خانه تکنولوژی مچ بند هوشمند چی بخریم؟ [راهنمای خرید کامل و کاربردی]

مچ بند هوشمند چی بخریم؟ [راهنمای خرید کامل و کاربردی]

توسط فانیبو
2285 بازدید
مچ بند هوشمند چی بخریم؟ [راهنمای خرید کامل و کاربردی]

مچ بند هوشمند فناوری نسبتاً نوپایی است که به‌سرعت در حال گسترش و فراگیر شدن بین طرف‌داران ابزارهای هوشمند است. این ابزار را فیتنس تِرَکِر (ردیاب سلامتی)، مچ‌بند یا دست‌بند هوشمند نیز می‌نامند. همان‌طور که از نام آن پیداست، این فناوری دور مچ بسته می‌شود و کاربرد آن در زمینۀ ورزش و سلامت است. اما کاربردهای آن به این حوزه محدود نیست و محصولات جدید ویژگی‌هایی مختلف در آن گنجانده‌اند که در ادامۀ مطلب با آن ها آشنا می‌شویم.

این محصولات مانند سایر ابزارهای دیجیتال مدل‌ها و برندهای مختلفی دارند که برای کاربردهای مختلف عرضه شده‌اند. بخش دیگری از ادامۀ مطلب به انواع و مقایسۀ آن‌ها اختصاص دارد. اگر ورزشکار هستید یا قصد دارید با جدیت ورزش را شروع یا دنبال کنید، حتی اگر فعالیت شما به پیاده‌روی و دویدن محدود است، مچ بند هوشمند انتخابی است که حتماً باید در نظر بگیرید. اگر اهل ورزش نیستید، خواندن این مطلب را پیشنهاد می‌کنیم چون آشنایی با این فناوری باعث ترغیب شدن به سمت سلامت و فعالیت خواهد شد. در نهایت بهترین مدل‌ها را برای کاربردهای گوناگون معرفی خواهیم کرد.

 

مچ بند هوشمند چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟

مچ بند هوشمند چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟

اگر بخواهیم پاسخی کوتاه و جامع به پرسش مچ بند هوشمند چیست بدهیم، می‌توان گفت که مچ بند هوشمند کامپیوتر هوشمند و کوچکی است که برای رهگیری وضعیت سلامت و ورزش دور مچ افراد بسته می‌شود. بسته به مدل و برند، برخی مچ‌بندها دارای ویژگی‌هایی مانند ارتباط‌هایی ویژه هستند که در بخش‌های بعدی همین مطلب به آن‌ها می‌پردازیم.

برخی مچ‌بندهای هوشمند فقط و فقط کاربرد ورزشی دارند و به دستگاه‌های هوشمندی مثل موبایل یا تبلت متصل نمی‌شوند. برخی دیگر در عین بررسی اطلاعات مختلف سلامت و ورزش، می‌توانند اعلان‌هایی هوشمند نیز بفرستند. انواع آن‌ها دارای جی‌پی‌اس هستند که بخش اساسی بررسی سلامت است.

پیش از آن‌که سراغ معرفی انواع پیشنهادی مچ‌بندهای هوشمند برویم، نیاز است در مورد آن‌ها بیشتر بدانیم تا با توجه به نیاز خود بهترین مچ بند هوشمند را انتخاب کنیم.

 

انواع مچ بند هوشمند برای چه کسانی مناسب است؟

به این پرسش به دو شکل می‌توان پاسخ داد: اول این‌که دستگاه موردنظر شما برای چه فعالیتی مناسب است، دوم این‌که با توجه به فعالیت‌های فعلی، کدام دستگاه بهترین است. پاسخ به پرسش اول را باید با در نظر گرفتن کارهای روزمره و تطبیق آن‌ها با ویژگی‌هایی که در بخش‌های بعد معرفی می‌شود جست‌وجو کرد. اما پاسخ به پرسش دوم را می‌توان تقریباً دقیق گفت.

مچ‌بندهای هوشمند برای هرکس که از خانه یا به خانه پیاده می‌رود و و می‌خواهد قدم‌هایش را بشمارد، مسیرهای طی شده را ذخیره کند، کالری روزانه را بسنجد، به‌راحتی تماس برقرار کند یا پاسخ دهد یا پخش موسیقی را کنترل کند، مناسب است. بدیهی است که همۀ این ویژگی‌ها در همۀ انواع مچ بند هوشمند وجود ندارد و برخی امکانات کمتر و برخی بیشتر دارند.

 

مچ بند هوشمند سلامتی با ساعت هوشمند چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارد؟

مچ بند هوشمند سلامتی با ساعت هوشمند چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارد؟

اساساً این دو محصول در ابتدا یکی بودند و به‌مرور با شخصی‌سازی ویژگی‌ها، بین آن‌ها تمایز ایجاد شد. گفتنی است که مرز بین این دو ابزار هوشمند کاملاً مشخص نیست و برخی ساعت‌های هوشمند به مچ‌بندهای هوشمند بسیار شبیه‌اند. این نکته در ساعت‌های هوشمند ارزان و با امکانات کمتر مشخص‌تر است. اسامی مدل‌ها و برندها مشخص‌کنندۀ قطعی مچ‌بند یا ساعت بودن نیست و اگر قصد خرید هر کدام از این دو محصول را دارید، باید خوب دقت کنید تا ابزاری مناسب انتخاب کنید.

مهم‌ترین کاربرد مچ بند هوشمند سلامتی و ورزش است. البته بسیاری از ساعت‌های هوشمند نیز دارای این ویژگی هستند. حسگرهای ساعت‌ها گاهی مثل مچ‌بندها مجهز به کالری‌شمار، مسافت‌سنج، قدم‌شمار و ضربان‌سنج قلب هستند و با تحلیل اطلاعات، وضعیت پیشرفت را گزارش می‌دهند. ساعت‌هایی که دارای حسگرهای سلامتند، مانند مچ‌بندها برای پیگیری وضعیت ورزش‌هایی مثل یوگا، پیاده‌روی، دویدن، گردش و غیره قابل استفاده‌اند.

بررسی کیفیت خواب، استفادۀ روزمره، اتصال به گوشی و ابزار هوشمند، قابلیت اشتراک‌گذاری اطلاعات سلامت، قابلیت تعویض و شخصی‌سازی زمینه و بند از ویژگی‌هایی هستند که گاهی در این دستگاه‌ها مشترکند. برای اطلاعات بیشتر دربارۀ محصولی خاص باید حتماً راهنمای آن را مطالعه کنید.

همان‌طور که مرز باریک و نامشخصی بین تبلت و فبلت و موبایل وجود دارد، مچ بند هوشمند سلامتی و ساعت هوشمند نیز می‌توانند بسیار شبیه باشند اما تفاوت‌هایی برای شناسایی و تشخیص آن‌ها وجود دارد. اول این‌که ساعت‌های هوشمند بسیار بر سیستم اطلاع‌رسانی و اعلان تأکید دارند اما همۀ مچ‌بندها چنین نیستند. این اعلان‌ها شامل پیامک، ایمیل، تماس و شبکه‌های اجتماعی‌اند. دوم، کارکرد اصلی مچ‌بندهاست که در موردشان صحبت کردیم، هرچند ساعت‌های هوشمندی نیز مختص ورزش ساخته شده‌اند.

تفاوت سوم این است که نمایشگر مچ‌بندها بسیار کوچک‌تر از ساعت‌هاست و احتمالاً برای دیدن نتایج باید به گوشی مراجعه کنید. چهارمین اختلاف بین آن‌ها، قیمت است. طبیعی است ساعت هوشمندی که از برنامه‌ها، فناوری و قابلیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری فراوان پشتیبانی می‌کند، گران‌تر باشد. پنجمین اختلاف نیز این است که ساعت‌های هوشمند برای مراجعۀ کمتر به گوشی هوشمند و افزایش سرعت اعلان استفاده می‌شوند و نسبت به مچ‌بندها کمی مستقل‌تر از گوشی عمل می‌کنند.

اغلب ساعت‌های هوشمند نمایشگر لمسی و باکیفیت دارند که در برابر نمایشگرهای سادۀ مچ بند هوشمند سلامتی دارای تفاوت دیگری هستند. به‌دلیل پشتیبانی از برنامه‌ها در ساعت هوشمند، طبیعی است که تفاوت هفتم در میزان حافظۀ داخلی و پردازنده باشد. جنس مچ‌بندها اغلب از پلاستیک محکم و ضدآب و ساده است که مخصوص ورزش است، اما ساعت‌ها چون کاربرد زیبایی و عملکردگرا دارند، معمولاً پرجزئیات‌ترند که این تفاوت هشتم بین آن‌هاست. آخرین و نهمین تفاوت که برای بسیاری از کاربران اهمیت دارد، دوام باتری است. بدیهی است که امکانات، برنامه‌ها و سخت‌افزار پرمصرف ساعت‌ها بیش از مچ‌بندها انرژی مصرف کند و دوام باتری را کمتر کند.

 

نکات مهمی که پیش از خرید مچ بند هوشمند طبی باید در نظر داشت

طبیعی است که عوامل مختلفی را پیش از تهیۀ محصولی هوشمند درنظر بگیریم تا با نیازها منطبق باشد. در این میان ویژگی‌هایی کلی وجود دارند که می‌توانیم پیش از خرید در صورت نیاز آن‌ها را درنظر داشته باشیم تا ابزاری متناسب تهیه کنیم. در ادامه به مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در خرید مچ‌بندهای هوشمند می‌پردازیم.

به‌ندرت و احتمالاً هرگز مچ‌بندی هوشمند را نخواهید یافت که دوربین داشته باشد یا نمایشگری بزرگ داشته باشد. اگر به‌دنبال چنین چیزی هستید، سراغ ساعت هوشمند بروید. برخی از مچ‌بندها قابلیت پشتیبانی از سیم‌کارت را دارند که البته این ویژگی زیاد به‌چشم نمی‌آید و اندازۀ نمایشگر نیز از عواملی است که در خرید مچ بند هوشمند طبی تأثیر زیادی ندارد زیرا انتقال اطلاعات و نمایش آن در گوشی اتفاق می‌افتد.

دوام و کیفیت ساخت بسیار مهم است زیرا در بلندمدت و اصطکاک زیاد حین حرکات ورزشی، دستگاه باید بدون نقص کار کند. قابلیت شخصی‌سازی مانند تعویض بند یا موجود بودن انواع متنوع در بازار از عوامل دیگری است که برای افرادی که به زیبایی اهمیت بیشتری می‌دهند، مهم به‌نظر می‌رسد. ضدآب بودن ویژگی عمدۀ انواع مچ‌بند است اما به استاندارد و نقدهای موجود حتماً توجه کنید زیرا ضدآب بودن اصطلاحی کلی است و انواع مختلفی دارد.

قابلیت‌های ویژه مانند اعلان‌ها نیز از عوامل مهمی هستند که با توجه به انتظار خود باید انتخابشان کنید. بسته به همۀ این عوامل، پای یکی از عوامل اصلی یعنی بودجه به میان می‌آید. با مشخص کردن سبک زندگی، نوع ورزشی که انجام می‌دهید و بودجۀ در دسترس می‌توانید انتخاب را محدود کنید. درنهایت به دوام باتری توجه کنید. هرچه ظرفیت باتری بیشتر باشد، زمان بیشتری را می‌توانید بدون شارژ مجدد از مچ بند هوشمند استفاده کنید.

 

مزایا و معایب مچ بند هوشمند ورزشی

مزایا و معایب مچ بند هوشمند ورزشی

خوب است که پیش از خرید، نگاهی کلی به مزایا و معایب این دستگاه هوشمند داشته باشید. مثل هر وسیلۀ الکترونیکی دیگر، مچ‌بندهای هوشمند نیز نقاط قوت و ضعف مختلفی دارند. برخی برندها به‌قیمت هزینۀ بیشتر یا کم کردن یک قابلیت، ویژگی خاصی را تقویت کرده‌اند. بنابراین پس از خواندن نکات مثبت و منفی کلی، به توضیحات مدل‌های پیشنهادی نیز توجه کنید.

مچ‌بندهای هوشمند علاوه بر مزایایی که دارند، می‌توانند تجربۀ کاربری متفاوتی به ارمغان آورند. این ابزارهای هوشمند بر سلامتی تأکید دارند و گزاف نیست بگوییم که چیزی مهم‌تر از سلامتی نیست. علاوه بر نظارت بر فعالیت‌هایی مثل مسافت طی شده، تعداد قدم‌ها، کالری سوزانده شده و ضربان قلب، می‌توانید از فوایدی مثل آگاهی از سطح استرس با بررسی ضربان قلب، جلوگیری از مشکلات مربوط به سلامت و افزایش انگیزه برای ورزش بهره بگیرید. مچ بند هوشمند ورزشی زمان ورزش را نیز یادآوری می‌کند.

سادگی از دیگر ویژگی‌های جذاب این ابزارهای هوشمند است. مچ‌بندهای هوشمند کارکرد پیچیده‌ای ندارند و بدون نیاز به برنامه‌ها یا تنظیمات گیج‌کننده قابل استفاده‌اند. عمر باتری آن‌ها نیز به‌دلیل سخت‌افزار و نرم‌افزار قوی زیاد است و نسبت به ساعت هوشمند بسیار بالا به‌حساب می‌آید. به همین دلیل وزن و حجم کمی نیز دارند و حین ورزش وجود آن‌ها حس نمی‌شود و آزاردهنده نیست.

قیمت مچ‌بندهای هوشمند مقرون‌به‌صرفه است که برای یک ابزار هوشمند مناسب به‌نظر می‌رسد. مچ‌بند را می‌توان روی بازو یا ساق پا نیز استفاده کرد که در بخش‌های بعد توضیح بیشتری دربارۀ این ویژگی می‌دهیم. در نهایت می‌توان مچ بند هوشمند ورزشی را در انواع و اقسام شکل‌ها و قابلیت‌ها یافت و این گوناگونی حق انتخاب زیادی به کاربر می‌دهد.

در کنار مزایای بی‌شمار، برخی از معایب مچ‌بندها را نیز باید بیان کنیم. البته شاید برخی از مزایا برای عده‌ای از معایب باشد. برعکس این مسئله نیز صادق است. برنامه‌ها و حسگرهای محدود از ویژگی‌های بارز مچ‌بندهای هوشمندند که همان تعداد نیز بر ورزش و سلامت متمرکز شده‌اند. وابستگی به تلفن هوشمند و نیاز به آن برای دسترسی به اطلاعات سلامت یکی از ایرادهای دیگر است. کوچک بودن نمایشگر هرچند به کاهش حجم و وزن و قیمت و مصرف باتری کمک کرده، اما اطلاعات زیادی را نمی‌تواند نشان دهد. با توجه به این نکته‌ها می‌توان نتیجه گرفت که هر مچ بند هوشمند ورزشی مناسب هر کاربرد و هرکسی نیست.

 

کارایی مچ بند هوشمند برای فعالیت های روزمره

کارایی مچ بند هوشمند برای فعالیت های روزمره

اولین کاربرد مچ‌بندهای هوشمند برای ورزشکاران است تا روند پیشرفت ورزشی خود را کنترل و مدیریت کنند. داشتن این ابزار حتی می‌تواند مشوق افراد به ورزش باشد. البته نباید تصور کرد که مچ‌بندهای هوشمند تنها زمان ورزش کردن کاربرد دارند. معمولاً کاربران همیشه این دستگاه را متصل به خود نگه می‌دارند.

علاوه بر زیبایی، حسگرهای ضربان قلب و تحلیل خواب می‌توانند به بهبود زندگی شخصی کاربر کمک کنند. برای مثال با بررسی ضربان قلب، کالری و سرعت می‌توانید برنامۀ ورزشی خود را بهینه‌سازی کنید. دریافت بازخوردهای شخصی‌سازی‌شده مانند یادآور زمان ورزش و هشدار رسیدن به تعداد قدم مشخص نیز در فهرست کاربردهای این وسیلۀ جذاب است.

گفتیم که یکی از مزایای مچ‌بندهای هوشمند، سادگی استفاده و پیچیده نبودن کار با آن‌هاست. همین ویژگی باعث شده تا کارایی مچ بند هوشمند برای سالمندان یا کودکان بدون دردسر باشد و همه بتوانند راحت از آن بهره ببرند. کارایی این ابزار هوشمند در مقایسه با قیمتش بسیار بالاست، به‌ویژه اگر محصولی را انتخاب کنید که بدون قابلیت‌هایی مثل بلوتوث برای اتصال به گوشی هوشمند باشد و مستقل عمل کند. در این حالت نیز می‌توانید از حداکثر کارکرد بهره‌منده شوید.

اگر قصد دارید بیشتر هزینه کنید، می‌توانید به‌سمت مچ‌بندهایی بروید که به ساعت هوشمند نزدیکند. این دستگاه‌ها قابلیت‌های بسیار بیشتری مانند نمایش اعلان از گوشی هوشمند، پشتیبانی از برنامه و نمایشگر عالی و بزرگ دارند. این ویژگی‌ها در کنار سخت‌افزار قوی، کارایی مچ بند هوشمند را تا حد زیادی بالا می‌برد.

 

بهترین مچ بند هوشمند موجود در بازار

برخلاف بازار ساعت هوشمند که تقریباً در انحصار اپل است و سهم باقیمانده اغلب به سامسونگ تعلق دارد، اپل هیچ جایگاهی در رقابت مچ‌بندهای هوشمند ندارد. دلیل این امر این است که ساعت‌های هوشمند اپل دارای همۀ قابلیت‌های مچ‌بندها هستند و چون اپل انحصاری فعالیت می‌کند و تنها به عرضۀ بهترین‌ها مشغول است، از ساخت ابزاری هوشمند با قابلیت‌های کمتر صرف‌نظر کرده است.

با نبودن غول فناوری، شرکت‌های دیگری مثل آنر وابسته به برند هواوی و شیائومی توانسته‌اند خودی نشان بدهند و محصولاتی ارزان اما کارا تولید کنند. در ادامه به تفکیک معیار، تعدادی از بهترین‌ها را معرفی می‌کنیم. حرف زدن از بهترین مچ بند هوشمند تنها با نیازسنجی و تطبیق انتظار و ویژگی‌ها قابل تعریف است.

 

معرفی مچ بند هوشمند ارزان و کارآمد

ارزان بودن از ویژگی‌های اساسی مچ‌بندهای هوشمند است اما در همین رده نیز محصولاتی هستند که قیمتی باورنکردنی دارند. مثلاً مچ بند هوشمند هواوی Honor Band 5 از همین دسته است که زیر 30 دلار قیمت دارد. جالب است بدانید که با این قیمت، نمایشگر 0.95 اینچی AMOLED مربعی روی آن سوار شده و رزولوشنی برابر با 282 پیکسل در اینچ (120 در 240 اینچ) دارد. بند قابل تنظیم نیز از دیگر ویژگی‌های آن است و در سه رنگ عرضه می‌شود. با این قیمت انتظار داریم که شاهد یک دستگاه ضعیف و کم‌قابلیت باشیم اما در کمال شگفتی این مچ بند هوشمند ارزان تا عمق 50 متری ضدآب است و حتی حین شنا قابل استفاده است. نرم‌افزار سلامت هواوی که در آن تعبیه شده، می‌تواند برنامۀ ورزشی پیشنهاد دهد.

علاوه بر نظارت بر فعالیت فیزیکی، قابلیت سنجش خواب، غلظت اکسیژن خون، ثبت ضربان قلب، اعلان‌ها از جمله تماس و پخش موسیقی نیز در همین دستگاه وجود دارد. با زدن روی نمایشگر این مچ‌بند، گوشی هوشمند متصل عکس می‌گیرد و می‌توانید از آن به‌عنوان کنترل دوربین استفاده کنید. نرم‌افزار این ابزار قابلیت تغییر و شخصی‌سازی فراوان دارد و حتی حالت‌های پیش‌فرض آن متنوع است. باتری آن نیز می‌تواند تا یک هفته بدون شارژ مجدد دوام بیاورد.

 

 مچ بند هوشمند ضد آب و مقاوم

 مچ بند هوشمند ضد آب و مقاوم

ابزار هوشمند بعدی مچ بند هوشمند mi band 4 محصول شرکت شیائومی است. در این رقابت شیائومی همیشه حرفی برای گفتن داشته و این محصول تأییدی بر این ادعاست. نمایشگر بیضی‌شکل 282 پیکسلی از نوع AMOLED رنگی و بند قابل تنظیم در کنار ضدآب بودن، آن را مناسب هر فعالیتی حتی شنا کرده است. قابلیت‌های این مچ بند هوشمند ضد آب شبیه به رقیب چینی خود یعنی Honor Band 5 است که بالاتر معرفی شد، با این تفاوت که فاقد ویژگی سنجش غلظت اکسیژن و عکاسی با زدن روی صفحه است.

ظرفیت باتری این مچ‌بند از رقیبش بیشتر در نظر گرفته شده است. قطعات این دستگاه بسیار قابل شخصی‌سازی است و می‌توانید بندی با هر رنگ را سفارش دهید. حتی اگر بند محصول قبلی این شرکت یعنی مچ بند هوشمند شیائومی Mi Band 3 را داشته باشید، می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

نرم افزار مچ بند هوشمند و پشتیبانی از برنامه‌ها

همان‌طور که گفتیم، سامسونگ هم در این بازار نقش فعالی دارد. Samsung Galaxy Fit-e مچ‌بندی هوشمند با قیمت زیر 50 دلار است. مانند دو رقیب قبلی یعنی Honor Band 5 و Xiaomi Mi Band 4 این دستگاه هوشمند 15 گرمی نیز طراحی ساده‌ای دارد. نمایشگر این مچ‌بند 0.74 اینچ، سیاه‌وسفید و از نوع P-AMOLED است. طراحی هوشمند آن برای سنجش فعالیت فیزیکی، اضطراب  و خواب طراحی شده اما چیزی که آن را خاص می‌کند این ویژگی‌ها نیست.

اگر گوشی هوشمند متصل به مچ‌بندتان سامسونگ باشد، با استفاده از نرم‌افزار پیش‌فرض تعبیه شده در گوشی به‌نام Galaxy Wearable می‌توانید گوشی را به نرم افزار مچ بند هوشمند متصل کنید، در غیر این صورت مجبورید نرم‌افزاری جداگانه نصب نمایید. این مچ‌بند نیز کاملاً ضدآب است اما فاقد جی‌پی‌اس است. در عوض تجربۀ کاربری آن عالی است. دوام باتری آن از دو رقیب قبلی کم‌تر است اما دو یا سه روز دوام می‌آورد.

 

مچ بند هوشمند زیبا برای کسانی که به ظاهر اهمیت می‌دهند

فیت‌بیت جای پای خوبی در صنعت مچ‌بند و ساعت هوشمند برای خود ایجاد کرده است. مچ‌بند Fitbit Inspire HR در عین سادگی بسیار زیباست. سبکی، استفادۀ آسان، نمایشگر تک‌رنگ مربعی OLED و بند قابل تعویض و تنظیم از دیگر ویژگی‌هایی است که آن را از دو رقیب اول از نظر ظاهر پیش انداخته است. سایر ویژگی‌های این محصول شبیه به محصول معرفی شدۀ قبل است اما ظرفیت باتری بالاترش باعث شده تا حدود پنج روز دوام داشته باشد. این دستگاه نیز فاقد جی‌پی‌اس است و اطلاعات را روی گوشی هوشمند تحلیل می‌کند.

 

مچ بند هوشمند با حداکثر بررسی علائم سلامت

گارمین نیز نامی آشنا در صنعت ساعت‌های هوشمند است. این برند از محبوب‌ترین برندهای ابزارهای پیگیری وضعیت سلامت در جهان است. مچ‌بند این شرکت به‌نام Garmin Vivosmart 4 علاوه بر ویژگی‌های معمول، دارای قابلیتی به‌نام باتری بدن است. با سنجش و تحلیل تغییر ضربان قلب، سطح استرس، وضعیت خواب و فعالیت بدنی، این ابزار می‌تواند سطح انرژی و آمادگی بدنتان را محاسبه و اعلام کند تا بدانید برای ورزش آماده‌اید یا نیاز به استراحت دارید.

طراحی عالی، نمایشگر تک‌رنگ مربعی AMOLED، گواهی IPX7، بند قابل تنظیم و تعویض، حسگر غلظت اکسیژن خون و ظرفیت باتری بالا با دوام یک هفته، آن را تبدیل به مچ بند هوشمند ایده‌آل برای مراقبت از سلامت کرده است.

 

سایر مچ‌بندهای هوشمندی که ارزش خرید دارند

تنوع محصولات آن‌قدر بالاست که انتخاب نماینده‌ای برای معرفی از هر برند بسیار طولانی خواهد شد، اما مارک‌های معتبری که خود را ثابت کرده‌اند، محصولاتی دارند که می‌توان با اعتماد از آن‌ها خرید کرد. از جمله این ابزارهای هوشمند می‌توان به Garmin Vivosmart 4 و Fitbit Charge 3 و Garmin Vivosmart HR+ اشاره کرد. افزایش قیمت نمونه‌های اخیر مچ بند هوشمند به‌دلیل گنجاندن قابلیت‌هایی مثل جی‌پی‌اس در آن‌هاست و سایر ویژگی‌ها مانند ضد آب بودن تغییر چندانی نداشته است.

 

مچ بند هوشمند پا بهتر است یا دست و بازو؟

مچ بند هوشمند پا بهتر است یا دست و بازو؟

یکی از داغ‌ترین بحث‌های پیرامون مچ‌بندهای هوشمند، محل قرارگیری آن‌هاست. باید بدانید که مچ‌بندهایی اختصاصی برای قسمت‌های مختلف بدن ساخته نشده‌اند و در واقع همان مچ بند می‌تواند به جاهای مختلف متصل شود. برای اتصال به بازو یا پا، نیازمند وسیلۀ اضافی دیگری هستید که مچ‌بند را در جای خود نگه دارد. شرکت‌های سازنده پیشنهاد می‌کنند که مچ‌بند را به مچ دست ببندید، زیرا بستن آن به پا باعث کم شدن دقت دستگاه، افزایش اصطکاک و فرسایش و ناراحتی در حرکت می‌شود.

با این وجود برخی کاربران علاقه دارند به هر دلیلی آن را جایی غیر از مچ دست نصب کنند. برخی کاربران نیز ادعا کرده‌اند بستن مچ‌بند به دست دقت دستگاه را کم می‌کند و مچ بند هوشمند پا دقیق‌تر است. برخی شرکت‌ها ابزار لازم برای نصب روی پا را به دلایلی که گفتیم عرضه نمی‌کنند. بنابراین اگر روی بستن مچ‌بند به پا تأکید دارید، پیش از خرید حتماً از وجود تجهیزات اضافه مطمئن شوید.

 

مچ بند هوشمند پسرانه یا دخترانه چه تفاوتی دارند؟

مچ بند هوشمند پسرانه یا دخترانه چه تفاوتی دارند؟

این مورد نیز از بحث‌های داغ مخصوصاً بین کاربران مچ‌بندها در بخش نظرات است. اساساً چیزی به‌نام مچ‌بند دخترانه یا پسرانه در دنیای ابزارهای هوشمند وجود ندارد. در عوض شرکت‌ها دست به عرضۀ لوازم جانبی مانند بند کرده‌اند که کاملاً قابل شخصی‌سازی‌اند. با این‌کار یک محصول می‌تواند با ظاهرهایی کاملاً متفاوت طبق سلیقۀ کاربر تغییر کند.

جدا از بحث ظاهر، تنظیمات و قابلیت‌هایی که به تفاوت‌های جنسیتی مربوطند (مانند ضربان قلب) برای مردان و زنان در همۀ نمونه‌ها گنجانده شده است، بنابراین حین انتخاب مچ بند هوشمند پسرانه یا دخترانه بودن آن جز در ظاهر و طبق نظر شخصی معنایی ندارد.

 

سخن پایانی در مورد مچ بند هوشمند

مچ‌بند هوشمند که روزگاری ابزاری گمنام بود، به‌سرعت در حال پیشرفت است. امروزه بستن مچ‌بندی به دست نشانۀ اهمیت دادن به سلامتی و تندرستی است. بسیاری از مردم استفاده از این ابزارهای هوشمند را از اجزای جدایی‌ناپذیر زندگی خود می‌دانند، وسیله‌ای که حتی زیر آب در استخر و حین خواب آن را از خود جدا نمی‌کنند. دلیل این وابستگی، پیشرفت فناوری‌هایی مثل بررسی خواب، ضربان قلب و سطح استرس شخص است که اطلاعات مفیدی ارائه می‌دهد.

مچ‌بندهای هوشمند به‌دلیل کاربرد ساده و نداشتن پیچیدگی سایر وسایل هوشمند، جای خود را میان افرادی که کمتر با فناوری آشنا هستند، مانند سالمندان، پیدا کرده است. بسیاری عقیده دارند که داشتن این دستگاه باعث تشویق به انجام ورزش‌های مختلف و توجه بیشتر به سلامتی شده است و حتی برای ترغیب یکدیگر به ورزش، مچ بند هوشمند را به عنوان هدیه انتخاب کرده‌اند. در این مطلب با ویژگی‌های اساسی، کاربرد، مزایا، معایب و تعدادی از برترین‌های جهان آشنا شدیم. امیدواریم با انتخابی آگاهانه، زندگی سالم‌تری داشته باشید.

 

حتما بخوانید: جدیدترین اخبار دنیای تکنولوژی را دنبال کنید
0

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

در خبرنامه فانیبو عضو شوید
تا جدیدترین مطالب برایتان ارسال شود
ایمیل شما با موفقیت ثبت شد
جهت تأیید عضویت، صندوق ورودی ایمیل خود را چک کنید
در خبرنامه فانیبو عضو شوید
تا جدیدترین مطالب برایتان ارسال شود
ایمیل شما با موفقیت ثبت شد