خانه فیلم و سریال پرفروش ترین فیلم ها در سینمای ایران و جهان را تماشا کنید

پرفروش ترین فیلم ها در سینمای ایران و جهان را تماشا کنید

توسط فانیبو
1497 بازدید
پرفروش ترین فیلم ها در سینمای ایران و جهان را تماشا کنید

برای تماشای یک فیلم خوب معمولا چه مواردی را مدنظر قرار می‌دهید؟ تنها به ژانر مورد نظر خود مراجعه می‌کنید یا کارگردان‌ها جزو معیارهای سنجش برای شما هستند؟ به جز این موارد چه چیزی برای شما اهمیت بیشتری دارد؟ تا حالا به میزان فروش فیلم برای انتخاب آن توجه کرده بودید؟ یکی از روش‌های انتخاب، انتخاب از میان پرفروش ترین فیلم ها است.

می‌توانیم تنها به سلیقه جمعی اتکا کنیم و پرفروش‌ترین فیلم بین همه فیلم‌های موجود را برگزینیم. اغلب این کار را می‌توان به عنوان یکی از راه‌های مطمئن در پیش گرفت. زیرا فیلمی که توانسته طیف گسترده‌ای از مخاطبین را راضی نگه دارد، به احتمال زیاد می‌تواند رضایت شما و همراهان‌تان را در حین فیلم دیدن، جلب کند. برای شروع تاریخچه فروش فیلم‌ها را مرور کنیم و سپس وارد جزئیات بیشتر خواهیم شد.

 

تاریخچه فروش فیلم ها

از قدیمی‌ترین شیوه‌های درآمدزائی که مشابه آن را در ایران نیز به وفور دیده یا شنیده‌ایم اجرای نمایش و دریافت پول به ازای آن است. شاید در فیلم‌های قدیمی دیده باشید که کلاهی را در بین تماشاچیان دست به دست می‌چرخاندند تا هر کدام از تماشاچیان به میزان رضایت خود، پولی در آن قرار دهند.

در خارج از ایران نیز همین سبک و سیاق جاری بود. در تئاترها گیشه کوچکی وجود داشت که فردی درون آن نشسته و بلیط می‌فروخت. مدل دیگر فروش نیز جعبه‌ای بود که در بین تماشاچیان دست به دست شده و هر کدام از تماشاچیان مبلغی را درون آن می‌گذاشتند.

اصطلاح مشهور باکس آفیس از اینجا پیدا شد. میزان پولی که درون هر جعبه برای نمایش قرار می‌گرفت، نشان‌دهنده موفقیت آن نمایش بود. با پیشرفت‌هایی که در سال‌های بعد حاصل شد، نوع خرید و فروش را نیز تحت تاثیر قرار داد. اما اصطلاح باکس آفیس و پرفروش ترین فیلم ها همچنان از اصطلاحات پر کاربرد دنیای سینما به حساب می‌آیند.

 

تقسیم بندی فیلم ها بر پایه فروش، خوب یا بد؟

در اغلب رتبه‌بندی‌ فیلم‌ها همانند سایت آی‌ام‌دی‌بی یا سایر سایت‌های معروف دیگر، هیچ معیار مشخصی وجود ندارد. مردم هر کدام بر طبق سلیقه خود امتیازی به فیلم می‌دهند که در بعضی موارد چندان درست به نظر نمی‌آیند. گاه بعضی از بهترین فیلم‌های معرفی شده در این سایت‌ها از نگاه شما کاملا بیهوده به نظر خواهند رسید و این نقص اصلی سایت‌ها است. اینجاست که شاخص دیگری همچون میزان فروش به چشم می‌آید.

ممکن است فیلمی تنها به دلیل عامه‌پسند بودن در میان سایر فیلم‌های روی پرده به فروش بهتری برسد و این‌گونه فیلم‌های بسیار بهتری در بین مخاطبین ناشناخته باقی بماند. یکی از بهترین فیلم‌ها که به همین دلیل ناشناخته باقی مانده است، فیلم Predestination است. فیلم‌هایی که عامه پسند نباشند یا فروش خوبی در روزهای اول کسب نکنند به تدریج در بین مخاطبان فراموش می‌شوند و به انتهای لیست سقوط خواهند کرد. جالب است که بدانید فیلم‌هایی که به فروش خوب می‌رسند به صورت تصاعدی به موفقیت دست می‌یابند و سایر فیلم‌ها به شکل مشابهی شکست می‌خورند. البته فراموش نکنید موضوع تنها درباره فیلم‌هایی است که به صورت اختصاصی برای گیشه ساخته می‌شوند و برای پرفروش بودن به رقابت می‌پردازند.

چنین فیلم‌هایی که از ابتدای اکران با فروش بالا روبه‌رو بودند روز به روز فروش بهتری تجربه خواهند کرد، زیرا اغلب مخاطبین سینما فیلم موردنظر خود را بر همین اساس انتخاب می‌کنند. اینکه کدام فیلم فروش بهتری را تجربه کرده است؟

ناگفته نماند در میان منتقدان بزرگ سینما اختلاف بسیار زیادی بر همین اساس جریان دارد. اینکه یک فیلم اول برای هنر خوب و موضوع درستش باید نقد و بررسی شود یا بر اساس گیشه؟ اینکه کارگردانان جوان تمام تلاش خود را برای ساخت پرفروش ترین فیلم ها کنند یا عامل مهم دیگری همچون خود هنر را نظر بگیرند؟

از این رو توصیه می‌کنیم تنها به لیست پرفروش ترین فیلم ها بسنده نکنید و اگر جزو مخاطبین حرفه‌ای سینما هستید، سایر شاخصه‌های فیلم‌های خوب را در نظر داشته باشید. اما برای دورهم بودن و اغلب برای تماشای فیلم با خانواده، فیلم‌های پرفروش بهترین گزینه‌ها خواهند بود.

 

فاکتورهای موثر فروش فیلم در سایر کشورها

فاکتورهای موثر فروش فیلم در سایر کشورها

رشد فروش فیلم‌ها و میزان سودی که آنها به دست می‌آورند به چند فاکتور اصلی مرتبط است که در اینجا به صورت خلاصه علل اصلی آن را نام می‌بریم:

اشباع: بازارهای سینمایی آمریکا و کانادا به صورت خیلی خوبی گسترش یافته‌اند. به این معنا که هر کدام از شهروندان این کشورها به محض اراده می‌تواند بلیط سینما را خریداری نمایند. اما در بسیاری از کشورها این اتفاق نیفتاده است. پس هنوز جای بسیار زیادی برای کار وجود دارد تا بازار آن کشورها نیز اشباع شود.

محصول: استودیوهای متفاوت در حال حاضر برای ساخت فیلم‌ها، کشورهای دیگر را نیز در نظر می‌گیرند. این مورد تاثیر زیادی بر روی ایده و حتی کاراکتر می‌گذارد، برخلاف گذشته که اغلب فیلم‌ها برای خود کشور آمریکا ساخته می‌شد و جهت‌دهی‌های واضحی را شاهد بودیم، امروزه شاهد فیلم‌هایی هستیم که برای اغلب مخاطبین سراسر دنیا جذابیت دارد. در واقع طراحی کاراکتر و حتی داستان فیلم به نحوی انتخاب می‌شودکه بیشترین میزان همذات‌پنداری را کسب کرده و میزان فروش در سایر کشورها را نیز مدنظر قرار می‌دهند.

جهانی‌سازی: امروزه به راحتی می‌توان یک فیلم را در سرتاسر دنیا منتشر کرد و همین عامل بسیار مهمی برای رشد فروش فیلم‌ها است. به‌عنوان مثال فیلم ماتریکس که از پرفروش ترین فیلم ها به حساب می‌آید در همان روز اول اکران به معنای کلمه در کل دنیا منتشر شد.

چین: به طبع کشور چین به دلیل جمعیت بالای خود یکی از بازارهای اصلی فروش فیلم به حساب می‌آید. تا همین اواخر این بازار بزرگ نسبت به فیلم‌های غربی و وسترن به طور کامل بسته بود اما امروزه با بهبود قوانین، یکی از بهترین بازارها برای فیلم‌های هالیوودی است.

همان‌طور که مستحضر هستید عوامل بسیار زیادی دخیل هستند تا یک فیلم را جزو پرفروش ترین فیلم ها به حساب آوریم. فقط قبل از آن باید بگوییم ما باکس آفیس را به عنوان مرجع میزان فروش برای فیلم‌های سینمای دنیا قرار دادیم. این توضیح کوتاه را در این رابطه مطالعه کنید و سپس به فیلم‌های پرفروش خواهیم پرداخت.

 

چرا فروش باکس آفیس به عنوان فروش برتر محاسبه می‌شود؟

درآمد فیلم‌های هالیوود از راه‌هایی همچون نمایشگاه‌ها، ویدئوهای خانگی و فروش حق پخش خانگی به دست می‌آید. هنگامی که از پرفروش ترین فیلم ها صحبت می‌کنیم، منظور از بهترین رکورد به‌دست آمده در باکس آفیس است. زیرا نسبت به سایر پارامترها اعداد و ارقام واضح‌تری در اختیار ما می‌گذارد.

به طور کلی فیلم‌های جنگی، فیلم‌های موزیکال و درامای تاریخی اغلب عنوان پرفروش ترین فیلم ها را به خود اختصاص می‌دادند. اما در قرن بیست و یک فیلم‌های ابرقهرمانی و فرانچایزهای متفاوت هرکدام به راحتی عنوان پرفروش ترین فیلم ها را در اختیار دارد. در حال حاضر 9 فیلم ابرقهرمانی به عنوان پرفروش ترین فیلم ها دست پیدا کرده‌اند که در این میان فیلم انتقام‌جویان: پایان بازی عنوان پرفروش ترین فیلم تمام دنیا را در اختیار دارد. ما نیز فیلم‌های خارجی را در این مقاله با معیار فروش باکس آفیس می‌سنجیم.

 

 دانلود پرفروش ترین فیلم ها

حال که به صورت کلی می‌دانیم معیار پرفروش ترین فیلم ها را چگونه محاسبه می‌کنند باید فیلم‌های مورد نظر خود را دانلود کنیم. البته که اینجا تصمیم نداریم سایت‌های دانلود فیلم را معرفی کنیم زیرا اگر خودتان دستی بر آتش دانلود فیلم داشته باشید، با انواع سایت‌ها آشنایی خواهید داشت.

نکته مهمی که باید در اینجا به آن توجه کنیم این است که اگر تصمیم دارید از لیست پرفروش ترین فیلم ها برای انتخاب فیلم استفاده نمایید، با گزینه‌های بسیار متفاوتی روبه‌رو خواهید شد. آیا شما به دنبال پرفروش ترین فیلم در کل تاریخ سینما هستید؟ پس به فیلم های قدیمی علاقه دارید؟ یا نه ترجیح می‌دهید تنها یکی از بهترین‌های سال‌های اخیر را تماشا کنید؟ آیا فیلم‌های انیمیشنی هم جزو انتخاب‌های شما خواهد بود یا خیر؟

برای ساده سازی انتخاب شما، اینجا پرفروش ترین فیلم ها را بر اساس ژانر، سال و سایر مولفه‌های دیگر تقسیم کردیم تا به راحتی و به سرعت بتوانید بهترین فیلم مورد نظر خود را برگزینید.

 

فیلم های پرفروش خارجی در تمام تاریخ

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم در قرن بیست و یک فیلم‌های ابرقهرمانی، عنوان پرفروش ترین فیلم ها را به‌راحتی تصاحب کردند. اما نکته بسیار مهم این است که بعضی از بهترین فیلم‌های دهه 60 و 70 میلادی با گذشت زمان همچنان وجود دارند و موفقیت‌هایشان ادامه یافته هرچند که حضورشان به نسبت قبل بسیار کم‌فروغ است.

فیلمی همچون بر باد رفته که 25 سال به عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما شناخته می‌شد، در حال حاضر حتی در میان 50 فیلم برتر نیست. البته این مسئله تنها به علت تورم است. زیرا اگر نرخ تورم را نیز حساب کنیم، فیلم بر باد رفته همچنان صاحب عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ است.

 

انتقام جویان: پایان بازی (Avengers: Endgame (2019

انتقام جویان: پایان بازیAvengers: Endgame (2019)

چه چیزی بهتر از جمع کردن تمام ابرقهرمان‌ها می‌تواند موفقیت یک فیلم را در قرن بیست و یک رقم بزند؟ انتقام جویان: پایان بازی با فروش حدودا 2.8 میلیارد دلار، پرفروش ترین فیلم تاریخ است. البته که این مبلغ فقط مبلغ فروش سینمایی است و پخش خانگی، فروش دی‌وی‌دی و سایر عواملی که بخشی و گاهی بیشتر موفقیت فیلم سینمایی را تشکیل می‌دهد، در آن محاسبه نشده است.

انتقام جویان توسط مارول استودیوز تهیه شده و برادران روسو کارگردانی آن را برعهده داشتند. این فیلم دنباله مستقیمی از انتقام جویان: جنگ ابدیت است و تمام بازیگرانی که در فیلم‌های پیشین نقش‌های ابرقهرمانی داشتند در این فیلم نقش خود را تکرار کرده‌اند. ( مقاله انتقام جویان: پایان بازی – تریلر همراه نقد)

در این فیلم می‌بینید که جمع کردن تمام ابرقهرمان‌ها برای نجات زمین خود باعث یک مشکل بزرگتر خواهد شد. آنها باید بتوانند هم تانوس را از بین ببرند و هم تمام خراب‌کاری‌های او را به حالت پیشین بازگردانند و هم قوانینی که هر کدام برای یک ابرقهرمان خاص وجود داشته را در کنار سایر ابرقهرمان‌ها نشکنند!

حتی گفتن این جمله و نوشتن آن سخت است چه برسد به جمع کردن تمام ماجراهای تمام ابرقهرمان‌های که تا به حال در دنیا خلق شده‌اند. در این وضعیت شما با یک فیلم سه ساعته روبه‌رو هستید که تنها در هفته اول حضور خود در گیشه سینما توانست رکورد فروش فیلم‌های باکس آفیس را بشکند. انتقام جویان از پرفروش ترین فیلم ها است که به زیبایی توانست با تمام چالش‌های روبه‌رو مقابله کند و یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ را در اختیار مخاطبین بگذارد.

 

آواتار (Avatar (2009

آواتار Avatar (2009)

جیمز کامرون افسانه‌ای توانسته فیلم‌هایی را کارگردانی کند که هر کدام برای یک کارنامه هنری باعث افتخار و موفقیت است.(مقاله فیلم های جیمز کامرون را بشناسید) دو عنوان از پرفروش ترین فیلم ها که دنباله یا فرانچایزی از داستان دیگر نیستند و در این لیست قرار دارند، به این کارگردان تعلق دارند.

فیلم‌نامه آواتار سال 1995 به اتمام رسید. این فیلم سال‌ها در دست ساخت بود تا نهایتا در سال 2009 به اکران عمومی رسید، طولی نمی‌کشد که آواتار تمام رکوردها را از آن خود کرده و لقب یکی از پرفروش ترین فیلم ها جهان را به خود اختصاص می‌دهد. پس از موفقیت بی‌نظیر این فیلم، کامرون قراردادی با شرکت فاکس قرن بیستم امضا کرد که بر اساس آن 4 دنباله دیگر برای این فیلم خواهد ساخت. آواتار2 در 17 دسامبر 2021، آواتار3 در 22 دسامبر 2023، آواتار4 در 19 دسامبر 2025 و نهایتا آواتار5 در 17 دسامبر 2027 عرضه خواهند شد.

داستان فیلم در سال 2154 میلادی است و طبق معمول انسان‌ها به سیارۀ دیگری رفته تا از منابع آنجا استفاده کنند. اما نگذارید جمله اول شما را ناامید کند. شما قرار است با یکی از بهترین و پرفروش ترین فیلم ها تاریخ سینما روبه‌رو شوید. ساکنان بومی این سیاره موجودات متفاوتی هستند که از لحاظ پیشرفت فنی از انسان‌ها کمی عقب‌تر ولی از لحاظ ارتباط با سیاره خودشان بسیار مترقی هستند. این جانداران که ناوی نامیده می‌شوند از طریق نقاط اتصالی نورونی در انتهای گیسوان خود به اسب یا درختان جنگل سیاره ارتباط دارند. این ارتباط چنان عمیق و ریشه‌ای است که یادآور مفهوم گایا در اسطوره‌شناسی و جنبش‌های محیط زیستی است.

یکی از مواردی که باعث اعتراضات واتیکان درباره این فیلم شد، مفهوم پرستش زمین بود. ناوی‌ها چنان ارتباط عمیقی با سیاره خود دارند که در واقع آن را می‌پرستند. نکته بعد ساخت قهرمان از یک مرد سفید پوست بود که به کرات در فیلم‌های آمریکایی شاهد آن بودیم. چرا نباید یکی از خود ناوی‌ها قهرمان فیلم می‌شد و او سیاره‌شان را نجات می‌داد؟ این فیلم پرسش‌های زیادی برای مخاطب ایجاد می‌کند که با تقریب خوبی می‌توان گفت به تمام آن‌ها در موقع مناسب پاسخ درستی ارائه می‌کند.

بد نیست اشاره کنیم که این فیلم را غالبا به عنوان یک فیلم فضایی معرفی می‌کنند در صورتی که در فیلم آواتار انسان‌ها موجودات فضایی به حساب می‌آیند و ناوی‌های موجودات بومی هستند.

 

تایتانیک (Titanic (1997

تایتانیک Titanic (1997)

چه کسی داستان این فیلم هولناک و عاشقانه را نمی‌داند؟ تقریبا با هر میزان علاقه به فیلم و با هر جستجویی به نام این فیلم برخورد کرده‌اید. داستان بی‌نظیر یک عاشقانه دردناک، جایی که یکی از بزرگترین ساخته‌های دست بشر در کمتر از 5 روز از بین می‌رود و تمام افسانه‌ها همراه 2500 نفر در کف اقیانوس سرد غرق می‌شوند. جیمز کامرون با هنرمندی توانست زوج افسانه‌ای لئوناردو دی‌کاپریو و کیت وینسلت را با تایتانیک افسانه‌ای به ما معرفی کند. (مقاله لئوناردو دی‌کاپریو و 27 فیلم به یاد ماندنی او)

جالب است بدانید فیلم‌های زیادی قبل از تایتانیک درباره این حادثه ساخته شده است، نیازی به گفتن ندارد که هیچ کدام از این فیلم‌ها نتوانستند به موفقیت تایتانیک جیمز کامرون نزدیک شوند. تایتانیک نامزد 14 اسکار شد که 11 اسکار به دست آورد. از لحاظ فروش نیز این فیلم یک پدیده تمام عیار بود، 1.8 میلیارد دلار در سال 1997 که توانست عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما را به دست‌آورد. این فیلم با بیش از 2 میلیارد دلار سومین فیلم از پرفروش ترین فیلم ها تاریخ سینمای جهان است.

داستان عشق در تایتانیک همان داستان فقیر و غنی است. رز زیبا به اجبار مادر تن به ازدواج با هاکلی می‌دهد اما در کشتی و قبل از رسیدن به آمریکا با جک آشنا می‌شود. جک یک پسر فقیر است که حتی توان پرداخت پول بلیط تایتانیک را نداشته و همراه با دوستش در یک بازی پوکر بلیط‌ها را برنده شده‌اند. او بر روی عرشه با رز آشنا شده و طولی نمی‌کشد که عشق تمام قلب‌شان را تسخیر می‌کند. هاکلی و مادر رز تمام تلاش خود را می‌کنند تا بتوانند این دو را از هم دور نگه دارند، اما آنچه در نهایت باعث جدایی این دو دلداده می‌شود؛ کوه یخی، غرق شدن تایتانیک، یخ زدن و مرگ جک است.

 

جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد (Star Wars: The Force Awakens (2015

جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد Star Wars: The Force Awakens (2015)

جنگ ستارگان از آغاز تا به امروز عاشقان اختصاصی خود را دارد. (مقاله فیلم های جنگ ستارگان-رتبه‌بندی از بدترین به بهترین) هر زمان که تصور می‌کردیم محبوبیت این سری از فیلم‌ها رو به افول است با موفقیتی خیره‌کننده غافل‌گیر شدیم. جی. جی. آبرامز توانست داستان انسان‌ها و موجودات فضایی را بار دیگر برای مخاطبان چنان روایت کند که به سادگی عنوان پرفروش ترین فیلم سال 2015 را از آن خود کرده و در رتبه چهارم پرفروش ترین فیلم ها قرار بگیرد.

داستان این فیلم اتفاقات پس از بازگشت جدای و شکست امپراتور را روایت می‌کند. آخرین بازمانده ناپدید شده و بازمانده‌های امپراتوری کهکشان، گروهی موسوم به محفل یکم را تشکیل داده‌اند. ژنرال لیا که گروه مقاومت را رهبری می‌کند، سعی دارد برادر خود را بیابد. او یکی از شجاع‌ترین خلبان‌های خود را به سیاره جاکو می‌فرستد که در آنجا یک متحد قدیمی سرنخی از لوک دارد. داستان‌های نیرو بر می‌خیزد حول درگیری‌های گروه مقاومت و تلاش‌های ژنرال لیا و متحدانش است.

بعضی منتقدین انتظار داشتند که آبرامز در این فیلم همانند سری‌های گذشته که هرکدام حرف جدیدی برای گفتن داشتند، در اینجا نیز دنیاهای جدید، تکنولوژی‌های متفاوت و داستان‌های نو برای مخاطب داشته باشد. آبرامز در این باره می‌گوید با جرج لوکاس (خالق جنگ ستارگان) وقت بسیار زیادی سپری کردیم، داستان‌ها و ایده‌های بی‌شماری را در نظر گرفتیم و در نهایت از او خواستم آنچه بیش از هر چیز اهمیت دارد به من بگوید. سپس از میان همه داستانی را برگزیدم که پایبندی بیشتری به روایت اصلی داستان داشت و واقعا دوست دارم که او نیز فیلم را بپسندد.

 

پارک ژوراسیک (Jurassic Park (1993

پارک ژوراسیک Jurassic Park (1993)

پارک ژوراسیک در سال 1993 میلادی اکران شد و توانست یکی از پرفروش ترین فیلم ها در تاریخ سینمای جهان باشد. کارگردان این فیلم یعنی استیون اسپیلبرگ فیلمی در ژانر علمی تخیلی با اقتباس از رمانی به همین ساخت که توانست 3 جایزه اسکار برای او به ارمغان بیاورد. این فیلم پرفروش ترین فیلم کارنامه او از قدیم تا به حال است.

داستان فیلم درباره یک جزیره خیالی است که قبل از افتتاح عمومی، برای گروهی از دانشمندان به صورت خصوصی یک گردش در نظر می‌گیرد. در همین حین به دلیل سهل‌انگاری دسته‌ای از دایناسورها آزاد می‌شوند و زندگی بازدیدکنندگان و کارشناسان مورد تهدید قرار می‌گیرد. روایت فیلم به تلاش برای نجات جان آنها و برگرداندن دایناسورها به محل اختصاصی خودشان می‌پردازد.

منتقدین عقیده داشتند اسپیلبرگ باید همان شرایط فیلم آرواره‌ها (Jaws) را در اینجا نیز برقرار می‌کرد. هنگامی که فیلم‌نامه این فیلم را به او دادند، با این شرط کار را آغاز کرد که در یک ساعت ابتدای فیلم نباید هیچ کوسه‌ای را به تماشاچیان نشان دهد. شاید بهتر بود این کار را در فیلم پارک ژوراسیک نیز انجام دهد تا عامل شگفتی را به خوبی در طی این فیلم داشته باشد. سایر انتقادات به این فیلم نداشتن داستان قوی و کاراکترهای مناسب بود. گویی اسپیلبرگ چنان محو ساخت دایناسورها شده که کاراکترهای فیلم خود را فراموش کرده و ما هرازگاهی با چند انسان سردرگم در فیلم روبه‌رو می‌شویم. با همه این‌ها اسپیلبرگ کارگردان فیلم پنجم لیست پرفروش ترین فیلم ها تاریخ سینمای جهان است و هیچ نقصی نمی‌تواند بر این موفقیت سایه بیندازد.

 

سایر عناوین در لیست پرفروش ترین فیلم ها جهان

معرفی 5 فیلم از پرفروش ترین فیلم ها به خودی خود کار سختی است اما احتمالا شما همه آنها را قبلا دیده‌اید و مروری به داستان آنها و موفقیت‌هایشان داشتیم. حال تنها سایر فیلم های پرفروش را نام می‌بریم و به توضیحی مختصر بسنده می‌کنیم. این لیست احتمالا حاوی اسامی خواهد بود که گزینه‌های جدیدی برای یک دورهمی یا آخرهفته‌ای دلچسب در اختیار شما قرار خواهد داد. این لیست بدون ترتیب است و تنها بعضی از فیلم‌های پرفروش (به جز پرفروش ترین فیلم ها 2019) را در برمی‌گیرد. زیرا اغلب پرفروش‌ترین‌ها دنباله‌ای دیگر بر عناوین از پیش موجود است. با ما همراه باشید و پس از آن به ما بگویید کدام فیلم از نگاه شما بهترین فیلم تا به اینجا بوده است.

 

 • فیلم خشمگین 7 که هفتمین فیلم از سری فیلم های سریع و خشن است با مرگ ناگهانی پل واکر همچنان ادامه یافت. بیشتر صحنه‌های کلیدی فیلم که او حضور داشت فیلم‌برداری شده بود و در باقی صحنه‌ها از جلوه‌های ویژه و بدل‌کار استفاده شده است. این فیلم توانست در سه روز اول حضور خود 143 میلیون دلار فروخته و در نهایت به فروش جهانی 516 میلیارد دلاری برسد.

 

 • فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ 2 از دیگر فیلم هایی است که در لیست پرفروش ترین فیلم ها تاریخ سینما به چشم می‌خورد. نیازی به گفتن نیست که چقدر از طرفداران هری پاتر برای دیدن آخرین قسمت از این سری هیجان‌زده بودند. هری پاتر با دنیای جادویی و شگفت انگیز خود توانست جی. کی. رولینگ را به یکی از ثروتمندترین آدم‌های دنیا تبدیل کرده و لحظات بی‌نهایت سحرانگیزی برای طرفدارانش خلق کند.

 

 • فیلم ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه به کارگردانی پیتر جکسون و براساس رمانی به همین نام نوشته جی. آر. تالکین است. این فیلم توانست مجموعا برنده 11جایزه اسکار شده و با فروش 1 میلیارد دلاری صاحب عنوان ششمین فیلم پرفروش تاریخ سینما شود. این فیلم در بین سایر فیلم‌های ارباب حلقه‌ها به بالاترین فروش دست یافته است. با انتخاب این فیلم برای تماشا باید دو فیلم پیش از آن را نیز تماشا کنید که دیدن ماجراهای آنها نیز خالی از لطف نخواهد بود.

 

 • فیلم دیو و دلبر در 23 فوریه سال 2017 اکران شده است. این فیلم با بودجه 160 میلیون دلاری ساخته شد و به فروش بیش از یک میلیارد و دویست میلیون دلاری دست پیدا کرد و توانست یکی از پرفروش ترین فیلم ها 2017 باشد. بر همین اساس دیو و دلبر هفدمین فیلم در لیست پرفروش ترین فیلم ها است. داستان دیو و دلبر همانی است که همه می‌شناسیم، دخترکی مهربان که در چنگ دیوی ترسناک گیر می‌افتد و در آخر متوجه می‌شود که دیو شاهزاده‌ای خوش‌قیافه اما طلسم شده است. برای یک دورهمی دوستانه چه چیز بهتر از فیلمی عاشقانه، موزیکال و نوستالژیک می‌توانید انتخاب کنید؟

 

 • فیلم منجمد یکی از بهترین و زیباترین انیمیشن‌های ساخته شده تا به حال است که با فروش فوق‌العاده خود توانست به راحتی وارد لیست پرفروش ترین فیلم ها شود. این فیلم انیمیشنی داستانی به شدت تاثیر برانگیز از دو خواهر روایت می‌کند که یکی از آنها دارای قدرت منجمد کردن اشیا و حتی انسان‌ها است. او که نمی‌داند چگونه این نیرو را کنترل کند با چالش‌های زیادی برای سلطنت به سرزمین خود دچار می‌شود. منجمد که قسمت بعدی آن نیز ساخته شده و به سرعت در این لیست قرار گرفته، یکی از بهترین گزینه‌ها برای یک شب سرد زمستانی در کنار خانواده است.

 

 • فیلم آلیس در سرزمین عجایب در ژانر فانتزی تاریک از تیم برتون است. در این فیلم بازیگران معروفی چون جانی دپ ایفای نقش کرده و داستان آلیس را به شکلی دیگر برای دنیا تعریف کردند. آلیس برای بار دوم وارد سرزمین عجایب شده و این بار سعی می‌کند که به کمک ملکه سفید رفته تا ملکه سرخ را شکست دهد.

 

 • شگفت‌انگیزان 2 قسمت دوم فیلم شگفت‌انگیزان معروف است که برد برد کارگردانی آن را برعهده داشته. این انیمیشن با بودجه 200 میلیون دلاری ساخته شده و سود آن به 277 میلیارد دلار رسید. این انیمیشن چیزی بیش از یک فیلم ابرقهرمانی است، در حین تماشای آن خواهیم دید که پدر و مادر بودن کاری بسیار سخت‌تر از قهرمان بودن است.

 

 • پلنگ سیاه هم فیلمی ابرقهرمانی است که رتبه هجدهم پرفروش ترین فیلم ها را از آن خود کرده است. منتقدین داستان، کارگردان، تیم بازیگری، طراحی صحنه و لباس، جلوه‌های ویژه و موسیقی متن فیلم را تحسین کرده‌اند. در واقع اگر از طرفداران فیلم‌های ابرقهرمانی هستید خواهید دید که با یکی از بهترین فیلم‌های این ژانر روبه‌رو هستید. پلنگ سیاه در سه روز به فروش 202 میلیون دلاری رسید و اولین فیلمی است که توسط یک کارگردان آمریکایی-آفریقایی ساخته شده و چنین موفقیتی کسب کرده است.

 

پرفروش ترین فیلم سال

برخی از پرفروش ترین فیلم ها تاریخ سینما را دیدیم. تلاش کردیم که انواع ژانرها را معرفی کنیم اما ناگفته پیداست که فیلم‌های ابرقهرمانی و انیمیشینی در سال‌های اخیر بهترین فروش‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. اما شاید بخواهید بدانید بهترین فیلم‌های سال پیش کدام بودند؟ در سینمای ایران کدام فیلم با اقبال بیشتری مواجه شده؟ در اینجا به تفکیک 5 فیلم پرفروش سینمای جهان و سپس پنج فیلم پرفروش سینمای ایران را معرفی خواهیم کرد. اگر هرکدام را پیش از این دیده‌اید نظر خود راجع به آن را با ما در میان بگذارید.

حتما بخوانید: پرفروش ترین فیلم سال به سال قرن 21 کدام‌ها هستند و چقدر فروخته‌اند؟

پرفروش ترین فیلم خارجی 2019

با این توضیح کوچک که فیلم انتقام جویان: پایان بازی  که در صدر لیست پرفروش ترین فیلم ها قرار دارد در سال 2019 ساخته شده و در قسمت قبل از آن نوشتیم، تکرار دوباره آن غیرضروری به نظر می‌آید. از رتبه دوم پرفروش ترین فیلم ها آغاز می‌کنیم تا با توضیحی کوتاه با هر کدام از بهترین‌ها آشنا شویم.

 

شیرشاه (The Lion King (2019

شیرشاه The Lion King (2019)

شیرشاه در ژوئیه 2019 روی پرده سینما رفت. جلوه‌های ویژه، صداپیشگان و موسیقی متن این کار تحسین شد و با بودجه‌ای 260 میلیون دلاری سود 1.65 میلیاردی به همراه داشت. این فیلم انیمیشنی توانست هفتمین فیلم در لیست پرفروش ترین فیلم ها تاریخ را به خود اختصاص دهد.

داستان فیلم بسیار مشابه داستان اصلی است، در واقع یکی از نقدهای جدی این اثر همین است. در این فیلم هیچ اتفاق تازه‌ای نخواهیم دید، هیچ چیزی تغییر نکرده و در واقع همان کارتون زیبای کودکی خود را با کیفیت خیلی بهتر خواهیم دید.

 

داستان اسباب‌بازی 4 (Toy story 4 (2019

داستان اسباب‌بازی 4toy story 4 (2019)

این انیمیشن در ژوئن سال گذشته اکران شد. با بودجه‌ای معادل 200 میلیون دلار و سودی برابر با  1.070 میلیارد دلار توانست یکی از پرفروش ترین فیلم ها 2019 باشد. کمپانی پیکسار این اثر را ساخت و والت دیزنی پیکچر مسئولیت اکران آن را بر عهده داشتند.

فیلم انیمیشنی داستان اسباب بازی4 از آنجا آغاز می‌شود که اندی تمام اسباب‌بازی‌ها را به دختربچه‌ای بخشیده است. ورود اسباب‌بازی‌ها به ماجراجویی جدید، ساعاتی خوش برای ما خواهد ساخت.

 

منجمد 2 (Frozen II (2019

منجمد 2Frozen II (2019)

منجمد دو همانند قسمت اول خود با استقبال بسیار خوبی مواجه شد. این فیلم با بودجه‌ای 150 میلیون دلاری ساخته شد و تا الان به سود 1.4 میلیارد دلاری رسیده که بی‌شک رو به افزایش است. این فیلم در دو قسمت بهترین انیمیشن و بهترین ترانه در گلدن گلوب نامزد شد اما موفق به دریافت هیچ‌کدام از آنها نشده است.

این بار السا از قدرت خود نمی‌گریزد. السا سعی دارد بتواند منشا صدایی را بیابد که او را به خود فرا می‌خواند و هیچ‌کس جز او قادر به شنیدنش نیست. ابتدا او توجهی به آن ندارد اما پس از اتفاقاتی سرزمین خود را در خطر می‌بیند و این بار همراه با آنا، کریستف و اولاف دوست‌داشتنی یک ماجراجویی دیگر را آغاز می‌کنند. اگر دوست دارید سرنوشت این دو خواهر را دنبال کنید حتما این فیلم انیمیشنی را در لیست فیلم‌های خود قرار دهید.

 

کاپیتان مارول (Captain Marvel (2019

کاپیتان مارولCaptain Marvel (2019)

تا اینجا اغلب فیلم‌های ابرقهرمانی یک الگوی مردانه قوی برای کودکان و نوجوانان ساخته‌اند. اما اگر به دنبال یک ابرقهرمان زن هستید، تماشای کاپیتان مارول را از دست ندهید. فیلم با بودجه 152 میلیون دلاری ساخته شد و توانست به سود 1.128 میلیارد دلاری برسد.

داستان از آنجا آغاز می‌شود که دی‌ان‌ای یک خلبان نیروی هوایی ایالات متحده طی یک حادثه، با آدم‌فضایی‌ها ترکیب می‌شود و قدرت‌هایی مانند پرواز، تولید انرژی و قدرت بسیار بالا نصیبش می‌شود. اگر دوست دارید بدانید در انتها او با قدرت‌های خود چه می‌کند، می‌توانید این فیلم را تماشا کرده و از یک فیلم هیجان‌انگیز و خانوادگی لذت ببرید.

 

مرد عنکبوتی: دور از خانه (Spider-Man: Far From Home (2019

مرد عنکبوتی: دور از خانه Spider-Man: Far From Home (2019)

در این لیست‌ها تا جایی که چشم کار می‌کند فیلم‌های ابرقهرمانی است که توانسته رکورد فروش را بشکند، اما شاید بتوانیم این عنوان را کمی متفاوت از سایر فیلم‌های این ژانر به حساب آوریم. این فیلم با هزینه 160 میلیون دلاری ساخته شد و با سودی معادل  1.132 میلیارد دلار جزو بهترین‌های سال گذشته بود.

یکی از بهترین قسمت‌های این فیلم محدود نشدن به یک ژانر خاص است. تقریبا علاقمندان به انواع ژانرها می‌توانند از این فیلم لذت ببرند. در اینجا بحران‌های بلوغ، علاقمندی به یک الگوی درگذشته و مسئولیت سنگین که  یک نفر مجبور است آن را به دوش بکشد، می‌بینیم.

 

پرفروش ترین فیلم های ایرانی سال 1398

هرقدر فیلم های هالیوودی تمام دنیا و حتی مخاطب ایرانی را تحت تاثیر قرار دهد اما فیلم‌های ایرانی با تمام ضعف‌ها و نقص‌ها اثر بسیار بیشتری بر مخاطب خود دارد. دردها، رنج‌ها، همذات‌پنداری و حتی طنزهای فیلم ایرانی چنان برای ما ملموس است که برای لذت بردن از فیلم‌های ایرانی تنها باید بلیط سینما را خریداری کنیم. سال 1398 توانست فیلم‌های زیادی به مخاطب عرضه کند که تعدادی از آنها با فروش بسیار خوبی روبه‌رو شد.

حتما بخوانید: پرفروش ترین فیلم های ایرانی از ابتدا تا امروز

فیلم مطرب

فیلم مطرب

فیلم مطرب که جزو پرفروش ترین فیلم های در حال اکران ایران است توانست از مرز 30 میلیارد تومان عبور کند و در کمتر از دو ماه خود را در صدر لیست فروش قرار دهد. این فیلم که هنوز بر پرده سینماست داستانی کمدی اجتماعی دارد. داستان یک خواننده ایرانی است که در جریان انقلاب 57 از صحنه موسیقی ایران حذف می‌شود. او که ناچار است برای گذران زندگی به کاری مشغول شود تصمیم می‌گیرد خوانندگی را در استانبول ترکیه دنبال کند. در این فیلم ما همراه آنها با چالش‌ها و کشمکش‌های موجود روبه‌رو می‌شویم.

نویسنده و تهیه کننده این فیلم مصطفی کیایی است که کارهایی همچون چهارراه استانبول، خط ویژه، عصر یخبندان را نیز در کارنامه هنری خود دارد. ابتدا قرار بود فیلم در لس‌آنجلس فیلم‌برداری شود اما با توجه به نزدیکی فرهنگی ترکیه و ایران، در نهایت قرعه به نام استانبول افتاد. این فیلم توانست رکورد روز اول فروش را با 700 میلیون تومان به خود اختصاص دهد.

 

فیلم متری شیش و نیم

فیلم متری شیش و نیم

هرقدر در سینمای جهان و در پرفروش ترین فیلم ها 2019 شاهد فیلم‌های ابرقهرمانی و تخیلی بودیم، در سینمای ایران فیلم‌های جدی نیز طرفداران خود را به سینما کشانده است. فیلم متری شیش و نیم با داستانی تلخ، نگاهی نو به محیط پلیسی و خلافکاران دارد. نقش اول پلیس این فیلم شخصیتی خاکستری، خشن و عصبی است که در طی فیلم می‌بینیم خود پرونده‌ای در دست بررسی دارد. از سوی دیگر شخصیت منفی و خلافکار کسی است که به شدت خانواده خود را دوست دارد و عشق او به یک دختر دلیل دستگیری او خواهد شد.

فیلم متری شیش و نیم با فروش 27 میلیارد تومان توانست عنوان یکی از پرفروش ترین فیلم ها ایران را به خود اختصاص دهد. کارگردان این اثر یعنی سعید روستایی توانست دوباره با بازیگرانی چون پیمان معادی، نوید محمدزاده، فرهاد اصلانی و پریناز ایزدیار یکی از بهترین آثار سال 98 را به روی پرده ببرد. از دیگر فیلم‌های روستایی می‌توانیم به ابد و یک روز اشاره کنیم که تقریبا با همین گروه بازیگری یکی از بهترین آثار سینمای ایران را کارگردانی کرد.

 

فیلم تگزاس 2

فیلم تگزاس 2

فیلم تگزاس 2 که جایگزین فیلم رحمان 1400 شد در همان روزهای اول با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شد به شکلی که پیش‌بینی می‌کردند قسمت دوم این مجموعه از قسمت اول بسیار پرفروش‌تر خواهد شد و دقیقا این اتفاق افتاد. این فیلم با فروشی معادل 25 میلیارد تومان توانست در رتبه سوم پرفروش ترین فیلم ها ایران قرار بگیرد.

داستان تگزاس 2 در تهران دنبال می‌شود و ساسان و بهرام به ایران آمده‌اند تا دیداری با خانواده تازه کنند. چمدان بهرام که دلارهای زیادی در آن جاسازی کرده بود در همان ابتدای ورود به ایران، با چمدانی دیگر جابه‌جا می‌شود. این اتفاق همراه با چندین ماجرای دیگر باعث ایجاد مشکلات بسیاری خواهد شد که در تگزاس 2 شاهد آنها خواهیم بود.

 

فیلم رحمان 1400

فیلم رحمان 1400

رحمان 1400 تنها در دو ماه اکران به فروش 22 میلیاردی رسید اما با توقیف روبه‌رو شده و اکثرا نقدهای منفی دریافت کرد. دلیل توقیف فیلم، نمایش نسخه اصلاح نشده بود. این فیلم توانست رکورد فروش در یک روز را با فروش یک میلیارد و 350 میلیون تومان در تاریخ 14 فروردین، بشکند. پیش از آن این رکورد متعلق به هزارپا بود.

داستان این فیلم درباره آبدارچی یک شرکت است. رحمان که به گفته پزشک وقت زیادی برای زنده ماندن ندارد، تلاش دارد با دسیسه‌ای خود را به کشتن دهد تا از پول دیه برای خانواده‌اش یک زندگی بهتر بسازد.

 

فیلم شبی که ماه کامل شد

فیلم شبی که ماه کامل شد

در لیست پرفروش ترین فیلم ها ایران در سال 1398 به یک فیلم جدی دیگر می‌رسیم. این فیلم داستان واقعی زندگی فائزه منصوری و عبدالحمید ریگی است. روایت فیلم کمی با حقیقت تفاوت دارد. در فیلم فائزه یک دختر جوان است که پس از تولد فرزند اولش همراه با برادر خود به پاکستان رفته تا به همسرش ملحق شده و از آنجا به کشوری دیگر مهاجرت کنند. اما در واقع فائزه دختر 14 ساله‌ای از جنوب تهران است که نه تنها فرزند اولش در ایران به دنیا آمد، بلکه دوقلوها نیز متولد ایران هستند. او تماسی مبنی بر تهدید به قتل مادرش دریافت کرده و به همین دلیل به سرعت از ایران خارج می‌شود و اتفاقات فیلم یکی پس از دیگری به وقوع می‌پیوندند.

این فیلم توانست با 19 میلیارد تومان فروش یکی از پرفروش ترین فیلم ها ایران باشد که الناز شاکردوست با نقشی کاملا متفاوت چهره‌ای دیگر از هنر بازیگری خود را به نمایش گذاشت. نرگس آبیار کارگردان و محمدحسین قاسمی تهیه کننده این فیلم هستند. از نقاط جذاب و مثبت این فیلم آشنا شدن مخاطب با یکی از بزرگترین استان‌های ایران است که تا پیش از این سهم زیادی از سینمای ایران نداشته است، ناگفته نماند که برخی از فعالان بلوچ انتقادهایی به فیلم دارند.

حتما بخوانید: پرفروش ترین فیلم های جهان - این 20 فیلم فاتحان گیشه‌اند!

پرفروش ترین فیلم های درام در سینمای جهان کدام اند؟

در یک شب آرام تابستانی یا یک بعد از ظهر زمستانی هیچ چیز بهتر از تماشای یک فیلم درام نخواهد بود. اگر از دنبال کنندگان حرفه‌ای سینما باشید بی‌شک اسامی زیادی در فیلم‌های درام توجه شما را جلب کرده است. در اینجا فیلم‌هایی برای معرفی برگزیدیم که پنج عنوان اول موجود در لیست پرفروش ترین فیلم ها درام تاریخ سینمای جهان را تشکیل می‌دهند. این فیلم‌ها را ببینید و اگر فیلم موردعلاقه خود را در میان آنها ندید از فیلم درام موردعلاقه خود برای ما و خوانندگانمان بگویید.

 

مصائب مسیح (The passion of the Christ (2004

مصائب مسیح The passion of the Christ (2004)

فیلم مصائب مسیح داستان 12 ساعت آخر زندگی عیسی مسیح را به تصویر می‌کشد. این فیلم با بودجه 30 میلیون دلاری ساخته شد و سودی  معادل 622 میلیون دلار به‌دست آورد. این فیلم مستقل توانست در اولین هفته انتشار در سیستم ویدئوی خانگی نزدیک به 9 میلیون نسخه بفروشد و از فیلم محبوبی چون ارباب حلقه‌ها پیشی بگیرد.

مل گیبسون این فیلم را بر اساس روایاتی از عهد جدید، انجیل، انجیل متی، انجیل مرقس و انجیل لوقا و یوحنا ساخته است. دیالوگ‌های فیلم به زبان‌های آرامی، لاتین و عبری است. یهودین بسیاری در هنگام اکران این فیلم به نحوه نشان دادن جامعه یهود آن زمان واکنش نشان داده و حتی شکایت کردند که با اعمال کمی تغییرات فیلم به نمایش عموم درآمد.

صحنه‌های خونین، شکنجه‌ها و به صلیب کشیدن مسیح برای بسیاری از تماشاگران غیرقابل تحمل بود. دو مورد سکته قلبی در حین تماشای این فیلم گزارش شد و همین باعث شهرت بیشتر فیلم مصائب مسیح شد. این فیلم در صدر لیست پرفروش ترین فیلم ها در ژانر درام قرار می‌گیرد.

 

نجات سرباز رایان (1998) Saving Private Ryan

نجات سرباز رایان (1998) Saving Private Ryan

استیون اسپیلبرگ فیلم‌های بسیار خوبی در کارنامه هنری خود دارد که می‌توانید در فیلم‌های استیون اسپیلبرگ – از بدترین تا بهترین آنها را مرور کنید. نجات سرباز رایان یکی از پرفروش ترین فیلم ها در میان کارهای اوست. هرچند فروش این فیلم به فیلم پارک ژوراسیک نرسید اما در میان فیلم‌های درام یکی از بهترین‌ها است. فیلم در ژانر جنگی حماسی است و رابرت رودات نویسندگی آن را برعهده داشت. 27 دقیقه ابتدای فیلم دردناک است؛ روایت رسیدن نیروهای متفقین به فرانسه در 6 ژوئن 1994  که به محض ورود در خط ساحلی غافلگیر شده و افراد زیادی کشته می‌شوند.

داستان فیلم ماجرای 4 برادر است که به صورت هم‌زمان در جنگ حضور دارند. 3 برادر در یک زمان در جنگ کشته می‌شوند و قرار است خبر کشته شدن آنها در یک روز به دست مادرشان برسد. به همین دلیل برای یافتن و زنده نگه‌داشتن برادر چهارم به نام جیمز فرانسیس رایان گروهی 7 نفره تشکیل می‌شود که رهبری آنها را تام هنکس برعهده دارد. آنها در جبهه‌های متفاوت شروع به جستجو می‌کنند تا او را بیابند و حداقل یکی از پسران را به مادرشان برگردانند. فیلم توانست به صورت جهانی 481 میلیون دلار بفروشد و به پرفروش ترین فیلم سال 1998 تبدیل شود. علاوه بر این، فیلم نجات سرباز رایان نامزد 11 جایزه اسکار شد.

 

دور افتاده (2000) Cast Away

دور افتاده (2000) Cast Away

یکی از بهترین نقش‌های تام هنکس در فیلم دور افتاده است که هم‌زمان کار تهیه‌کنندگی فیلم را نیز برعهده داشت.کارگردان این فیلم رابرت زمیکس است. تام هنکس اینجا نقش چاک نولاند یک تحلیل‌گر سیستم شرکت فدکس را بازی می‌کند. او با توجه به شرایط کاریش به نقاط مختلفی سفر کرده تا بتواند مشکلات موجود در انبارها را برطرف کند. در یکی از این سفرها صاعقه به هواپیما برخورد کرده و هواپیما سقوط می‌کند. همه همراهان او کشته می‌شوند و او به جزیره‌ای خالی از سکنه می‌رسد. او که برای 4 سال در آنجا گیر می‌افتد باید با تنهایی و انواع مشکلات بجنگد تا بتواند زنده بماند.

تام هنکس برای این فیلم 25 کیلوگرم وزن کم کرده و رژیم بسیار سختی می‌گیرد تا بتواند چهره و اندام یک فرد تنها در یک جزیره را به شکل باورپذیری اجرا کند.

 

تک‌ تیرانداز آمریکایی (2014) American Sniper

تک‌ تیرانداز آمریکایی (2014) American Sniper

این فیلم در ژانویه 2015 اکران شد و در همان ابتدا رکوردهای متعدد را شکست. این فیلم با پشت سر گذاشتن فیلم نجات سرباز رایان، به عنوان پرفروش ترین فیلم جنگی تاریخ سینما ثبت شد. (بدون در نظر گرفتن تورم) فروش این فیلم به 547 میلیون دلار رسید که به نسبت بودجه فیلم با 58 میلیون دلار، سود بسیار خوبی به حساب می‌آمد.

این فیلم با نقدهای منفی بسیاری روبه‌رو شد، منتقدین عقیده دارند کریس کایل به نحوی از زمان جنگ در عراق صحبت می‌کند که انگار آن دوره از زندگیش بهترین روزهای زندگیش بوده است. آنها می‌گویند او هیچ شباهتی به سربازانی که پس از جنگ به خانه بازمی‌گردند ندارد، از هیچ‌کدام از مشکلات ناشی از جنگ که برای سربازان پیش می‌آید رنج نمی‌برد و به معنای کلمه از جنگیدن لذت برده است. با تمام اینها فیلم تک‌تیرانداز آمریکایی توانست یکی از پرفروش ترین فیلم ها در زمان اکران باشد.

 

آپولو 13 (1995) Apollo 13

آپولو 13 (1995) Apollo 13

این فیلم درام داستان سومین تلاش برای حضور انسان‌ها روی ماه را روایت می‌کند. ما شاهد آماده‌سازی تا حرکت و سپس شکست پروژه و بازگشت به زمین هستیم. این فیلم توانست با فروش 355 میلیون دلاری از پرفروش ترین فیلم ها باشد. فیلم نامزد 9 جایزه اسکار بود که توانست در دو قسمت برنده اسکار شود. کارگردان این اثر ران هاوارد و تهیه‌کننده آن برایان گریزر است.

نگاهی کوتاه به پرفروش ترین فیلم ها در حوزه درام انداختیم. بی‌شک فیلم‌های زیادی هستند که در این لیست می‌توانند حضور داشته باشند. فیلم‌های معرفی شده با استقبال بهتری روبه‌رو شدند و فروش بهتری تجربه کرده‌اند. ممکن است در همین ژانر فیلم‌هایی بهتر نیز اکران شده  اما چندان با اقبال عمومی مواجه نشده باشند. اگر فیلم‌های دیگری در این حوزه می‌شناسید با ما در میان بگذرید تا با فیلم‌های مورد علاقه شما در این ژانر نیز آشنا شویم.

 

پرفروش ترین فیلم های ژانر کمدی کدام هستند؟

اگر به دنبال یک دورهمی شاد و یا یک شب خوش باشید که کمی از موضوعات جدی روزمره فاصله بگیرید بهترین کار تماشای یک فیلم کمدی به نظر می‌آید. کمدی‌های بسیاری وجود دارند که احتمالا نتوانسته‌اند نظر شما را به خود جلب کنند، بنابراین این بار اگر تصمیم گرفتید یک فیلم در ژانر کمدی ببینید، از گزینه‌های زیر یکی را برگزینید. چهار فیلم در ژانر کمدی برگزیدیم که بیشترین فروش این حوزه را به خود اختصاص داده‌اند. هر کدام با ویژگی‌های انحصاری خود توانسته‌اند به لیست پرفروش ترین فیلم ها در ژانر کمدی راه بیابند. با ما همراه باشید و پس از آن، از بهترین فیلم‌های کمدی که دیدید برای ما بگویید.

 

Ne Zha Zhi Mo Tong Xiang Shi

ممکن است شما هم تا به‌حال نام این انیمیشن را نشنیده باشید، اما هنگامی که یک فیلم در چین به شهرت و محبوبیت برسد، طبیعی است به سرعت به صدر لیست پرفروش ترین فیلم ها دست پیدا کند. این همان اتفاقی است که برای این فیلم انیمیشنی افتاد و با سود 723 میلیون دلاری رکورد پرفروش‌ترین فیلم ها در ژانر کمدی را شکست. داستان این انیمیشن برگرفته از یک رمان کلاسیک چینی و درباره تولد و به وجود آمدن یک هیولا است. هیولایی که با وجود ترس مردم از او، تلاش می‌کند که از آنها در مقابل اتفاقات ناگوار محافظت کند.

 

خماری: قسمت دوم (2011) The Hang Over Part II

این فیلم دنباله‌ای بر فیلم خماری است که در سال 2009 اکران شد. اکران خماری: قسمت دوم در سال 2011 با انتقادهای زیادی روبه‌رو شد اما توانست به فروش بسیار خوبی دست پیدا کند. سود این فیلم به مبلغ 581 میلیون دلار رسید. کارگردان این اثر تاد فیلیپس است و بازیگرانی همچون برادلی کوپر، اد هملس، زک گالیفیاناکیس و جاستین بارتا را در آن دیدیم.

همانند قسمت پیشین، داستان پر از بدشانسی‌ها و اتفاقات ناگوار است که در عین دردناک بودن به شدت خنده‌دار به نظر می‌آیند. مشکلاتی که این چهار دوست با آنها روبه‌رو می‌شوند به گونه‌ای است که انگار هیچ راه گریزی از آن وجود ندارد. تلاش آنها برای حل مسائل، دقایق بسیار شاد و مفرحی برای تماشاگر ایجاد می‌کند و بدین گونه توانسته یکی از پرفروش ترین فیلم ها در ژانر کمدی باشد.

 

ملاقات با فاکرها (2004) Meet the Fockers

ملاقات با فاکرها در ادامه فیلم ملاقات با والدین در سال 2004 ساخته شد. این فیلم به کارگردانی جی روچ توانست به سود 516 میلیون دلاری برسد. ابتدا تصور می‌شد این فیلم همانند قسمت اول با همان شوخی‌ها و دیالوگ‌ها ادامه پیدا کند و موفقیت چندانی به‌دست نیاورد. اما برخلاف تصور اولیه، این فیلم با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شده و پرفروش ترین فیلم رابرت نیرو در میان تمام فیلم‌های او است.

 

دست‌نیافتنی‌ها (2011) Intouchables

این فیلم کمدی درام به کارگردانی مشترک الیور ناکاشه و اریک تولدانو در سال 2011 و در فرانسه ساخته شد.  بازیگران این فیلم فرانسوا کلوزه و عمر سی هستند که نقش فلیپ ثروتمند اما فلج و دریس پرستار را ایفا می‌کنند.

داستان فیلم بر طبق داستان زندگی فیلیپ ساخته شده است. فلیپ در یک حادثه از گردن به پایین فلج شده و برای پرستاری خود پسری به نام دریس استخدام می‌کند. فیلیپ که به دلیل شرایط زندگی خود به شدت بداخلاق و غیرقابل تحمل شده است، با حضور دریس کم‌کم به زندگی بازمی‌گردد. دریس که خود فردی خلافکار با سابقه سرقت و زندان است می‌تواند شرایط زندگی فیلیپ را تغییر داده و روزهای خوشی برای او بسازد. این فیلم توانست به موفقیت بسیار خوبی دست پیدا کرده و با سود 426 میلیون دلاری از پرفروش ترین فیلم ها در ژانر کمدی درام باشد.

 

پرفروش ترین فیلم ها ایران

کم‌کم برای پایان یافتن این مطلب آماده می‌شویم و کم‌لطفی است اگر از بهترین‌های ایران نگوییم. همانند سینماهای دنیا، در ایران نیز فیلم‌های کمدی با استقبال بهتری رو‌به‌رو می‌شوند. هرچند نمی‌توان موفقیت چند فیلم اجتماعی و جدی که در سال‌های اخیر اکران شده را نادیده گرفت. می‌توان گفت در این اواخر سینما، یک تفریح پررنگ‌تر در میان خانواده‌های ایرانی شده که این تغییر را با میزان فروش بیشتر فیلم‌ها می‌توان احساس کرد.

5 فیلم برتر تاریخ سینمای ایران از لحاظ فروش را با هم مرور می‌کنیم، با این توضیح کوچک که 4 فیلم از این 5 فیلم در سال 98 اکران شده و در قسمت‌های پیشین به تفصیل به آنها پرداختیم تنها رتبه اول را معرفی خواهیم کرد. شما کدام یک را دیده‌اید و آنها را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟

 

هزارپا

هزارپا

هزارپا به کارگردانی ابوالحسن داوودی و تهیه‌کنندگی حسین رخشان در سال 96 ساخته و در سال 97 اکران شد. این فیلم توانست رکورد پرفروش ترین فیلم ها در سینمای ایران را شکسته و با اقتدار در صدر آن قرار بگیرد. سود این فیلم 38 میلیارد تومان است که با توجه به هزینه ساخت آن یعنی 2 میلیارد، به موفقیتی بی‌نظیر دست پیدا کرده است.

داستان فیلم در مورد دو دوست کیف‌قاپ است. آنها متوجه می‌شوند که یک دختر پولدار نذر کرده تا با یک جانباز ازدواج کند، رضا که پای خود را در تصادف از دست داده تصمیم می‌گیرد خود را به عنوان جانباز جا زده و خود را به دختر نزدیک کند. این فیلم در پنجمین هفته اکران توانست عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را به دست آورد و در کمتر از دو ماه به 30 میلیارد فروش برسد.

سایر عنوان‌ها که در لیست پرفروش ترین فیلم ها قرار گرفته‌اند، به ترتیب این آثار هستند:

 • مطرب
 • متری شیش و نیم
 • تگزاس 2
 • رحمان 1400

 

جمع‌بندی نهایی برای یادداشت پرفروش ترین فیلم ها

همان‌طور که در اینجا متوجه شدید، سینماهای دنیا با فیلم‌های ابرقهرمانی موفق شدند که علاقمندان زیادی را به سینما بکشانند. جالب است که در میان پرفروش ترین فیلم‌ ها کمتر شاهد فیلم‌های جدی یا موضوعات مهم هستیم. انگار سلیقه جهانی مردم به سمت تخیل و رویا کشیده شده است. فیلم‌هایی که در طول یک الی دو ساعت تمام زمین و حیات آن را تهدید می‌کنند و در همان زمان قهرمان‌های رویایی را معرفی کرده تا بتوانند دنیا را نجات دهند.

شاید دلیل استقبال بیشتر این فیلم‌ها مفاهیم امید است. امید که در هر داستانی و با هر تراژدی همیشه راهی برای نجات وجود دارد. البته نباید فراموش کرد رتبه‌بندی فیلم‌ها به شکلی که برای کودکان و نوجوانان نیز فیلم قابل دیدن باشد، تاثیر بسیاری بر روی فروش دارد. سینمای ایران نیز همانند سینمای دنیا یکی از بالاترین رتبه‌های خود را به یک فیلم در ژانرهای غیرجدی اختصاص داده است. فیلمی که برای گذراندن وقت همراه با خانواده می‌تواند ایده‌آل به نظر آید. اغلب آثاری که در لیست پرفروش ترین فیلم ها قرار دارند از لحاظ تجاری و سرگرمی بی‌نظیر هستند. اما فراموش نکنید اگر به دنبال فیلم‌های جدی می‎گردید سایر گزینه‌ها را نیز درنظر داشته باشید. مقاله بهترین فیلم های جهان کدام‌اند یکی از مقاله‌های جامع در این زمینه است.

از شما که تا اینجا با ما همراه شدید متشکریم، امیدواریم پس از خواندن این مطلب به آنچه نیاز داشتید، رسیده باشید. تلاش ما این بود که به صورت مختصر بهترین‌ها را معرفی کرده و توضیحی کوچک از هرکدام بدهیم. اما الان شما به ما بگویید، میان پرفروش ترین فیلم ها کدام را تا به حال تماشا کرده‌اید؟ کدام فیلم شما را بیشتر تحت تاثیر قرار داده است؟ اگر کسی از شما بپرسد کدام یک بهتر است، کدام فیلم را معرفی خواهید کرد؟

 

حتما بخوانید: پرفروش ترین فیلم های خارجی را بشناسید
0

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

در خبرنامه فانیبو عضو شوید
تا جدیدترین مطالب برایتان ارسال شود
ایمیل شما با موفقیت ثبت شد
جهت تأیید عضویت، صندوق ورودی ایمیل خود را چک کنید
در خبرنامه فانیبو عضو شوید
تا جدیدترین مطالب برایتان ارسال شود
ایمیل شما با موفقیت ثبت شد