی غالبا دربرگیرنده داستان زنی است که عاشق می‌شود و به نوعی قهرمان اثر به حساب می‌آید. اوج کمدی رمانتیک یا کمدی خنده دار عاشقانه به دورانی برمی‌گردد که آثار شکسپیر و سایر نویسندگان دوره الیزابتی به شکوفایی رسیده بود. از نمونه های مهم این گونه از کمدی می‌توان به اثر «رویای نیمه شب تابستان» به نویسندگی شکسپیر اشاره کرد.

 

کمدی رفتار

کمدی رفتار یکی از مهمترین و شاخص‌ترین گونه‌های کمدی است که در اغلب آثار هنرمندان به چشم می‌خورد. این نوع از کمدی در ابتدا بر مبنای اثر « هیاهویی بسیار برای هیچ» شکسپیر به وجود آمد. در این شیوه، از اعمال زشت و فریبنده بزرگ زادگان سخن گفته می‌شود و قرادادها و رسوم اجتماعی مورد نقد واقع می‌شوند.

حال با توجه به این‌که با برخی از انواع کمدی و شاخصه های اصلی آن آشنا شدیم دراین قسمت از مطلب پیش رو  به بررسی مباحثی مانند فیلم کمدی ایرانی خواهیم پرداخت.

 

فیلم کمدی ایرانی

با داشتن روحیه ای شاد و طبعی لطیف در ایرانیان ساخت آثار کمدی چندان دور از ذهن نیست. کارهایی که روایت اصلی آن‌ها غالبا از آداب و رسوم و هنجارشکنی‌های اجتماعی وام گرفته شده است. اکثر این آثار در ادوار مختلف تاریخی تلاش کرده‌اند تا بتوانند با ارائه اثری در خور توجه، سلیقه زندگی اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مخاطبان خود را تغییر دهند و در واقع امر مهم و ضروری فرهنگ سازی را به وجود بیاورند. اگر بخواهیم نام برخی از آثار مهم این ژانر را نام ببریم و به فیلم کمدی فاخر کشورمان اشاره بکنیم می‌توانیم از مواردی مانند اجاره نشین ها، جعفر خان از فرنگ برگشته، خواستگاری، آپارتمان شماره 13، جیب برها به بهشت نمی روند و مهمان مامان اشاره کنیم. هرچند که این‌ها تنها بخش اندکی از آثار موجود در این ژانر هستند. در این بخش با هم به اختصار به بررسی چند نمونه از فیلم کمدی ایرانی می پردازیم:

 

فیلم کمدی اجاره نشین ها

فیلم کمدی اجاره نشین ها

محال است که این اثر را دیده باشید و خاطره خوشی از آن در ذهنتان باقی نمانده باشد. محال است که این اثر فاخر را تماشا کرده باشید و ذوق و تبحر داریوش مهرجویی را به خاطر پرداختی شاعرانه و نشانه‌ای در این اثر را تحسین نکرده باشید. فیلم کمدی اجاره نشین ها اثری فاخر است که درباره مشکلات فرهنگی و اجتماعی مردم در ژانر کمدی اجتماعی ساخته شده و تحسین و تقدیر هر بیننده ای را از آن خود می‌کند.

این فیلم داستان ساختمانی بدون مالک را روایت می‌کند که درگیر مشکلات عدیده‌ای شده و روزگار را برای اهالی ساکن خود تیره و تار کرده است. پیشنهاد می‌کنیم که اگر تا کنون این فیلم کمدی اجتماعی را تماشا نکرده اید حتما ببینید. بعد از تماشای این اثر مطمئنا درباره ویژگی‌های مثبت آن با ما هم نظر خواهید شد.

 

مهمان مامان

مهمان مامان

این اثر نیز همچون کار قبلی از ساخته های داریوش مهرجویی است. کارگردانی توانمند که با پرداختن به قصه‌ای خوب توانسته تا از دل یک مشکل اجتماعی به ظاهر ساده اثری در خور توجه به وجود بیاورد. فیلم تماشایی و به یاد ماندنی که نشان از همرنگی و همدلی مردم این سرزمین دارد. تلاش هایی صادقانه و بی‌بدیل برای نجات آبروی مادری که می‌خواهد برای نوعروس خانواده مهمانی درخور توجهی برگزار کند، اما شرایط نامطلوب و سخت زندگی‌اش وی را به شدت آرزده خاطر کرده است. این اثری نمادی از کمک به خلق است. کمک هایی از روی حسن نیت که اشک را در دیدگان تماشاچی خود به دام می‌اندازد و برای لحظات اندکی هم که شده او را به فکر فرو می‌برد.

همان طور که پیش تر نیز گفته شد در این اثر شاهد روایت داستان مادری هستیم که نقش آن را هنرمند محبوب خانم «گلاب آدینه» ایفا می‌کند. این مادر دوست دارد که برای مراسم پاگشای عروس جدید خانواده کاری در خور توجه انجام دهد اما به علت فقر مالی شدیدی که با آن روبه‌رو است از انجام چنین کاری عاجز می‌ماند. ولی لحظات کمدی و جالب این اثر زمانی نمایان می‌شود که شوهر وی( با بازی حسن پور شیرازی) بدون توجه به دغدغه و مشکلات موجود خانه خود مهمانان را برای صرف شام نگه می‌دارد. در این هنگام است که روحیه اتحاد و همدلی در دل همسایگان شعله ور می‌شود و همگی تلاش می‌کنند تا با اندک دارایی که دارند مهمانی آبرومندی را برای این مادر گرفتار مهیا کنند.

 

فیلم کمدی خارجی

همانند سایر ژانرهای موجود، ژانر کمدی نیز جزو دسته های پرطرفداری است که فیلم های خارجی از آن استقبال کرده‌اند. جهان شاهد فیلم کمدی خارجی فاخر بسیاری است که در کشورهای مختلف تولید می‌شود. یکی از این آثار خوب متعلق به کارگردان صاحب سبک کره به نام «بونگ جون هو» است. اثر جدید وی با نام Parasite یکی از آثار مدعی در ژانر کمدی است که توانسته یک معضل اجتماعی را در شکل هنرمندانه‌ای ارائه دهد. در این فیلم کمدی شاهد روایت زندگی عجیب خانواده ای هستیم که با جلو رفتن لحظه به لحظه داستان عجیب‌تر و خنده‌دارتر می‌شود. داستان این فیلم درباره خانواده فقیری است که شغل های مختلف را امتحان کرده و در نتیجه به سر انجامی نرسیده‌اند و همه شان بیکارند. به همین منظور تصمیم می‌گیرند تا شغلی برای خود دست و پا کنند. سرانجام این موقعیت شغلی از طرف یکی از دوستان پسر خانواده شکل می‌گیرد و کل اعضای خانواده به ترتیب صاحب شغل می‌شوند، اما سرانجام بر اساس بروز یکسری مشکل فضای اثر عوض می‌شود و روایت شکل دیگری به خود می‌گیرد. طنزی اغراق شده و گروتسک که خنده را بر لبان تماشاگر می‌خشکاند.

این فیلم کمدی خارجی نه تنها بیانی گروتسک دارد، بلکه با برخوردی شایسته به یک معضل اساسی جامعه می‌پرازد و گویا به نوعی با گرفتن آینه‌ای در مقابل زندگی حوادث غیر قابل باور را پیش بینی می‌کند. مطمئنا این اثر نیز ارزش بارها دیدن را دارد، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که این فیلم کمدی جدید را در اولین فرصت تماشا کنید.

 

فیلم کمدی کتاب سبز(Green book)

فیلم کمدی کتاب سبز(Green book)

فیلم سینمایی کمدی کتاب سبز نام اثر دیگری است که در زمره فیلم‌های کمدی خارجی می‌خواهیم به شما معرفی کنیم. این اثر نیز همچون فیلم قبلی جدیدا تولید شده و توانسته تا در مدت زمان کوتاهی توجه بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کرده و جایزه اسکار و گلدن گلوب بهترین فیلم را کسب کند. این اثر داستان دو مرد به نام های «دکتر شرلی» و «تونی » را روایت می‌کند و ارتباط این دو با هم در جریان فیلم سبب ساز موقعیت های کمدی و جذابی می‌شود.

تونی راننده دکتر شرلی نوازنده و آهنگساز معروف سیاه پوستی است که در یک تور نوازندگی وی را همراهی می‌کند. این دو شخصیت در شرایط فرهنگی و تربیتی کاملا متفاوتی بزرگ شده‌اند و زمانی‌که داستان پیش می‌رود همین تفاوت‌های فرهنگی است که می‌تواند موقعیت های کمدی جالبی را به وجود بیاورد. اگر دوست دارید تا زمان خود را با دیدن فیلمی زیبا و خوش ساخت بگذرانید، حتما این فیلم را تماشا کرده و از آن لذت ببرید.

 

آیا فیلم اکشن ایرانی داریم؟

بر اساس تعاریف از پیش تعیین شده فیلم اکشن به ژانری گفته می‌شود که در آن چندین قهرمان درگیر با حوادثی می‌شوند و از توانایی های فیزیکی، رزمی، جنگی و … برخوردار هستند. همچنین در این نوع آثار از جلوه های ویژه بسیاری استفاده می‌شود. از هنرپیشگان خارجی برجسته این ژانر می‌توان به افرادی مانند بروس لی، جکی چان، بروس ویلیس، جت لی، وین دیزل، تام کروز و بسیاری دیگر اشاره کرد.

همانطور که می‌د‌انید این نوع فیلم ها در ایران به خاطر نیاز به داشتن جلوه های ویژه، لوکیشن های خاص و هزینه های بالا زیاد مورد استقبال نبوده است. اما اگر به سال‌های گذشته تاریخ سینمای ایران نگاهی بیندازیم می‌توانیم شاهد آثار خوبی در این ژانر باشیم.

از جمله  بهترین فیلم اکشن ایرانی می‌توان به اثر «عقاب ها» ساخته زنده یاد ساموئل خاچیکیان اشاره کرد. این فیلم اکشن در سال 1363 ساخته شده و در آن بازیگران مطرح و به نام آن دوران مانند سعید راد، جمشید آریا و رضا رویگری به ایفای نقش پرداخته‌اند. این اثر قابلیت‌های بسیار زیادی دارد، زیرا توسط فردی ساخته شده که یک هنرمند به تمام معنا بوده است. این کارگردان فقید علاوه بر ساخت آثار سینمایی در رشته‌هایی مانند نویسندگی، تدوین، آهنگسازی و تهیه کنندگی نیز دستی بر آتش داشته و توانسته آثار ویژه‌ای را در هر کدام از این شاخه ها از خود به یادگار بگذارد. به سبب تمام تلاش ها و آثار خلق شده توسط ساموئل خاچیکیان لقب هیچکاک ایران به وی داده شده است. این فیلم در مجموع بین سال‌های ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۹، به فروشی معادل ۷۳ میلیون و ۸۶۲ هزار تومان رسید و به پرمخاطب‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران تبدیل شد.

ماجرای اصلی این اثر درباره جنگ بین ایران و عراق است و هواپیمای ایرانی‌ که پس از انجام ماموریت ویژه خود در خاک عراق مورد حمله نیروهای عراقی قرار می‌گیرد. این اثر بر اساس یک اتفاق واقعی ساخته شده است. در این رویداد واقعی سعی شده تا جان خلبان ایرانی به نام یداالله شریفی راد به وسیله کردهای عراق نجات داده شده و به ایران بازگردانداده شود.

 

جدیدترین فیلم اکشن کمدی را از دست ندهید

جدیدترین فیلم اکشن کمدی را از دست ندهید

فیلم اکشن کمدی جزو آن دسته از فیلم هایی است که افراد بسیاری به تماشای آن علاقه‌مند هستند و در سراسر دنیا آثار شاخص بسیاری در این حوزه ساخته شده است. یکی از نمونه های برجسته این حوزه فیلم «پسران بد» است که به صورت 4 اپیزود در چهار سری متفاوت ساخته و پرداخته شده است. فیلم کمدی پسران بد ساخته مایکل بی است و همان طور که گفته شد تا کنون در 4 سری متفاوت ساخته شده است. سری اول فیلم که در سال 1995 ساخته شد و در تاریخ 7 آوریل 1995 با بازی درخشان «ویل اسمیت» و «مارتین لارنس» که هر کدام به نوبه خود از بازیگران خبره و به نام سینمای جهان هستند اکران شد. سری دوم فیلم نیز در سال 2003 توسط آقای «مایکل» کارگردانی شد و حدود 130 میلیون دلار برای ساخت این قسمت هزینه شده است. در سری سوم این مجموعه گروه کارگردانی تغییر کرد و ساخت این پروژه را فردی به نام «جو کارنهان» به عهده گرفت، اما بازیگران همان افراد قبلی بودند. این سری از فیلم کمدی پسران بد نیز در ژانویه سال 2018 اکران و مورد استقبال قرار گرفت. اما سری چهارم  فیلم اکشن کمدی که جزو برترین آثار فیلم کمدی جهانی نیز شناخته می‌شود، در اوایل سال 2019 ساخته شده است. صاحب نظران حدس می‌زدنند که فروش آن در گیشه عددی بالغ بر 400 میلیون دلار باشد.

فیلم جالب و هیجان انگیز دیگری که می‌خواهیم به شما در این بخش از مقاله معرفی کنیم فیلم اکشن- کمدی و ماجراجویانه «اسپایدرمن» است که از فیلم های محبوب ابر قهرمانی به شمار می‌رود. داستان این فیلم درباره شخصیت اصلی داستان یعنی پیتر پارکر است که با دوستان خود به مسافرت می‌رود، اما اتفاقات عجیب‌‎وغریب بسیاری برای آن‌ ها در طول سفر رخ می‌دهد. این اثر نیز همچون فیلمی که پیشتر معرفی شد در ژانر اکشن کمدی ساخته شده و طرفداران بسیاری دارد. این اثر به نویسندگی Steve Ditko  و کارگردانی Jon Watts در اواسط سال 2019 منتشر شد و در آن بازیگرانی مانند Jake Gyllenhaal, Zendaya , Samuel L. Jackson  بازی کرده‌اند.

در پایان این بخش باید بگوییم که تعداد فیلم های اکشن کمدی در سینمای جهان زیاد است اما قرار دادن همه آنها در لیست فیلم های انتخابی هدف این مقاله نیست و برای بررسی تمام آثار موجود در این حوزه نیاز به نگارش مقاله‌ای جداگانه است. بنابراین اگر فیلم مورد علاقه تان را در این بخش یا بخش های دیگر پیدا نکردید نگران نباشید ما در مقاله های آتی حتما به تک تک آثار این بخش از سینمای جهان خواهیم پرداخت.

 

فیلم کمدی جدید سینمای جهان

اگر بخواهیم فیلم کمدی جدید سینمای ایران و جهان را معرفی کنیم با یک لیست بلند بالای چندصد صفحه‌ای مواجه می‌شویم. زیرا تعداد آثار ساخته شده در این ژانر به قدری زیاد است که برای پوشش دادن و معرفی تمام آن ها نیاز به نوشتن مقالاتی متعدد با تعداد صفحات بالا است. به همین منظور در این بخش از مقاله به اختصار به معرفی و بررسی چند فیلم کمدی می‌پردازیم که در سال اخیر ساخته و یا اکران شده‌اند. یکی از این نوع آثار که مربوط به حوزه تخصصی کودک و نوجوان است، فیلم خانواده آدامز نام دارد. این اثر یک فیلم پویا نمایی سه بعدی است که به کارگردانی «کنراد ورنن» در سال 2019 ساخته و منتشر شده است.

این فیلم دارای تیم صداپیشه فوق‌العاده و موفقی است که از بارزترین آن ها می‌توان به نام هایی مانند شارلیز ترون، اسکار آیزاک،کلویی گریس مورتس، بت میدلر و بسیاری دیگر اشاره کرد. اگر به لیست آثار سینمایی سال های گذشته دقتی داشته باشید خواهید دید که مجموعه‌ای با همین نام بین سال های 1946 تا 1366 میلادی ساخته و پخش شده است و هم اکنون بعد از گذشت سال ها این بار با نسخه انیمیشنی خانواده آدامز روبه‌رو هستیم. پس اگر به تماشای کارهای کمدی ترسناک انیمیشنی علاقه دارید حتما دیدن این کار را از دست ندهید.

فیلم دیگری که می‌خواهیم به آن اشاره کنیم «Booksmart» یا درس‌خوان نام دارد که توسط « اولیویا وایلد» کارگردانی شده است. بر اساس ذکر برخی از منابع این اثر قابلیت این را دارد که به یکی از آثار کمدی شاخص سال 2019 تبدیل شود. قصه این فیلم کمدی در مورد دو دختر درس خوان است که تصمیم می‌گیرند قبل از ورود به دانشگاه در شیوه زندگی خود تغییر ایجاد کنند و چند صباحی را مانند همکلاسی های خود بگذارنند. در طی تصمیم های این دو کاراکتر است که لحظات کمدی و جذاب اثر متولد می‌شود.

 

بهترین فیلم سینمایی کمدی کدام است؟

اگر از فیلم‌بین‌های سخت‌گیر هستید و تماشای لحظه‌به‌لحظه فیلم برایتان مهم است برای تماشای فیلم سینمایی کمدی می‌توانید اثر «روزی روزگاری در هالیوود» را که محصول سال 2019 است انتخاب کنید. زیرا این کار دارای لحظه‎‌های تماشایی بسیاری است.

این فیلم کمدی جذاب به نویسندگی و کارگردانی یکی از ابر هنرمندان جهان یعنی کوئنتین تارانتینو نوشته و ساخته شده است. در این فیلم شاهد هنرنمایی هنرمندان شرسناسی مانند لئوناردو دی کاپریو، برد پیت، مارگو رابی، آل پاچینو، کرت راسل و بسیاری از افراد مهم دیگر هستیم.

داستان این اثر در سال 1969 در شهر لس آنجلس رخ می‌دهد و بیننده شاهد زندگی و وقایع اتفاق افتاده برای یک بازیگر تلویزیونی است که همراه بدلکار خود در جستجوی راهی برای کسب موفقیت در دنیای پر هیاهوی هالیوود هستند.

 

بهترین فیلم های کمدی

از میان برترین  فیلم‌ های کمدی ساخته شده در سراسر جهان می‌توان به یکسری از آثار شاخصی اشاره کرد که تقریبا تمام وجوه یک کار موفق را دارا هستند. از جمله این آثار می‌توان به فیلم کمدی سینمایی دکتر استرنجلاو یا (چگونه یاد گرفتم دست از هراس بردارم و به بمب عشق بورزم) اثر کارگردان صاحب نام تاریخ سینمای جهان استنلی کوبریک اشاره کرد. این اثر پرمایه که در دسته کمدی سیاه جای دارد، پیرامون بررسی مسائل جنگ سرد و تهدید هسته ای در سال 1964ساخته شده است. فیلم دکتر استرنجلاو با پرداخت هوشمندانه و هنرمندانه خود توانسته در 4 رشته نامزد جایزه اسکار شود.

داستان این اثر در مورد یک ژنرال روان پریش ارتش و رئیس یک پایگاه هوایی در کشور آمریکاست. این کاراکتر بدون اطلاع سران حکومتی در اقدامی عجیب، تهاجمی هسته‌ای را بر علیه شوروی به راه می اندازد و تمام مسئولین کشوری بعد از اطلاع از این واقعه به دنبال راهی برای توقف حملات و این مصیبت به بار آمده می‌گردند. اما به رغم تلاش‌های صورت گرفته، تمام اقدامات با در بسته مواجه می‌شوند و خلبانی مجنون که بمب افکنش از کنترل خارج شده شوروی را بمباران می‌کند. این فیلم کمدی در عین به تصویر کشیدن تصاویر گروتسک از داستان خود، مخاطب را به فکر فرو برده و جنبه های نشانه‌ای و نمادین یک اثر فکر شده را به نمایش می‌گذارد. کوبریک با به نمایش گذاشتن بحران جنگ‌های هسته‌ای خبر از آینده‌ای شوم به مخاطب و سیاستمداران زمان خود داد و انسان‌ها را با عواقب این اتفاق هولناک آشنا کرد.

اما فارغ از موضوع جذاب و تامل‌برانگیز این فیلم باید به بازی قدرتمند پیتر سلز نیز اشاره کرد که با نقش آفرینی در سه نقش افسر انگلیسی، رئیس جمهوری و خود دکتر استرنجلاو عظمت کار و توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشته است.

 

جویندگان طلا

جویندگان طلا

اما فیلم کمدی بعدی که می‌توان به آن اشاره کرد یکی از شاهکارهای برجسته کارگردان متفکر جهان چارلی چاپلین است. بله این اثر فیلم صامت جویندگان طلا نام دارد. این اثر اعجاب انگیز و برجسته به قلم خود چاپلین نگارش و با بازی سازی بازیگران خوبی با نام های مک سوین، تام مری، تاینی سند فورد، جورجیا هیل و خود چاپلین ساخته شده است. چارلی چاپلین به‌ عنوان یک هنرمند همه‌فن‌حریف علاوه بر نویسندگی، کارگردانی و بازیگری در این اثر در مقام تهیه کننده، تدوین‌گر و یکی از آهنگسازان اثر نیز به ایفای نقش پرداخته است. به گفته برخی از منابع موثق چاپلین فیلم جویندگان طلا را در مورد رنج‌های کسانی ساخت که در آن زمان به دنبال طلا در معادن بودند. در این اثر چاپلین فقیر به دنبال برگزار کردن مراسمی باشکوه به خاطر دختر مورد علاقه‌اش است، اما تمام افراد دچار مشکلاتی می‌شوند و هیچ‌کدام به این مراسم نمی‌آیند. این فیلم نقاط قوت بسیار زیادی دارد اما به جرات می‌توان گفت که نقطه اوج فیلم جویندگان طلا رقص او با یک نان استوانه ای شکل و سرانجام پختن و خوردن یک چکمه توسط وی است.

فیلم کمدی جویندگان طلا در سال 1925 ساخته شد و یکی از برترین آثار چاپلین لقب گرفت. اثر جویندگان طلا به قدری متفکرانه و هوشمندانه است که اگر اثر دیگری از چاپلین منتشر نمی‌شد برای کارنامه هنری و کاری وی کافی بود.

 

فیلم کمدی هندی

فیلم کمدی هندی

بعد از بررسی آثار شاخص سینمای ایران و جهان به سینمای هند و جستجو درباره بهترین فیلم کمدی هندی می‌رسیم. اما قبل از ورود به بحث اصلی باید ببینیم که سینمای هند چه ویژگی‌هایی دارد و بالیوود یعنی چه؟

سینمای هند یعنی آثار تولید شده‌ای که بازه گسترده‌ای از فیلم ها از سراسر شبه قاره هند گرفته تا مناطقی مانند راجستان، پنجاب، کشمیر، کرالا، ادیشا و بسیاری مناطق دیگر را دربر می‌گیرد. در سال‌ها و دهه‌های گذشته با رشد روز افزون آثار تولید شده در سینمای هند فرهنگ و آداب و رسوم این کشور به صورت تقریبی به تمام جهانیان شناسانده شده و دستاوردهای ویژه‌ای را برای مردمان این سرزمین در پی داشته است. در سینمای گسترده این کشور سالانه هزاران فیلم به زبان‌های مختلف هندی تولید می‌شود که روز به روز در حال گسترش هستند. در مورد سینمای هند و خصیصه‌های موجود در فیلم‌های این کشور مطالب و نظریات بسیاری منتشر شده اما از مهمترین آن‌ها می‌توان به ویژگی‌هایی‌ مانند درون پردازی، پرداخت به طبقات مختلف جامعه، دوستی های ازلی و ابدی، قهر و آشتی ها و اندوه های تراژیک اشاره کرد.

اما بالیوود چیست؟ بالیوود نام غیررسمی صنعت فیمسازی به زبان‌های اردو و هندی در سینمای هندوستان است، اما اخیرا زبان انگلیسی نیز به آن اضافه شده است. صنعت سینمای بالیوود بیشتر به ساخت آثار تجاری شهرت دارد و از بازیگران معروف این سینما می‌توان به افرادی مانند شاهرخ خان، سلمان خان، آمیتاب باچان، آکشی کومار، عامر خان، کاجول، رانی موکرجی، کارینا کاپور، آنوشکا شرما و… اشاره کرد.

حالا که به طور مختصر با ویژگی‌های صنعت سینمای هند آشنا شدید می‌توانیم در مورد فیلم کمدی هندی و برترین آثاری که در این حوزه به آن ها اشاره شده است بپردازیم.

از بهترین آثار ساخته شده سینمای هند در ژانرهای مختلف که توسط مخاطبان سراسر دنیا انتخاب شده‌اند می‌توان به فیلم هایی مانند تومباد (ژانر وحشت)، فیلم راتساسان، طلا، بازار، اکتبر، پوکران وبسیاری دیگر اشاره کرد که همگی جزو آثار برتر سال 2018 بوده‌اند. اما برای بررسی برترین فیلم کمدی هندی باید نگاهی به گذشته‌های دور بیندازیم و آثاری مانند رویاهای لرزان را مورد بررسی قرار دهیم. این فیلم با  بازی پرابو دوا، کاجول، آرویند، سوامی، پراکاش راج و بسیاری از هنرمندان دیگر به کارگردانی راجیو منون در سال 1997 ساخته شده است.

اما از کارهای کمدی جدید ساخته شده توسط سینمای هند در سال‌های اخیر می‌توان به فیلم کمدی «هپی دوباره خواهد گریخت» اشاره کرد که در سال 2018 ساخته شده است. این فیلم دنباله فیلمی به همین نام است که در سال 2016 ساخته شده بود و موضوع داستان آن درباره یک دختر هندی است که در روز عروسی خود فرار می‌کند و دلیل فرارش به خاطر علاقه‌ای است که به پسر دیگری به نام گودو دارد که پدرش به خاطر فقر مالی این پسر با ازدواج آنها مخالفت می‌کند. پدر هپی دوست دارد تا او با دامان سینگ بانگا که یک سیاستمدار پولدار است ازدواج کند. در کل می‌توان گفت که موضوع اصلی این فیلم کمدی همانند سایر کارهای هندی است. روندی ساده و خطی که عشقی نافرجام را روایت می‌کند و سرانجام با پایانی خوش به اتمام می‌رسد. در این فیلم نیز سرانجام پس از پشت سر گذاشتن اتفاقات بسیار و عجیب و غریب که لحظه‌های کمدی خوبی را می‌سازد مراسم عروسی هپی و گودو  برگزار می‌شود.

فیلم کمدی درام Pataakha نام دیگر اثری است که در این ژانر ساخته شده و تولید سال 2018 است. داستان فیلم درباره‌ی دو خواهر است که همیشه با هم دعوا می‌کنند و سر تمام موضوعات پیش آمده اختلاف نظر داشته و از هم نفرت دارند، اما وقتی این دو ازدواج می‌کنند تازه متوجه دوستی بین هم می‌شوند و یکسری داستان‌ها و وقایع عجیب و کمدی برایشان اتفاق می‌افتد که خط اصلی داستانی را تشکیل می‌دهد. این فیلم امتیاز 7.4 را ازIMDB گرفته و از بازی خوبی افرادی مانند رادیکا مادان و سانیا مالهوترا بهره‌مند است.

Blackmail

فیلم کمدی دیگر Blackmail (باج گیر) است که در سال 2018 با کارگردانی آبینای دئو ساخته شده و بازیگرانی همچون عرفان خان، کریتی کولهاری، دیویا دوتا، آروندای سینگ، اومی وایدیا، نیلیما عظیم در آن ایفای نقش کرده‌اند. این اثر جزو دسته کمدی سیاه قرار می‌گیرد و دارای موضوع کیشه‌ای خیانت است، اما با نگاه و پرداختی متفاوت. یکی از کاراکترهای اصلی این اثر به نام «دیو» وقتی می فهمد همسرش آنچنان که فکر می‌کرده با او صادق نیست و از کارهای وی باخبر می‌شود ترفندی خاص را برای انتقام و اخاذی از او اتخاذ می‌کند و با همین کار لحظات دیدنی و کمدی کار آفریده می‌شود. این اثر نیز یکی از بهترین فیلم های هندی کمدی 2018 است که با استقبال خوبی از سوی مخاطبین روبه‌رو شد و امتیاز 7.6 را از IMDB کسب کرد.

 

پرفروش ترین فیلم های کمدی جهانی و ایرانی

فیلم کمدی به خاطر داشتن طرفداران بسیار زیاد غالبا فروش خوبی را نیز در گیشه ها تجربه می‌کند. از میان بهترین فیلم های کمدی ساخته شده در جهان می‌توان به فیلم‌های پرفروشی مانند «پلیس بیورلی هیلز» با فروش 700 میلیون دلار، فیلم «خماری دو» با فروش 586 میلیون دلار، فیلم کمدی «تد» با فروش 549 میلیون دلار، فیلم «یه چیزی درباره مری» با فروش 524 میلیون دلار، فیلم «خانه حیوانات» با فروش 476 میلیون دلار و فیلم «مزاحمان عروسی» با فروش 336 میلیون دلار اشاره کرد.

در بین آثار کمدی ایرانی نیز می‌توان به فیلم‌های پرفروشی مانند فیلم «زهرمار» به کارگردانی سید جواد رضویان با فروش یک و نیم میلیارد تومان، فیلم کمدی «دختر شیطان» با فروش 752 میلیون تومان، فیلم «سامورایی در برلین» به کارگردانی مهدی نادری با فروش 5 میلیارد تومان، فیلم «تگزاس 2» ساخته مسعود اطیابی با فروش 18 و نیم میلیارد تومان اشاره کرد.

 

دانلود فیلم کمدی

برای دانلود فیلم کمدی می‌توانید از سایت های مختلفی مانند مووی مگ، لیان مووی، سایت دانلود فیلم آپ تی وی، ران مووی، تیک فیلم و سایت دانلود مای فیلم استفاده کنید. اما فارغ از اسامی نامبرده شده سایت های داخلی و خارجی بسیاری وجود دارند که می‌توانید فیلم کمدی و سایر فیلم های دلخواه خود را با زبان اصلی یا فیلم کمدی دوبله فارسی را دانلود کرده و از تماشای آن لذت ببرید.

 

سخن پایانی درباره فیلم کمدی

دراین مقاله سعی کردیم تا به صورت مختصر شما را با انواع کمدی آشنا کنیم و برترین فیلم کمدی سینمای ایران و جهان در سال‌های اخیر را معرفی نماییم. همانطور که در مطالب پیشین نیز اشاره شد ممکن است که فیلم دلخواه شما در بخش های مورد بحث این مقاله گنجانده نشده باشد اما اگر از همراهان دائمی فانیبو باشید می‌توانید اطمینان داشته باشید که ما در طی مطالب آینده به بررسی و معرفی فیلم های بیشتری در ژانرهای مختلف خواهیم پرداخت و شاید فیلم محبوب شما نیز در این مقاله ها حضور داشته باشد. شما نیز می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر خوانندگان فانیبو در میان بگذارید.

0

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

در خبرنامه فانیبو عضو شوید
تا جدیدترین مطالب برایتان ارسال شود
ایمیل شما با موفقیت ثبت شد
جهت تأیید عضویت، صندوق ورودی ایمیل خود را چک کنید
در خبرنامه فانیبو عضو شوید
تا جدیدترین مطالب برایتان ارسال شود
ایمیل شما با موفقیت ثبت شد