خانه فرهنگ و هنر کتاب چی بخونیم؟ [معرفی بهترین کتاب ها برای خرید و مطالعه]

کتاب چی بخونیم؟ [معرفی بهترین کتاب ها برای خرید و مطالعه]

توسط فانیبو
513 بازدید
کتاب چی بخونیم؟ [معرفی بهترین کتاب ها برای خرید و مطالعه]

شاید اهل کتاب ‌خوانی باشید و شاید هم مایل باشید به دنیای آن قدم بگذارید؛ در سال‌های اخیر و با پیشرفت تکنولوژی، افراد کمتری به‌خصوص در میان نوجوانان و جوانان به خواندن کتاب علاقه نشان می‌دهند. اما این یار مهربان همیشه طرفداران پروپاقرصی دارد و فرهنگ کتاب‌خوانی خوشبختانه هیچ‌گاه از بین نمی‌رود.

ژانرهای مختلفی وجود دارد که می‌تواند خواننده را راضی کند. اما اغلب افرادی که از دنیای کتاب‌خوانی فاصله داشته‌اند، شاید ندانند از کجا شروع کنند و چه کتابی را برای آغاز این راه بخرند و بخوانند. چه از طرفداران پروپاقرص کتاب‌خوانی باشید و چه اکنون علاقه‌مند شده باشید و مایل باشید در دنیای شگفت انگیز کتاب‌ها قدم بگذارید، این راهنما برای شما است.

ما در این یادداشت انواع مختلف کتاب‌های جدید، قدیمی، مشهور و پرطرفدار را در سبک‌های مختلف معرفی و بررسی می‌کنیم تا انتخاب خوب و دل‌چسبی داشته باشید. با ما همراه باشید.

 

معرفی تعدادی از بهترین کتاب ها

پیدا کردن بهترین کتاب ها کار سختی است. چرا که اول از همه در این نوع انتخاب، بحث سلیقه مطرح است. علاوه بر آن، ژانرهای مختلف را نمی‌توان با هم مقایسه کرد. برای مثال نمی‌توان گفت نوع داستانی از نوع تاریخی یا شعر بهتر است یا خیر. این‌ها سبک‌های متفاوت با طرفداران و دوست‌داران متفاوت هستند. شما ممکن است با این لیست بهترین‌ها موافق نباشید، در این‌صورت می‌توانید بهترین‌های مورد نظر خود را در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

 

قلعه حیوانات

قلعه حیوانات

نمی‌توان لیستی برای معرفی کتاب نوشت و درباره قلعه حیوانات جورج اورول حرفی نزد! این اثر در سال 1945 نوشته شده است و هنوز هم پس از گذشت 75 سال، در رده بهترین کتاب‌های جهان قرار دارد. داستان قلعه حیوانات کاملاً سیاسی – اجتماعی است و در قالب استعاری و به فرم جریان زندگی حیوانات در یک مزرعه، به آن پرداخته می‌شود.

داستان آن این‌گونه شروع می‌شود که حیوانات یک مزرعه تحت ظلم شدید صاحب مزرعه هستند و می‌خواهند او را سرنگون کنند و کنترل امور مزرعه را خود به دست بگیرند، اما هنگام به قدرت رسیدن حیوانات، رفتارها و اتفاقات غیرمنتظره و بی‌رحمانه‌ای شکل می‌گیرد.

 

1984

1984

کتاب 1984 اثر دیگری از جورج اورول است که تقریباً به اندازه قلعه حیوانات در طی سال‌ها در میان مردم طرفدار پیدا کرده است. این اثر در سال 1949 یعنی 4 سال پس از قلعه حیوانات منتشر شد. حال و هوای 1948 نیز سیاسی و اعتراضی با کمی چاشنی تخیل است.

او در این اثر جامعه‌ای پادآرمان‌شهر از نظامی تمامیت‌خواه را به تصویر می‌کشد که حریم شخصی و آزادی عمل برای هیچ‌کس وجود ندارد و تمامی حرکات و رفتار مردم در هر لحظه دیده و شنیده می‌شود. جورج اورول حدود 70 سال پیش کتابی را نوشت که جامعه بشری در سال‌های اخیر به‌شدت تحت تأثیر آن قرار گرفته است.

 

شازده کوچولو

شازده کوچولو

شازده کوچولو یا شهریار کوچولو نام پرفروش‌ترین و خوانده‌شده‌ترین کتاب فرانسوی در جهان به قلم آنتوان دو سنت اگزوپری است. این اثر در سال 1943 منتشر شد و هنوز هم به‌طور نسبی سالانه یک میلیون نسخه می‌فروشد. در شازده کوچولو، کودکی از سیارک ب612 آمده است و سوالاتی بسیار فلسفی را درباره عشق؛ هستی و انسان‌ها در قالبی سوررئال می‌پرسد و خواننده را به فکر فرو می‌برد. بیشتر دیالوگ‌های این کودک با یک روباه و یک گل رز شکل می‌گیرد.

 

دنیای سوفی

دنیای سوفی

دنیای سوفی رمانی فلسفی اثر نویسنده نروژی، یوستین گردر است که در سال 1991 نگاشته شد. خرید کتاب دنیای سوفی را برای والدینی که می‌خواهند سیر و سلوک فلسفه و مکاتب نامی آن را به نوجوانان خود آموزش دهند، توصیه می‌کنیم. البته فلسفه به زبان ساده در میان بزرگسالان هم طرفدار دارد و به‌طور کلی برای قدم‌گذاشتن در دنیای فلسفه بسیار بهتر از کتب قطور، خشک و رسمی است.

داستان درباره دختری به نام سوفی است که طی نامه‌نگاری، دریافت ویدئو و ملاقات حضوری با شخصی به نام آلبرتو ناکس، درباره سقراط، یونان باستان و فلاسفه آن زمان اطلاعاتی را دریافت می‌کند و هرچه بیش‌تر در تاریخ و فلاسفه پیش می‌روند، هم سوالات بیشتری برای او به وجود می‌آید و هم پاسخ بهتری برای سوالات دریافت می‌کند.

 

ناطور دشت

ناطور دشت

ناطور دشت یا ناتور دشت نام رمانی به قلم جروم دیوید سلینجر یا جی. دی. سلینجر نویسنده آمریکایی است. این کتاب اولین بار در سال 1945 منتشر شد و به‌خاطر داشتن درون‌مایه طغیان‌گرانه و نوجوانانه خود، مورد توجه قرار گرفت.

شخصیت اصلی این رمان هولدن کالفیلد، یک نوجوان بستری در مرکز درمانی است و شروع به روایت آن‌چه بر او گذشته است، می‌کند. تمام داستان طی سه روز اتفاق می‌افتد: از روزی که از مدرسه شبانه‌روزی اخراج می‌شود تا روزی که نامه اخراج به دست پدر و مادرش در شهر دیگری برسد. او در این مدت به گشت‌وگذار و اکتشاف در جامعه پرهرج‌ومرج آمریکایی می‌پردازد و اتفاقاتی رخ می‌دهد.

 

کیمیاگر

کیمیاگر

پائولو کوئیلو در دهه‌های اخیر نام خود را به عنوان نویسنده‌ای عرفانی – فلسفی با قلمی شیوا و دوست‌داشتنی در میان مردم جهان و ایران تثبیت کرده است. کیمیاگر عنوان یکی از پرطرفدارترین آثار او است. کتاب کیمیاگر که به بیش از 52 زبان در دنیا ترجمه شده، درباره یک چوپان جوان به نام سانتیاگو از اسپانیا است.

او خواب می‌بیند که در نزدیکی اهرام مصر گنجی وجود دارد. پس از دیدن این خواب کار و زندگی‌اش را در شهر آندلوس رها می‌کند و عازم سفری در صحرای آفریقا به مقصد مصر می‌شود.

او در این مسیر پرپیچ‌وخم با مسائل زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند و طی اتفاقات متفاوتی با سوالات فلسفی، عرفانی و اخلاقی مواجه می‌شود و در مسیر رشد و سلوک قرار می‌گیرد. بسیاری از اهالی کتاب‌خوانی کیمیاگر را با قصه دو رویابین خورخه لوئیس بورخس، دفتر ششم مثنوی معنوی مولوی، سیذارتای هرمان هسه و حتی شازده کوچولوی آنتوان دو سنت اگزوپری مقایسه کرده‌اند.

 

ملت عشق

 

ملت عشق

ملت عشق از الیف شافاک ترکیه‌ای، در سال‌های اخیر بسیار شهرت یافته و نه تنها از کتاب‌های پرفروش ایران، بلکه از بهترین کتاب‌های سال‌های اخیر در جهان بوده است. کتاب ملت عشق درباره زندگی مولانا و شمس است و درون مایه‌ای عرفانی و فلسفی دارد.

در این رمان شما دو داستان موازی را دنبال می‌کنید: یکی داستان شمس و مولانا در قرن هفتم و یکی داستان زنی در آمریکا و در عصر حاضر. این زن که اللا روبینشتاین نام دارد، با فلسفه شرقی آشنا و زندگی‌اش رفته رفته دست‌خوش تحولات مختلفی می‌شود.

 

یک عاشقانه آرام

یک عاشقانه آرام

قلم نادر ابراهیمی یکی از ظریف‌ترین و لطیف‌ترین قلم‌های عاشقانه در ادبیات معاصر پارسی است و کتاب یک عاشقانه آرام نیز شاید نقطه عطف کارهای او باشد. این رمان درباره زن و مردی است که علی‌رغم تمام سختی‌های مسیر و پیرامون خود، از عشقشان مراقبت می‌کنند و اتفاقات زیادی برایشان رخ می‌دهد. داستان این رمان در حوالی زمان انقلاب در سال 57 رخ می‌دهد.

 

چهار اثر فلورانس اسکاول شین

چهار اثر فلورانس اسکاول شین

برترین و کامل‌ترین اثر فلورانس اسکاول شین، چهار اثر فلورانس اسکاول شین نام دارد که چکیده‌ای از تمامی نظرات و آموزه‌هایش را برای دست‌یابی به آرامش و زندگی مثبت در آن گنجانده است. او کتاب‌های محبوب دیگری چون بازی زندگی و شیوه آن، گفتار تو چوب جادوی توست و… را نیز دارد که خواندن آن‌ها نیز خالی از لطف نیست. او در آموزه‌های فلسفی ساده خود، روی قدرت کلام بر روی ذهن نیمه‌هشیار و اثربخشی جملات تأکیدی، تمرکز دارد.

 

من پیش از تو

من پیش از تو

کتاب من پیش از تو نوشته جوجو مویز یکی از جذاب‌ترین رمان‌های یک دهه اخیر در سطح جهان است. داستان این رمان درباره دختر 26 ساله‌ای به نام لوییزا کلارک است که مدام خود را از خواهر کوچک‌ترش پایین‌تر و ناموفق‌تر می‌داند.

اما زندگی لوییزا با یافتن یک شغل جدید تغییر می‌کند. او پرستار فردی مشهور و پولدار می‌شود که به‌خاطر یک سانحه، ناتوان و ویلچرنشین شده است. کم‌کم رابطه خاصی بین لوییزا و آن فرد (ویل) شکل می‌گیرد و اتفاقات خاصی پس از آن رخ می‌دهد.

 

مردی به نام اوه

مردی به نام اوه

مردی به نام اوه نام رمان پرفروش و موفق سوئدی است که فیلم موفقی هم از روی آن ساخته شد و در اسکار 2017 درخشید. این کتاب را فردریک بکمن نگاشته و درباره یک خانواده مهاجر ایرانی است که با مرد بداخلاقی به نام اوه همسایه می‌شوند. دوستی غیرمنتظره‌ای بین این پیرمرد عبوس و یکی از اعضای خانواده ایرانی به نام پروانه رخ می‌دهد و زندگی اوه را تغییر می‌دهد. این رمان علاوه بر کشش داستانی، دارای عناصری روانشناختی است که بر جذابیت داستان می‌افزایند.

 

راه هنرمند

راه هنرمند

کتاب راه هنرمند اثر جولیا کامرون، با هر کتابی که در حوزه توسعه فردی خوانده‌اید فرق دارد. جولیا کامرون نویسنده، کارگردان و هنرمند پرآوازه آمریکایی است و نکاتی را که به مرور در زندگی خود دریافته، به کار برده و با آن‌ها به موفقیت رسیده است، در قالب خودآموز با تمارین هفتگی، در این اثر ارائه کرده است.

راه هنرمند به هزاران نفر در سراسر جهان با رشته‌ها و تخصص‌های متفاوت کمک کرده است که از پس ناامیدی، رخوت، خستگی و تردیدهایی که در مسیر خود با آن‌ها برخورده‌اند، برآیند و به موفقیتی که می‌خواستند برسند.

 

تئوری انتخاب

تئوری انتخاب

کتاب تئوری انتخاب نوشته دکتر ویلیام گلاسر، یکی از کتب روانشناسی و توسعه فردی جنجالی و قوی در این زمینه است. تئوری انتخاب چرایی و چگونگی رفتار انسان‌ها را تا حدود زیادی توضیح می‌دهد. گلاسر عقیده دارد که 5 نیاز بقا، عشق، قدرت، آزادی و تفریح ریشه کارها و تفکرات انسان است. حال که متوجه ریشه این رفتارها شدیم، باید با شیوه‌ای مسئولانه‌تر زندگی کنیم و یاد بگیریم که چگونه نیازهای خود را به شیوه‌ای درست برآورده کنیم.

 

وقتی نیچه گریست

وقتی نیچه گریست

وقتی نیچه گریست نام رمانی روان‌شناختی و بسیار جذاب و پرکشش از اروین د. یالوم، نویسنده و روان‌پزشک پرآوازه آمریکایی است. یالوم به واسطه رشته تحصیلی‌اش، تمامی رمان‌های خود را با درون‌مایه روان‌شناختی نگاشته و به جذابیت آن‌ها افزوده است. کتاب وقتی نیچه گریست در حدی محبوبیت دارد که 4 ترجمه متفاوت از آن، تنها در فارسی موجود است. داستان رمان در سال 1882 در وین اتریش رخ می‌دهد و دیدار خیالی فردریش نیچه، زیگموند فروید و یوزف برویر را ترسیم می‌کند.

 

سمفونی مردگان

سمفونی مردگان

سمفونی مردگان نام مشهورترین رمان عباس معروفی است که با گذشت حدود 20 سال از نگارش آن، هنوز هم جزو پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین رمان‌های ایرانی است. این رمان درباره خانواده‌ای است که در زمان جنگ جهانی دوم در اردبیل زندگی می‌کنند. ترجمه شدن سمفونی مردگان به زبان‌های انگلیسی و ترکی و… از افتخارات ادبیات ایران است.

 

عقاید یک دلقک

عقاید یک دلقک

کتاب عقاید یک دلقک نوبل ادبیات سال 1972 را برای هاینریش بل، نویسنده آلمانی، به ارمغان آورد و همین امر نشان‌دهنده ارزشمند و متفاوت بودن این اثر است. فیلمی به همین نام نیز در سال 1976 از روی این رمان ساخته و با استقبال خوبی مواجه شد.

داستان درباره دلقکی به نام هانس شنیر است که نامزدش او را ترک کرده و زندگی‌اش از تمام جهات رو به زوال است. بیماری‌های روحی و جسمی‌اش هم تشدید یافته‌اند و به اعتیاد روی آورده است. هانس به مرور در طی داستان تعریف می‌کند که چگونه کار زندگی‌اش به این‌جا کشیده شده است. این داستان آن‌قدر خوب و پرجاذبه نگاشته شده است که نمی‌توانید آن را زمین بگذارید.

 

طریق بسمل شدن

طریق بسمل شدن

اگر از علاقه‌مندان به ادبیات فارسی باشید، حتماً نام جدیدترین رمان محمود دولت‌آبادی را شنیده‌اید. مجوز نشر طریق بسمل شدن حدود 10 سال طول کشید و بالاخره در سال 1397 زیر چاپ رفت. این کتاب به روایت داستانی در جنگ ایران و عراق می‌پردازد. این رمان 133 صفحه‌ای مانند سایر کارهای دولت آبادی از لحاظ داستانی و ادبی قوی و شایان توجه است. طریق بسمل شده را نشر چشمه منتشر کرده است.

 

سووشون

سووشون

سووشون اولین و احتمالاً موفق‌ترین رمان سیمین دانشور است که در سال 1348 منتشر شد و هنوز هم یکی از مراجع ادبیات معاصر ایران است. داستان این رمان در اواخر جنگ جهانی دوم و در شهر شیراز رخ می‌دهد. وجه تسمیه این رمان، شباهت سرنوشت قهرمان داستان با سیاوش شاهنامه است. این اثر تاکنون به زبان‌های فرانسوی، انگلیسی، چینی، ژاپنی، ایتالیایی و… ترجمه و در سطح جهانی به‌خوبی از آن استقبال شده است.

 

شوهر آهو خانم

شوهر آهو خانم

شوهر آهو خانم نام اولین رمان علی‌محمد افغانی است که داستان پشت چاپ آن جالب و عجیب است. علی‌محمد افغانی این رمان را در زندان و در طی سال‌های 1333 تا 1338 نوشت. پس از خروج از زندان هیچ ناشری حاضر نشد کتاب او را چاپ کند تا این‌که او تصمیم گرفت آن را با هزینه شخصی خود به چاپ برساند.

این رمان پس از چاپ با استقبالی باورنکردنی روبه‌رو شد و هنوز هم از آثار خاص و ماندگار در ادبیات است. هنر توصیف جزئیات و ظرافت در ساخت تصویر افراد و وقایع در ذهن خواننده، ویژگی شاخص قلم علی‌محمد افغانی است.

 

کلیدر

کلیدر

کلیدر نام بلندترین اثر محمود دولت‌آبادی است و 10 جلد دارد. این رمان یکی از طولانی‌ترین رمان‌های تاریخ ادبیات کشور است. داستان این مجموعه طی دو سال یعنی از سال 1325 تا 1327 رخ می‌دهد. کلیدر نام یک روستا در شمال شرقی ایران است و داستان این کتاب به روایت زندگی یک خانواده کرد ایرانی پس از جنگ جهانی دوم می‌پردازد.

 

بلندی‌های بادگیر

بلندی‌های بادگیر

بلندی‌های بادگیر رمانی کلاسیک و ماندگار اثر امیلی برونته، نویسنده انگلیسی است و توسط مترجمان مختلف به فارسی ترجمه شده است. نکته جالب این‌که این تنها رمان امیلی برونته است و او با همین رمان شهرتی جهانی به دست آورد. بلندی های بادگیر داستان عمارت خانوادگی ارنشاو را بیان می‌کند و توصیفات دقیق و شاعرانه برونته، آن را به کتابی کلاسیک و خوش رنگ‌وآب تبدیل کرده‌اند.

 

معنا درمانی

معنا درمانی

معنا درمانی نام کتابی ارزشمند اثر دکتر ویکتور فرانکل، پایه‌گذار لوگوتراپی یا همان معنا درمانی است. فرانکل در این اثر از شما می‌خواهد که بیابید برای چه زندگی می‌کنید؟ او عمیقاً عقیده بر این دارد که انسان در جستجوی معنا است و اگر هر شخصی معنای زندگی را برای خود کشف کند، فرآیندی التیام بخش از نظر روان‌شناختی در زندگی او روی می‌دهد.

یکی از دلایلی که این کتاب و این نویسنده را از روانشناسان و کتب روانشناسی دیگر متمایز می‌کند، این است که فرانکل در جنگ جهانی دوم سه سال در اردوگاه کار اجباری آوشوتیس سر کرد و هم‌چنین شاهد مرگ خانواده خود در کمپ بوده است. او پس از آن شکنجه‌های روحی عظیم با همین مکتب و نکاتی که آموزش می‌دهد، غم خود را التیام داد و زندگی را دوباره از سر گرفت.

 

پرفروش ترین کتاب ها کدام‌ها هستند؟

برخی از کتاب‌ها به‌خاطر نوع موضوع و سبک، نویسنده یا مترجم پرآوازه و… به فروش خوبی دست پیدا می‌کنند. به‌خصوص در دنیای این روزها که توسعه فردی، کتاب‌های خودشناسی و موضوعاتی این چنینی در کانون توجه و نیازمندی تعداد زیادی از مردم قرار می‌گیرند، بعید نیست که عناوین بسیاری از پرفروش ترین کتاب ها نیز از میان چنین موضوعاتی باشد.

کتاب‌های داستانی و موضوعات دیگر هم طرفداران خود را دارند که ممکن است به همین دلیل در لیست پرفروش‌ترین قرار گیرند. لیست کتاب‌های پرفروش 98 به شرح زیر است:

 

خودت را به فنا نده

خودت را به فنا نده

کتاب خودت را به فنا نده اثر گری جان بیشاپ، یکی از آثار پرفروش سال گذشته در ایران و حتی جهان بوده است. این اثر در سال 2016 چاپ شد و در میان صدها اثر مربوط به توسعه‌فردی و مثبت‌نگری که سالانه به چاپ می‌رسند، اثری متمایز و قابل توجه است. این اثر به‌خصوص برای کسانی که دچار قضاوت‌های درونی و فکر و زمزمه‌های دائمی‌اند، مفید و مناسب خواهد بود. گری بیشاپ می‌گوید چگونه از پس این هجمه‌ها و واگویه‌ها برآیید و به بهترین خود تبدیل شوید.

 

انسان خردمند

انسان خردمند

یووال نوح هراری کتابی متفاوت و تأمل برانگیز به نام انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر را نگاشته است. این اثر توسط محسن مینوخرد برای نشر چشمه و توسط نیک گرگین برای نشر نو ترجمه و چاپ شده است. هراری در این کتاب تاریخ انسان را از زمان باستان تا عصر کنونی بررسی می‌کند و این سوال کلیدی را مطرح می‌کند که انسان چگونه از جایی که بود، موفق شد به اینجا برسد؟

او تخمین می‌زند که احتمالاً انواع دیگری از انسان‌ها (مانند انسان نئاندرتال) در کنار نوع ما می‌زیسته‌اند ولی در نهایت ما بر همه انواع بشر پیروز شدیم که نسل خود را ادامه دهیم. دلیل این بقا نیز توانایی همکاری و هم‌چنین تخیل قوی این گونه بشری است. بسیاری از اندیشمندان بر سر صحت گفته‌های او تردید دارند؛ اما اگر آن را تنها برای جستجوی معنایی نوین و سخنی تازه بخوانید، برایتان بسیار جذاب خواهد بود.

 

تختخوابت را مرتب کن

تختخوابت را مرتب کن

ژنرال ویلیام اچ. مک ریون، یک ژنرال بازنشسته جنگی است که در سال 2014 از او دعوت شد تا در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه تگزاس، سخنرانی کند. او تردید داشت درباره چه‌چیزی صحبت کند که برای تازه فارغ‌التحصیلان جذابیت داشته باشد. ژنرال تصمیم گرفت نکات ساده و ظریفی را که در زمان خدمت به او کمک می‌کردند تا زندگی موفق‌تر و بهتری داشته باشد، با زبان ساده بیان کند و از تجربیات خود با دانشجویان سهیم شود.

او 10 درسی را که در نیروی دریایی آموخته بود، در سخنرانی خود بیان کرد و آن سخنرانی آن‌قدر مورد توجه قرار گرفت که آن را در قالب یک کتاب نیز نوشت و منتشر کرد. این 10 درس برای هر شرایطی از زندگی روزمره قابل پیاده‌سازی‌اند و بسیاری از اشخاصی که از آن‌ها استفاده کرده‌اند، بازخورد مثبتی نسبت به آن داده‌اند.

 

مغازه خودکشی

مغازه خودکشی

ژان تولی رمان مغازه خودکشی را در ژانر فانتزی سیاه و در فضای بی‌زمان و بی‌مکان نگاشته است. این رمان شهری افسرده را به تصویر می‌کشد و به داستان زن و شوهری می‌پردازد که یک مغازه خودکشی دارند. آن‌ها در مغازه خود ابزار خودکشی با روش‌های مختلف را می‌فروشند.

فضای شهر، مغازه، مردم و مشتریان بسیار سیاه و ناامید کننده است تا این‌که این زوج صاحب یک فرزند می‌شوند. نوزاد آن‌ها با همه کسانی که تاکنون دیده‌اند فرق دارد: او لبخند می‌زند، ذوق می‌کند، بازی می‌کند و… . این زوج متوجه می‌شوند در حال تجربه احساسات جدیدی هستند و کم‌کم دنیایشان تغییر می‌کند.

 

دن کیشوت

دن کیشوت

دن کیشوت یا دون کیشوت با نام اسپانیایی دون کیخوته د لا مانچا نام یکی از اولین رمان‌هایی است که در تاریخ ادبیات جهان نوین نگاشته شد. میگل دو سروانتس این کتاب را در اوایل قرن هفدهم نوشت و داستان آن درباره شخصی است که خود را شوالیه می‌پندارد و با دشمنان خیالی می‌جنگد.

جالب این است که سروانتس بخش اول رمان را در زندان نوشت و در سال 1605 به چاپ رساند و بخش دوم را 10 سال بعد نهایی و چاپ کرد. جادوی این رمان در این است که توسط همه ملل در همه زمان‌ها مورد عشق و علاقه قرار می‌گیرد.

 

هری پاتر

هری پاتر

جی. کی. رولینگ نگارش مجموعه کتاب‌های هری پاتر را از نیمه دوم دهه 90 میلادی آغاز کرد و پس از 8 جلد و حدود یک دهه داستان‌نگاری در سال 2007 نقطه پایانی بر این دنیای جادویی گذاشت.

میزان تأثیرگذاری مجموعه کتاب تخیلی هری پاتر بر روی کودکان و نوجوانان و هم‌چنین میزان فروش آن در جهان کم‌سابقه و کم‌نظیر بوده و حتی رکورد کتاب‌های تخیلی – فانتزی محبوب قدیمی‌تر مانند ارباب حلقه‌ها را شکسته است. از قسمت اول آن با نام «هری پاتر و سنگ جادو» به تنهایی 107 میلیون نسخه در جهان به فروش رفته است.

عناوین کتابهای هری پاتر به ترتیب هری پاتر و سنگ جادو، هری پاتر و تالار اسرار، هری پاتر و زندانی آزکابان، هری پاتر و جام آتش، هری پاتر و محفل ققنوس، هری پاتر و شاهزاده دو رگه، هری پاتر و یادگاران مرگ 1، هری پاتر و یادگاران مرگ 2 هستند.

داستان درباره کودکی در حال ورود به دوران نوجوانی است که بدون پدر و مادر و توسط اقوام خود بزرگ می‌شود. روزی برای او دعوت‌نامه‌ای به یک مدرسه جادوگری می‌آید و او متوجه می‌شود پدر و مادرش جادوگر بوده‌اند و او بازمانده حادثه‌ای مهیب است.

او به مدرسه جادوگری هاگوارتز می‌رود و مدت زیادی را صرف شناسایی و جنگ با دشمنان خود و قاتل خانواده‌اش می‌کند. در این میان دوستانی هم پیدا می‌کند که او را در ماجراهایش همراهی می‌کنند.

تلفیق عناصر جادویی، ماجراجویی، فضای رمزآلود و… این اثر را به یکی از پرطرفدارترین مجموعه‌ها و خرده فرهنگ‌های قرن بیست‌ویکم تبدیل کرده است. نه تنها فیلم، نمایشنامه و آثار هنری دیگری از روی آن ساخته شده‌اند، بلکه لوازم‌التحریر، عروسک‌ها، شهربازی مخصوص، لباس‌ها و هرچیز دیگری که به آن مرتبط باشد، تولید و فروخته می‌شود و هم‌چنان 13 سال پس از انتشار آخرین نسخه، هنوز هم طرفداران بسیاری از هر قشر و سنی دارد.

 

راز داوینچی

راز داوینچی

راز داوینچی یا رمز داوینچی عنوان کتابی از دن براون است که در سال 2003 نوشته شد و موضوع جذاب آن باعث شد تا فیلمش نیز ساخته شود و فیلم هم باعث فروش هرچه بیشتر این کتاب شد. این رمان معمایی درباره برخی از افسانه‌ها درباره رازهای کلیسای کاتولیک است. البته این اثر اعتراضاتی از بزرگان واتیکان و کلیساهای کاتولیک جهان را به دنبال داشت، ولی رضایت مردم را به عنوان یک رمان معمایی، جنایی و رازآلود جلب کرد.

 

داستان دو شهر

داستان دو شهر

چارلز دیکنز یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین نویسندگان انگلیسی است و کارهای مختلف او در سطح جهان ترجمه شده و پرفروش بوده‌اند. داستان دو شهر نیز یکی از آن‌ها و در واقع یکی از موفق‌ترین آن‌ها است. منظور از دو شهر لندن و پاریس است و وقایع داستان در جریان انقلاب فرانسه رخ می‌دهد.

این رمان انتقادی به صورت داستانی به مسائلی چون اختلاف طبقاتی و فقر می‌پردازد. این رمان در برخی از اپلیکیشن‌ها به‌صورت الکترونیکی هم دسترس است و می‌توانید با دانلود کتاب داستان دو شهر، این رمان کلاسیک را مطالعه کنید.

 

جزء از کل

جزء از کل

جزء از کل نام رمان سال 2008 استیو تولتز است. داستان این رمان درباره یک خانواده عجیب و غریب و آشنایان آن‌ها است. جزء از کل را نشر جهان نو با ترجمه پیمان خاکسار منتشر کرده است. این رمان در عین این‌که سرگرم کننده است، اما در جاهایی شما را به فکر وامی‌دارد. تمرکز داستان روی پدر و پسری با نام‌های مارتین و جسپر دین، با دیدگاه‌هایی خاص و ویژه به جهان بیرون است.

قسمت‌هایی از داستان را از زبان مارتین می‌خوانید و قسمت‌هایی را از زبان جسپر. جالب این‌که این رمان که اکنون یکی از ارزشمندترین آثار ادبیات استرالیا محسوب می‌شود، اولین اثر استیو تولتز بود. جزء از کل برای مدت زیادی یکی از پرفروش‌ترین‌های شهر کتاب هم بود.

 

بهترین سال زندگی تو

بهترین سال زندگی تو

بهترین سال زندگی تو کتابی به قلم دارن هاردی در زمینه موفقیت و تعیین هدف است. دارن هاردی با استفاده از متدهایی که در زندگی خود به‌کار گرفته، این اثر را درباره سبک زندگی، تحول آن، مدیریت و بهبود فردی تهیه کرده است.

به‌خصوص اگر به دنبال تغییر هستید و در میانه راه دچار ناامیدی یا سردرگمی شده‌اید، این اثر کمک می‌کند که نیروی خود را بازیابید و به مسیر خود ادامه دهید. تمرکز آموزه‌های آن روی آینده است و به‌صورت منطقی برای شما بیان می‌کند که تمرکز روی گذشته هیچ کمکی به شما نمی‌کند. با انجام تمارین فصول مختلف، می‌توانید اهداف بزرگ‌تری را برای آینده خود ترسیم کنید.

 

اثر مرکب

اثر مرکب

امسال، سال دارن هاردی بود. چرا که یکی دیگر از کتاب های پرفروش 98 هم نوشته او است. این اثر هم مانند قبلی درباره موفقیت و پیشرفت است و بیش از توسعه فردی، روی روابط و اهداف تجاری تمرکز دارد.

تمارین آن به شما آموزش می‌دهند که چگونه از رقبای خود پیشی بگیرید و با استفاده بهینه از زمان و استراتژی‌های مدیریتی به موفقیت دست یابید. اگر به دنبال راه‌کارها و متدهای موفقیت می‌گردید، می‌خواهید انگیزه ادامه مسیر را حفظ کنید و هوشمندانه‌تر گام بردارید، اثر مرکب دارن هاردی را مطالعه کنید.

 

خودت باش دختر

خودت باش دختر

ریچل هالیس نویسنده، نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان با این اثر خوب به موفقیت عظیمی دست یافته است. پیام اصلی آن به دختران و زنان است و در راستای توانمندسازی این گروه از مردم نگاشته شده است؛ هرچند مردان بسیاری نیز از متدهای به‌کاررفته در این کتاب استقبال کرده‌اند. خودت باش دختر شما را ترغیب می‌کند از مرزها و محدودیت‌های ذهنی خود فراتر بروید و اعتماد به‌نفس لازم را برای دست‌یابی به رویاهایتان کسب کنید.

 

نیروی حال

نیروی حال

مطالعه اثر نیروی حال برای کسانی که به‌دنبال آرامش درونی هستند، توصیه می‌شود. هنر نویسندگی و عرفان اکهارت تول به‌عنوان نویسنده‌ای آرامش‌بخش، نیرودهنده و انگیزشی برای تمام کتاب‌دوستان اثبات شده است. نیروی حال نیز به شما می‌گوید که چگونه با پشت سر گذاشتن گذشته و حذف صداهای اضافی، در آرامش، سکون و زمان حال زندگی کنید.

قسمتی از این زندگی در حال با پذیرش شرایط میسر می‌شود. پذیرش شاید همیشه کار آسانی نباشد، اما قلم اکهارت تول آن را آسان‌تر می‌کند. آموزه‌هایی که در نیروی حال مطالعه می‌کنید، شما را در زندگی شلوغ و رقابتی امروزی به تأمل وامی‌دارد و می‌تواند باعث تغییر مسیر شما به سمت آرامش و تحول شود. نیروی حال به 33 زبان دنیا ترجمه شده و در سال‌های متوالی جزو کتاب های پرفروش جهان بوده است.

 

چگونه با هرکسی صحبت کنیم

چگونه با هرکسی صحبت کنیم

لیل لوندز چگونه با هرکسی صحبت کنیم را برای ساختن روابط اثربخش و کارآمد نگاشته است. این مباحث نه تنها به روابط بین فردی می‌پردازد، بلکه به شما می‌گویند چگونه در یک جلسه یا سخنرانی صحبت کنید تا تأثیر مثبتی بگذارید و به هدف خود نزدیک‌تر شوید. این اثر در رده کتاب‌های توسعه فردی – موفقیت قرار می‌گیرد و اگر در مسیر ساخت یک منِ بهتر هستید، این اثر به کارتان خواهد آمد.

 

چرا کتاب صوتی طرفدار دارد؟

کتاب‌های صوتی در سال‌های اخیر، پدیده‌ای شگفت‌انگیز بوده‌اند و طرفداران پروپاقرصی پیدا کرده‌اند. اگر کتابخوانی را دوست دارید ولی احساس می‌کنید در زندگی شلوغ خود زمان خواندن آن را ندارید، یا نمی‌توانید آن را به شکل فیزیکی در همه‌جا حمل کنید، یک انتخاب خوب دیگر هم وجود دارد: کتاب صوتی.

برای شنیدن آن کافی است گوشی موبایل و هندزفری خود را همراه داشته باشید. در بسیاری از آن‌ها صدای گویندگان و دوبلورهای خوش‌صدای کشورمان را خواهید شنید که با لحن و کلام خود، تجربه نوین و دل‌نشینی را از کتابخوانی برای شما رقم می‌زنند. برای دریافت این کتاب‌ها می‌توانید اپلیکیشن‌هایی مانند نوار، طاقچه، گویا، فیدیبو و… را روی گوشی خود نصب کنید و از این تجربه لذت ببرید.

 

کتاب الکترونیکی برای کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای

بسیاری از کسانی که می‌خواهند با دنیای کتابخوانی ارتباط بیشتری برقرار کنند، هنوز کاملاً با فضای نوع صوتی آن ارتباط برقرار نکرده‌اند و ترجیح می‌دهند با چشمان خود کلمات را ببینند و بخوانند. کتاب الکترونیکی راه حلی برای کسانی است که می‌خواهند خودشان سطور نگاشته شده را بخوانند و در عین حال زندگی شلوغ و پرتلاطمی هم دارند. کتاب‌های زیاد و متنوعی که شاید نوع فیزیکی آن‌ها در زندگی روزانه قطور و غیرقابل حمل باشد، در یک اپلیکیشن درون گوشی موبایل شما جا می‌شوند. برخی از اپلیکیشن‌هایی که نسخه الکترونیکی کتاب‌های فراوان و ارزشمندی را فراهم می‌کنند عبارتند از: فیدیبو، کتابراه، طاقچه، کاجستان و… .

 

کلام آخر درباره کتاب و راهنمای خرید و مطالعه آن

ما در این یادداشت به معرفی کتاب‌هایی در ژانرهای متنوع برای خوانندگانی با سلایق متفاوت پرداختیم. سالانه کتاب‌های زیادی ترجمه، تألیف و چاپ می‌شوند. بسیاری از آن‌ها ناشناخته باقی می‌مانند و توجهی را که شایسته‌شان است، دریافت نمی‌کنند.

فرهنگ کتاب‌خوانی در دهه اخیر افت داشته است و آن‌چنان که باید، به آن توجه نمی‌شود. با توجه به همه این مسائل، شما کدام کتاب را برای مطالعه توصیه می‌کنید؟ کدام‌یک از موارد لیست بالا را می‌خواهید بخرید و مطالعه کنید؟ شما می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر خوانندگان اهل فرهنگ و هنر فانیبو در میان بگذارید.

0

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

در خبرنامه فانیبو عضو شوید
تا جدیدترین مطالب برایتان ارسال شود
ایمیل شما با موفقیت ثبت شد
جهت تأیید عضویت، صندوق ورودی ایمیل خود را چک کنید
در خبرنامه فانیبو عضو شوید
تا جدیدترین مطالب برایتان ارسال شود
ایمیل شما با موفقیت ثبت شد