خانه فیلم و سریال بهترین فیلم های جهان کدام‌اند و چگونه باید از میان آن‌ها انتخاب کنیم؟

بهترین فیلم های جهان کدام‌اند و چگونه باید از میان آن‌ها انتخاب کنیم؟

توسط رحمان نقی زاده
34673 بازدید
بهترین فیلم های جهان کدام‌اند و چگونه باید از میان آن‌ها انتخاب کنیم؟

هرسال چندهزار فیلم سینمایی در جهان تولید و اکران می‌شود. حالا اگر فرض بگیریم که ایرانی‌ها بیش از بقیه، سینمای هالیوود و بالیوود را دنبال می‌کنند، به‌عددی حدود 2000 فیلم در سال می‌رسیم. پس یک مخاطب علاقه‌مند سینما چه‌طور باید برنامه‌ریزی کند تا بتواند از میان این عدد بزرگ، بهترین فیلم های جهان را انتخاب و تماشا کند؟

قبول دارید که کار ساده‌ای نیست؟ مسئله وقتی دشوار و زمان‌بَرتر می‌شود که به فهرست خوش‌قدوبالای فیلم های کره ای و فیلم های ترکیه ای و فیلم های ژاپنی و… نگاه بیندازیم؛ که این‌روزها خیلی هم مورد توجه فیلم‌بازهای ایرانی قرار گرفته‌اند. البته حرفه‌ای‌ترها به سینمای اروپای شرقی هم توجه خاصی دارند. در کنار این‌ها، سریال‌ها هم بسیارند؛ و خلاصه این‌که رسیدن به فهرست بهترین فیلم های جهان برای تماشا کار آسانی نیست.

شاید برایتان جالب باشد که ما این‌جا از دومین فیلم‌ساز بزرگ جهان نام نبرده‌ایم. سینمای نیجریه، که آن را با عنوان «نالیوود» می‌شناسیم، پس از بالیوود، بیش‌ترین فیلم را طی یک‌سال اکران می‌کند! ولی خب، این‌جا مسئله ما نالیوود نیست. ما می‌خواهیم به یک راه‌حل منطقی برای انتخاب سریع و آسان بهترین فیلم های سینمای جهان برسیم و زمان‌مان را اصولی‌تر صرف کنیم.

روش کار چگونه خواهد بود؟ در ادامه این مطلب، ما همۀ تلاش‌مان را خواهیم کرد تا فهرستی از بهترین فیلم های جهان را در موضوعات و ژانرهای گوناگون معرفی کنیم. البته هدف ما معرفی تک به تک این فیلم‌ها نیست و تنها راهنمایی خواهیم نوشت تا شما بتوانید براساس علاقه‌مندی‌های خودتان، فیلم‌های محبوب‌تان را راحت‌تر انتخاب و تماشا کنید.

 

بهترین فیلم های سینمایی جهان را چگونه انتخاب کنیم؟

بهترین فیلم های سینمایی جهان - روزی روزگاری در هالیوود

دسترسی گسترده به اینترنت و فضای مجازی کار ما را در انتخاب بهترین فیلم های سینمایی راحت‌تر کرده است. فضای اینترنت پُر است از فهرست‌ها و رتبه‌بندی‌ها که می‌توانند به ما در انتخاب بهترین فیلم‌های ژانر مورد نظرمان کمک کنند. البته اگر در ادامه این یادداشت همراه‌مان باشید، تا حد زیادی از لیست‌های دیگر بی‌نیاز خواهید شد. ما قصد داریم این‌جا جامع‌ترین راهنمای انتخاب فیلم را با شما به‌اشتراک بگذاریم و امیدواریم که تا انتهای مطلب با ما همراه بمانید و نقدهای خود را با ما به‌اشتراک بگذارید.

اگر از فیلم‌بین‌های سخت‌گیر هستید و ثانیه‌ای را هم به فیلم های متفرقه اختصاص نمی‌دهید؛ بهترین راه انتخاب برای شما، مطالعۀ نقدهاست. پیش از آن‌که یک فیلم خاص را به فهرست تماشایتان اضافه کنید، ابتدا از منابع معتبر ایرانی و خارجی به‌مطالعۀ نقد فیلم مورد نظر بپردازید. بهترین سایت دانلود فیلم را کنار بگذارید؛ آن‌چه شما نیاز دارید بهترین سایت نقد فیلم است! ما این‌جا سایت فیلم معرفی نمی‌کنیم؛ چه دانلود و چه نقد. ولی حتما خودتان سایت‌هایی را می‌شناسید که به‌صورت تخصصی به نقد فیلم و سریال می‌پردازند.

خوش‌بختانه گوگل هم کار ما را راحت‌تر کرده و به‌آسانی می‌توانیم همۀ اطلاعات مورد نیاز درباره فیلم‌ها را به‌دست بیاوریم. و برویم سراغ دومین راه‌کار انتخاب سخت‌گیرانۀ بهترین فیلم‌ها:

در حلقۀ دوستان نزدیک یا شبکه‌های مجازی‌تان افرادی را پیدا کنید که با سلیقه‌ای شبیه به سلیقۀ شما فیلم‌هایشان را انتخاب می‌کنند. تبادل نظر با این افراد می‌تواند سریع‌ترین راه انتخاب باشد. مثلا فرض کنید در یک جمع چندنفره دوستانه دارید دربارۀ بهترین فیلم های کوئنتین تارانتینو صحبت می‌کنید. صحبت‌تان از فیلم روزی روزگاری در هالیوود شروع می‌شود و کم‌کم به دیگر فیلم‌های تارانتینو می‌کشد. این‌جاست که می‌توانید از حس‌وحال و تجربۀ دوستانِ هم‌نظرتان برای انتخاب یکی از فیلم‌ها استفاده کنید.

این بحث به‌همین‌جا ختم نمی‌شود و دنباله‌اش در بازیگرها و عوامل فیلم‌ها هم کشیده می‌شود و ناگهان به‌خودتان می‌آیید و می‌بینید دارید درباره بهترین فیلم های لئوناردو دی کاپریو مجادله می‌کنید! خلاصه این‌که تشکیل گروه‌های فیلم‌بینی هم یکی از راه‌های صرفه‌جویی در زمان و تماشای فیلم های ناب است.

صحبت‌مان به‌درازا کشید و بهتر است با یک جمع‌بندی، برویم سراغ قسمت‌های بعدی یادداشت.

 

پس چگونه باید بهترین فیلم ها را انتخاب کنیم؟

 • استفاده از لیست‌های رتبه‌بندی براساس موضوع و ژانر؛ مانند فهرست بهترین فیلم های وسترن جهان.
 • مطالعه یادداشت‌های معرفی و نقد فیلم؛ مانند آن‌چه ما قبلا درباره فیلم کتاب سبز و جایزه اسکار 2019 آن منتشر کرده بودیم و خیلی مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفت.
 • تشکیل گروه‌های دوستانه و نیمه‌تخصصی معرفی و بررسی فیلم های برتر جهان.
 • انتخاب براساس اعتماد به کارنامۀ هنری یک بازیگر یا کارگردان؛ مثلا وقتی صحبت از سینمای خاص کامرون باشد، هرکسی که بهترین فیلم های جیمز کامرون را دیده باشد در مواجهه با فیلم جدیدی از این کارگردان، تا حدودی متوجه خواهد شد که با چه سبک و سطحی روبه‌روست.

این موارد پیشنهادات ما بودند. شما از چه روش‌هایی برای انتخاب فیلم استفاده می‌کنید؟ اگر روش کارآمدی می‌شناسید که می‌تواند به پُربارتر شدن این راهنما کمک کند، لطفا با ما و دیگر دوستان فیلم‌بازمان به‌اشتراک بگذارید.

 

بهترین فیلم های جدید را چگونه رتبه‌بندی کنیم؟

بالاتر گفتیم که هرسال چندهزار فیلم جدید اکران می‌شود و قاعدتا نمی‌شود نشست و همه را تماشا کرد. ولی خب، ما علاقه‌مندان به‌سینما هستیم و دوست داریم بهترین‌های هرسال را ببینیم. چاره چیست؟!

در بخش قبلی درباره روش‌های انتخاب فیلم صحبت کردیم و بیش‌تر تمرکزمان روی فیلم های قدیمی بود. البته که می‌شود از آن دستورالعمل‌ها برای انتخاب بهترین فیلم های جدید هم استفاده کرد؛ اما حالا که می‌خواهیم یک راهنمای جامع تهیه کنیم، بهتر است در بخشی مجزا به فیلم های جدید بپردازیم.

 

پیش از اکران

پیش از اکران

صحبت‌مان را با یک مثال ادامه می‌دهیم. فرض کنید خبر اکران قریب‌الوقوع فیلم جوکر 2019 منتشر شده و ما می‌خواهیم بدانیم این فیلم جدید از مجموعه فیلم های سال 2019 ارزش تماشا دارد یا نه. اولین مرحله به پیش از اکران بازمی‌گردد. اخبار رسمی و شایعات غیررسمی در سایت‌ها دست‌به‌دست می‌شوند. بررسی این خبرها تا حدودی تکلیف ما را روشن می‌کند.

مثلا در اخبار می‌آید که کارگردانی این فیلم را تاد فیلیپس برعهده دارد. ما می‌دانیم که در پرونده فیلیپس فیلم‌های خنده‌داری مانند سفر جاده‌ای، مجموعه خماری و سگ‌های جنگی وجود دارد. با این‌که این عناوین جزء بهترین فیلم های کمدی سینما نیستند، اما در دستۀ فیلم های خوب این ژانر قرار می‌گیرند. همین آشنایی با فیلم های تاد فیلیپس به‌ما می‌گوید که این‌بار با تصویر متفاوت‌تری از شخصیت جوکر مواجه خواهیم بود.

مهم‌تر از کارگردان؛ بازیگر فیلم جوکر است! واکین فینیکس پس از چندین‌بار نامزدی نافرجام در اسکار، این‌بار می‌خواهد هرچه در توان دارد به‌کار گیرد تا ناکامی‌اش در کسب جایزه اسکار مانند دی‌کاپریو طولانی‌تر نشود! پس می‌توانیم فارغ از سویه‌های دیگر، این فیلم را فقط به‌امید تماشای هنرنمایی فینیکس در لیست شخصی‌مان از بهترین فیلم های سال برای دیدن قرار بدهیم.

 

پس از اکران

بعد فیلم اکران می‌شود. معمولا ما ایرانی‌ها نمی‌توانیم خودمان را به‌اکران سینمایی فیلم های جدید برسانیم! و همین مسئله فرصتی را در اختیار ما می‌گذارد تا با چشم‌هایی بازتر فیلم‌هایمان را انتخاب کنیم. البته خطر اسپویل‌شدن داستان هم در کمین‌مان نشسته است! پس اگر می‌خواهیم درباره داستان فیلم های اکران شده اطلاعات کسب کنیم، باید حواسمان به «هشدار لورفتن داستان» یا Spoiler Alert باشد.

پس از اکران فیلم های جدید نقدها نوشته می‌شوند و فرصت مناسبی برای فیلم‌بازها پیش می‌آید تا فیلم‌ها را از زاویۀ دید منتقدان حرفه‌ای هم رصد کنند. نظرات مخاطبان ساده سینما هم در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود و آن‌ها را هم می‌توانیم بخوانیم و به یک جمع‌بندی برسیم.

در کنار این‌ها، سیستم‌های امتیازدهی هم کمک‌حال ما خواهند بود. امتیازها در آی‌ام‌دی‌بی توسط بینندگان و اعضای سایت داده می‌شوند. پس معیاری برای رتبه‌بندی فیلم‌هاست؛ اما نه‌چندان معتبر و قابل استناد. شاید در فهرست بهترین فیلم های IMDB عناوینی دیده باشید که امتیازهای بالایی دارند، اما از نظر شما فیلم‌های خوبی نیستند. دلیل این مسئله این است که امتیازدهی در IMDB فرمول‌های خاصی دارد و همیشه نمی‌شود به امتیازهایش اتکا کرد. البته کاملا هم بی‌مزیت نیست و می‌تواند یکی از معیارهای انتخاب فیلم باشد. بعد از IMDB، سایت‌هایی مانند راتن تومیتوز و متاکریتیک هم هستند که امتیازدهی به فیلم‌ها را انجام می‌دهند و معیار معتبرتری به‌دست می‌دهند.

 

جمع‌بندی

فیلم جوکر تنها یک مثال بود. هدف از این مثال روشن‌ساختن روش انتخاب یک فیلم جدید برای تماشا بود. شاید شما روش و راه‌کارهای بهتری برای این انتخاب داشته باشید. اگر چنین است؛ لطفا روش‌تان را برای ما هم بنویسید تا بتوانیم راهنمایمان را غنی‌تر و کارآمدتر کنیم.

 

بهترین فیلم های اکشن چه مولفه‌هایی دارند؟

در انتخاب بهترین فیلم های اکشن آن‌چه اهمیت دارد تناسب فضای پُرالتهاب فیلم با داستان است. حتما قبول دارید که یک فیلم پر از صحنه‌های اکشن، اگر با داستان خوبی همراه نباشد نمی‌تواند جزء انتخاب‌های اول یک فیلم‌بین حرفه‌ای باشد. به‌عنوان مثال مجموعه فیلم های جان سخت را درنظر بگیرید. این مجموعه، که از بهترین فیلم های بروس ویلیس است و در دستۀ بهترین فیلم های پلیسی تاریخ نیز جای می‌گیرد، با هماهنگی داستان و اکشن توانست مورد توجه مخاطبان و منتقدان قرار بگیرد و چندین شمارۀ دیگر از آن ساخته شد.

در مقابل، فیلم‌های اکشنی قرار دارند که تنها به مبارزه و آتش‌بازی و بازیگران درشت‌اندام متکی‌اند. این فیلم‌ها شاید درلحظه بتوانند بیننده را سرگرم کنند؛ اما درنهایت به‌زودی از خاطره‌ها محو می‌شوند و نمی‌توانند جایگاهی درمیان بهترین فیلم های اکشن پیدا کنند. تاریخ سینما پُر است از این فیلم های سرگرم کننده که در هیچ فهرست معرفی فیلمی قرار ندارند.

بازیگران نیز نقش بسیار تاثیرگذاری در ارزش‌مندی یک فیلم اکشن دارند. استالونه، ویلیس، ریوز و… از بازیگرانی‌اند که حضورشان در یک فیلم نشان از هیجان و زدوُخورد دارد! از بهترین فیلم های سیلوستر استالونه مجموعه رمبو است؛ که همه‌مان با آن‌ها خاطره داریم. شاید در این سری داستان به‌اندازۀ دیگر فیلم‌ها قدرت‌مند نباشد، اما حضور هنرمندانه سیلوستر و طراحی مناسب صحنه‌های اکشن باعث شده که این مجموعه را از بهترین فیلم های اکشن بدانیم.

مثال داستان قدرت‌مند هم می‌تواند مجموعه فیلم های ماتریکس باشد. این مجموعه از بهترین فیلم های کیانو ریوز و واچوفسکی‌هاست و از داستان پُرمایه‌ای بهره گرفته است. در این فیلم اکشن و علمی-تخیلی جهان را از دیدگاه تازه‌ای می‌بینیم و مشتاق می‌شویم که تا انتها درگیر ماجراجویی‌های نئو بمانیم.

پس اگر قصد دارید یک فیلم اکشن را برای تماشا انتخاب کنید، ابتدا مقصودتان را مشخص کنید. اگر هدف‌تان صرفا سرگرم‌شدن و 120 دقیقه تماشای دعوا و خون‌ریزی است، یکی از فیلم های اسکات ادکینز هم می‌تواند کارتان را راه بیندازد. اما اگر هیجان را در کنار داستان قوی دوست دارید، بایستی کمی بیش‌تر زمان صرف جست‌وجو کنید. ما به‌عنوان راهنما بالاتر به چند مجموعه اشاره کردیم. شاید بتوان مجموعه فیلم های ترمیناتور با حضور آرنولد شوارتزنگر یا مجموعه فیلم های ماموریت غیرممکن را، که از بهترین فیلم های تام کروز هستند، به این فهرست اضافه کرد.

اگر بخواهیم در هر ژانر به‌معرفی بهترین‌ها بپردازیم، یادداشت‌مان به‌درازا می‌کشد. البته می‌توانیم ادامۀ صحبت‌مان را در بخش دیدگاه‌ها داشته باشیم. شما از بهترین فیلم های رزمی و اکشنی که دیده‌اید برای ما و دوستان‌تان بنویسید، تا بتوانیم با کمک هم بهترین فیلم‌های این ژانر و دیگر ژانرهای مطرح‌شده در این مقاله را از نگاه مخاطبان حرفه‌ای ایرانی تهیه کنیم.

 

بهترین فیلم های عاشقانه (یا بهترین فیلم های رمانتیک) جهان کدام‌ها هستند؟

فیلم‌های تایتانیک، کازابلانکا، داستان عشق، درخشش ابدی یک ذهن پاک و زندگی زیباست از بهترین فیلم های عاشقانه سینما هستند. البته در سال‌های اخیر هم از این دست فیلم‌های تاثیرگذار بسیار ساخته شده است. به‌عنوان نمونه می‌توان از فیلم ستاره‌ای متولد شده است، با بازی بردلی کوپر و لیدی گاگا اشاره کرد. از دیگر عناوین برجستۀ فهرست بهترین فیلم های رمانتیک جدید باید به بیمار بزرگ، او (Her)، سه‌گانۀ پیش از… و شکل آب اشاره کنیم.

از فیلم های جالب این فهرست فیلم بیمار بزرگ (The Big Sick (2017 است. این فیلم نه‌تنها عاشقانه‌ای دل‌چسب، که یکی از بهترین فیلم های خنده دار سال 2017 بود؛ که به داستان عاشقی یک کمدین پاکستانی و یک دختر آمریکایی می‌پردازد.

دیگر عنوان جالب لیست، فیلم در حال‌وهوای عشق (In the Mood for Love (2000 است. این فیلم محصول سینمای هنگ‌گنگ است؛ اما به‌شایستگی توانسته درمیان هجوم فیلم های هالیوودی پُربودجه جایگاه خوبی در فهرست بهترین فیلم های رومانتیک پیدا کند و مخاطبان سراسر جهان را راضی نگه دارد. این فیلم امتیاز 8.1 از 10 آی‌ام‌دی‌بی را کسب کرده و داستان عاشقانه متفاوتی را دنبال می‌کند. اگر این فیلم را دیده باشید، حتما حرف‌های ما را تایید خواهید کرد. و اگر هنوز ندیده‌اید، مطمئن باشید که یکی از بهترین عاشقانه های سینما را خواهید دید.

یک راهنما! اگر می‌خواهید یک فیلم عاشقانه ببینید که قلب‌تان را فشرده و احتمالا اشک‌هایتان را جاری کند، می‌توانید یکی از این عناوین را انتخاب کنید: 500 روزِ سامر، آوای موسیقی (این فیلم در ایران با ترجمۀ فیلم اشک‌ها و لبخندها شناخته شده است)، کیث (Keith 2008)، بدون رزرو. این چند فیلم حاصل حضور ذهن ما بودند. شما کدام فیلم‌ها را به این لیست اضافه می‌کنید؟ اگر قرار بود ده فیلم برتر عاشقانه جهان را معرفی کنید، کدام فیلم‌ها انتخاب‌هایتان بودند؟

 

بهترین فیلم های درام تاریخ سینمای جهان

فیلم درام چیست؟ ابتدا باید به پاسخ این سوال برسیم تا بتوانیم دسته‌بندی بهترین فیلم های درام سینما را انجام دهیم. گفته می‌شود که فیلم‌هایی با چهارچوب واقعی و مشکلات و مسائل احساسی و عاطفی ملموس جزء این ژانر هستند. با توجه به این تعریف و متنوع بودن دسته‌بندی‌های داخلی ژانر درام، فیلم درام گسترۀ بزرگی را شامل می‌شود و به‌تبع آن انتخاب فیلم درام خوب نیز سخت.

به‌همین‌خاطر در این بخش از مقاله، زمان بیش‌تری را صرف خواهیم کرد و با جزئیات بیش‌تری به‌معرفی بهترین فیلم های درام خواهیم پرداخت. اگر نگاهی به فهرست بهترین فیلم های IMDB بیندازید، متوجه می‌شوید که تعداد زیادی از بهترین فیلم های جهان در ژانر درام جای می‌گیرند. همین مسئله انتخاب را برای فیلم‌بازها سخت می‌کند. البته به‌احتمال زیاد بخش عمده‌ای از این فهرست را پیش‌تر تماشا کرده‌اید.

 

فیلم‌های درامی که احتمالا دیده‌اید

در این بخش تعدادی از فیلم های معروف جهان در ژانر درام را می‌آوریم. اگر فیلم‌بین حرفه‌ای باشید، حتما فیلم‌های معرفی‌شده در این قسمت را دیده‌اید. اگر این‌چنین نیست، حتما این عناوین را در اولویت فهرست شخصی‌تان قرار دهید و از تماشای فیلم های شاهکار سینما لذت ببرید. سعی کرده‌ایم که این فیلم‌ها از همۀ زیرشاخه‌های ژانر درام انتخاب شده باشند و تمام سلیقه‌ها را پوشش بدهند.

 

رستگاری در شاوشنک (1994) The Shawshank Redemption

رستگاری در شاوشنگ (1994) The Shawshank Redemption

فیلم رستگاری در شاوشنک شاهکاری به‌کارگردانی فرانک دارابونت، و هنرنمایی مورگان فریمن و تیم رابینز است. این فیلم در ژانر درام جنایی قرار می‌گیرد و داستان آن را استیون کینگ نوشته است. داستان فیلم درباره بانکدار جوانی به‌نام اندی دوفرین است که به‌اتهام قتل همسرش به‌زندان افتاده و در تلاش است تا به‌هرنحوی که شده، خودش را از مخمصه خلاص کند.

 

فهرست شیندلر (1993) Schindler’s List

فیلم فهرست شیندلر از بهترین فیلم های استیون اسپیلبرگ است که جایزه بهترین کارگردانی را در مراسم‌های گلدن گلوب و اسکار برایش به‌ارمغان آورد. این فیلم هم‌چنین به‌عنوان بهترین فیلم سال در اسکار و گلدن گلوب معرفی شد. شیندلر لیست را یکی از بهترین فیلم های حماسی تاریخ می‌دانند و داستان آن دربارۀ زندگی اسکار شیندلر، کارخانه‌دار آلمانی، است که در جریان واقعۀ هولوکاست توانست جان هزاران یهودی را نجات دهد.

لیام نیسون، ستاره جذاب و محبوب هالیوود، در این فیلم نقش اسکار شیندلر را برعهده دارد. در کنار او بازیگران مطرح دیگری هم‌چون سر بن کینگزلی و رالف فاینز نیز در این شاهکار درام حضور دارند.

 

12 مرد خشمگین (1957) 12 Angry Men

تصور این‌که 12 عضو هیئت منصفه دادگاه در یک اتاق بنشینند و درباره حکم یک نوجوان 18 سالۀ محکوم به قتل بحث و جدل کنند، چندان جالب به‌نظر نمی‌رسد! اما همین داستان به‌کارگردانی سیدنی لومت تبدیل به یکی از بهترین فیلم های درام تاریخ سینما شده است. اگر هنوز این فیلم شاهکار را ندیده‌اید، مطمئن باشید که از بازی نقش «تصمیم‌گیرندۀ شماره 8» لذت خواهید برد.

فیلم 12 مرد خشمگین از بهترین فیلم های سینمایی جهان است و در اکثر فهرست‌های رتبه‌بندی فیلم درمیان بهترین‌ها حضور دارد. پس وقت را تلف نکنید! 12 Angry Men همان فیلمی است که در اولین فرصت باید ببینید.

 

باشگاه مبارزه (1999) Fight Club

نوبت به یک فیلم در ژانر درام روانشناختی رسید. فیلم باشگاه مبارزه را دیوید فینچر کارگردانی کرده و از بهترین فیلم های برد پیت محسوب می‌شود. ادوارد نورتون و هلنا بونهام کارتر دیگر بازیگران این فیلم بزرگ هستند. فایت کلاب از بهترین فیلم های جهان است و به شما قول می‌دهیم که به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید پایان آن را پیش‌بینی کنید! اگر به حس حرفه‌ای فیلم‌بینی خودتان خیلی مطمئنید، باید فیلم را ببینید و بعد به‌حرف ما برسید!

از داستان فیلم چیزی نمی‌نویسیم تا خودتان تماشا کنید و با لحظه به لحظۀ آن جلو بروید. باشگاه مبارزه از فیلم های جنجالی تاریخ سینماست و مجلۀ مردان آن را در فهرست 50 فیلم مردانه برتر سینما آورده است.

 

فارست گامپ (1994) Forrest Gump

اگر بخواهیم بهترین فیلم های تام هنکس را معرفی کنیم، حتما فیلم فارست گامپ جزء اولین انتخاب‌هایمان خواهد بود. این فیلم درام کمدی توسط رابرت زمکیس کارگردانی شده و علاوه‌بر تام هنکس، رابین رایت و گری سینایس نیز در آن ایفای نقش کرده‌اند. تام هنکس برای بازی در این فیلم برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد و خود فیلم نیز به‌عنوان بهترین فیلم اسکار آن سال انتخاب شد.

این فیلم یک هم‌زمانی جالب هم دارد. فیلم‌های رستگاری در شاوشنک و داستان عامه‌پسند در یک‌سال با فارست گامپ اکران شدند. البته این بدبیاری عوامل فیلم رستگاری در شاوشنک بود. چون فارست گامپ جوایز اسکار را درو کرد و در کمال ناباوری، در پروندۀ فیلم رستگاری هیچ جایزه اسکاری به‌چشم نمی‌خورد.

 

این فیلم‌های درام را باید ببینید

معرفی 5 فیلم کافی بود؟ این‌جا دیگر به‌تفصیل فیلم‌ها را معرفی نخواهیم کرد. تنها به‌ذکر چند عنوان بسنده می‌کنیم تا شما هم با سلیقۀ ما آشنا شوید! بعد از خواندن این بخش، می‌توانید فیلم های درام محبوب خودتان را در نظرات بنویسید تا ما و دیگران هم با سلیقۀ انتخاب فیلم شما آشنا شویم.

 • فیلم جایی برای پیرمردها نیست از بهترین فیلم های برادران کوئن در ژانر درام جنایی است که توانست جایزه اسکار را برای جوئل و اتان کوئن به‌ارمغان بیاورد. این فیلم را می‌توان از بهترین فیلم های خاویر باردم در کارنامۀ هنری این بازیگر دانست.
 • فیلم مرد سیندرلایی را ران هاوارد کارگردانی کرده و یکی از بهترین فیلم های بوکس هالیوود شناخته می‌شود.
 • فیلم دختر میلیون‌دلاری (عزیز میلیون‌دلاری) از بهترین درام های ورزشی و فیلمی به‌کارگردانی کلینت ایستوود است.
 • فیلم دود (1995) Smoke فیلمی به‌کارگردانی وین وانگ و پل استر است که در فهرست بهترین فیلم های جرد هریس جای می‌گیرد. شاید بازی خیره‌کننده هریس را در مینی سریال چرنوبیل دیده باشید و دوست داشته باشید فیلم‌های او را هم ببینید.
 • فیلم سقوط؛ آخرین روزهای رایش سوم را الیور هرشبیگل کارگردانی کرده است. سقوط از بهترین فیلم های درام جنگی محسوب می‌شود. این فیلم به 12 روز پایانی زندگی هیتلر می‌پردازد. اگر به سینمای آلمان علاقه دارید، حتما باید این فیلم را ببینید.
 • فیلم داستان ازدواج (2019) Marriage Story که با عنوان فیلم داستان زناشویی هم شناخته می‌شود، از بهترین فیلم های نتفلیکس است. این درام کمدی جزء برترین فیلم های سال 2019 بود و مورد تحسین جهانی قرار گرفت. این فیلم را یکی از بهترین فیلم های اسکارلت جوهانسون نیز می‌دانند.
 • فیلم روسی بازگشت (2003) آخرین فیلم در بخش درام یادداشت ماست. کارگردانی این اثر برعهده آندری زویاگینتسف بوده و داستان آن درباره دو پسربچه است که بعد از 12 سال دوباره پدرشان را دیده‌اند و می‌خواهند همراه او به مسافرتی سه‌روزه بروند. این فیلم را هم مخصوص دوستداران سینمای روسیه در فهرست آوردیم!

 

بهترین فیلم های تاریخی جهان را چه‌کسانی می‌بینند؟

بهترین فیلم های تاریخی جهان را چه‌کسانی می‌بینند؟

فیلم های تاریخی خاص‌اند و به‌طبع مخاطبان خاصی هم می‌طلبند. شاید خیلی‌ها دوست نداشته باشند دو ساعت تمام پای تلویزیون بنشینند و داستان یک واقعه یا یک دورۀ تاریخی را دنبال کنند. اما به‌هرحال دامنۀ گسترده این ژانر، از گذشته‌های بسیار دور تا دوره معاصر، باعث شده که همۀ ما حداقل دو سه عنوان فیلم خوب تاریخی دیده باشیم و دوست داشته باشیم درباره آن‌ها با دیگر علاقه‌مندان به بهترین فیلم های تاریخی جهان صحبت کنیم.

ما از همین فرصت استفاده کرده و با شما صحبت می‌کنیم. شما هم می‌توانید، مانند آن‌چه بارها در بخش‌های پیشین اشاره شد، دیدگاه‌هایتان را با ما به‌اشتراک بگذارید و یا شاید انتخاب‌های ما را به‌چالش بکشید.

وقتی صحبت از فیلم تاریخی می‌شود، حتما اشاره‌مان به تاریخ گذشته‌های بسیار دور نیست. مثلا فیلم‌های فهرست شیندلر و سقوط که در ژانر درام معرفی شدند، هر دو فیلم های تاریخی محسوب می‌شود و به بیان جریانات یکی از مهم‌ترین حوادث تاریخی دوره معاصر می‌پردازند. از دیگر فیلم‌هایی که به تاریخ معاصر پرداخته‌اند می‌توان به‌عناوینی هم‌چون ستیغ هک‌سا (به‌کارگردانی مل گیبسون) و دانکرک (از بهترین فیلم های کریستوفر نولان بریتانیایی) هم اشاره کرد؛ که هر دو از بهترین فیلم های جنگی جدید هستند.

پیش از آن‌که فیلم تاریخی خود را انتخاب کنید، ابتدا بیایید ببینیم منظورتان کدام تاریخ است! اگر می‌خواهید خیلی به‌عقب برگردید و از شمشیرزنی شرقی لذت ببرید، فیلم قهرمان (2002) می‌تواند انتخاب خوبی باشد. Hero از فیلم های جت لی است و حضور همین بازیگر هیجان 100 دقیقه‌ای شما را تضمین می‌کند!

اگر دوست دارید فیلم‌هایی درباره جنگ‌های بزرگ تاریخ ببینید، در ادامه هم با ما همراه باشید و بخش اختصاص‌یافته به فیلم های جنگ جهانی دوم را بخوانید. شاید هم علاقه‌مند به فیلم های زندگینامه ای باشید؛ پس در این‌صورت پیشنهاد ما فیلم‌های مردی برای تمام فصول، آخرین پادشاه اسکاتلند و مالکوم ایکس خواهد بود.

شخصیت تاریخی محبوب شما چه‌کسی است؟ آیا فیلم یا سریالی درباره این شخصیت ساخته شده است؟ نظرات شما به ما کمک خواهد کرد تا فهرست جامعی از بهترین فیلم های زندگینامه ای تهیه کنیم تا همۀ دوستداران این ژانر از آن استفاده کنند.

 

بهترین فیلم جنگ جهانی دوم کدام است؟

جنگ جهانی دوم از بزرگ‌ترین وقایع و فجایع تاریخ بشریت بود که طی آن 30 کشور و حدود 100 میلیون نفر درگیر شدند. این جنگ از سال 1939 تا سال 1945 میلادی بین متحدین و متفقین ادامه داشت. این جنگ حدود 80 میلیون کشته برجای گذاشت و لقب مرگ‌بارترین فاجعۀ بشری را ازآن خود کرد.

هدف از بیان این مقدمه کوتاه، تاکید بر اهمیت این جنگ بود. دامنۀ این نبرد خون‌بار آن‌قدر گسترده است که شاید تا ابد بتوان از آن و دربارۀ آن فیلم ساخت. تا امروز نیز فیلم‌سازان بزرگی به شرح گوشه‌هایی از وقایع جنگ جهانی دوم پرداخته‌اند. رد پای این جنگ را در بازی‌های رایانه‌ای نیز می‌توان به‌روشنی مشاهده کرد. خلاصه این‌که آن‌چه در سطور پیشین آمد، نشان می‌دهد که چرا حجم فیلم‌های تولیدشده برای این واقعه چنین زیاد است و چرا ما امروز از فهرست بهترین فیلم های جنگ جهانی دوم صحبت می‌کنیم.

در ادامه نگاهی کوتاه به برجسته‌ترین آثار ساخته‌شده با این موضوع می‌اندازیم تا با کمک هم بتوانیم بهترین فیلم جنگ جهانی دوم را انتخاب کنیم.

 

فیلم فرار بزرگ (1963) The Great Escape

جان استرجز کارگردانی این فیلم را برعهده داشته و استیو مک کوئین اسطوره‌ای در آن ایفای نقش کرده است. جیمز گارنر، جیمز دونالد و ریچارد اتنبرا از دیگر هنرمندان فیلم فرار بزرگ هستند. داستان فیلم درباره گروهی از اسرای انگلیسی است که قصد دارند با حفر تونل از کشور آلمان فرار کنند.

 

فیلم پل رودخانه کوای (1957) The Bridge on the River Kwai

دیوید لین برای کارگردانی این فیلم برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی شد. پل رودخانه کوای شش اسکار دیگر به‌دست آورد که یکی از آن‌ها اسکار بهترین فیلم سال بود. این فیلم هم‌چنین بهترین فیلم درام گلدن گلوب نیز بود. این فیلم براساس رمان «پلی بر روی رودخانه کوای» اثر پیر بول ساخته شده است. بازیگران بزرگی مانند ویلیام هولدن، الک گینس و جک هاوکینز در این اثر حضور داشته‌اند.

داستان این فیلم درباره گروهی از سربازان است که طی جنگ جهانی دوم در ژاپن اسیر شده و برای ساخت پل به‌منطقه‌ای در تایلند فرستاده می‌شوند. درحالی‌که افسران انگلیسی قصد دارند حقوق بین‌المللی خود را به‌رسمیت بشناسانند، یکی از اسرا نقشه‌ای برای فرار در سر می‌پروراند.

 

فیلم رم، شهر بی‌دفاع (1945) Rome, Open City

احتمالا در حل جدول‌های متقاطع با سوال «شهر بی‌دفاع سینما» روبه‌رو شده‌اید! این سوال دوحرفی از نام این فیلم برگرفته شده است. این فیلم ایتالیایی در ژانر درام جنگی و توسط روبرتو روسلینی ساخته شده است. این فیلم یکی از بهترین آثار نئورئالیسم سینمای ایتالیا است و داستان آن به‌سال 1944 برمی‌گردد؛ سالی که شهر رُم در اشغال حزب نازی آلمان بود.

 

فیلم کشتی (1981) Das Boot

یک زیردریایی بعد از مدت‌‌ها ماموریت، باید به بندری در آلمان برگردد. همه‌چیز مهیای استقبال از این زیردریایی و خدمۀ آن است؛ اما حضور ناگهانی هواپیماهای بمب‌افکن دشمن کل برنامه را به‌هم ریخته، باعث غرق شدن زیردریایی می‌شود.

فیلم آلمانی کشتی از بهترین فیلم های جنگ جهانی دوم است که پایانی غافل‌گیرکننده و تلخ، و پیامی ضدجنگ دارد. ولفگانگ پترسن کارگردان فیلم Das Boot بوده است.

 

فیلم مدفن کرم‌های شب‌تاب (1988) Grave of the Fireflies

راجر ایبرت، منتقد معروف فیلم و برنده جایزه پولیتزر، انیمه مدفن کرم‌های شب‌تاب را یکی از بهترین فیلم های جنگی تاریخ دانسته است. البته ایبرت تنها منتقد طرفدار این فیلم نبود؛ و درکل، این فیلم توانست نقدهای مثبت فراوانی به‌دست بیاورد.

اگر طرفدار انیمه های ژاپنی و فیلم های سینمای ژاپن باشید، حتما از تماشای این اثر ضدجنگ ایسائو تاکاهاتا لذت خواهید برد. داستان این فیلم درباره پسری است که قصد دارد پس از مرگ مادرش، به‌خوبی از خواهر کوچک‌ترش محافظت کند.

 

فیلم نجات سرباز رایان (1998) Saving Private Ryan

به‌عنوان آخرین فیلم به نجات سرباز رایان می‌رسیم. شاهکاری از استیون اسپیلبرگ که اسکار بهترین کارگردانی را برای او به‌همراه داشت. تام هنکس، مت دیمون و وین دیزل بازیگران مطرح این فیلم بودند. اگر هنوز فیلم نجات سرباز رایان را ندیده‌اید، در جریان باشید که یکی از زیباترین سکانس‌های سینمای جنگ را از دست داده‌اید. 27 دقیقه آغازین این فیلم بسیار معروف است و دلیلش را بعد از تماشای فیلم خواهید فهمید!

سه تا از چهار برادر رایان در جنگ کشته شده‌اند و مادرشان طی یک‌روز خبر مرگ سه فرزندش را دریافت کرده است. برادر چهارم جایی در نرماندی گم شده و گروهی از سربازان ماموریت دارند او را یافته و زنده به خانه بازگردانند.

 

جمع‌بندی

این 6 فیلم انتخاب‌های ما به‌عنوان نامزد بهترین فیلم جنگ جهانی دوم بودند. آیا شما هم با ما هم‌عقیده‌اید، یا فیلم دیگری را با موضوع جنگ جهانی دوم شایستۀ حضور در این فهرست و انتخاب به‌عنوان بهترین فیلم می‌دانید؟

بهتر است کمی از این فضای سنگین فیلم های جنگی و درام و تاریخی دور شویم و اندکی هم درباره فیلم های نوجوان پسند صحبت کنیم.

 

بهترین فیلم های تینیجری مخصوص نوجوانان و بزرگسالان دل‌زنده!

دنیای متفاوت نوجوانان فیلم‌های متفاوتی هم می‌طلبد. فیلم‌سازان جهان نیز با علم به این تفاوت در سلیقه‌ها، فیلم های تین ایجری گوناگونی تولید می‌کنند. در این فیلم‌ها شاهد عشق‌های آتشین‌تر هستیم و احساسات و عواطف انسانی رنگ‌وبویی متفاوت با فیلم های عاشقانه بزرگسالانه دارد.

محتوای این فیلم‌ها درباره مسائلی هم‌چون اولین عشق، مشکلات مدرسه، رابطه نوجوانان و والدین، دشواری‌های دوره بلوغ، آشنایی با سختی‌های زندگی و… بحث می‌کند. مخاطب هدف این فیلم‌ها غالبا نوجوان‌اند؛ اما بزرگسالان نیز جذب این فیلم‌ها می‌شوند. گاهی والدین به‌تماشای فیلم های مخصوص نوجوانان می‌نشینند تا از پیچ‌وخم‌های جدید زندگی فرزندشان آگاه شوند. گاهی هم هدف از نگاه کردن این فیلم‌ها تنها لذت بردن از فضای آن‌هاست.

به‌هرحال، هرچه که هست، بهترین فیلم های تینیجری در سطح جهان محبوب‌اند و مخاطبان خاص خود را دارند. ما هم این‌جا به‌ذکر چند نمونه اکتفا می‌کنیم. انتخاب‌های ما از سینمای هالیوود هستند. شاید شما بهترین فیلم های هندی و یا فیلم های کره ای تین‌ایجری را ترجیح بدهید. اگر چنین است، لطفا از حال‌وهوای فیلم های تین ایجری محبوب‌تان برای ما بنویسید، تا هم ما و هم خوانندگان فانیبو با فیلم های خوب کشورهای دیگر هم آشنا شویم.

 

فیلم مزایای گوشه‌گیربودن (2012) The Perks of Being a Wallflower

جان مالکوویچ تهیه‌کننده‌ای است که به‌بیان مشکلات نوجوانان علاقه دارد. پیش از فیلم مزایای گوشه‌گیربودن، او تهیه‌کننده دو فیلم دیگر با موضوعات مرتبط با نوجوانان بوده است؛ فیلم‌های دنیای روح و جونو. استیون شباسکی کارگردان فیلم است و فیلم‌نامه را با اقتباس از رمان خودش با همین نام، نوشته است. مزایای گوشه‌گیربودن را یکی از بهترین فیلم های اما واتسون می‌دانند.

به‌جز واتسون، بازیگران نام‌آشنای دیگری هم در این فیلم حضور داشته‌اند: ازرا میلر، نینا دوبرو، پل راد، می ویتمن، جون کیوسک و… . داستان فیلم درباره نوجوانی مضطرب و افسرده به‌نام چارلی است که در کودکی توسط خاله‌اش مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته. مشکلات چارلی به‌دبیرستان نیز کشیده شده و او مدام از سوی دانش‌آموزان دیگر اذیت می‌شود. تا این‌که به‌صورت تصادفی با پاتریک و سم آشنا شده و مسیر زندگی‌اش عوض می‌شود.

موسیقی متن فیلم مزایای گوشه‌گیربودن نیز بسیار محبوب بوده و به‌صورت دو آلبوم موسیقی مجزا منتشر شده است. این آهنگ‌ها و ترانه‌ها با توجه به حال‌وهوای شخصیت‌های فیلم انتخاب و ساخته شده‌اند؛ به‌همین‌خاطر حین تماشای فیلم حس هم‌ذات‌پنداری مخاطب را نیز بیش‌تر تحریک می‌کنند. این فیلم در ابتدا دارای درجه R بود، اما بعدتر با حذف بعضی صحنه‌ها، مناسب گروه سنی بالاتر از 13 سال شد. این فیلم در مراسم جوایز برگزیده نوجوانان برنده 3 جایزه، ازجمله جایزه بهترین فیلم درام، شد.

 

فیلم انجمن شاعران مرده (1989) Dead Poets Society

بی‌شک این فیلم یکی از محبوب‌ترین فیلم‌ها برای نوجوانان ایرانی در دهه‌های 60 و 70 بوده است. نسخه دوبله فارسی انجمن شاعران مرده بارها از تلویزیون کشور پخش شده و شیوۀ خاص تدریس جان کیتینگ ما را شیفته و مشتاق حضور در کلاسش کرده بود! انجمن شاعران مرده فیلمی به‌کارگردانی پیتر ویر و یکی از بهترین فیلم های رابین ویلیامز است.

در مراسم اسکار سال 1989 این فیلم توانست جایزه بهترین فیلم‌نامۀ سال را برای تام شولمن به‌ارمغان بیاورد. داستان فیلم نیز درباره حضور معلم ادبیات انگلیسی جدیدی در یک مدرسه سخت‌گیر است. شیوۀ تدریس معلم جدید روی دانش‌آموزان نیز تاثیر می‌گذارد و آن‌ها را با نگاه متفاوتی به‌زندگی آشنا می‌کند.

هنرنمایی به‌یادماندنی رابین ویلیامز به‌همراه بازیگران جوان آن سال‌ها، حس‌وحالی به‌این فیلم بخشیده که بعد از گذشت 30 سال هم‌چنان طراوت و تازگی‌اش را حفظ کرده است و هر زمان که به‌تماشایش بنشینید، غرق لذت و دل‌تنگی برای دوران نوجوانی‌تان خواهید شد.

 

فیلم کلوپ صبحانه (1985) The Breakfast Club

فیلم کلوپ صبحانه از بهترین فیلم های تینجری است و تاثیر به‌سزایی در این ژانر داشته است. این فیلم ماجرای پنج نوجوان را روایت می‌کند که در یک جلسه تنبیهی در مدرسه با هم آشنا می‌شوند. ابتدا این دانش‌آموزان نسبت به دیگران گارد دفاعی می‌گیرند؛ اما بعدتر داستان‌هایشان را با هم به‌اشتراک می‌گذارند و داستان فیلم پیش می‌رود.

کارگردانی این اثر برعهده جان هیوز بوده و بازیگرانی هم‌چون امیلیو استیوز، پال گلیسون و آنتونی مایکل هال در آن حضور داشته‌اند. این فیلم با بودجۀ 1 میلیون دلاری تولید شده و در گیشه 51 میلیون دلار فروش داشته است. همین مسئله نشان از ارزش فیلم کلوپ صبحانه و محبوبیت آن دارد.

اگر این فیلم را ندیده‌اید، حتما در فرصتی مناسب به‌تماشای آن بنشینید. درست است که ما کلوپ صبحانه را در فهرست فیلم های تینیجری آورده‌ایم، اما تماشای این فیلم جریان‌ساز را به‌همۀ علاقه‌مندان سینما توصیه می‌کنیم. خیال‌تان راحت؛ پشیمان نخواهید شد!

 

انیمیشن درون و بیرون (2015) Inside Out

نمی‌شود درباره فیلم برای نوجوانان صحبت کرد و نامی از یک انیمیشن نبرد. انیمیشن انتخابی ما در این بخش «درون و بیرون» است؛ چون داستان جذابی دارد و علاوه‌بر کودکان، برای نوجوانان و حتی بزرگسالان هم جذاب است. شاید شما هم از آن‌دست افرادی باشید که انیمیشن درون و بیرون را بیش از یک‌بار دیده‌اند!

این انیمیشن از بهترین فیلم های کودکانه است و در ژانر کمدی-درام و ماجراجویی ساخته شده است. درون و بیرون از انیمیشن های پیکسار بوده و پیت داکتر کارگردانی آن را برعهده داشته است. داکتر همان کارگردان انیمیشن‌های بالا و کارخانه هیولاها است و حضور او به‌عنوان کارگردان، به‌ما اعلام می‌کند که در انیمیشن درون و بیرون هم با داستانی جذاب و متفاوت روبه‌رو خواهیم بود. درباره تاثیر نام کارگردان در انتخاب فیلم صحبت کرده بودیم؛ فراموش که نکرده‌اید؟!

پیت داکتر داستان این انیمیشن را براساس احساسات و عواطف کودکی خود و هم‌چنین زندگی دختر کوچکش نوشته است. ساخت این فیلم بیش از 2 سال زمان برده و 45 انیماتور روی آن کار کرده‌اند. مطمئن باشید که حاصل این‌همه هزینه و زمان و انرژی، خستگی را از تن عوامل سازنده برده است. مطمئن باشید! این انیمیشن آن‌قدر دوست‌داشتنی است که حتی می‌تواند خستگی را از تن بیننده هم به‌در کند!

از نکات جالب این انیمیشن این است که در اتفاقی نادر، نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامۀ اقتباسی شد. معمولا انیمیشن‌ها نمی‌توانند در این کتگوری وارد رقابت با فیلم های جدید هالیوود شوند؛ اما درون و بیرون این کار را کرد، هرچند که برنده جایزه نشد. این انیمیشن همان‌سال به‌عنوان بهترین انیمیشن اسکار انتخاب شد.

 

فیلم دختران بدجنس (2004) Mean Girls

پروندۀ معرفی بهترین فیلم های تینیجری را با یک فیلم دخترانه کمدی تمام کنیم؟ تینا فی نویسنده فیلم‌نامه است؛ پس با توجه به‌شناختی که نسبت به فی داریم، می‌دانیم با چه نوع کمدی‌ای مواجه خواهیم بود. لیست بازیگران هم قابل توجه است. لیندزی لوهان، ریچل مک‌آدامز، لیزی کاپلان، لیسی چابرت، تینا فی و امی پولر هنرپیشگان فیلم دختران بدجنس هستند.

داستان این فیلم درباره آزار و اذیت کودکان ضعیف‌تر در مدرسه است. کندی هرون از ابتدا در خانه درس خوانده و محیط مدرسه را تجربه نکرده است. حالا او قرار است بعد از 16 سال وارد یک دبیرستان دولتی شود. خودتان می‌توانید حدس بزنید که کندی با چه معضلاتی مواجه خواهد بود!

 

پس…

این هم از بهترین فیلم های تینیجری به‌انتخاب ما. شما هم کمک کنید تا فهرست‌مان پُربارتر شود. کدام ویژگی‌هاست که به‌شما کمک می‌کند تا یک فیلم تینیجری را به دیگران پیشنهاد کنید؟

حالا که از فیلم های مخصوص نوجوانان صحبت کردیم، چندخطی هم درباره فیلم های خانوادگی بنویسیم. باز هم با ما همراه باشید؛ هنوز ژانرها و فیلم‌های زیادی مانده که درباره‌شان صحبت نکرده‌ایم و در ادامه بهترین فیلم های دنیا را بیش‌تر خواهید شناخت.

 

بهترین فیلم های خانوادگی را چگونه انتخاب کنیم؟

وقتی صحبت از بهترین فیلم های خانوادگی می‌شود؛ همیشه منظورمان فیلم های درام یا کمدی با مضمون بنیان خانواده و مشکلات مخصوص خانواده‌ها نیست. اول باید ببینیم اعضای خانواده چه سبک و چه ژانری را می‌پسندند، سپس فیلم مناسب خانواده را انتخاب کنیم. شاید یک زوج جوان ترجیح بدهند یکی از فیلم‌های فهرست بهترین فیلم های ترسناک را برای شب فیلم خانوادگی‌شان انتخاب کنند! با این حال، باید یک راهنمای کلی داشته باشیم تا بتوانیم برای اکثر خانواده‌ها فیلم معرفی کنیم.

 

اگر یک زوج جوان هستید…

اگر یک زوج جوان هستید...

و پس از نوش جان کردن یک شام رویایی به‌خانه برگشته‌اید تا پیش از خواب یک فیلم سینمایی خانوادگی تماشا کنید، پیشنهاد ما یکی از بهترین فیلم های موزیکال سینماست؛ ماما میا! داستان این فیلم درباره دختری به‌نام سوفی است که برنامه‌های خاصی برای شب عروسی‌اش تدارک دیده و می‌خواهد مادرش را سورپرایز کند. فیلم ماما میا (2008) !Mamma Mia یکی از بهترین فیلم های مریل استریپ است و بازیگرانی هم‌چون آماندا سیفرد و پیرس براسنان او را همراهی می‌کنند. شاید براسنان را با مجموعه فیلم های جیمز باند به‌خاطر داشته باشید.

تماشای این فیلم کمدی رمانتیک یک مزیت دیگر هم دارد! می‌توانید برای یک شب فیلمی دیگر برنامه‌ریزی کنید. ابتدا قسمت اول ماما میا را می‌بینید و خاطره‌ای عاشقانه می‌سازید؛ بعد برای تماشای قسمت دوم آن برنامه می‌چینید!

فیلم ماما میا! دوباره شروع کنیم (2018) Mamma Mia! Here We Go Again ماجراهای پس از مرگ دونا (با هنرنمایی مریل استریپ) را نمایش می‌دهد. سوفی، دختر دونا، تصمیم گرفته هتل قدیمی مادرش را بازسازی کند. بارداری سوفی هم باعث می‌شود او درگیر خاطرات گذشته‌اش شود و پای مریل استریپ اسطوره‌ای باز هم به فیلم باز می‌شود.

این فیلم تنها یک پیشنهاد بود. اگر فیلم های ژانر موزیکال را می‌پسندید، حتما به این فیلم‌ها هم توجه داشته باشید: مری پاپینز (1964)، دیو و دلبر (1991)، بینوایان (2002)، لالا لند (2016) و مولن روژ (2001). پیشنهاد ویژه ما هم فیلم مولن روژ است که به‌عنوان بهترین فیلم گلدن گلوب انتخاب شده و یکی از بهترین فیلم های نیکول کیدمن محسوب می‌شود.

اما همیشه که فیلم های موزیکال و عاشقانه مدنظر نیست! گاهی اندکی هیجان و استرس هم لازم است! این‌جاست که پای فیلم های ترسناک به شب‌های فیلم‌بینی خانوادگی وارد می‌شود! مخصوصا اگر زوجی جوان هستید، تماشای یک فیلم ترسناک می‌تواند به‌شما کمک کند که بیش‌تر قدر یک‌دیگر را بدانید و متوجه شوید که چه اتفاق‌های ترسناکی در دنیا رخ می‌دهد و باید همیشه هوای هم را داشته باشید!

پیشنهاد ما فیلم برو بیرون (2017) Get Out است. چرا؟! چون این فیلم یکی از بهترین فیلم های ژانر وحشت است و توانسته منتقدان جهان را به‌تحسین وادار کند. شاید عجیب باشد که یک فیلم ترسناک با کسب امتیاز 99 از 100 به‌یکی از بهترین فیلم های راتن تومیتوز تبدیل شود. این فیلم هم‌چنین جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی را هم کسب کرده است.

داستان فیلم برو بیرون درباره جوان سیاه‌پوستی است که با دختری سفیدپوست آشنا شده و همراه او به خانه ییلاقی والدینش می‌رود تا با خانواده دختر آشنا شود. همه‌چیز در ابتدا آرام و عاشقانه پیش می‌رود؛ تا این‌که کریس با واقعیت پنهان آن خانه و خانواده رُز روبه‌رو می‌شود.

حواستان باشد که پیش از باز شدن پای بچه به خانواده و تسلیم شدن مقابل تماشای چندبارۀ بهترین فیلم های کودکانه و انیمیشن های بچگانه تا می‌توانید باید فیلم های بزرگسالانه تماشا کنید! پس فرصت را غنیمت بشمارید و شب عاشقانه‌تان را با فیلم های مناسب زوج های جوان تکمیل کنید.

 

اگر فرزند کوچکی در خانه دارید…

کودکان عاشق دنیای رنگی و موزیکال انیمیشن‌ها هستند؛ و همین مسئله انتخاب را برای والدین راحت‌تر می‌کند. البته پیش از نمایش یک انیمیشن به کودک‌تان، حتما باید یک‌بار خودتان آن فیلم را تماشا کنید تا مطمئن شوید که محتوایش مناسب فرهنگ و سبک تربیتی شماست. مطالعه مقالات و نقدها هم می‌تواند در این انتخاب کمک‌حال شما باشد.

مسئله تنها نگاه کردن بهترین کارتون ها و سرگرم‌شدن فرزندمان نیست؛ ما می‌خواهیم کودک‌مان از تماشای این کارتون‌ها چیزهایی یاد بگیرید. مثلا تا حالا به این نکته فکر کرده‌اید که انیمیشن باب اسفنجی چه درس‌هایی برای زندگی به کودک‌تان می‌آموزد؟ یا مجموعه انیمیشن های داستان اسباب بازی چه تاثیرات مثبت و منفی‌ای روی کودک می‌گذارد؟ پس لازم است پیش از انتخاب، اندکی زمان صرف کرده و مناسب‌ترین کارتون را برای فرزندتان پخش کنید.

حالا که به‌اهمیت این موضوع اشاره کردیم، بهتر است فهرست کوتاهی از آموزنده ترین انیمیشن های برای کودکان بیاوریم تا مطلب‌مان کامل‌تر شود. این 10 انیمیشن جذاب پیشنهادات ما هستند. اگر شما هم به‌عنوان کسی که دغدغه تربیت صحیح کودکش را دارد، کارتون‌هایی سراغ دارید که می‌توانند به کودکان درس‌های ارزش‌مندی بیاموزند، لطفا در بخش دیدگاه‌ها با ما و دیگر والدین درمیان بگذارید تا بتوانیم از میان صدها انیمیشن موجود، بهترین فیلم های مناسب کودکان را انتخاب کنیم.

در جست‌وجوی نمو (2003)، مولان 2 (2005)، پاندای کونگ‌فوکار (2008)، وال ای (2008)، بالا (2009)، من نفرت‌انگیز (2010)، گیسو کمند (2010)، دلیر (2012)، فروزن (2013)، فیلم لگو (2014). این فهرست می‌تواند با پیشنهادات شما کامل‌تر شود.

در این میان، از تماشای بهترین انیمیشن های پیکسار هم غافل نشوید. پیکسار همیشه حرفه‌ای کار می‌کند و انیمیشن‌هایش نه‌تنها کودکانه، که از انیمیشن های مناسب بزرگسالان هم هستند. پس می‌توانید ضمن سرگرم کردن کودک‌تان، خودتان هم از تماشای این کارتون‌ها لذت ببرید.

 

اگر فرزندتان بزرگ‌تر شده است…

شاید دیگر نتوانید از انیمیشن‌ها و فیلم های کودکانه استفاده کنید. پس چاره چیست؟ نوجوانان عاشق هیجان و ماجراجویی هستند؛ پس باید سراغ بهترین فیلم های ماجراجویی تاریخ سینما برویم. این‌جا هم مسئله کنترل والدین و بازبینی فیلم‌ها مطرح است. البته باید با احتیاط بیش‌تری این کار را انجام دهید. چراکه فرزندان در سنین نوجوانی روی کنترل شدن از سمت والدین حساس‌اند و ممکن است مراقبت‌های دلسوزانه شما تاثیر معکوس داشته باشد.

شاید بهترین پیشنهاد این باشد که خودتان ابتدا فیلم های مناسب نوجوانان را تماشا کنید و سپس در شرایطی کاملا دوستانه بهترین عناوین را به فرزندتان پیشنهاد کنید؛ یا حتی با او به‌تماشای فیلم منتخب‌تان بنشینید.

در این قسمت مجموعه فیلم های پارک ژوراسیک می‌تواند انتخاب خوبی باشد. این فیلم‌ها هم هیجان‌انگیزند، و هم دایناسور دارند! شاید نوجوانان امروزی هم مثل ما عاشق تقابل انسان و دایناسور باشند! در این‌صورت، پارک ژوراسیک می‌تواند آن‌ها را پای تلویزیون میخکوب کند.

اگر نوجوان شما عاشق فضاهای فانتزی و داستان‌پردازی‌های ذهنی است؛ او را با دنیای بهترین فیلم های فانتزی آشنا کنید. در این دنیا، مجموعه فیلم های هری پاتر و سری فیلم های ارباب حلقه ها انتخاب‌های خوبی‌اند. نوجوانان شیفتۀ کتاب های هری پاتر و مدرسۀ خلق‌شده توسط جی. کی. رولینگ هستند و تجربه ثابت کرده که از تماشای فیلم‌هایی با این سبک و سیاق کاملا لذت می‌برند.

استیون اسپیلبرگ از بزرگ ترین کارگردانان تاریخ سینما است و فیلم‌های او علاوه‌بر بزرگسالان، نوجوانان را نیز مجذوب می‌کند. کمی بالاتر از پارک ژوراسیک نوشتیم، که ساختۀ اسپیلبرگ بود، و این‌جا می‌خواهیم یکی دیگر از فیلم‌هایش را معرفی کنیم. مجموعه فیلم های ایندیانا جونز نیز می‌تواند نوجوانان عاشق ماجراجویی و فیلم های ماجراجویانه را جذب کند. مطمئن باشید که فرزند شما پس از تماشای این مجموعه، شیفتۀ فیلم های جست‌وجوی گنج خواهد شد!

فیلم‌های مسیر بازگشت یک سگ به خانه (2019)، کودکی که پادشاه خواهد شد (2019) و هابز و شاو (2019) (از مجموعه فیلم های سریع و خشن) از فیلم های جدید ماجراجویی هستند و می‌توانند اوقات خوشی را برای خانواده شما بسازند.

و به‌عنوان آخرین نکته در این بخش، می‌خواهیم به فهرست بهترین فیلم های مارول اشاره کنیم. مطمئن باشید که فرزندتان عاشق این سری خواهد شد. این‌جا ما به‌ترتیب این فیلم‌ها را بنویسیم تا پاسخی برای سوال «فیلم های مارول را با چه ترتیبی ببینیم؟» آماده کرده باشیم.

 • فیلم مرد آهنی (2008)
 • فیلم هالک شگفت‌انگیز (2008)
 • فیلم مرد آهنی 2 (2010)
 • فیلم ثور (2011)
 • فیلم کاپیتان آمریکا: اولین انتقام‌جو (2011)
 • فیلم انتقام‌جویان (2012)
 • فیلم مرد آهنی 3 (2013)
 • فیلم ثور: دنیای تاریک (2013)
 • فیلم نگهبانان کهکشان (2014)
 • فیلم نگهبانان کهکشان 2 (2017)
 • فیلم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان (2014)
 • فیلم انتقام‌جویان: عصر اولتران (2015)
 • فیلم مرد مورچه‌ای (2015)
 • فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (2016)
 • فیلم مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه (2017)
 • فیلم پلنگ سیاه (2018)
 • فیلم دکتر استرنج (2016)
 • فیلم ثور: رگناروک (2017)
 • فیلم انتقام‌جویان: جنگ ابدیت (2018)
 • فیلم مرد مورچه‌ای و زنبورک (2018)
 • فیلم کاپیتان مارول (2019)
 • فیلم انتقام‌جویان: پایان بازی (2019)

 

بهترین فیلم‌ها برای دیدن با خانواده

از بهترین فیلم ها برای کودکان و نوجوانان نوشتیم؛ حالا می‌خواهیم چند فیلم که مناسب تمام اعضای خانواده باشند معرفی کنیم. آن‌چه ما در ادامه می‌آوریم بهترین‌ها به‌انتخاب خودمان هستند و در این فرصت کوتاه تنها می‌توانیم به 5 فیلم برتر اشاره کنیم. اگر شما هم فیلم خوب و جذابی سراغ دارید که توانسته لحظات خوشی برای جمع خانوادگی‌تان بسازد، لطفا به ما کمک کنید و اسم فیلم و دلیل انتخاب‌تان به‌عنوان یکی از بهترین فیلم های خانوادگی را در بخش نظرات بنویسید.

 

فیلم بزرگ‌ترین شومن (2017) The Greatest Showman

این درام موزیکال را مایکل گریسی کارگردانی کرده و داستان آن درباره تشکیل یک سیرک موفق توسط یک شومن آمریکایی است. بزرگ‌ترین شومن یکی از بهترین فیلم های هیو جکمن محسوب می‌شود و علاوه‌بر او بازیگرانی چون میشل ویلیامز، زک افران و ربکا فرگوسن در آن ایفای نقش کرده‌اند.

 

فیلم هوگو (2011) Hugo

فیلم سه بعدی هوگو یکی از بهترین فیلم های مارتین اسکورسیزی است که در 11 رشته نامزد جایزه اسکار شد و 5 جایزه را ازآن خود کرد. داستان این فیلم درباره پسربچه‌ای است که به‌تنهایی در یک ایستگاه قطار زندگی می‌کند. در این فیلم ماجراجویانه بازیگران نام‌آشنایی هم‌چون بن کینگزلی، ساشا بارون کوهن، کلویی مورتز و ایسا باترفیلد ایفای نقش کرده‌اند.

 

فیلم کنار من بمان (1986) Stand by Me

این فیلم قدیمی درباره چهار دوست صمیمی است که به‌دنبال یک ماجراجویی بزرگ هستند؛ و این اشتیاق آن‌ها را درگیر اتفاق‌های عجیب و خطرناک می‌کند. کارگردانی فیلم برعهده راب رینر بوده و در آن می‌توانیم چهره‌های نوجوانانه و جوانانه بازیگران مشهور هالیوود مانند ویل ویتون، کیفر ساترلند، ریور فینیکس، جری اوکانل و کوری فلدمن را ببینیم.

این فیلم علاوه‌بر آن‌که می‌تواند یک فیلم مناسب برای خانواده باشد، از فیلم های نوستالژیک هم هست و با تماشای آن حس‌وحال خوبی پیدا خواهید کرد. این حرف را از ما قبول کنید!

 

فیلم بازی های گرسنگی (2012) The Hunger Games

مجموعه فیلم های عطش مبارزه یا بازی‌های گرسنگی از محبوب‌ترین فیلم های نوجوان پسند دنیاست و بی‌شک می‌تواند هیجان را به‌خانواده‌تان هدیه کند! اگر قسمت اول فیلم عطش مبارزه را دیدید و پسندید، اصلا نگران نباشید! سه قسمت دیگر در ادامۀ این فیلم ساخته شده و قسمت جدید آن هم به‌زودی ساخته خواهد شد.

جنیفر لارنس، وودی هرلسون، جاش هارچسون و لیام همسورث بازیگران شناخته‌شدۀ این فیلم مهیج هستند. داستان فیلم بازی های گرسنگی درباره کشوری در آینده است که در آن حکومت مرکزی دیگر ایالت‌ها را مجبور می‌کند تا هر سال 2 نوجوان را به‌مسابقات عطش مبارزه اعزام کنند. در این مسابقه، نوجوانان باید یک‌دیگر را بکشند و نفر آخر برنده خواهد بود.

 

فیلم تنها در خانه (1990) Home Alone

تنها در خانه از آن‌دست فیلم های خاطره انگیز است که به‌لطف بارها پخش‌شدن از صداوسیما در ذهن چند نسل از ایرانیان نقش بسته است. تماشای این فیلم در جمع خانوادگی می‌تواند حس خوب روزهای گذشته را برای بزرگ‌ترها زنده کند و هم‌چنین برای کوچک‌ترها جذاب باشد.

از این فیلم نسخه‌های تنها در خانه 2، تنها در خانه 3 و تنها در خانه 4 نیز ساخته شده است. سال 2012 هم قسمت دیگری با عنوان تنها در خانه: سرقت در تعطیلات اکران شد. پس اگر قسمت اول را پسندید، خیال‌تان راحت باشد که برای پنج شب‌نشینی فیلم خانوادگی هم فیلم مناسب دارید.

داستان فیلم تنها در خانه از این قرار است: خانواده کوین برای گذراندن تعطیلات کریسمس به پاریس خواهند روند. آن‌ها روز حرکت کوین را فراموش کرده و او را در خانه تنها می‌گذراند. کوین ابتدا از این تنهایی راضی است؛ اما بعد متوجه می‌شود که دو دزد قصد دارند به خانه‌شان دستبرد بزنند و این دزدی قرار است برای او دردسرساز شود.

فیلم تنها در خانه از مجموعه بهترین فیلم های کریسمسی است و تماشای آن می‌تواند خاطره خوشی از یک دورهمی خانوادگی برای همۀ اعضای خانواده بسازد.

 

بهترین فیلم های جنایی سینما

جرم و جنایت از موضوعات مورد علاقه فیلم‌سازان هالیوودی است و هرسال چند فیلم خوب به فهرست بهترین فیلم های جنایی افزوده می‌شود. گاهی این فیلم‌ها رنگ و بوی تخیلی می‌گیرند و در پادآرمان‌شهرهایی مانند گاتهام رخ می‌دهند. مانند بهترین فیلم های بتمن که همیشه محبوب بوده‌اند و بینندگان را همراه بتمن کرده‌اند تا با جنایت‌های سازمان‌یافتۀ گاتهام‌سیتی مبارزه کنند.

این‌جا ما بیش‌تر روی فیلم‌هایی تمرکز می‌کنیم که داستان واقعی‌تری را دنبال می‌کنند. در ادامه که همراه ما هستید، با 5 فیلم جنایی برتر تاریخ سینما آشنا می‌شویم. باز هم تاکید می‌کنیم که این فیلم‌ها انتخاب‌های ما هستند؛ و خیلی خوشحال می‌شویم که شما هم چند فیلم محبوب‌تان را در ژانر جنایی به فهرست ما اضافه کنید تا در نهایت یک راهنمای جامع برای انتخاب بهترین فیلم های جنایی داشته باشیم.

 

فیلم پدرخوانده (1972) The Godfather

مجموعه فیلم های پدرخوانده شاهکارند؛ و از همه بیش‌تر قسمت اول این سری. پدرخوانده از بهترین فیلم های فرانسیس فورد کاپولا و شاید بهترین فیلم او باشد. بسیاری از منتقدین این فیلم را بهترین فیلم جنایی تاریخ سینمای جهان می‌دانند. نظر شما چیست؟ آیا فیلم دیگری هست که بتواند این جایگاه را از شاهکار کاپولا بگیرد؟

پدرخوانده را می‌توان از بهترین فیلم های آل پاچینو نیز دانست. او در این فیلم نمایشی خیره‌کننده در کنار مارلون براندو داشت و توانست جایگاه خود را در میان بازیگران مشهور سینما استوارتر کند. در کنار این دو بازیگر اسطوره‌ای، رابرت دووال، جیمز کان و دایان کتین نیز ایفای نقش کرده‌اند.

این فیلم برنده جایزه اسکار بهترین فیلم شد. مارلون براندو هم برای ایفای نقش دون کورلئونه جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را کسب کرد. پس بی‌شک این فیلم را باید در فهرست بهترین فیلم های مارلون براندو نیز بنویسیم. البته این مسئله باعث تحریم مراسم اسکار از سوی آل پاچینو شد؛ چراکه او از قرارگرفتن در لیست بازیگران نقش مکمل ناراضی بود.

به‌هرحال، وقتی مجموعه پدرخوانده را برای تماشا انتخاب می‌کنید، مطمئنید که با یک شاهکار سینمایی مواجه‌اید و قرار نیست زمان‌تان به‌هدر برود.

 

فیلم رفقای خوب (1990) Goodfellas

این فیلم براساس داستان واقعی زندگی هنری هیل، گانگستر و خبرچین FBI ساخته شده است. دیدن نام اسکورسیزی به‌عنوان کارگردان و بازیگرانی هم‌چون رابرت دنیرو و جو پشی ما را متقاعد می‌کند که رفقای خوب در دستۀ فیلم هایی که ارزش دیدن دارند قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که دنیرو و پشی پس از سال‌ها در فیلم جدید مرد ایرلندی دوباره باهم هم‌بازی شده‌اند و کارگردان نیز باز مارتین اسکورسیزی است!

پس اگر فیلم رفقای خوب را پسندیدید، بدون اتلاف وقت بروید سراغ فیلم مرد ایرلندی (2019) The Irishman و از هنرنمایی دنیرو، پشی و آل پاچینو در کنار هم لذت ببرید. هر دو این فیلم های جنایی را می‌توان در فهرست بهترین فیلم های رابرت دنیرو قرار داد و ساعت‌ها میخ‌کوبِ هنرنمایی خاص دنیرو در عرصۀ سینما شد.

 

فیلم هفت (1995) Seven

باز هم فیلم دیگری از دیوید فینچر وارد فهرست ما شده است. این شاهکار جنایی و روان‌شناسانه از بهترین فیلم های مورگان فریمن محسوب می‌شود. در کنار فریمن، برد پیت و کوین اسپیسی نیز در این اثر حضور داشته‌اند.

داستان این فیلم درباره دو کارآگاه است؛ یکی در آستانۀ بازنشستگی و دیگری جوانی که تازه به واحد منتقل شده است. همکاری این دو مصادف می‌شود با یک پرونده مهم. قاتلی روانی قصد دارد براساس گناه‌های کبیره مطرح‌شده در کتاب مقدس قتل‌های خود را انجام بدهد. کارآگاهان فیلم هفت باید این قاتل زنجیره‌ای را با توجه به نشانه‌هایی که از او باقی مانده، شناسایی و دستگیر کنند. اما ماجرا به‌این آسانی‌ها هم نیست و قاتل داستان حقه‌های جدیدی در آستین دارد.

 

فیلم لئون حرفه‌ای (1994) Leon: The Professional

لئون: حرفه‌ای اولین فیلم کارنامۀ هنری ناتالی پورتمن بود و او را به‌شهرت در سینما رساند. در سوی دیگر، برای ژان رنو هم این فیلم بسیار خاص بود و درواقع نقطه‌عطفی در زندگی هنری محسوب می‌شود. این فیلم از معروف ترین فیلم های جهان است و دیالوگ‌ها و سکانس‌های خاص آن بارها و بارها در شبکه‌های مجازی دست‌به‌دست شده‌اند.

این فیلم از سری فیلم های سینمای فرانسه محسوب می‌شود؛ اما به‌زبان انگلیسی تولید شده است. نویسندگی و کارگردانی فیلم لئون برعهده لوک بسون بوده و گری اولدمن نیز دیگر بازیگر مطرح آن است.

 

فیلم یازده یار اوشن (2001) Ocean’s Eleven

احساس کردیم فضای معرفی فیلم های جنایی خیلی خشک و جدی شد؛ پس به‌عنوان آخرین فیلم این ژانر، یازده یار اوشن را می‌نویسیم. این فیلم پُر است از بازیگران مشهور و محبوب سینما: جرج کلونی، برد پیت، مت دیمون، اندی گارسیا، جولیا رابرتس، کیسی افلک و… .

این فیلم از بهترین فیلم های استیون سودربرگ است و داستانی جذاب و هیجان‌انگیز دارد. داستان دربارۀ یک گروه 11 نفره از حرفه‌ای‌هاست که قصد دارند خزانۀ یکی از بزرگ‌ترین کازینوهای لاس وگاس را خالی کنند.

اگر سبک فیلم های سرقت را می‌پسندید و از یازده یار اوشن نیز خوش‌تان آمده، می‌توانید دنباله‌های این فیلم را هم ببینید. سال 2004 فیلم 12 یار اوشن و سال 2007 فیلم 13 یار اوشن اکران شدند. البته سال 2018 هم یک نسخه از این فیلم با عنوان 8 یار اوشن اکران شد که همۀ بازیگران آن زن بودند و خبری از ستاره‌های مرد سری‌های قبلی نبود.

 

جمع‌بندی

مجموعه فیلم های جنایی آن‌قدر زیاد است که انتخاب چند فیلم کاری شبیه به ناممکن می‌نماید. تلاش ما این بود که چند فیلم خوب از این مجموعه معرفی کنیم تا شما با فضای فیلم های جنایی بیش‌تر آشنا شوید. حتما شما هم حین فکر کردن به فهرست بهترین فیلم های جنایی نام چند فیلم را گوشۀ ذهن‌تان مرور می‌کنید. لطفا نام آن فیلم‌ها را برای ما بنویسید و بگویید در انتخاب یک فیلم خوب جنایی چه معیارهایی را ملاک قرار می‌دهید.

 

بهترین فیلم های علمی تخیلی دنیا

بهترین فیلم های علمی تخیلی دنیا

انتظار شما از یک فیلم علمی تخیلی چیست؟ دوست دارید فیلم های سفر در زمان را تماشا کنید؟ یا تکنولوژی‌های عجیب و غریب شما را به‌وجد می‌آورند؟ شاید هم علاقه‌مند به فضا و موجودات بیگانه باشید. به‌هرحال، فیلم های علمی و تخیلی دنیا ساخته شده‌اند تا این حس کنج‌کاوی و اشتیاق شما را آرام کنند!

این‌جا ما سعی می‌کنیم در فهرستی کوتاه به بهترین فیلم های علمی تخیلی سینمای جهان اشاره کنیم. مشتاق همکاری شما هم هستیم و دوست داریم که فهرست‌مان را با تجربیات فیلم‌بینی خودتان کامل‌تر و مفیدتر کنید.

 

Terminator

 • فیلم 2001: ادیسه فضایی (1968) A Space Odyssey از بهترین فیلم های استنلی کوبریک است و در آن می‌توانید صحنۀ فرود انسان به پهنۀ ماه را مشاهده کنید.
 • فیلم مگس (1986) The Fly از بهترین فیلم های علمی تخیلی ژنتیکی است که می‌تواند شما را به این ژانر علاقه‌مند کند.
 • فیلم بیگانه (1979) Alien از بهترین فیلم های ریدلی اسکات است و علاوه‌بر این‌که یک فیلم ترسناک است، از فیلم های پیشرو ژانر علمی تخیلی فضایی نیز محسوب می‌شود.
 • فیلم جنگ ستارگان (1977) Star Wars شاهکاری است از جرج لوکاس. باید بپذیریم که مجموعه فیلم های جنگ ستارگان تاثیر شگرفی بر صنعت فیلم‌سازی جهان گذاشته است.
 • فیلم فرزندان انسان (2006) Children of Men ما را با خود به‌آینده‌ای خطرناک می‌برد؛ جایی که زنان دیگر قدرت باروری ندارند و قرار است به‌زودی نسل بشر نابود شود.
 • فیلم موجود (1982) The Thing ما را مهمان صحنۀ خطرناکی در قطب جنوب می‌کند: موجودی بیگانه به‌شکل انگل وارد بدن انسان‌ها شده و آن‌ها را آلوده می‌کند.
 • فیلم پلیس آهنی (1987) RoboCop را حتما دیده‌اید! از آن فیلم‌های به‌یادماندنی و خاطره‌انگیز که بارها از صداوسیما پخش شده است.
 • فیلم ماتریکس (1999) The Matrix از بهترین فیلم های واچوفسکی ها است. مجموعه فیلم های ماتریکس تاثیر به‌سزایی در حرکت ژانر علمی و تخیلی گذاشته‌اند.
 • فیلم مکس دیوانه: جاده خشم (2015) Mad Max: Fury Road از جدیدترین فیلم های علمی تخیلی و یکی از بهترین فیلم های تام هاردی و شارلیز ترون است. در این فیلم بسیار هیجان‌انگیز هم با آینده‌ای خطرناک برای بشریت روبه‌رو می‌شویم.
 • فیلم نابودگر (1984) The Terminator یکی از بهترین فیلم های جیمز کامرون است. فیلم ترمیناتور (نابودگر)، که از بهترین فیلم های آرنولد شوارتزنگر نیز است، تبدیل به فیلمی محبوب در ژانر سفر در زمان شده است.
 • فیلم فراماشین (2015) Ex Machina آمده تا ما را با آینده‌ای آشنا کند که در آن ربات‌های هوشمند رقیب انسان‌ها شده‌اند.
 • درخشش ادبی یک ذهن پاک (2004) Eternal Sunshine of the Spotless Mind یک فیلم علمی تخیلی عاشقانه است! بله، علمی تخیلی و عاشقانه! دو عاشق از علم کمک می‌گیرند تا خاطرات مشترک‌شان را کاملا فراموش کنند، اما عشق قوی‌تر از تکنولوژی است! این فیلم از بهترین فیلم های جیم کری و کیت وینسلت محسوب می‌شود.

 

در آخر…

سعی کردیم که از انواع مختلف فیلم های علمی تخیلی مثال‌هایی بیاوریم. با این‌حال فیلم های خوب زیادی ماندند و نتوانستیم وارد فهرست کنیم. نظر شما چیست؟ اگر می‌توانستید تنها یک فیلم به این لیست اضافه کنید، انتخاب‌تان کدام فیلم علمی تخیلی بود؟

 

بهترین فیلم های بیوگرافی جهان را بشناسیم

فیلم های زندگینامه ای مانند یک کتاب خوش‌خوان هستند. این فیلم‌ها به ما کمک می‌کنند تا در سریع‌ترین زمان ممکن درباره زندگی یک شخصیت تاثیرگذار اطلاعات مفیدی کسب کنیم. البته نباید فراموش کنیم که حتی بهترین فیلم های بیوگرافی جهان هم از لغزش و خطا مصون نیستند و نباید معیار سنجش و قضاوت ما درباره یک واقعه تاریخی یا یک شخصیت شوند.

این فیلم‌ها صرفا یک شروع هستند. اگر از یک چهره تاریخی خوشمان آمد، باید از منابع معتبر دیگر هم برای شناخت بیش‌تر وی استفاده کنیم. به‌هرحال، آن‌چه در ادامه خواهید خواند، چند عنوان مهم از فهرست بهترین فیلم های بیوگرافی سینمای جهان هستند.

 • فیلم گاو خشمگین (1980) Raging Bull درباره زندگی بوکسور معروف آمریکایی، جیک لاموتا، است.
 • فیلم گرگ وال استریت (2013) The Wolf of Wall Street داستان زندگی جردن بلفورت، دلال سهام در وال‌استریت، است.
 • فیلم پیانیست (2002) The Pianist از بهترین فیلم های رومن پولانسکی است. در این فیلم شاهد هنرنمایی خیره‌کننده آدرین برودی هستیم. این فیلم براساس زندگی پیانیست لهستانی، ولادیسلاو اشپیلمان، ساخته شده است. برودی برای ایفای این نقش توانست اسکار بهترین بازیگر مرد نقش اول را کسب کند. پس می‌توانیم این فیلم را وارد فهرست بهترین فیلم های آدرین برودی کنیم.
 • فیلم یک ذهن زیبا (2001) A Beautiful Mind درباره زندگی ریاضیدان معروف و برنده نوبل اقتصاد، جان نش، است.
 • فیلم اد وود (1994) Ed Wood یکی از بهترین فیلم های جانی دپ است. این فیلم را تیم برتون کارگردانی کرده و داستان آن درباره زندگی کارگردان ادوارد دی وود است.
 • فیلم به‌سوی طبیعت وحشی (2007) Into the Wild با توجه به داستان زندگی کریستوفر مک‌کندلس ساخته شده است؛ جوانی که زندگی‌اش را رها کرد تا تنهایی در دل آلاسکا سفر کند.

 

خب…

این چند فیلم انتخاب‌های ما از میان صدها فیلم زندگینامه ای خوب بودند. شما هم از انتخاب‌هایتان در این ژانر برای ما بنویسید. کدام فیلم را به‌ما پیشنهاد می‌کنید؟

 

بهترین فیلم های ورزشی سینمای جهان

ورزش مورد علاقه شما چیست؟ بوکس؟ فوتبال؟ کشتی؟ یا ورزش‌های خارجی‌تر مثل بیسبال و راگبی؟! هرچه که باشد، حتما یک فیلم خوب پیدا می‌کنید که درباره آن ساخته شده باشد. در این میان بعضی از فیلم‌ها کیفیت ساخت و داستان برجسته‌تری دارند و در ذهن فیلم‌بازهای جهان جا خوش کرده‌اند.

ما در این‌جا نگاه کوتاهی به فهرست بهترین فیلم های ورزشی جهان می‌اندازیم. اگر شما هم فیلم ورزشی خاصی مدنظر دارید، لطفا معرفی کنید تا ما و بقیه خوانندگان فانیبو هم از تماشایش لذت ببریم.

 • علاقه‌مندان به بوکس حتما از تماشای فیلم گاو خشمگین (1980) Raging Bull با بازی رابرت دنیرو و کارگردانی اسکورسیزی لذت خواهند برد. گاو خشمگین را یکی از بهترین فیلم های سینمایی جهان می‌دانند.
 • فیلم راکی (1976) Rocky اولین عنوان از سری فیلم های راکی بود. حضور درخشان سیلوستر استالونه باعث شد که این فیلم در دستۀ بهترین فیلم های رزمی جهان قرار بگیرد. راکی را یکی از برترین فیلم های ورزشی تاریخ می‌دانند و درواقع سکوی پرتاب استالونه بود.
 • فیلم کشتی‌گیر (2008) The Wrestler از بهترین فیلم های دارن آرونوفسکی است و داستان آن درباره کشتی‌گیری بازنشسته است که می‌خواهد برای آخرین‌بار با رقیب قدیمی‌اش مبارزه کند.
 • فیلم لیگ خودشان (1992) A League of Their Own از فیلم های زنانه لیست ماست. در کنار تام هنکس، مدونا و جینا دیویس در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند. داستان فیلم لیگ خودشان دربارۀ لیگ حرفه‌ای بیسبال است که همۀ بازیکنان آن را زنان تشکیل می‌دهند.
 • فیلم دختر میلیون دلاری (2004) Million Dollar Baby از دستۀ فیلم های ورزشی زنانه و یکی از بهترین فیلم های کلینت ایستوود است. ایستوود در این فیلم به‌عنوان تهیه‌کننده، کارگردان و بازیگر حضور داشت. دختر میلیون‌دلاری با نقدهایی مواجه شد؛ اما درنهایت توانست اسکار بهترین فیلم را ازآن خود کند. جایزه اسکار بهترین کارگردانی به‌ ایستوود رسید، مورگان فریمن برنده اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل شد و هیلاری سوانک هم با هنرنمایی خیره‌کننده خود توانست جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را کسب کند.
 • نمی‌شود فهرستی از بهترین فیلم های ژانر ورزشی نوشت و نامی از فیلم مانیبال (2011) Moneyball نبرد. این فیلم در ژانر بیوگرافی و ورزشی به‌کارگردانی بنت میلر و هنرنمایی برد پیت است.
 • فیلم عشق و بسکتبال (2000) Love and Basketball یک فیلم ورزشی درباره بسکتبال است و در میان فیلم های عاشقانه خارجی هم می‌درخشد. داستان این فیلم درباره دو دوست دوران کودکی‌ست که هردو وارد رشته بسکتبال شده‌اند. پس از سال‌ها آن‌ها عاشق هم می‌شوند؛ اما باید میان عشق و بسکتبال یکی را انتخاب کنند.
 • فیلم کرید (2015) Creed دنباله‌ای است از مجموعه فیلم های راکی که در آن قرار است شاهد مربی‌گری راکی برای یکی از پسران آپولو کرید باشیم. فیلم های مشت زنی محبوب‌اند و یکی از محبوب‌ترین‌های این ژانر سیلوستر استالونه است. پس علاقه‌مندان به فیلم های بوکس می‌توانند با خیال آسوده به‌تماشای این فیلم بنشینند و خود را برای بقیه قسمت‌های آن آماده کنند.
 • فیلم بچه کاراته کار (1984) The Karate Kid درباره کودکی است که همراه مادرش به کالیفرنیا نقل مکان کرده است. او در محیط جدید با مشکلاتی مواجه شده و تصمیم می‌گیرد برای محافظت از خودش، کاراته یاد بگیرد. این فیلم رزمی سال‌ها بعد توسط هارالد زوارت بازسازی شد. فیلم بچه کاراته کار (2010) داستانی شبیه به نسخۀ اصلی داشت؛ اما این‌بار بازیگرانی مانند جکی چان و جیدن اسمیت در آن حضور داشتند. جیدن اسمیت پسر ویل اسمیت است؛ و خود ویل اسمیت هم تهیه‌کننده این فیلم بوده است. در این فیلم، که یکی از بهترین فیلم های جکی چان محسوب می‌شود، ترانه معروف هرگز نگو هرگز توسط جاستین بیبر و جیدن اسمیت اجرا شد.

 

درنهایت…

این چند فیلم را حتما باید ببینید؛ اگرکه طرفدار فیلم هایی با موضوع ورزش باشید! البته نمی‌توان گفت که فهرست بهترین فیلم های ورزشی جهان به‌همین چند عنوان خلاصه می‌شود. فیلم های ورزشی بسیاری وجود دارند که در زمینۀ ورزش‌های خاصی ساخته شده‌اند و می‌توانند علاقه‌مندان به سینما و ورزش را هیجان‌زده کنند.

اگر فیلم سینمایی ورزشی خاصی مدنظرتان هست که توانسته شما را هیجان‌زده کند و شاید مجبورتان کرده بلند شوید و چند حرکت رزمی روی برادرتان اجرا کنید یا با جوراب و سطل بسکتبال خانگی بازی کنید، لطفا عنوان و سال ساخت آن را برای ما بنویسید!

 

همه‌چیز درباره بهترین فیلم های گانگستری

همه‌چیز درباره بهترین فیلم های گانگستری

فیلم گانگستری چیست؟ به فیلم‌هایی که موضوع آن‌ها درباره گروه‌های مافیایی تبهکار یا جنایت‌های سازمان‌یافته باشد، فیلم های گنگستری می‌گویند. این فیلم‌ها یکی از زیرژانرهای سبک جنایی محسوب می‌شوند؛ اما کاملا با گروه‌های تبهکاری فیلم های وسترن متفاوت‌اند.

اولین فیلم های این ژانر طی سال‌های 1931 و 1932 ساخته شدند. فیلم‌های (Scarface (1932) ،The Public Enemy (1931 و Little Caesar (1931) اولین فیلم های گانگستری تاریخ سینما بودند. شاید برایتان جالب باشد که مابین سال‌های 1933 تا 1966 میلادی تنها یک فیلم گانگستری در هالیوود تولید شد؛ آن هم فیلم (White Heat (1949 بود.

پس از رنسانس هالیوود و ظهور هالیوود جدید بود که فیلم های تاثیرگذار و برجستۀ ژانر گانگستری تولید شدند. 5 فیلم برتر گانگستری آن سال‌ها بانی و کلاید، پدرخوانده 1 و 2، صورت زخمی و رفقای خوب بودند.

شاید بتوان فیلم های یاکوزا ژاپنی را هم در ژانر فیلم های گانگستری دسته‌بندی کرد؛ چراکه همان محتوا و موضوعات را دنبال می‌کنند. البته در میان فیلم های ایتالیایی هم نمونه‌هایی از این ژانر دیده می‌شود. تاثیر ایتالیا در این ژانر غیر قابل انکار است. حتی در فیلم های هالیوودی هم پای مافیای ایتالیا درمیان است. این ژانر در فیلم های روسی و یا فیلم های انگلیسی هم ریشه دوانده و می‌توان نمونه‌هایی را در سینماهای غیرهالیوودی هم دید.

در ادامه می‌خواهیم به‌رسم ژانرهای پیشین و بخش‌های قبلی مطلب، به معرفی بهترین فیلم های گانگستری بپردازیم. البته بسیاری از مطرح‌ترین عناوین این سبک را قبلا در خلال ژانرهای دیگر معرفی کرده‌ایم. پس نگاه کوتاهی به‌ چند فیلم دیگر می‌اندازیم تا با برترین فیلم های گنگستری سینما آشنا شویم.

 

فیلم رفتگان (2006) The Departed

این فیلم را با عناوین مرحوم، ازدست‌رفته و جدامانده هم ترجمه کرده‌اند. فیلم The Departed توسط اسکورسیزی در ژانر گانگستری و جنایی ساخته شده است. لئوناردو دی‌کاپریو، مت دیمون، مارک والبرگ و جک نیکلسون در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند. حضور درخشان نیکلسون در نقش مکمل مرد رفتگان باعث شده تا این فیلم را جزء بهترین فیلم های جک نیکلسون دسته‌بندی کنیم.

رفتگان اولین فیلمی بود که برای اسکورسیزی اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم را به‌ارمغان آورد و جزء بهترین فیلم های IMDB هم محسوب می‌شود. داستان این فیلم هم جالب توجه است: یکی از ماموران پلیس به‌عنوان نفوذی وارد باند مافیا شده و از سوی دیگر، یکی از اعضای مافیا نیز در سازمان پلیس رخنه کرده است. طولی نمی‌کشد که این دو متوجه می‌شوند در تیم خودشان جاسوسی وجود دارد؛ اما نمی‌دانند آن جاسوس چه‌کسی است. شاید با این داستان بتوان فیلم رفتگان را جزء فیلم های جاسوسی هم طبقه‌بندی کرد.

 

فیلم بانی و کلاید (1967) Bonnie and Clyde

بانی پارکر و کلاید بارو زوج سارقی بودند که در دهۀ 1930 در آمریکا مشهور شدند. این فیلم براساس زندگی واقعی این زوج بانک‌زَن ساخته شده است. آرتور پن کارگردان این اثر بوده و وارن بیتی، فی داناوی و جین هکمن بازیگران آن.

شاید این فیلم در هجوم فیلم های جدید گانگستری کم‌تر مورد توجه قرار بگیرد؛ اما از آن‌دست فیلم‌های جریان‌سازی است که فیلم‌بین‌های حرفه‌ای حتما باید دیده باشند.

 

فیلم روزی روزگاری در آمریکا (1984) Once Upon a Time in America

این فیلم شاهکاری است به‌کارگردانی سرجو لئونه و هنرنمایی رابرت دنیرو و جو پشی. این درام گانگستری آخرین فیلم سرجو لئونه محسوب می‌شود؛ چراکه او پس از کوتاه‌شدن فیلمش در ممیزی (فیلم از 269 دقیقه به 139 دقیقه کاهش یافت!) با دنیای هالیوود و کلا سینما خداحافظی کرد.

 

فیلم داستان عامه‌پسند (1994) Pulp Fiction

فیلم پالپ فیکشن تارانتینو مجموعه‌ای است از بازیگران شناخته‌شده هالیوود. جان تراولتا در این فیلم نقش گانگستری نه‌چندان حرفه‌ای به‌نام وینسنت وگا را بازی می‌کند. شاید جالب باشد که بدانید این شخصیت برادر یکی دیگر از شخصیت‌های خلق‌شده در فیلم قبلی تارانتینو، سگ‌های انباری، بوده است. ساموئل ال. جکسون در نقش جولز وینفیلد، اوما تورمن در نقش میا والاس، بروس ویلیس در نقش بوچ، هاروی کایتل در نقش وینستون ولف یا آقای گرگ، تیم راث در نقش رینگو و خود کوئنتین تارانتینو در نقش کوتاه جیمی دیگر بازیگران معروف این فیلم بودند.

فیلم داستان عامه‌پسند جایزه نخل طلای بهترین فیلم از جشنواره کن را برای تارانتینو به‌همراه داشت. این فیلم هم‌چنین در چندین جشنواره معتبر دیگر مانند اسکار و گلدن‌گلوب هم جوایزی دریافت کرد.

پالپ فیکشن را یکی از معروف ترین فیلم های جهان می‌دانند که تاثیر به‌سزایی بر سینمای هالیوود گذاشت و باعث شهرت بیش از پیش کارگردانش شد. اگر هنوز این فیلم را ندیده‌اید، حتما و حتما باید آن را به ابتدای فهرست فیلم‌هایی که باید ببینید منتقل کنید.

 

فیلم شب و شهر (1950) Night and the City

آخرین معرفی فیلم در این ژانر را به یکی از فیلم های نوآر سینما اختصاص داده‌ایم. ژول داسن کارگردان این فیلم بوده و بازیگرانی هم‌چون ریچارد ویدمارک، جین تیرنی، گوگی ویدرز، هربرت لام و هیو مارلو در آن به‌ایفای نقش پرداخته‌اند.

 

یک گفت‌وگوی دوستانه

اگر تا این‌جا همراه ما بوده‌اید، نشان از لطف شما و پسندیدن مطلب معرفی بهترین فیلم های جهان بوده است. تمام تلاش ما این بوده که این مطلب طولانی در قالبی جذاب و متنوع ارائه شود تا حوصله خوانندگان عزیز در میانۀ راه سر نرود. امیدواریم که چنین بوده باشد. به‌هرحال تا این‌جا بخش عمده مطالب را نوشته‌ایم و قصد داریم کمی هم به سینمای ایران و فیلم های خارجی دوبله فارسی بپردازیم.

چند خطی هم به جمع‌بندی اختصاص خواهیم داد و خواهیم رسید به نظرسنجی از شما و استفاده از تجربیات‌تان به‌عنوان یک فیلم‌باز حرفه‌ای. پس لطفا هم‌چنان همراه ما باشید و به مطالعه ادامه دهید.

 

بهترین فیلم های ایرانی در IMDB کدام‌ها هستند؟

بهترین فیلم های ایرانی در IMDB کدام‌ها هستند؟

در این بخش می‌خواهیم فارغ از دسته‌بندی‌ها و امتیازدهی‌های داخلی، نگاهی به بهترین فیلم های ایرانی براساس امتیاز آی ام دی بی بیندازیم. ما هیچ قضاوتی درباره کیفیت این فیلم‌ها نمی‌کنیم؛ و تنها به‌ذکر عنوان فیلم‌ها و امتیازها بسنده می‌کنیم.

اگر به‌نظر شما فیلم دیگری هست که مورد کم‌توجهی کاربران IMDB قرار گرفته و می‌توانسته در فهرست بهترین فیلم های ایرانی براساس IMDB قرار بگیرد، لطفا نام فیلم را برای ما بنویسید.

(امتیازهای IMDB از 10 هستند.)

 

 1. فیلم کمدی مارمولک کمال تبریزی با امتیاز 8.5 تا امروز برترین فیلم ایرانی در سایت آی‌ام‌دی‌بی است.
 2. فیلم جدایی نادر از سیمین اصغر فرهادی با امتیاز 8.3 در جایگاه دوم قرار دارد. این فیلم امتیاز 95 متااسکور را هم به‌دست آورده است.
 3. فیلم بچه‌های آسمان مجید مجیدی هم امتیاز 8.3 را با تعداد آرای کم‌تر به‌دست آورده و در جایگاه سوم بهترین فیلم های ایرانی IMDB قرار گرفته است.
 4. فیلم رنگ خدا دیگر فیلم مجید مجیدی در این فهرست است. این درام ایرانی با امتیاز 8.2 در رتبه چهارم قرار دارد.
 5. فیلم ابد و یک روز ساختۀ سعید روستایی با کسب امتیاز 8.2 در رده پنجم ایستاده است.
 6. فیلم درباره الی اصغر فرهادی با امتیاز 8 ششمین فیلم برتر ایران در این رتبه‌بندی است.
 7. فیلم آژانس شیشه‌ای ابراهیم حاتمی‌کیا هم امتیاز 8 را به‌دست آورده و در رتبه هفتم قرار دارد.
 8. فروشنده دیگر فیلم اصغر فرهادی در فهرست بهترین فیلمهای ایرانی است. این فیلم امتیاز 7.8 را کسب کرده است.
 9. فیلم گذشته اصغر فرهادی هم در این لیست حضور دارد و امتیاز 7.8 را به‌خود اختصاص داده است.
 10. فیلم محمد (ص) رسول الله ساختۀ مجید مجیدی با امتیاز 7.6 در رتبه دهم این فهرست جای دارد.
 11. فیلم نفس به‌کارگردانی نرگس آبیار با کسب امتیاز 7.5 از 10 فیلم یازدهم این لیست شده است.
 12. فیلم سنتوری داریوش مهرجویی رتبه دوازدهم را با امتیاز 7.5 کسب کرده است.
 13. فیلم میم مثل مادر به‌کارگردانی رسول ملاقلی‌پور امتیاز 7.5 را کسب کرده و وارد فهرست برترین فیلم های ایرانی تاریخ سینما شده است.
 14. فیلم حوض نقاشی مازیار میری در رتبه 14 ایستاده و امتیاز 7.4 را کسب کرده است.
 15. فیلم طلا و مس همایون اسعدیان با کسب امتیاز 7.3 در رتبه پانزدهم جای گرفته است.

 

دیگر فیلم های ایرانی برتر

در ادامه به چند فیلم ایرانی برتر دیگر اشاره می‌کنیم:

فیلم شیار 143 – فیلم طنز ایرانی ورود آقایان ممنوع – فیلم بوتیک – فیلم خط ویژه – درام ایرانی دربند – فیلم کمدی ایرانی سن‌پطرزبورگ – فیلم جنگی روز سوم – فیلم تاریخی ملک سلیمان – فیلم نهنگ عنبر – فیلم بادیگارد – فیلم سوپراستار – فیلم عاشقانه ایرانی دل‌شکسته – فیلم آتش‌بس – فیلم خوب، بد، جلف – فیلم اخراجی‌ها.

این 30 فیلم براساس امتیازهای کاربران IMDB برترین فیلم های سینمایی ایران بودند. اگر شما هم فیلم دیگری مدنظر دارید که می‌تواند فارغ از امتیازبندی‌های IMDB جزء بهترین فیلم های ایرانی دسته‌بندی شود، لطفا برای ما بنویسید.

 

معرفی بهترین فیلم های دوبله فارسی

شاید شما هم مثل خیلی‌های دیگر دوست نداشته باشید فیلم های خارجی زبان اصلی را با زیرنویس ببینید. البته اگر که به زبان‌های خارجی مسلط نباشید! در این مواقع است که ارزش فیلم دوبله فارسی مشخص می‌شود. سابق بر این بار اصلی ترجمه و دوبله فیلم های خارجی برعهده صداوسیما بود. اما این‌روزها شرکت‌ها و گروه‌های دیگری هم به این حوزه وارد شده‌اند؛ و خوش‌بختانه هر روز دامنۀ بهترین فیلم های دوبله فارسی گسترده‌تر می‌شود.

تهیه فهرستی از بهترین فیلم های دوبله شده به فارسی کار دشواری است. هیچ‌جا اطلاعات دقیق و منسجمی از این فیلم‌ها ارائه نشده و هرکدام از بهترین سایت های دانلود فیلم ایرانی فهرستی برای خود تهیه کرده‌اند. ما هم قصد داریم به چند فیلم دوبله فارسی خاطره انگیز اشاره کنیم و از شما برای تکمیل این لیست کمک بگیریم.

این‌ها انتخاب‌های ما برای فهرست بهترین فیلم های دوبله فارسی هستند:

فیلم خانم داوت فایر – انیمیشن شیرشاه – فیلم اکشن تغییر چهره – فیلم کابوی نیمه‌شب – فیلم بربادرفته – فیلم شکوه علف‌زار – فیلم دکتر ژیواگو – فیلم بوچ کسیدی و ساندس کید – فیلم ویل هانتینگ خوب – فیلم جومانجی – فیلم مانیبال – فیلم 12 مرد خشمگین.

البته فیلم های روز دنیا و سریال های جدید هم خیلی‌زود دوبله می‌شوند و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرند. اگر دوست دارید که فیلم های جدید خارجی را با دوبله فارسی ببینید، کافی‌ست کمی صبر کنید تا نسخۀ دوبله‌شده آن‌ها از طریق سایت های دانلود سریال و فیلم عرضه شود. هم‌چنین صداوسیما هم در این زمینه بی‌کار ننشسته و بهترین فیلم های روز دنیا را با دوبله‌های باکیفیت تولید و پخش می‌کند.

برای این‌که به ما کمک کرده باشید، لطفا بهترین فیلم هایی را که این اواخر با دوبله فارسی دیده‌اید در بخش دیدگاه‌ها معرفی کنید.

 

بهترین فیلم خارجی از نظر شما کدام است؟

هر فیلم‌باز حرفه‌ای یک فهرست از بهترین فیلم های مخصوص‌به‌خودش دارد. همه علاقه‌مندان به سینما منتظرند یک‌نفر از آن‌ها بپرسد «به‌نظرت بهترین فیلم خارجی کدومه؟» یا «کدوم فیلم سینمایی رو بیش‌تر از بقیه دوست داری؟» تا شروع کنند درباره بهترین فیلم جهان از نگاه خودشان صحبت و دلایل تخصصی‌شان را بیان کنند.

شاید کسی خود را یک فیلم‌بین خیلی خاص بداند و بهترین فیلم را از میان بهترین فیلم های صامت قدیمی انتخاب کند. مثلا فیلم عصر جدید (1936) Modern Times را، که یکی از بهترین فیلم های چارلی چاپلین است، به‌عنوان بهترین فیلم تاریخ سینما معرفی کند. البته این انتخاب کاملا به‌واقعیت نزدیک است. هیچ‌کس نمی‌تواند منکر اهمیت و ارزش سینمای صامت و فیلم های چارلی چاپلین شود. این فیلم‌ها با گذشت دهه‌ها و پیشرفت سینمای روز دنیا، هنوز هم جایگاه خودشان را حفظ کرده‌اند و همیشه در فهرست بهترین فیلم های دنیا در رتبه‌های بالا قرار می‌گیرند.

یا شاید کمی جلوتر بیاید و فیلم سرگیجه (1958) Vertigo را بهترین فیلم سینما بنامد. اگر این فیلم را، که از بهترین فیلم های آلفرد هیچکاک و درکل سینما است، دیده باشید به شخص مورد نظر حق می‌دهید که چنین نظری داشته باشد. اکثر ساخته‌های هیچکاک شاهکارند و در میان آن‌ها فیلم ورتیگو جایگاه ویژه‌ای دارد.

 

درنگ آخر بر بهترین فیلم های جهان

هرکس سرگرمی خاص خودش را دارد؛ و سینما و دنیای فیلم و سریال هم از محبوب‌ترین سرگرمی‌های دنیا است. بعضی‌ها فیلم و سریال را صرفا برای سرگرمی و گذراندن وقت می‌بینند؛ اما بعضی‌ها سینماباز حرفه‌ای هستند و با اصول خاصی فیلم‌ها را انتخاب و تماشا می‌کنند.

شما هم که تا این‌جا زمان گذاشتید و این مطلب را خواندید، مخاطب حرفه‌ای سینما هستید و می‌توانید بهترین فیلم جهان را از منظر خودتان معرفی کنید. ما مشتاق خواندن انتخاب شما هستیم و دوست داریم که بدانیم مخاطبان ما کدام فیلم را بهترین فیلم تاریخ سینما می‌دانند.

در طول این یادداشت همۀ تلاش ما این بود که ضمن ارائه اطلاعات مفید سینمایی، گویندۀ صرف نباشیم و بتوانیم با شما ارتباط برقرار کنیم. راه ایجاد این ارتباط حضور شما در بخش دیدگاه‌هاست. در بخش‌های بالا چندین سوال و درخواست مطرح شد؛ پس لطفا بخشی از زمان ارزش‌مندتان را به‌ما اختصاص دهید و نظرتان را درباره بهترین فیلم های جهان برای ما بنویسید.

لطفا برای ما بنویسید که از نظر شما در ژانرهای مطرحی مانند کمدی، اکشن، ترسناک، فانتزی، وسترن، ورزشی و… کدام اثر بهترین فیلم به‌حساب می‌آید. و درنهایت، بهترین فیلم های جهان را بدون توجه به ژانر معرفی کنید. ممنون که همراه ما بودید و امیدواریم که هم‌چنان دوست خوب فانیبو بمانید.

13

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

4 دیدگاه‌ها

Coy 22 جولای 2020 - 8:57 ق.ظ

به شدت مطلب ارزشمندی بود. تشکر از شما

پاسخ
کامران باران 27 جولای 2020 - 6:15 ب.ظ

با سلام، یکدنیا ممنون، شما فوق العاده اید، معرفی من : فیلم پرتگاه هکساو ، با تشکر .

پاسخ
خانی هستم 15 دسامبر 2020 - 4:45 ب.ظ

به نظر من فیلم های اجتماعی و فرهنگی وخانواد گی وورزشی بهتر است. چون جوانان عوض اینکه راه جنایی راه بی بندوباری را انتخاب کنندودرآینده جامعه را به فساد بکشند و یک عده از سرمایه گذاران مافیای از فرزندان پاک هر جامعه سو استفاده وبه سود کلانی برسن . و……. من معتقدم دیگر اینهمه جرم و جنایت بس است. بیاید دنیا را زیباست زیباتر بسازیم. انشاالله به امید آن روز .

پاسخ
سجاد 25 ژوئن 2021 - 9:00 ق.ظ

سلام و خسته نباشید خدمت عزیز یا عزیزانی ک این مطالب رو گرد اوردند واقعا استفاده کردم خیلی نیاز داشتم به همچین مطالبی ک بتونه راهنمایی کنه برا دیدن یه فیلم درخور سلیقم باز هم تشکر

پاسخ
در خبرنامه فانیبو عضو شوید
تا جدیدترین مطالب برایتان ارسال شود
ایمیل شما با موفقیت ثبت شد
جهت تأیید عضویت، صندوق ورودی ایمیل خود را چک کنید
در خبرنامه فانیبو عضو شوید
تا جدیدترین مطالب برایتان ارسال شود
ایمیل شما با موفقیت ثبت شد